Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw Old

Deamon :) 29 Aug 2007 00:05 915728 1355
Helukabel
    marek1977
    Level 33  
    Witam. Jak każdy mam problem z bateryjką.
    W tym przypadku Dell C840 14.8V 4460mAh type 66Whr. Sprawdziłem programikiem podanym wyżej i oto screen.
    Po wyjęciu wtyczki od ładowarki od razu zapala sie pomarańczowa dioda. Podczas rozładowywania przy około 8% baterii wykres przestaje szybko spadać i 1% wystarczy na około 3-4 minuty.
    Do wspomnianych 8% spada w około 5-10 minut.
    Podczas tego testu mam wyłączony antywirus, gg, napędy, podczerwień, karty sieciowe i inne rzeczy. co mam walnięte?
    Laptop czy bateria? :cry: Dzięki za pomoc
  • Helukabel
    Pocieszny
    Level 38  
    Słyszałem różne opinie na temat szkodliwych czynników dla baterii litowo-jonowych w laptopach. Chciałem zapytać czy bardziej szkodzi sam fakt, że są podłączone cały czas do ładowania czy raczej to, że się nagrzewają(ponoć baterie li-ion nie lubią ciepła)?
    ro-x
    Level 11  
    Witam,
    Proszę o pomoc w edycji wsadu do baterii M22BAT-8 do California Access D280S/6900.
    Oryginalnie bateria powinna mieć 4000mAh i 14,8V, lecz wszystkie programy pokazują 3700mAh i 16,8V. Wymieniłem ogniwa na 2200mAh łączone w pakiety po 2 (w sumie 8 ogniw), więc pojemność trzeba ustawić na 4400mAh. Napięcie też trzeba (chyba?) zmienić.
    Po resecie eeromu bateria trzyma dłużej, ale krócej niż na nowej 4400mAh którą mam w drugim kompie (niestety tamtą steruje BQ2040 i kopia wsadu nie wchodzi w grę).

Baterią steruje BQ2060 a eeromie 24C02. Proszę o wszelkie instrukcje opisujące hexy wsadu eeromu do tego układu, programy (widziałem do BQ2040) i wskazówki jak pozmieniać ww. parametry. Załączam mój oryginalny wsad (jeszcze przed resetem), jeśli ktoś z Was będzie miał wolną chwilkę i trochę dobrej woli i do niego zajrzy to będę bardzo wdzięczny, ale nie ukrywam że wolę to zrobić sam i się czegoś przy tej okazji nauczyć :)

Pozdrawiam serdecznie
    Janek
    WildHunter
    Level 17  
    Troche ciepla im nie zaszkodzi. Powyzej 70 to juz gorzej. Baterie moga stac sie leniwe jak maja leniwe zycie. Wyladowuwuj baterie do zera co tydzien i laduj od razu potem za jednym ladowaniem do maxa.

Osobnym problemem jest spiskowa elektronika ktora liczy ilosc ladowan itp i obniza parametry bateri zmuszajac Cie do kupna nowej, mozna to wyzerowac, ale to juz zupelnie inna bajka i jest opisana tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic354605.html
  • Helukabel
    ro-x
    Level 11  
    marek1977 w twoim przypadku elektronika wskazuje ze pojemnosc ogniw to 290mAh. na poczatek zresetuj eerom. musisz zbudowac programator, wylutowac uklad z baterii, przeprogramowac i wlutowac ponownie. jesli problem nadal bedzie to trzeba wymienic ogniwa.
    marek1977
    Level 33  
    :arrow: ro-x to raczej pozostawię to dla jakiegoś elektronika bo ja to raczej bardziej zepsuje niż naprawie :) Nie zauważyłeś czegoś dziwnego?
    Na zdjęciu którym jest poziom naładowania baterii przy wskazaniu statusie A/C powered jest 1403,4%, a w lewej tabelce z wykresem % naładowania baterii pojemność wskazuje 65120/4640mWh to w żółtej ramce.
    Bo chyba powinno być maksymalnie 4640/4640mWh?
    pozdrawiam
    Właśnie zrobiłem screen rozładowania baterii.
    =weq=
    Level 9  
    :idea: WitaM :idea:
    Posiadam mam baterie w dellu Ls 400 gdy go kupiłem na allegro pisało BATERIA NIE 3MA i teraz pisze w sprawie bo moze ktoś wie jak sprawdzic co jest nie tak i czy mozna cos jeszcze z tego wykrzesać czy poprostu moge tą baterie za3mac jako podstawke do piwa...
    Z góry dziękuje za odpowiedz pozdr@wiam
    ro-x
    Level 11  
    marek1977 a czy inne programy tez pokazuja takie astronomiczne wartosci w %? programy tego typu czesto lubia przeklamywac, sprawdz jeszcze innymi, np. notebook hardware control.
    adlozi
    Level 10  
    Czy ktoś mógłby pomóc przy resetowaniu chipa z baterii 755-4S4000-S1S1. Na płytce siedzi bq2060A i SS24A02.
    Skąd wziąć program SB Workshop?
    drvatican
    Level 13  
    :arrow:marek1977Twoja bateria powinna miec 5009 mAh natomiast laduje sie tylko do 356 mAh.
    W twojej baterii sa uszkodzone ogniwa, jak wymienisz je na nowe (albo uzywane dobre) eeprom powinien automatycznie zwiekszyc pojemnosc baterii.
    Resetowalem juz eeprom do fabrycznych wartosci przy takich ogniwach i po dwoch ladowaniach powracal do tej samej niskiej pojemnosci.
    Oczywiscie przy nowych ogniwach lepiej by bylo nadpisac eeprom, ale moze nie bedzie to konieczne skro bateria normalnie sie laduje i nie jest zblokowana.
    :arrow: ro-x jak resetowales (i czym) wsad w swojej baterii?
    bury104
    Level 13  
    Ma ktos może opis pinów do baterii dela ls, jest tam 6 pinów wyjsciowych.
    Jak do tego gniazda podłaczyć zwykłe ogniwo z akumulatorków, może ktoś wie (oczywiście nie potrzbuje ładowania z laptopa), albo co tam nalezy zablokować aby to z akumulatora samochodowego ruszyło na 12V. Widziałem już na postach opis dla 7-pinowych baterii ale nie dla 6-pinowych. Szukam już od dłuzszego czasu, w moim kompie siedzi teraz 4834T zamiennik 942RV (11V i 3100mA).
    Proszę o ratunek w tej sprawie, namiar na specyfikację, może radę jak sie zabrać do dzieła :D

