Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przedłużacz bębnowy - na co zwrócić uwagę

26 Sty 2019 22:01 495 18
  • Poziom 10  
    Zamierzam kupić przedłużacz bębnowy.
    Długość miedzy 40 a 50 m.
    Zastosowanie: podłączenie okazjonalne wiertarki, odkurzacza lub myjki parowej. Prace raczej krótkotrwałe.
    Czy powinienem kupić:
    1. Przedłużacz ogrodowy na bębnie 50m 3x2,5mm - cena 140 zł
    czy może:
    2.PRZEDŁUŻACZ 50 M 2x2,5mm FT741 - cena 85 zł

Czy trzeci dodatkowy przewód ma duże znaczenie?
    Na co uważać przy zakupie?
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    3 przewód ma kolosalne znaczenie, bo bez niego dla urządzeń w I klasie ochronności nie będzie działała ochrona przeciwporażeniowa.
    Moim osobistym zdaniem przedłużacze 2-żyłowe w ogóle nie powinny być sprzedawane.

Przy użytkowaniu pamiętaj o tym, że po przekroczeniu pewnego obciążenia (zwykle jest podawane przez producenta) przedłużacz powinien pracować jako całkowicie rozwinięty.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 10  
    Ogólnie skłaniałem się ku temu z trzema żyłami.
    Trochę mnie skusiła niższa cena tego dwużyłowego.
  • Poziom 39  
    mar_uda napisał:
    Moim osobistym zdaniem przedłużacze 2-żyłowe w ogóle nie powinny być sprzedawane.

Niekoniecznie, jeśli mamy urządzenia w II klasie ochronności i tylko takie będą do niego podłączane to 3 żyła nie jest niezbędna. Aby nie powiedzieć niepotrzebna.

Dodano po 1 [minuty]:

PiotrN72 napisał:
    wiertarki, odkurzacza lub myjki parowej.

Odkurzacz i wiertarka to II klasa ochronności.
    Nie wiem jak myjka.

PiotrN72 napisał:
    Trochę mnie skusiła niższa cena tego dwużyłowego.

To czemu by go nie kupić.
  • Poziom 10  
    To w taki razie odkurzacz , wiertarka, czyścik parowy, lutownica - do której grupy należą?
    Jak rozpoznaje się tą kwalifikacje?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    PiotrN72 napisał:
    Jak rozpoznaje się tą kwalifikacje?

Po tym jaką masz wtyczkę do danego urządzania.
    Przykładowo lutownica transformatorowa posiada wtyczkę na 2 bolce (L i N) przewód ochronny (PE) jest niepotrzebny.

Przykładowo komputer (każdy jeden) ma wtyczkę z miejscem na kołek ochronny więc jest to I klasa ochronności.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Rezystor240 napisał:
    mar_uda napisał:
    Niekoniecznie, jeśli mamy urządzenia w II klasie ochronności i tylko takie będą do niego podłączane to 3 żyła nie jest niezbędna. Aby nie powiedzieć niepotrzebna.
    Przedłużacz z gniazdem typu E nie jest sprzętem dedykowanym do konkretnego urządzenia. Dzisiaj podłączymy do niego wiertarkę, a jutro może telewizor albo sprzęt grający wymagający przewodu ochronnego. I 90% użytkowników nie zwróci uwagi, że brakuje styku ochronnego.
  • Poziom 39  
    mar_uda napisał:
    I 90% użytkowników nie zwróci uwagi, że brakuje styku ochronnego.

Tak się może stać.
    Lecz powiedz, ile razy podłączyłeś urządzenie w I klasie ochronności do gniazda bez kołka ochronnego?
    I co żyjesz nadal. Nic złego się nie stało, do czasu.
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 23  
    To może nie montujmy żadnych zabezpieczeń. Bo ile razy się przydały?
    I po co hamulce w samochodach?
    Właśnie z takiego sposobu myślenia bierze się większość wypadków!
  • Poziom 24  
    Rezystor240 napisał:
    mar_uda napisał:
    I 90% użytkowników nie zwróci uwagi, że brakuje styku ochronnego.

Tak się może stać.
    Lecz powiedz, ile razy podłączyłeś urządzenie w I klasie ochronności do gniazda bez kołka ochronnego?
    I co żyjesz nadal. Nic złego się nie stało, do czasu.

Powodzenia przy myjce gdy jest przebicie na pompie ciśnieniowej. Pieszczoty gratis dla wybrańców ŚMIERĆ.
    Nadal polecisz przedłużacz klasy II dla urządzeń klasy I?
  • Poziom 39  
    mar_uda napisał:
    To może nie montujmy żadnych zabezpieczeń.

Co ma jedno do drugiego?

................................................

Lepiej kupić ten 3x 2,5mm² i będziesz mógł podłączyć każde urządzenie.
    Nieważne, że gniazdo do którego podpinasz przedłużacz nie ma kołka ochronnego, ważne że przedłużacz ma 3 żyłę. Oczywiście trzeba za nią odpowiednio dopłacić, podłóg przedłużacza 2 przewodowego.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 23  
    Rezystor240 napisał:
    mar_uda napisał:

To może nie montujmy żadnych zabezpieczeń.
    Co ma jedno do drugiego?

Jaki nick, taki i w rzeczywistości. Maruda.
    Argumenty ad personam zwykle stosuje się wtedy, kiedy nie ma się żadnych innych.

Rezystor240 napisał:
    Nieważne, że gniazdo do którego podpinasz przedłużacz nie ma kołka ochronnego, ważne że przedłużacz ma 3 żyłę.
    Może dla kolegi nie jest to ważne, ale mam nadzieję, że autor jednak będzie zwracał na to uwagę, do czego go z tego miejsca zachęcam.
  • Poziom 39  
    mar_uda napisał:
    Może dla kolegi nie jest to ważne

Jest ważne i dlatego o tym pisze.

mar_uda napisał:
    ale mam nadzieję, że autor jednak będzie zwracał na to uwagę.

Założę się o flaszkę (równowartości 1000 punktów elektrodowych) że nie zwróci najmniejszej uwagi.
    Będzie myślał tak:
    Działa?
    Działa!
    To po co kombinować.

I niech nie mówi, że tak nie jest.
  • Poziom 23  
    No to może pozwólmy się wypowiedzieć autorowi.

@PiotrN72 - możesz wygrać flaszkę.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Rezystor240 napisał:
    Nieważne, że gniazdo do którego podpinasz przedłużacz nie ma kołka ochronnego, ważne że przedłużacz ma 3 żyłę. Oczywiście trzeba za nią odpowiednio dopłacić, podłóg przedłużacza 2 przewodowego.

Jest ważne i dlatego ignorowanie takich zaleceń by był przewód ochronny w przedłużaczu jak i w gniazdku go zasilającym uznajemy za lekceważenie życia. Autor jak sam zauważył będzie wykorzystywał ten przedłużacz do różnych celów tak więc ma być 3 żyłowy.
  • Poziom 10  
    Reasumując - zakładam że zakup przedłużacza to wydatek "na lata". Bezpieczeństwo jest dla mnie istotne.
    Wcześniej nie miałem potrzeby korzystać z przedłużacza do prac jakie wymieniłem w pytaniu, zawsze podłączałem się w domu a tam instalacja z uziemieniem więc nigdy nie kłopotałem się tym jakiej klasy to urządzenie.
    Zadając pytanie pyłem rozdarty miedzy "taniej" czy "trzy żyły".
    Zakupię jednak ten trzy żyłowy - będzie przyszłościowo .
    Dziękuję za wszystkie wskazówki.