Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączanie mikrofonu do Kasprzaka RM222.

DipolUKF 26 Jan 2019 18:54 597 20
    DipolUKF
    Pupil
    Witam :!: Mam Kasprzaka RM222 i ostatnio chciałem podłączyć do niego mikrofon ale nie wiem jak. Nie mam takiej wtyczki jak jest z tyłu (8 pinów) i nie wiem które piny odpowiadają za mikrofon. Czy w ogóle współczesne mikrofony będą pasować?

Dodano po 5 [minuty]:

Szczerze mówiąc to gdy pierwszy raz nagrałem piosenkę z radia to byłem zdziwiony że ten 30-letni sprzęt nagrywa lepiej niż moja (współczesna) mini-wieża.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Metalwork
    DipolUKF
    Pupil
    Takie, jak w każdej unitrze z tamtego okresu.
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1335890.html

Wtyk kupisz bez problemu, a z pinami sobie poradzisz "organoleptyczne".
    Masa jest najprawdopodobniej na styku nr 2. Sygnałowy znajdziesz wkładając szpilkę do poszczególnych otworów i tam gdzie będzie "buczeć" słabiej przy nagraniu, tam jest wejście sygnału z mikrofonu.

Ale mogę się w tej kwestii mylić, bo nie używałem takiego sprzętu od dziesięcioleci.
  • Metalwork
    DipolUKF
    Pupil
    A czy jest ryzyko że się coś spali przy testowaniu?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    DipolUKF wrote:
    A czy jest ryzyko że się coś spali przy testowaniu?
    Nie sądzę... O ile nie podłączysz do tego gniazda napięcia sieciowego... ;)
    Na pewno:
    Grzegorz Markowski wrote:
    tam gdzie będzie "buczeć" słabiej przy nagraniu, tam jest wejście sygnału z mikrofonu.
    - nie powinno być "najsilniej"?
    Grzegorz Markowski
    398216 Usunięty wrote:
    ...
    Na pewno:
    tam gdzie będzie "buczeć" słabiej przy nagraniu, tam jest wejście sygnału z mikrofonu.
    - nie powinno być "najsilniej"?

Właśnie mam wątpliwości

Albo się "walnęli" w instrukcji, albo rzeczywiście, wejście mikrofonowe ma mniejszą czułość niż wejście radiowe/liniowe.
    Jest jeszcze jeden haczyk.
    Ten radiomagnetofon, ma automatyczną regulację poziomu nagrywania. I cały test może pójść w... krzaki. :-(
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Zdecydowanie się"walnęli". Czułości wejść radiowych zawsze były mniejsze. Nawet dla normy DIN.
    Podejrzewam, że wejście radio w tym sprzęcie powinno mieć czułość podobną do gramofonowego, a RADIO to może być wyjście, a nie wejście (RM 222 ma radio "a pokładzie").
    Zresztą schemat też na to wskazuje.

Dodano po 3 [minuty]:

