Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw Old

Deamon :) 24 Oct 2006 16:10 916418 1355
SterControl
    maccam
    Level 11  
    witam

przejrzałem te 20-pare stron, ale nie jestem mądrzejszy.

mam starego notebooka asus b1000. Baterie ktos rozgrzebal i chyba "po domowemu" usilowal naprawic/zregenerowac. Zawiera 9 ogniw
    cgr18650hg. po przełaczeniu na baterię notebook pracuje 2-3 minuty i nagle pada. Żadnych komunikatów w rodzaju "bateria sie kończy" itp. Bateria ma np na początku 100% i bez pokazywania spadku napięcia nawet o 1% notebook pada. Uruchomiony ponownie ma już np 50% i tak w kółko. Czasem pomiędzy włączeniem a padem pokaże utratę 1 - 2%. Na baterii da sie go właczyć 3-4 razy, potem koniec, trzeba z sieci.

Wewnątrz baterii jest mały przycisk, kiedy się go naciśnie zapalają się na kilka sekund trzy zielone diodki. Czy ktos wie, do czego jest ten przycisk i co oznacza, że zapalają sie trzy diodki?

pytanie brzmi, czy komus te objawy cos mówią, a w szczególności, czy wymiana ogniw na nowe pomoże, czy też charakter objawów wskazuje, że padła zawarta w baterii elektronika? I czy to lutowanie rzeczywiście jest takie szkodliwe (zamiast zgrzewania)?

Na baterii nie ma żadnych danych typu napięcie czy pojemność, na laptopie jest napisane "input +19V 3.16A, 60W" ale nie wiem, czy to się nie tyczy zasilacza sieciowego. Na ogniwach też nie ma żadnych danych (chyba że tajwańsku)

Nr baterii (tak sądzę - są dwie naklejki) 07-016151865. Ponoć pasuje też z asusa b1a.

Czytałem w Waszych postach, że F6 zamiast F2 przy rozruchu powoduje wejście w menu baterii - czy to typowe również dla asusa? Czy można uruchomić notebooka w ogóle bez baterii?

sorry, że tak przydługo, ale może ktoś coś wie... Niestety nie jestem elektronikiem, więc poproszę prosto. Mam miernik.
  • SterControl
    malykazio
    Level 12  
    Witam. Doszukalem sie wielu ciekwaych inforamcji na temat mojej baterii i teraz pytanie za 100 punktow:

Jak sie nazywa program ktory RESETUJE ilosc ladowan baterii??

Po dlugm naprawde dlugim czasie poszukiwan okazalo sie ze uklad w mojej baterii jest najprawdopodonie ok poniewaz po podaniu na jeden z pinow "masy" na stykach bateri pojaiwa sie napiecie, natomiast znlazlem program w ktorym pisze ze ACCOUNT CYCLE OF CHARGE IS 0 %. (moziliwe ze nei dokladnie spisalem to z laptopa ale robilem to przed wyjsicem do pracy, program ten to chyba Batery mon ale to jest nieistotne) Prosze mi pomoc jezeli ktos zna taki program. Dla przypomnienia to moj laptop Fujitsu - Siemens LiteLine LFL 5033.
  • SterControl
    FaBioSw
    Level 2  
    Witam!

Mam problem z moja bateria! Posiadam compaq armade 1592DT. Moj problem polega na tym ze "niewidac" bateri. Tzn w opcjach zasilania w win2k nie pokazuje woogle baterii choc dzien wczesniej byla pokazana i trzymala 2h. Gdy odlacze od zasilania to potrzyma ze 15 sekund i sie wylacza. Nie startuje bez zasilania sieciowego.
    POMOCY
    all510
    Level 14  
    olzbych wrote:
    Wsad który podałem pod nazwa e500 100% jest do baterii 11,1V 4.800mAh wsad testowany, dwie baterie uratowane.
    All jeżeli Batterymon wskazuje zbyt duże napięcie ładowania to chyba elektronika baterii jest uszkodzona albo zły sposób podłączenia elektroniki do baterii. Być może w złej kolejności podłączenie przewodów.
    Przypomnę. Rozłączamy od plusa do minusa. Podłączamy pierwszy minus a następnie kolejne kabelki w stronę plusa. Kolejny wsad 4800mAh 11.1V z poprawioną datą produkcji.