PZD!!!

Paweł
    dudi15190
    Level 1  
    Witam wszystkich!
    Mam problem z laptopem IBM R50e
    Mianowicie bateria trzyma ok 45 min. Wskaźnik baterii bardzo szybko spada do 0.
    Słyszałem, że jest możliwość naprawy tego poprzez oprogramowanie.
    Czy ktoś wie może jak to zrobić lub jakiego programu użyć do tego?
    Jest to bateria
    10.8V
    4.4Ah
    Pozdrawiam!
    marek1977
    Level 33  
    A czy jest możliwość że padło coś w laptopie? Czy cały układ sterujący ładowaniem jest w baterii do której jest doprowadzony prąd z zasilacza? Bo w takim razie "fachowcy" chcieli mi "zafundować" całą płytę :(

Dravatican czy na pewno patrzyłeś na mój screen? :( bo ja tam widzę że niby ładuje do 290 mAh

pozdrawiam
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Czy Ktoś z szanownych kolegów miał już do czynienia z basterią od Acera TravelMate 4150? Jest to bateria 4400mAh 14,8V i jest oparta na kontrolerze M37512F8.

Ma on w sobie eeprom, udało mi się ściągnąć datasheeta od tego kontrolera, jednakże jest on jakoś dziwnie opisany. Nie ma podanej mapy pamięci - w jakiej komórce siedzą jakie dane od ładowania.

Nie wiem też jakim programem go odczytać, ani accplus, ani SWB go nie obsługują, a muszę w nim poprawić napięcie ładowania, prąd ładowania, pojemność, oraz licznik ładowań.

DataSheet do M37512 jest tu:

Dzięki za zainteresowanie się tematem, pozdrawiam - Jarek
    redart
    Level 23  
    jarob:
    Problem w tym, że to nie jest sterownik aku tylko mikrokontroler, po prostu procesor z własną pamięcią flash w której umieszczony jest program wedle którego całe to ustrojstwo funkcjonuje. Nie znajdziesz w pdf'ie mapy z zawartością komórek ponieważ to nie jest to o czym myślisz. To tak jakbyś szukał mapy w pdf'ie do ATMegi8...
    Nawet nie życzę sukcesów, bo sprawa wydaje się beznadziejna. Musiałbyś posiadać oryginalny wsad do flash'a tego procka, a potem dochodząc do "co autor miał na myśli" analizować kod programu i szukać w nim sensu. Po rozgryzieniu (zrozumieniu) algorytmów funkcjonowania procesora z tym oprogramowaniem mógłbyś pokusić się o przeliczenie odpowiednich wartości zaszytych w pamięci eeprom (rozumiem, że takowa jest dołączona do tego procka na płytce sterownika) na jakieś ludzkie parametry i dopiero je modyfikować (o ile te interesujące Cię parametry nie zostały zapisane na stałe w pamięci flash procesora...) Biorąc jednak pod uwagę BRAK MOŻLIWOŚCI pozyskania softu wszystko to traci sens. Ja nawet dysponując oryginalnym oprogramowaniem nie pokusiłbym się o coś takiego. To droga przez mękę bez żadnej gwarancji na powodzenie. Miało by to sens u chińskich podrabiaczy gdyby chodziło o miliony egzemplarzy do skopiowania, ale nie w warunkach amatorskich.
    Prawda czasem bywa brutalna...
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dzięki za odpowiedź. Niestety zewnętrzego eepromu nie ma na płytce, wszystko siedzi w wewnętrznej pamięci mikrokontrolera. Tak czułem, że to jest mikrokontroler do szerszego zastosowania, a nie tylko w bateriach. No to faktycznie może być kicha. No nic może jeszcze trochę poszukam czegoś w necie.

