Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bosch WAQ28460PL/01 - Stukanie z pralki gdy zaczyna się obracać

27 Jan 2019 08:24 876 8
 • Level 7  
  Szanowni Koledzy,
  Od kilku dnia moja pralka, gdy zaczyna się obracać, zaczyna dziwnie stukać i to dosyć głośno. Dzieję się to na razie od czasu do czasu i tylko na wolnych obrotach, bo gdy się rozkręci na np. 1400 obr/min. to stukanie ustaje. Wygląda tak, jakby coś się oderwało i ociera delikatnie o bęben (nie wiem, zgaduję)? Aby najlepiej zobrazować ten problem, załączam nagranie dźwięków jakie wydaje (plik mp3).

  Może dodam, że pralkę użytkuję już od ponad 5 lat i to dosyć intensywnie. Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu. Co może być przyczyną tych stuków?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 • Level 43  
  Trzeba obejrzeć bęben po jego zewnętrznej części. Coś (guzik, zatrzask, zamek błyskawiczny...) odbadło z pranych ubrań o jest przyczepione.
 • User removed account  
 • Level 40  
  W pierwszej kolejności niech kolega otworzy drzwi pralki i przy pomocy latarki poszuka w bębnie czy nie znajduje się tam ciało obce typu moneta, element zamka błyskawicznego itp. bo dźwięk przypomina przemieszczanie się ciała obcego w bębnie.
 • Level 7  
  Szanowni koledzy,

  Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

  Powiem tak, otworzyłem drzwi pralki, wszystko dokładnie posprawdzałem, tj. czy nie ma tak jakiegoś elementu, który może trzeć na styku kołnierz-pralka...
  Nic nie znalazłem, wszystko wygląda OK.
  Dodatkowo obracałem ręcznie bęben, w prawo i w lewo, powoli i szybko i nic nie trze, nic nie słychać. Nawet jak go wychylałem do przodu i do tyłu.
  Sprężyny ładnie amortyzują, a przy ręcznym kręceniu nie słychać żadnego stukania.

  Nie wiem co to może być :-/

  Uruchomię jeszcze pralkę bez żadnego prania i posłucham, czy to stukanie występuje bez obciążenia.
 • Level 37  
  Czy przy tak głośnym stukaniu nie można namierzyć dźwięku czy wydobywa się ze środka czy może na zewnątrz. Może to jest oderwany fragment paska napędowego. Należy odkręcić z tyłu pokrywę (o ile jest takowa) i wtedy słuchać z którego miejsca może wydobywać się ten dźwięk.
 • User removed account  
 • Level 7  
  Koledzy,

  Chyba udało mi się znaleźć przyczynę tego stukania.

  Nie uwierzycie, ale w filtrze, którego na początku sprawdzałem i wydawało mi się że jest czysty, była jeszcze moneta, ale ustawiona w taki sposób, ze po jego wykręceniu i wyciągnięciu nie było jej widać… dopiero jak nim wstrząsałem to usłyszałem stuk. Moneta była umieszczona na "sztorc" na samym końcu filtra, a nie na płasko i przez to nie wypadła gdy go wykręciłem. Podejrzewam że gdy bęben się kreci, to rownież rusza się ten filtr tj. podskakuje, a moneta podskakiwała razem z nim i uderzała w plastik.
  Dziwne tylko, że było to aż tak głośne!? Jakby coś się miało zaraz urwać w pralce.

  Uruchomiłem pralkę na pustym przebiegu, cisza. Teraz coś piorę i też jest cisza.
  Więc to pewnie to było to. Sprawa załatwiona.

  Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.
 • Level 40  
  Jeśli dźwięk został nagrany w czasie wypompowywywowania wody ze zbiornika to w tym czasie pracuje pompa spustowa. I tak miał kolega szczęście, że moneta nie pozostała w zbiorniku bo mogła by solidnie uszkodzić pralkę w trakcie wirowania.