ok ,będę kombinował dalej ,nie wiedziałem że kolejnośc podłaczenia kabelków jest taka wazna .
    olzbych
    Level 12  
    Zamieszczam trzy nowe gotowe do użycia wsady eeproma 2401 baterii Compaq Armada E500 11.1V o różnych pojemnościach z datą produkcji 2006 i różny numer seryjny. Pierwsze ladowanie przy włączonej kalibracji baterii. Program pozwalający włączyć kalibracje Compaq Power należy pobrać ze strony firmowej HP Compaq. http://h18007.www1.hp.com/support/files/Armada/us/locate/64_1006.html

Pozwolić na pełne działanie programu czyli ładowanie i rozładowanie pod kontrolą programu. Następnie zwykłe ładowanie. Pliki tym razem za punkty.
    SebaD
    Level 16  
    Witam

Zakupiłem sobie laptopa Gericom Supersonic A360

No i bateria była jak zwykle ... padnięta

Otwarłem ją i stwierdziłem że jedna para ogniw była uszkodzona (grzała się) więc wymieniłem je na takie same z innej baterii.

Problem w tym, iż po tej wymianie laptop zaczął ładować baterię, ale robi to bardzo długo... do 50% jest ok potem to już bezpośrednio 100%
    (przed wymianą ogniw z 3% na 100%)

Trzeba będzie napewno podmienić wsad w eepromie
    Oto dane układów:
    24c02
    MM-1414 A

Bateria ta nie jest zbudowana na popularnych układach serii BQ20XX, lecz na MM-1414

W załączniku zamieściłem wsad z tej baterii, moze ktoś potrafii to zresetować.

Jeśli kotoś posiada poprawny wsad do tej baterii, to proszę o zamieszczenie

Nazwa baterii
    FIC PC-VP-WP22/OP-570-74001
    Gericom A3

pozdro
    SebaD
    siwy26
    Level 11  
    Witam

Dla wszystkich którzy walczą lub będą walczyć z bateriami w których siedzi eeprom AK6480AF,
    Tę pamięc spokojnie można zczytać i programować programem Smart Battery Workshop. Działa w 100% tyle że trzeba wylutować układ. Programator ten który jest w katalogu po ściągnięciu. Dołanczam schemat i program .

Sorki przedtem umieściłem niewlłaciwy plik. Teraz powinno być OK.
    Attachments:
    grado
    Level 10  
    do Siwy26:
    po zainstalowaniu tego programu wogole nie widzi mojej baterii (mam ASUSA A3L) czy dziala ten program na tych bateriach??
    tzok
    Moderator of Cars
    ...a zwróciłeś uwagę na to, że ten program potrzebuje sprzętowego interfejsu? On nie widzi baterii, tylko zczytany wsad z EEPROMa z baterii.
    p4v3u
    Level 27  
    Witam,
    to i ja sie podlacze
    mam laptopa nec versa SX, z 2 stadardowymi bateirami.
    jedna nie trzyma wogle (ponizej 3 min)
    druga jakos podobnie, nie jestem pewien.
    Czy te baterie maja standardowe ogniwa?
    Da sie to w domu wymienic?
    Z tego co czytalem tutaj, to czasami trafia sie jeszcze jakis uklad, czy ktos wie, czy w mojej baterii tez jest takie zabezpieczenie?
    pozdrawiam
    p4
    grado
    Level 10  
    do tzok:
    dzieki za info, za bardzo sie nie znam wiec chcialem sie dowiedziec jak zresetowac pamiec baterii?
    siwy26
    Level 11  
    tzok wrote:
    ...a zwróciłeś uwagę na to, że ten program potrzebuje sprzętowego interfejsu? On nie widzi baterii, tylko zczytany wsad z EEPROMa z baterii.

