Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw Old

Deamon :) 13 Kwi 2007 23:16 898064 1355
    mmacias
    Poziom 10  
    Witam!
    Mam problem z baterią od notebooka Amilo Pro V2010 - elektronika w niej wariuje - pokazuje albo 100% naładowania albo 80% i ładuje przez chwilkę. Na baterii laptop nie pracuje wcale. Everest "pokazuje" małe zużycie baterii (7%). Jest to bateria 14.4V 2200 mAh (symbol 21-92369-01). Wiem że to dosyć popularny problem z tymi bateriami.
    Czy ktoś wie jak dobrać się do EEPROMa przez I2C w tej baterii przez złącze bez rozbierania jej?
    Jak najprościej rozłożyć baterię?
    Za wszelką pomoc dziękuję!

EDITED:
    BatteryMon pokazuje symbol baterii SONY 3YSA5/STKH
    Co do rozkładania to już znalazłem w temacie :)

Aha i czy ktoś może ma opis pinów baterii (tak ogólnie) bo przy pomierzeniu woltomierzem wszystkich pinów jeden za drugim nie znalazłem nigdzie napięcia choćby przybliżonego do tych nastu woltów..
  • Computer ControlsComputer Controls
    Borys07
    Poziom 2  
    Sluchaj jak bedziesz rozbierac baterie to uwazaj,podczas sciagania obudowy natkniesz sie na zaciski
    Ja mam problem z batpodobna bo u mnie bateria laduje sie do 6 procent i koniec ladowania a wczesniej ladowala sie do 28 procent..
    mmacias
    Poziom 10  
    baterię już rozłożyłem ale nie znalazłem tam nic "ciekawego" z układów - jedynie jakiś zagadkowy układ 8254aa
    fu4j13
    02159
    żadnego datasheeta nie znalazłem do niego.
    Po pomierzeniu ogniw stwierdziłem że jedno jest niesprawne - niecały 1V. I w związku z tym mam pytanie - gdzie można kupić ogniwa - są to Panasonic CGR1850C 3.6V 2200mAh
    Czy ktoś wie jakie zamienniki zastosować? i gdzie w ogóle cokolwiek takiego można kupić?

PS: delikatnym to przy rozkładaniu baterii się nie da być ;)
    tanker
    Poziom 2  
    Mam spory problem z laptopem HP compaq nx 9020. Sprawa wygląda w sposób następujący:

- cały czas świeci sie dioda ładowania baterii i system pokazuje ze bateria jest ładowana, nawet jezeli jest ona w 100% pełna..

- faktycznie bateria nie podlega ładowaniu, jednak na innym laptopie tego samego modelu nie ma z nia problemów, i niestety ostatnio jestem zmuszony ja uzupełniac na laptopie kolegi...

- bez podłączonego zasilacza przy naładowanej baterii komputer działa bez zarzutu i poprawnie pokazuje jej stan, wiec samo gniazdo jest chyba ok..

Czy ktos spodkał sie moze z takim przypadkiem... prawdopodobnie cos na lini zasilajacej pomiedzy gniazdem zasilacza a baterią, ale nie jestem pewien i proszę o pomoc... czego powinienem szukac....
    Laptop juz nie jest na gwarancji wiec nie mam problemow zeby go rozebrac..
  • Computer ControlsComputer Controls
    przekrent
    Poziom 32  
    Największym problemem będzie zdobycie ogniw. W tej baterii użyto 17650, a one są mniejsze od ogólnie dostępnych 18650.
    duh85
    Poziom 13  
    Witam! Mam problem z bateria w moim laptopie.
    Jakiś czas temu bateria zaczęła sie "dziwnie zachowywać" Tzn. bardzo długo sie ładowała, a następnie bardzo szybko rozładowywała.
    Po pewnym czasie przestała sie w ogóle ładować, a teraz po włożeniu jej do gniazda, laptop nawet jej nie wykrywa.Battery not present
    Problemy zaczęły sie gdy bylem na statku, a słyszałem ze "statkowy" prąd strasznie demoluje wszelkiego rodzaju baterie w komórkach czy laptopach. Czy ktoś może mi pomóc, czy jest to wina baterii, a może padł układ ładowania?
    redart
    Poziom 23  
    duh85:
    Na mój gust to pewnie napięcie na aku wynosi 0V, więc sterownik się nie podnosi i nie zgłasza po SMBus - płyta go nie widzi. Druga ewentualność to śmierć sterownika, a trzecia to zwarcie na magistrali (zenerki na 5,1V potrafią paść i sprowadzają sygnały do poziomu masy). Zajrzyj do biosu i poszukaj ustawień baterii. Jeśli bios jej nie widzi to należy zacząć od dogłąbnego przeglądu akumulatora.
    Powodzenia.
    bolo22
    Poziom 11  
    Dodaje bardzo przydatny program do regeneracji baterii.