radiomagnetofon, ma automatyczną regulację poziomu nagrywania. I cały test może pójść w... krzaki.
    Ale automatyka poziomu ma swoją bezwładność - więc pierwsze dotknięcie powinno być znacznie silniejsze. Szczerze mówiąc nigdy nie korzystałem z tego gniazda w tej serii magnetofonów, logika mi jednak podpowiada, ze mikrofon daje mniejszy sygnał niż wejście linii, radia, czy gramofonu.
    DipolUKF
    Pupil
    Ten radiomagnetofon, ma automatyczną regulację poziomu nagrywania.
    A co to znaczy, czy chodzi to o regulowanie podkładu cz sygnału audio?
    Grzegorz Markowski
    Chodzi o to, że nie musisz się martwić regulacją poziomu wysterowania taśmy przy nagrywaniu.
    Nie ma zresztą takiej regulacji.
    Magnetofon sam sobie ustawi ten poziom.
    Nie ma to związku z prądem podkładu.
    DipolUKF
    Pupil
    Czyli taśmy chromowe i metalowe tym sprzętem można nagrywać?
    Grzegorz Markowski
    Nie można. Tylko żelazowe.
    To znaczy można, ale efekty mogą być mizerne, albo żadnej.
    Nawet kasowanie taśmy może być kiepskie.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Aby magnetofon mógł pracować poprawnie (nagrywać i odtwarzać) musi mieć możliwość przłączania korekcji w przedwzmacniaczu do ustawień potrzebnych dla danego rodzaju taśmy. Również dla kasowania taśmy są potrzebne inne prądy kasowania - mniej zaawansowane magnetofony mogące współpracować z taśmami innymi, niż żelazowe miały do tego celu specjalne przełączniki dostępne na panelu czołowym. A w bardziej zaawansowanych magnetofon sam (na podstawie odpowiednich wycięć w kasecie - obok okienka blokującego zapis) potrafił rozpoznać typ taśmy i ustawiał potrzebne korekcje i prądy automatycznie.
    W magnetofonach najprostszych (a taki jest RM222) można było nagrywać i odtwarzać jedynie taśmy żelazowe. Co prawda odtwarzanie taśm innych typów było by możliwe, ale jakość dźwięku z takich kaset byłaby inna przewaga wysokich częstotliwości.
    Ponadto w magnetofonach niewspółpracujących jedynie z taśmami żelazowymi są montowane inne głowice (przeważnie) ze względu na to, że taśmy chromowe, a tym bardziej metalowe są znacznie bardziej "twarde" - szybciej ścierają głowice.
    Co do kasowania (bo nagrywanie jak już Kolega powiedział; będzie zniekształcone) w wypadku próby nagrania na taśmie chromowej czy metalowej mniejszy prąd kasowania nie będzie w stanie całkowicie wykasować poprzedniego nagrania i po odczycie tak zapisanej taśmy będzie słychać jednocześnie nowe i stare nagranie.

Dodano po 7 [minuty]:

P.S.
    Gwoli wyjaśnienia i doprecyzowania mojej wypowiedzi należy wspomnieć, że istnieją także "magnetofony" (cudzysłów zamierzony, bo taki sprzęt do nagrań czegoś innego jak mowa nie nadaje się zbytnio) z kasowaniem taśmy za pomocą magnesu stałego. Jednak jak w nawiasie wspomniałem) to półka najniższa - i raczej taki rodzaj kasowania występował w prostych, przenośnych dyktafonach - ze względu na naprawdę ubogą jakość nagrań w dodatku obarczonych znacznymi szumami.
    DipolUKF
    Pupil
    398216 Usunięty wrote:
    kasowaniem taśmy za pomocą magnesu stałego
    Jak już wcześniej wspomniałem oprócz kasprzaka mam też współczesną wieże i ona ma właśnie wmontowany magnes stały, zresztą chyba wszystkie nowe magnetofony mają magnes stały zamiast głowicy. A tak w ogóle to wiem już jak podłączyć mikrofon do kasprzaka: Podłączanie mikrofonu do Kasprzaka RM222.
    Grzegorz Markowski
    No to świetnie.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    DipolUKF wrote:
    chyba wszystkie nowe magnetofony mają magnes stały zamiast głowicy.
    Wszystkie popularne z najniższej półki.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    Można dodać:
    Jeżeli będzie to mikrofon elektretowy (komputerowy, wkładka 2 końcówkowa - potrzebna wtyczka 8-pin (DIN845); dodatkowo we wtyczce będzie potrzeba zamontować jeden rezystor
    Jeżeli będzie to mikrofon 3 końcówkowy (MeO61) - potrzebna wtyczka 8-pin (DIN 845)
    Jeżeli będzie to mikrofon dynamiczny - wtyczka 3-pin (WM345/545)
    DipolUKF
    Pupil
    Zauwarzyłem też że po włożeniu jakiejś fabrycznej kasety melodia jest trochę za szybka, nie dużo ale jednak, jak zwolnić obroty?
    Grzegorz Markowski
    W obudowie silnika jest otwór pod cienki śrubokręt. W otworze jest potencjometr nastawny do regulacji. Jeśli się nie mylę.
    DipolUKF
    Pupil
    Bo z tyłu jest jeszcze pod gniazdem na mikrofon małe pokrętło z napisem Osc. Próbowałem nim kręcić ale silnik ani nie zwalnia ani przyspiesza.
    Grzegorz Markowski
    Bo czytałeś w ogóle instrukcję obsługi https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1335890.html

Teraz już wiesz, po raz kolejny, że nie mówiłem nic o pokrętle OSC, ale o obudowie silnika, znajdującego się we wnętrzu radiomagnetofonu, razem ze swoją obudową, która mieści również stabilizator napięcia.

Czytaj, czytaj, czytaj...