Oczywiscie fejs zczytuje eepromu ale i mozna do niego podłączyć baterie (nie rozbierając jej wcześniej) i uzyskać dzięki temu kilka istotnych jej parametrów .
    dyspozytor
    Level 13  
    Witam Wszystkich serdecznie! Kupiłem laptop LifeBook C Series Fujitsu Siemens. Niestety z baterią, która nie trzyma wcale prądu. Jest to tylko sztuka. Noszę się z zamiarem rozebrania jej. Myślę, że możnaby podmienić akumulatorki. Trochę mam obawy, aby jej nie zniszczyć. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z baterią tego typu. Jest to bateria: Smart Li-Lion Battery pack P/N: 4UR18650F-2-QC-EF3, Rating: 14,8V -4000mAh. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
    Zumo
    Level 21  
    Czytałem w gazecie z tego co pamiętam baterie od komórki można włożyć do lodówki. Możesz spróbować to zrobić. Ewentualnie poszukaj na google pod hasłem "regeneracja beterii"
    Pozdrawiam serdecznie

Dodano po 1 [minuty]:

Lub popatrz na to : http://www.frazpc.pl/b/116239
    jogar26
    Level 11  
    Równie dobrze możesz tę baterię włożyć do słoika i zakisić.
    Żartuję- to a propos "włożenia do lodówki". Z baterią w laptopie jest taki problem, że nie wystarczy tylko wymienić ogniw- trzeba również zresetować elektronikę. Chyba prościej poszukać kogoś kto zna się na rzeczy.
    pzdr
    dyspozytor
    Level 13  
    No tak. Tak myślę. Tylko, że oddanie baterii do fachowca kosztuje około 300 zł. Myślałem że w jakiś prostszy sposób można by choć trochę reaktywować baterię, aby trzymała np. przez 15 minut tak, aby można było przełożyć zasilacz do innego gniazdka. Teraz, aby przenieść laptop do innego pokoju trzeba go wyłączyć. Dlatego szukałem sposobu na to, aby choć trochę wspomóc zasilanie.
    OLOJUNIOR
    Level 2  
    Witam ma taki problem w bateri 755-3S4000-S1P1 padły mi dwa akumulatory CGR18650A czy jak je wymienię to będzie wszystko ok , czy jeszcze trzeba coś zrobić.
    commilito
    Level 2  
    witam, mam problem z baterią w laptopie i bardzo prosze o pomoc, opisze co sie stalo:

pewnego razu zabralem laptopa do kuzyna ale zapomnialem zasilacza... po pewnym czasie uzywania stwierdziliem ze nie starczy mi bateri a jest mi bardzo potrzebna i wtedy wpadlem na bardzo chyba glupi pomysl i podpialem zwykly zasialcz w którym jest regulacja napięcia wyjsciowego (kuzyn uzywal go jako zailacz do walkmana) - niestety chyba oczywistym jets ze bateria sie nie podladowala nic a nic i stwierdzilem ze jednak nie skoncze tego co mam skonczyc u kuzyna... wyłączylem koputer...

po powrocie do domu zalaczylem swoj zasilacz ale niestety bateria juz sie nie laduje : ( - stan baterii w laptopie jest juz od 24h taki jaki byl u kuzyna w momencie wyłączenia czyli okoł 13%

wskażnik cały czas wskazuje jakby sie bateria ładowała... ale ona sie nie ładuje tylko stoi w miejscu

co mam zrobić ? czy jest na to jakis inny sposób niz kupienie nowej baterii albo jej regeneracja ?

