Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] CYFROWY 8-KANAŁOWY WŁĄCZNIK NAPIĘCIA

27 Sty 2019 00:33 171 4
  • Poziom 2  
    Witam forumowiczów. Mam na imię Leszek i jestem nowy na tym forum. Ponieważ świat elektroniki i cyfry jest dla mnie światem obcym proszę o pomoc.
    Jestem na etapie budowy makiety kolejowej. Wymyśliłem sobie, żeby tak jak w realu (w razie nieobecności domowników) niektórzy włączają urządzenia symulujące obecność, tak ja chciałbym to samo zrobić na makiecie. Ale, żeby nie było za łatwo nie tak, że wszystkie diody zapalają się na raz i gasną na dwa, ale podzielone są na powiedzmy osiem kanałów, które można programować czasowo powiedzmy 20 zmian na cykl. Długość cyklu to powiedzmy 1 godzina, minimalna długość załączenia i przerwy w zasilaniu 1 min. Po tym czasie wszystko zaczyna się od początku. Napięcie na poszczególnym kanale to 3,3-5V, obciążenie 2A. Załączanie albo ręczne albo poprzez układ zmierzchniowy. Znalazłem coś takiego "Programator czasowy ZCM-12 - DIN 2kan" ale cztery takie programatory to niezła "bateria" na pulpicie sterowania, Może dałoby się to jakoś zmniejszyć nie mówiąc o kosztach.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Jak już pisałem "...świat elektroniki i cyfry jest dla mnie światem obcym...". Nie wiem o czym do mnie mówisz. Czy jesteś w stanie coś takiego zrobić?
  • Specjalista elektronik
    Jeśli obciążenie 2A, to potrzebne będą odpowiednie do tego tranzystory - obciążenie ma być między wyjściem, a minusem, czy plusem zasilania?

Generowanie sygnałów sterujących (które by się podawało na te tranzystory) można zrobić na mikrokontrolerze (np. Arduino, czy "Blue Pill" = STM32F103C8T6) i to mogłoby być najdogodniejsze do przeprogramowywania (ale wymaga komputera i zainstalowania na nim oprogramowania, oraz nauczenia się, jak tego użyć); być może taniej, ale mniej wygodnie byłoby z użyciem pamięci EPROM + generatora sygnału zegarowego + licznika (te dwa ostatnie mógłby załatwić np. CD4060) - tylko wtedy skasowanie zawartości pamięci EPROM wymaga naświetlania lampą UV, a zaprogramowanie programatora; przy tej złożoności raczej drożej (i będzie to większe) na układach logicznych z możliwością "zaprogramowania" i "przeprogramowania" lutownicą. Co z tego ci odpowiada?
  • Poziom 2  
    Dzięki wszystkim za informację.
    Temat rozwiązałem nieco inaczej. W znanym międzynarodowym sklepie kupiłem sterowniki 2szt. chyba TC410 LED RBG za 72 zł. Programowanie dziecinnie proste. Na razie satysfakcjonuje mnie takie rozwiązanie.
    Pozdrawiam wszystkich