Dzięki za zainteresowanie się moim problemem.
    Pozdrawiam, Jarek
    piterk
    Level 11  
    Prosiłbym o podpowiedz jak można zczytac Willemem pamięć 24c04 bez jej wylutowywania z baterii toshiby ?Próbowałem ale niestety zapelnia mi sie samymi zerami pomimo ze informuje ze poprawnie zczytano.Może jakoś z zacisków baterii ? albo odłaczyc akumulatory ?.
    Bardzo prosze o wszelkie informacje.
    Z góry dziekuje
    redart
    Level 23  
    piterk wrote:
    Prosiłbym o podpowiedz jak można zczytac Willemem pamięć 24c04 bez jej wylutowywania z baterii toshiby ?

Te boldy są zbędne, i tak widać literki...
    Podobno rosjanie kopiowali kiedyś procesory zdejmując z nich kolejno mikronowe warstwy i w ten sposób poznawali ich strukturę wewnętrzną - ale to raczej mit...
    Tak na poważnie to nie da się odczytać zawartości eeproma bez odpinania nóżek SDA i SCL pamięci od nóżek układu sterującego. A jeśli robisz to jeszcze przy podpiętych akumulatorach to zupełna kicha. Tak samo nie da się sprawdzić co się zepsuło w radiu bez rozkręcenia go...
    Więcej odwagi - jest szansa, że eeprom przeżyje lutowanie - to zależy tylko od lutującego.
    figo-22
    Level 10  
    witam koledzy ja mam taki problem mianowicie: laptop nie startuje z bateri.. po podlaczeniu zasilania nie zapala sie nawet dioda ładowania lale laptop pod zasilaniem startuje wyciagne baterie i tez startuje ale nie ładuje bateri pokazuje ze bateria ma 98% naladowania komp to compaq evo n610c co to moze byc?? czy zasilacz ?? prosze o info najlepiej na gg jesli to mozliwe gg4654799
    krzystar
    Level 11  
    Bardzo proszę o pomoc, bateria od laptopa Dell Inspiron 3000 - 14,4V; 2,7AH, trzyma bardzo krótko, chociaż same ogniwa są jeszcze w dobrej formie (sprawdziłem na mikroprocesorowej ładowarce zewnętrznej)... Chyba przez AccPlus udało mi się z tego romu wyczytać że licznik ładowań przekroczył chyba 700 razy(?), niewiem czy to możlwie ale bardzo bym prosił o pomoc w zresetowaniu tej elektroniki.