z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
    tzok
    Moderator of Cars
    Co to za laptop? Zasilacz podłączyłeś wprost do baterii czy do laptopa? NA jakie napięcie był ustawiony zasilacz a na jakie jest oryginalny zasilacz? Jaką wydajność prądową miał użyty zasilacz?
    Czy teraz laptop działa na oryginalnym zasilaczu, bez baterii?
    commilito
    Level 2  
    jest to laptop Toshiba Satellite L20, zasilacz padłączylem u kuzyna do laptopa ale w laptopie była wtedy bateria, oryginalny zasilacz ma napięcie wyjsciowe 19 V a jak na tym 'zastepczym' ustawilem 14 V (zasilacz miał mozliwosc nastawienia napiecia wyjsciowego w zakresie od 1,5V do 14V - ustawilem max bo myslalem ze skoro w oryginale jest 19V to nic sie nie stanie). Jezeli chodzi o wydajność prądową zasilacza uzytego wtedy u kuzyna to niestety nie wiem - ale gdyby to było potrzebne to postaram sie sprawdzić.

aktualnie Laptop działa na zasilaczu... niezależnie czy jest w nim bateria czy nie ma... na samej baterii tez działa... -> problem polega na tym ze zasilacz zachowuje sie jakby nie ładował bateri - objawia sie to tym ze zasilacz cały czas jest podłączony i system operacyjny informuje mnie o ciągłym ładowaniu bateri ale niestey ze znikomym skutkiem bo stan naładowania baterii nie zmienił sie ani troche od tamtego momentu

zauważyłem jeszcze jedna rzecz - po podłączeniu zasilacza do laptopa zaczyna dochodzic do moich uszu dziwny szum... bardzo delikatny i nie głośny ale dający sie zauważyć (podobny troche do szumu w rozdzilnielniach)

bardzo prosze o pomoc
    minimex
    Level 14  
    Bateria BTP-34A1, 14.8V, 3600mAh, Li-ion od Acer'a TM527 ma już parę lat. Jeszcze kilka dni temu trzymała jakieś 30 - 40 minut, niestety padła. Po rozebraniu okazało się, że ogniwa są dobre (jak na swoje lata), ale jest uszkodzona pamięć 24c02. Może ma ktoś jakiś odczyt z tej baterii.

Chciałbym ją zregenerować usuwając 4 pary ogniw CGR18650HG i zastąpić je nowymi o pojemności 2200mAh. Jak "przerobić" wsad do pamięci?

Jeszcze jedno, prawdopodobnie uwalony jest też bq2040, nie ma napięcia Vout (5V do 24c02). W swoich zapasach nie mam, czy może ktoś poratuje. Mogę zamienić się na bq2060 (wylutka).

Pozdrawiam
    tzok
    Moderator of Cars
    commilito wrote:
    zauważyłem jeszcze jedna rzecz - po podłączeniu zasilacza do laptopa zaczyna dochodzic do moich uszu dziwny szum... bardzo delikatny i nie głośny ale dający sie zauważyć (podobny troche do szumu w rozdzilnielniach)
    bardzo prosze o pomoc
    Zapewne uszkodziłeś przetwornicę od ładowania baterii.
    kaarol_
    Level 11  
    O nareszcie forum, gdzie temat baterii jest ciągle rozwijany.
    Zamiast tworzyć nowy topic myślę, że lepiej dołaczyc się tutaj.
    Ostatnio mam problem z bateria w swoim laptopie(Actina Hunter), przez pierwsze 1,5 roku użytkownaia sprawowała się świetnie i nawet do 1,5-2h wytrzymywała przy średnio obciążonym systemie. Ostatnio jednak cos dziwnego się stalo.
    Laptop był i jest bardzo często podłaczony do stałego źródła zasilania.