Moderowany przez jankolo:

Mało, że umieszczony przez kolegę plik jest piracką wersją programu, to jeszcze umieścił kolega wariant z uszkodzoną instrukcją podmiany plików. Plik oczywiście usuwam z Forum, a kolegę "wyróżniam" ostrzeżeniem

Robert_k
    Poziom 12  
    Bateria Dell X300 14,4V/1900mA, problem o którym czytałem w wielu postach ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

Stan baterii: cztery ogniwa w stanie dobrym (bateria chyba nigdy nie była
    używana), Po przycisnięciu przycisku testu baterii zapalają się diody 1,3,5
    diody migają (pulsują 6 razy). Gdy trzymam przycisk testu podczas migania po ostatnim mignięciu zapalają się wszystkie diody na około 1 sekundę. Brak plusa na wyjsciu z baterii. Po otwarciu: ogniwa mają po 3,78V.
    Owe miganie o czymś informuje, może ktoś zna odpowiedź ?
    Robert_k
    Poziom 12  
    Mam pytanie,
    do jakiego napięcia można wyładować Li-Jon w pracującm laptopie? (jaka minimalna wartość dla jednego ogniwa).
    Pisząc tego posta mam już od 30 minut 0% i napięcie na ogniwie 3,12 V.
    drvatican
    Poziom 13  
    :arrow: robert_k, jezeli rozebrales baterie i wszystkie ogniwa maja takie same napiecie to przyczyna migania diod jest zly zapis w pamieci eeprom twojej baterii. Przetestuj ogniwa ladujac je zasilaczem uniwerslanym(oczywiscie po odlaczeniu elektroniki), potem rozladuj zarowka 12v 21w, jezeli beda rozladowywac sie rownomiernie i zadne z nich nie bedzie sie grzac to raczej ogniwa sa ok. Potem trzeba bedzie wgrac wlasciwy wsad eeprom do chipa i bedzie dzialac.
    Baterie w laptopie mozna, a nawet czasami trzeba rozladowywac do konca poniewaz gdy napiecie spadnie ponizej niebezpiecznego dla ogniw napiecia, elektonika baterii automatycznie rozlaczy baterie. Jezeli rozladowywujemy same ogniwa bez laptopa ( np. przy uzyciu zarowki ) to nie mozna przekroczyc napiecia 3v na ogniwo.
    Pozdro.
    terty
    Poziom 13  
    bateria dell 75UYF 14,8V 3800mah

M37516
    80AM

działa kilkanaście minut, aktualna pojemność zapisana w baterii wynosi 251 mah ,po zewnętrznym naładowaniu ogniw bateria wytrzymuje ponad 2,5 godziny, wszystkie ogniwa są sprawne, elektronika ładuje w nie tylko 251 mah nie zależnie od ich rzeczywistego stopnia naładowania

skąd wziąść dobry wsad do epromu 80AM lub program do jego resetu?

załączam wsad z tej baterii
    slawny7
    Poziom 18  
    Pozwolę sobie i ja zadać pytanie... Moja bateryjka nie jest pierwszej młodości i do wczoraj trzymała około 40 - 50 minut. Wczoraj włożyłem ją do innego laptopa tego samego typu celem sprawdzenia i po zamontowaniu jej w pierwotnym miejscu zapaliła się kontrolka od ''rezerwy'' - po odłączeniu zasilania . Wskaźnik na baterii pokazuje 100 % naładowania, BIOS także pokazuje prawie 100 %. Bateria rozładowywuje się w dwie minuty... Czyżby to już nastąpił jej koniec i akurat zbiegło sie to w eksperymentem? Nie wydaje mi się, aby bateria kończyła się tak raptownie...
    djemen
    Poziom 14  
    Witam!