Elektronika tej baterii to bq2092 i 24C01, zczytaną zawartość pamięci umieszczam w załączniku.
    Rafal_Pisz
    Level 12  
    Witam jak każdy w tym temacie mam problem z baterią w laptopie.
    Otóż mam laptopa Asus A3H 5012 kupiłem go w grudniu 2005 roku po ponad roku zauważyłem że żywotność baterii spada z początku trochę to olewałem ale do czasu gdy bateria zaczęła trzymać z 10 minut. Znajomy polecił mi wykonać kalibracje baterii w biosie, wykonałem i co ciekawe po tym bateria w ogóle już nie trzyma. Sprawa wygląda tak ze bateria ładuje się normalnie i po zakończeniu ładowania wystarcza jedynie na uruchomienie systemu i max 3 minuty pracy. Wskaźnik naładowania z programu BatteryMon lub ten systemowy pokazują 100% naładowania, a po odłączeniu zasilania laptop pracuje około 3 minuty i się sam wyłącza tak że wskaźnik nawet nie opadnie cały czas jest 100%.
    Po uruchomieniu laptopa popracował tak jak pisałem 3 minutki i się wyłączył, włączyłem go ponownie z podpiętym zasilaniem i uruchomiłem od razu program BarteryMon z logów programu wynika ze ładowanie rozpoczęło się o 22:45 z 6% stanem naładowania, a zakończyło się o 23:12 z 100% naładowaniem co ciekawe naładowanie wzrosło gwałtownie z 6 na 100% co widać na screnie z programu.
    Jak uważacie uszkodzeniu uległa bateria czy coś nie tak jest w laptopie?
    Powoli przekopuje ten temat ale jestem jeszcze daleki końca a coraz częściej potrzebuje laptopa, więc jeśli ktoś mógł by mi pomóc to będę bardzo wdzięczny na laptopa mam jeszcze gwarancję na baterie nie więc jeśli to bateria to raczej spróbował bym ją zregenerować, a jeśli laptop to wiadomo gwarancja.
    Dzięki za wszelką pomoc.
    Oto mój scren z programu BatteryMon po naładowaniu baterii.
    satanisko
    Level 11  
    witam . mam taki problem. a mianowicie po zczytaniu eepromu z kosci ak80af i jego resecie w pamieci zapisuje mi praktycznie wszystkie pola w postaci FF( z tego co zauwazylem to chyba 2 komorki mają inna wartosc).
    w zalączniku umieszczam wsady pamięci przed i po resecie. jesli ktos maże zajrzec i poprawic mi wsad to bede wdzięczny. dodam ze do zczytania eepromu uzylem accplus 1.3 (zarazem wiązało sie to z wylutowaniem eepromu)
    KacperGSM
    Level 11  
    Witam
    mam problem z laptopem Aristo Vega FX z baterią Li-On
    Bateria miała 0V, po rozłożeniu jej okazało się że dwa ogniwa Panasonic były zablokowane - przez ten bezpiecznik czy coś takiego, po rozbrojeniu plusa i wciśniecia go pojawiło się napięcie nie całe 4V.
    Na pozostałych ogniwa bardzo niskie napięcie 0,9V
    Po połaczeniu całości teraz wykazuje ok 4,8V

Lecz.. laptop z baterii nie rusza, programy typu BatteryMon wskazują 0%, po wyjęciu wtyczki od zasilania laptop się poprostu wyłącza... był już podłączony do sieci 2 godziny i nic się nie zmieniło i teraz garść danych:

Manufecturer: Panasonic
    Design charge capacity: 36859mWh (9214 mAh)
    Full charge capacity: 36859mWh (9214 mAh)
    Current Copacity: 0 mWh (0 mAh)
    Alert levels: W:1277 / L:3440
    Voltage: 4,8V
    Charge rate: 0mW

I teraz co robić ? kupić nowe (używane) ogniwa naładowane do tych 4V jak dwa pozostałe ? Nałądować te moje ? a może to kwestia elektroniki ?

Pozdrawiam
    Kacper

EDIT
    acha, może to się przyda
    Z tego co wyczytałem, to elektronika nie ma tradycjnego EPROMU, tylko m37516 z mitsubishi.
    Dodatkowo podpiąłem niebieską diode...i bez rezystorów ledwo świeci, przy poborze prądu miernik pokazał coś ponad 2V
    Myśle ze mogą to być ogniwa, jednak nie chce w ciemno wymieniać - może ktoś też tak uważa :D:?:

EDIT 2
    Zauważyłem spadek napięcia. Programy pokazywały 4,7V, a teraz 4,6V
    Miernikiem wychodzi jednak poniżej 4V
    Może to bedzie jakaś kolejna wskazówka
    acha, laptop po staremu podaje 0% naładowania i ciągle ładuje - po 2 czy 3 godzinach przestaje ładować, symbol baterii poprostu znika z jego dodatkowego zewnętrznego wywyświetlacza (w windowsie baterie ciagle widać i 0% naładowania - programy podają ze ciagle ładuje)
    drakos
    Level 12  
    Czy posiada ktos wyzerowany wsad do baterii od Dell-a latitude D400 siedzi tam eepromik 24c01 ?
    krzystar
    Level 11  
    KacperGSM: Z ogniw faktycznie już dużo nie zostało, ale możesz jeszcze spróbować jakoś naładować te ogniwa ręcznie (ładowanie pojedyńczych ogniw Li-ion na elektrodzie jest dość dobrze opisane). Jeżeli piszesz że w baterii były dwa ogniwa to powinno być tam napięcie min 7,0-7,2V, może elektronika twierdzie że bateria jest już uszkodzona i dlatego niepozwala na ładowanie. spróbuj każde ogniwo doładować nieduzym pradem tak do min 3,6V i wtedy spróbuj. Jeśli doładujesz do 4,1V (to może jeszcze nie być górna granica bo niektóre można ładować do 4,2V) i włożysz do laptopa to będziesz mógł zobaczyć czy się uruchomi, jak nie to elektronika blokuje,albo ogniwa wogóle nie mają pojemności...jeszcze podłacz żarówkę po naładowaniu i wtedy możesz sprawdzić jaki bedzie spadek napięcia,czy odrazu padną czy będą trzymać