Najpierw bateria wytrzymywała jakies 30 minut po czym sygnalizowała swoją pustkę. Po tym jak sie wyłaczył komputer można było go odpalić i popracować jeszcze przez jakies 15 minut( następnie wyłaczał sie już bez sygnalu)
    Ostatnio jednak sytuacja się pogorszyła. Bateria ładuje się w dziwny sposób:
    Najpierw od zera czy tam kilku % do całych 14-16% ładuje sie dość długo(jakieś 10-15 no może 20 minut) Jednak po tych 20 minutach w ciągu góra minuty wyskakuje komunikat, że bateria naładowana w 100%.
    Następnie gdy wyłaczam wtyczkę to do 90-92% trzyma dość dobrze (do 8 minut) jednak potem wyskatuje komunikat, "bateria na rozładowaniu" i pozostaje 6%, które wytrzymuje jakieś 3 minuty dalej bateria pada.
    I teraz mam problem. Nie jestem elektronikiem i nie potrafie zdjagnozować co właściwie jej jest. Na pewno nie mam zamiaru zmieniać laptopu bo nie licząc baterii to naprawde chodzi wyśmienicie i przeżyl już więcej niż jego poprzednik z Hp.
    Słyszałem, że można probować naprawić baterię samemu (czyszczac układ elektroniczny oraz wymieniając ogniwa) Jednak czy osoba, która czasem coś lutuje może sobie pozwolić na ta zabawę? Myslałem też o tym by wysłać baterie do regeneracji, jednak nie znam nikogo pewnego?? Nie wiem czy to w ogóle cos da?? Jeśli jest to dobra metoda to podjacie proszę namiar na jakąś firmę oraz przybliżoną cenne usługi.
    Nie myślę o kupowaniu nowej baterii bo mam nadzieje, że remont wyjdzie dużo taniej??

a no i jeszcze dodam, że bateria:
    -firmy panasonic(made in taiwan)
    -Li-lon
    -14,8 V dc
    -4000 mAh.

Jeśli jendak doszło by do wymiany lub regenreracji bateri to który sposób byście polecali:
    -zakup nowej np :

Quote:
    Bateria pasuje do wielu notebooków Fujitsu-Siemens :

Amilo EL6800
    Amilo L6810
    Oznaczenia baterii :

23-U74201-31
    23-U74204-00
    23-U74204-10
    23-UB0201-20
    23-UD3202-00
    243-4S4400-S2M1
    BAT-243S1
    UN243
    UN243S
    UN243S1
    UN243S1-T
    UN243S8
    UN243S8-E1
    UN243S8-P
    UN243S9
    UN243S9-P

[url=https://obrazki.elektroda.pl/63_1162583114.jpg]Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw Old

Moderated By TONI_2003:

Proszę nie podawać linków do Allegro tylko zamieszczać fotki!
    Akcja się z kończy czy coś w tym stylu i już nic nie zostaje dla potomnych....
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich.

Czy ta byłaby dobra: dane się zgadzaja tylko moja ma oznaczenie :
    23-UB0200-10, a tamta ma 23-UB0201-20
    [/url] Czy to wielka różnica ? Nie wyklucza ona zakupu tej baterii?
    -regeneracja np przez tą firme klik
    Bateria actina hunter Fujitsu-Siemens Amilo
    Moderated By TONI_2003:

Kliknij aby powiększyć!

Quote:
    Informacje o procesie formatowania baterii i sposobie postępowania z bateriami aby wydłużyć ich żywotność znajdą Państwo na stronie
    http://www.microtronic.pl/baterieteoria.php
    Bateria: 14.8V, 4500mAh
    Wymiary: 200x67,3x21mm
    Zastępuje baterie:
    23-U74201-31 23-U74204-00 23-U74204-10 23-UB0201-20
    23-UD3202-00 243-4S4400-S2M1 BAT-243S1 UN243
    UN243S UN243S1 UN243S1-T UN243S8 UN243S8-E1
    UN243S8-P UN243S9 UN243S9-P
    Bateria tego typu jest stosowanie np. w:
    Actina: Hunter i innych

Jeśli tak czy ktoś miał związek z tą firma?
    Jeśli nie gdzie polecacie wysłać?
    siwy84
    Level 1  
    Witam. Mam taki sam problem jak 90% osób wypowiadających się w tym temacie. Bateria ładuje się do 4 procent "wolno" po czym od razu wskakuje na 100%. Laptop na niej chodzi może z 2-3 minuty i wyłącza się. Kiedys pracował na niej koło 40 minut i mam wrażenie, że ten czas ograniczył się GWAŁTOWNIE. Czyli pewnie chodzi o licznik ładowań (?).
    Mój Laptop to Toshiba Satellite 1730 na baterii NIi-MH model: PA3055U-1BRS (9.6V, 4500 mAh). Pytanie całkiem standardowe - co zrobić żeby komputerek znowu działał na baterii troszke dłużej niż wspomniane 3 minuty? Czy istnieje jakiś bezinwazyjny dla baterii sposób naprawienia tego? Laptop jest firmowy i nie chciałbym zniszczyć baterii bo nowa nie jest wcale taka tania biorąc pod uwagę moje zarobki ( ;) ), a byłoby fajnie gdybym czasem mógł zrobić coś na nim nie będąc jednocześnie "na uwięzi" kabla. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za ewentualne rady/podpowiedzi.