W związku z tym, że na tym forum zauważyłem sporo naprawdę kompetentnych ludzi jeśli chodzi o sprawę baterii laptopowych, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w moim projekcie i odpowiedź na nurtujące mnie pytania.

W skrócie:

Chodzi mi o zaadoptowanie układu Smart Battery z laptopa i batterypacka Li-Ion 14,8V 6600-7200mAh (4x3 ogniwa formatu 18650, każde 2200mAh wzwyż) do zasilania reflektora HID dużej mocy. Maksymalny pobór prądu z akumulatora wynosi 6A przez kilkanaście sekund, elektronika musi balansować napięcia ogniw.

- Czy jest to możliwe?

Jeżeli jesteście zainteresowani, odsyłam do wątku, w którym przedstawiłem szczegółowo moje wymagania i sugestie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic742722.html

Bardzo Was proszę o pomoc, w sprawach baterii laptopowych jestem laikiem, a zależy mi na ukończeniu projektu i fachowej porady!

Pozdrawiam,
    Damian
    terty
    Poziom 13  
    :arrow: drvatican

sprawdzałem ten wsad, działa jednak ma zapisaną pojemność 1622 mAh a ogniwa które mam mają znacznie więcej, szkoda by było ograniczać czas działania, ostatecznie wgrałem inny wsad 2,8 Ah i 18 cykli przeznaczony do pamięci 80AF ale na 80AM też działa prawidłowo, bateria trzyma około 2 godzin normalnej pracy lub około 3 godzin małego obciążenia (np słuchanie muzyki).

co do Twojej baterii to na pewno masz słabe ogniwa, przy pojemności z bina 1622 mAh powinna trzymać 60-90 minut
    grzesiek.r86
    Poziom 11  
    Koledzy macie może wsad do dell 11,1V 4700 na pamięci sl220 lub inny na tą pamięć
    salvationofblade
    Poziom 11  
    witam. rozbebeszylem baterie od mojego HP compaq nx6110.
    bateria nagle z dnia na dzien z 2.5h ponad pracy zaczela mi trzymac 30min a niekiedy nawet 15. bateria odrazu z 100% przechodzila na okolo 6% i potem normalnie juz pare minut spadal wskanik naladowania i sie laptop wylanczal. battery on pokazywal 380mah full charge capacity, design capacity tyle samo. wzialem rozebralem baterie ( latwe to nie bylo.. ) i pomierzylem napiecia na poszczegolnych sekcjach, pierwsza - 4.12, 2ga - 4.12, 3cia - 4.13. wzialem podlaczylem wentrylatorek (12v, 110mah) i mierzylem napiecie.. tak sobie chodzil przez jakies 2h - napiecie spadlo do okolo 11.20v. nie chcialo mi sie wiecej czekac i poskladalem baterie i podlaczylem do laptopa, laptop zaczal ja ladowac pokazuja na poczatku okolo 20% naladowania, ladowalo sie troche dluzej i wskaznik naladowania "mniej gwaltownie" pokazywal. po naladowaniu odlaczylem zasilacz i laptop pokazal 495mah full capacity( dokladnie nie pamietam, cos kolo tego ) i pochodzil troche dluzej niz wczesniej, nastepnie powtorzylem cale ladowanie i naladowal sie do 882mah, z tym ze przy 6% zatrzymal sie na pare minut ( sadze ze to przez to ze nie rozladowalem akumulatorow na poczatku do 10.8v - nominalne napiecie ) i potem spadl do 1% i wlaczyla sie hibernacja.

podsumowujac napisze jeszcze raz ( nie spalem cala noc wiec moze dlatego tak pisze ; p ):
    - na poczatku: 382mah
    - 2gie ladowanie: 495mah
    -3cie ladowanie: 882mah

z czasem ladowania coraz dokladniej pokazuje wskaznik, mam nadzieje ze jesli pojdzie wszystko ok to jest szansa ze bateria sama 'poprawi' pojemnosc w eepromie ( przynajmniej tak mi sie wydaje ).

