Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik/ładowarka akumulatorów.

robokop 27 Sty 2019 19:45 4443 33
 • #31 27 Sty 2019 19:45
  zworys
  Poziom 33  

  puszak napisał:
  A nie zablokuje? Przecież nie powinna puścić nic w odwrotną stronę?

  Kolego, postaram się to jak najjaśniej opisać. Gdyby tam był "zwykły" odbiornik prądu to ta dioda nie była potrzebna i nic oprócz spadku napięcia by nie wnosiła. Ładowany akumulator to nie jest zwykły odbiornik. Prąd płynie do niego okresowo w takt 50Hz - gdy napięcie z prostownika jest wyższe niż to na akumulatorze. Gdy napięcie na prostowniku jest niższe, to prąd Z AKUMULATORA popłynąłby do prostownika, ale nie pozwolą na to diody w prostowniku. Wtedy ta Twoja dioda TEŻ działa i nie pozwoli na przepływ prądu do prostownika. Natomiast gdy przypadkowo odwrócisz końcówki prostownika na akumulatorze, to prąd z akumulatora ( duży ) popłynie przez prostownik ( bo diody prostownika go przy takim podłączeniu przepuszczą i nawet przy wyłączonym prostowniku diody prostownika "pójdą z dymem". Ta dioda też temu nie zapobiegnie. Jedyny ratunek to szybki bezpiecznik. Mogłaby coś zdziałać, gdybyś ją włączył równolegle do akumulatora, zaporowo dla normalnego podłączenia akumulatora a przed nią ( od strony akumulatora ) dać bezpiecznik. To ona przejęłaby gros prądu ( w przypadku odwrotnego podłączenia ) i spowodowała spalenie bezpiecznika.

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #32 27 Sty 2019 19:58
  eurotips
  Poziom 35  

  Koledzy, jeden rysunek to 1000 słów:
  Prostownik/ładowarka akumulatorów.

  Od razu widać że odwrotne podłączenie aku spowoduje przepływ dużego prądu przez diody ograniczonego tylko rezystancją dławika i złącz diody.
  Bezpiecznik powinien uchronić XL4016, nawet zwykły zwłoczny 10A,
  diody są na 20A.

 • #33 27 Sty 2019 20:33
  robokop
  Moderator Samochody

  eurotips napisał:
  Od razu widać że odwrotne podłączenie aku spowoduje przepływ dużego prądu przez diody ograniczonego tylko rezystancją dławika i złącz diody.
  Bezpiecznik powinien uchronić XL4016, nawet zwykły zwłoczny 10A,

  Taki bezpiecznik jak pokazałem wystarcza. W przypadkach ekstremalnych, zniszczeniu ulega rezystor pomiarowy 0,01oma.

 • #34 02 Lut 2019 09:03
  bob35
  Poziom 12  

  Koledzy mamy 21 wiek i mamy gotowe rozwiązania wystarczy wpisać w google "zabezpieczenie prostownika przed odwrotnym podłączeniem akumulatora" wystarczy jeden przekaźnik i dwie diody. Ja dałem dwa przekaźniki i 4 diody i nie zastanawiam się czy dobrze podłączyłem akumulator , przecież to ma być prosty układ i idioto odporny.