PS.Ewentualnie czy ktoś zna jakieś dobre i sprawdzone firmy zajmujące
    się regeneracją baterii? Najlepiej z Łodzi lub okolic.

EDIT : Czy ktoś mógłby mi podać do czego służą poszczególne styki w wyżej wymienionym przeze mnie modelu baterii ewentualnie w laptopie? Chdzo mi o to, który styk opdowiada za co. Bede wdzięczny :) pozdro jeszcze raz
    arigato
    Level 27  
    Witam!
    Doraźnie mogę ci zaproponować inne rozwiązanie. Korzystaj z funkcji „chibernacja”. Nie trzeba wówczas ponownie otwierać systemu i generalnie wszystko się odpala szybciej. Jeżeli twoja bateria ma jeszcze odrobinę energii, choćby na minutę normalnej pracy komputera, to możesz spróbować funkcji „wstrzymanie”, ale z włożoną baterią. Dzięki temu ponowne uruchomienie komputera jest jeszcze szybsze. Odpada ponowne wczytywanie BIOS-u. Do tego trybu potrzebna jest jednak choćby w minimalnym stopniu naładowana bateria. W przeciwnym wypadku zamiast wstrzymania zaliczysz reset bez zamykania systemu. Na wstrzymaniu potrzebna jest minimalna wręcz energia do zasilania RAM-u. Jeżeli jej zabraknie to wiąże się to z utratą zawartych w pamięci danych.
    A z regeneracją ogniw jest tak jak ci odpowiedział jogar26. Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic354605.html
    Pozdrawiam i życzę miłej lektury.
    dyspozytor
    Level 13  
    Dzięki za pomoc. Spróbuję. Pozdrowienia
    minimex
    Level 14  
    andrzejj82 wrote:
    Witam, czy mógłby ktoś sprawdzić załączony plik ? jest on do baterii do Della Cpi i epromie sl220 . Programem SBWorkshop liczba cykli ładowań wynosi 0 .

Odczyt z SBW:
    --------------------------
    EEPROM - S29220A
    Pojemność - 4000mAh
    Liczba cykli - 0
    Dat. prod. -2006.6.28
    Procesor - M3751x

Pozdrawiam
    andrzejj82
    Level 14  
    Odczyt z SBW:
    --------------------------
    EEPROM - S29220A
    Pojemność - 4000mAh
    Liczba cykli - 0
    Dat. prod. -2006.6.28
    Procesor - M3751x

Tak wiem o tym , ale czy ktos mógłby go sprawdzić w praktyce ?
    Capri3
    Level 11  
    Witam.
    Troszke poczytałem o resetowaniu, i rozebrałem moją baterie z Fujitsu LifeBook C6535. Bateria ma numer: Prod.No FPCBP31 i drugi P/N CP044346-01. 14.8V 3600mAh. Kupiłem ogniwa 2200 mAh.
    Chip sterujący to BQ2018 na interfejsie HDQ.
    EEPROM - cóż dla mnie pozostał zagatką.

Podaje numery spisane z chipów, które mogą być eeprom:
    1. 4425 AZY 012 jest ich 2 (8 nóżek)
    2. 945 1414C jest 1 (20 nóżek)
    3. SC 5A SF 1605A jest 1 (wlutowany bezpośrednio w płytke)

Moje pytanie: Czym zresetować BQ2018 na HDQ i jak tu może być pamięć EEPROM.