acha, zapomnialem dodac ze jest to bateria 10.8v 4ah ma okolo 8-9 miesiecy srednio uzywana.

pozdrawiam.

ps. bawil sie ktos z przeprogramowaniem eepromu do takiej bateri ? bo z tego co czytalem w tej bateri jest ( nawet nie mialme okazji dokladnie sprawdzic tego ) bq 2085 z wbudowana pamiecia.

dodano 23:54:
    po kolejnych rozladowaniach i ladowaniach niestety bateria widzi ogniwa jako ~500mah jedynie ; /
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    neig555
    Poziom 17  
    dobry pomysł ,przecie są baterie bez tego biosu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    terty
    Poziom 13  
    kiedyś tak zrobiłem w starym laptopie, akumulator był na 12V NiMh, zasilacz na 14V, podłączyłem aku prosto pod gniazdo zasilacza, z ogniwami litowymi nikomu nie polecam takich rozwiązań

eltom napisał:
    jak podpięłem 12V z samochodu komputerek też działa

działa, ciekawe tylko jak długo wytrzyma przetwornica przy nie odpowiednim zasilaniu

eltom napisał:
    Tylko jakiś rezystor ograniczający prąd ładowania

ładowanie ogniw litowych przez rezystor to pomyłka i różnie się to kończy, dokładny zasilacz stabilizowany to minimum

eltom napisał:
    w samochodzie akku nie mają elektroniki, a działają

a jednak mają, w samochodzie jest kontroler ładowania
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jacek antoszczak
    Poziom 15  
    Witam wszystkich. Podepnę się pod temat. Mam Compaq Presario 1723 i problem z baterią o nr PPB004C {PP2140} w której ogniwa są sprawne ale laptop nie pokazuje stanu baterii [ pokazuje 0% i się wyłancza}. Wygląda na to że jest coś z elektroniką w baterii. Może trzeba zresetować pamięć a jest tam 25LC04D. Próbowałem ją zczytać JDMem ale jej nie widzi. Jakim programatorem ją zaprogramować i jakim wsadem ?
    drvatican
    Poziom 13  
    :arrow: Jacek Antoszczak
    Ten typ kości eeprom można sczytać poprzez smbus, programami takimi jak sbw lub accplus. Trzeba tylko polutować odpowiedni interfejs którego schemat znajdziesz na poprzednich stronach. Jak sczytasz ta pamięć to jej zawartość zamieść na forum, mogę spróbować ja wyzerować. :]
    Pozdarwiam
    :D:!:
    Nex@pl
    Poziom 10  
    Witam, no troche poczytałem, ale od deski do deski (w sensie, że na przestrzeni tygodnia dopiero cały temat...) i mam problem

Zbudowałem interfejs pod LPT, pod eeprom AK6480AF (IBM T22 bateria) no i mam problem:

Mam nowe ogniwa, niby wgrałem wsad podany przez kolegę wcześniej o nazwie t20 3666.bin ale po włożeniu bateria na chwilę się ładuję, a po chwili mryga na pomarańczowo... dodatkowo w battery maximiser pokazuje się error : /

Czy coś zrobiłem nie tak? EEPROM jest raczej sprawny : |

Na co po kolei zwrócić uwagę?

Oraz czy ktoś wie, czy w Polsce idzie dostać ten eeprom AK6480AF (80AF)
    512x16. Ew. czy istnieje jakiś zamiennik?
    duzers
    Poziom 14  
    Moje zmagania z bateria do Compaq Armada E500 wygladaja nastepujaco:
    -Wymienione ogniwa na 2200mAh, czyli pojemnosc 6600mAh
    -Wgrany eeprom ze str 26 do bat 6000mAh
    -Przy pierwszym ladowaniu zrobiona kalibracja
    -Bateryjka ladnie dziala okolo 3,5h jednak bardzo dlugo sie laduje, ponad 5h
    Troche uciazliwe jest tak dlugie ladowanie 5h i praca na aku 3,5h...gdzie wiec przyczyna tego??