Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie danych z pendrive - duże pliki

27 Sty 2019 11:06 756 30
  • Poziom 23  
    Witam.
    Panowie pomóżcie. Właśnie zrobiłem coś co nie powinno się nigdy stać. Niechcący sformatowałem mój pendrive. Niestety dane na nim umieszczone są (były) dla mnie bardzo ważne i są mi bardzo potrzebne. Na szybko znalazłem jakieś 2 programy do odzyskiwania danych no i mały sukces. Odzyskałem praktycznie wszystkie dana które potrzebuję ale jest mały problem, żaden z tych programów nie odzyskał plików o dużych rozmiarach. Praktycznie potrzebuję odzyskać plik który ma ponad 11 Mb. Te pliki które potrzebowałem i programy odnalazły mają niecałe 5 Gb.
    Panowie doradźcie czy jest możliwość odzyskać plik o tak duży rozmiarze. Potrzebuję odzyskać tylko 1 plik Excel o rozszerzeniu .xlsm który ma ponad 11 Mb
  • Poziom 33  
    JaroFon napisał:
    czy jest możliwość odzyskać plik

Ściągnij program DMDE, zrób skan tego pendriva i pokaż co tam pozostało na nim :?:

Dodano po 8 [minuty]:

JaroFon napisał:
    odzyskać tylko 1 plik Excel o rozszerzeniu .xlsm który ma ponad 11 Gb

Czarno to widzę :cry: ze względu na ograniczenia rozmiarów plików Excela (2 GB dla środowiska 32 bitowego), oraz ograniczenia FAT32 (domyślny format pendriva).
  • Poziom 23  
    Już robię skan.
    Trochę sprostuję swój pierwszy post, pomyliłem się, nie chodzi o plik wielkości 11 Gb tylko plik o wielkości 11 Mb

Dodano po 22 [minuty]:

Zrobiłem skan, i co niby miałbym teraz pokazać?
  • Poziom 43  
    JaroFon napisał:
    co niby miałbym teraz pokazać?

No chyba jasne, że okno programu z wynikiem tego skanu!
  • Poziom 23  
    Tak to wygląda po skanowaniu:

• Poziom 43  
    No to otwórz wolumin i pokaż co tam jest.
  • Poziom 23  
    Odzyskane pliki które potrzebowałem znajdują się w zaznaczonym folderze, ale nie ma tam plików o rozmiarach ponad 11 Mb, największe jakie tam są mają ponad 4 Mb, w sumie to od tych odzyskanych plików ponad 4 Mb kolejne jakie miałem pliki to ponad 11 Mb, między 4 a 11 nie było innych plików

• Poziom 33  
    Jeśli dobrze rozumiem :?: Miałeś pendrive z formatem FAT32 i podjąłeś próbę formatowania na NTFS :?: Pliki musisz szukać w tym woluminie FAT0 :|

W trybie RAW prawdopodobnie nie uda Ci się odzyskać tak dużego pliku w całości :!:
    Jedyna szansa to odzyskanie tablicy FAT z pełnym mapowaniem tego pliku (rozkładem po klastrach) :cry:
  • Poziom 23  
    To że pendrive ma format NTFS to inna dzisiejsza przykra historia. Jeżeli chodzi o poszukiwany plik to znalazłem prawie że wszystkie te pliki powyżej 11 Mb w woluminie FAT0, ale nie znajduję tego jednego którego akurat potrzebuję. Te co znalazłem są zarchiwizowane i popakowałem je do folderów i są wszystkie do grudnia 2018, ten jeden plik ze stycznia 2019 nie był w żadnym folderze był umieszczony bezpośrednio na fleszce bez folderu na którym codziennie pracuję.
  • Poziom 43  
    Nauczka na przyszłość, że robi się kopie ważnych plików a nie trzyma wyłącznie w jednym miejscu. Tym bardziej na dość zawodnym nośniku.
  • Poziom 23  
    Uwierz mi kolego że robię kopię, ale na moje nieszczęście ostatnią kopię zrobiłem 1.1.2019 i mam ten plik skopiowany, ale jest zupełnie pusty i wygląda na to że będę chyba musiał jutro do roboty jechać ze 2 godziny wcześniej żeby uzupełnić plik wszystkimi danymi, a do uzupełnienia będę miał 27 dni a uwierz że to będzie wyczyn, danych jest dużo, bardzo dużo, a muszę to mieć uzupełnione na 3:00 :/
    Tak, to prawda mam nauczkę, teraz wiem że kopię będę robił codziennie

Ps. Ale w miejscu gdzie był feralny plik były też inne ważne pliki które odzyskałem, może jednak jest jakiś cudowny sposób żeby go jednak odnaleźć?
  • Poziom 43  
    Zaraz! Panowie!
    Na jednym zrzucie mamy pendrive SanDisk a na drugim Kingston.
    O który dokładnie chodzi? Bo coś tu nie tak.
    Chyba, że ten Kingston, to jako przykład?
  • Poziom 23  
    Chodzi o mój, SanDisk, Kingston to przykład.
    Na razie przesukuję moje foldery na SanDisk

Dodano po 14 [minuty]:

Nie wiem, ale przeszukanie tego ROTA to jest masakra. Ja na fleszcze miałem bardzo dużo danych w tym między innymi dane od ponad 1500 pracowników. Każdy pracownik miał przypisany swój folder w którym były pliki takie jak: jpg, PDF, doc, a więc to są setki plików. Oprócz tego było archiwum od 2004 roku innych plików, przede wszystkich plików Excel na których pracuję codziennie, a więc to jest kolejne setki plików. Ale dane od pracowników i archiwum to najmniejszy problem bo mam ich kopię. Najważniejsze na chwilę obecną to jest 5 plików Excel na których codziennie pracuję i są do niech codziennie wprowadzane dane. Odzyskałem 4 z nich, tylko tego jednego nie umiem odnaleźć
  • Poziom 33  
    Możesz również spróbować zrobić kopię tego woluminu FAT0 i potem z kopii zastosować nawet "ostrzejsze" :D poszukiwania tego pliku lub wykorzystać metodę wg https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16656623#16656623

Zważ, iż jeśli skasowałeś ten plik przypadkowo - to może pokazać się ten plik pod zmienioną nazwą (np bez pierwszej litery :idea:)
  • Poziom 43  
    @JaroFon
    Możesz wykorzystać filtrowanie po nazwie pliku a nie trzepać wszystkie. Np. takie *.xl*
  • Poziom 23  
    No właśnie walczę teraz z opcją wyszukiwania. Wyszukuję według wielkości pliku i zaznaczyłem wyszukiwanie plików od 11 do 13 Mb i znajduje pliki jak widać w panelu wyszukiwania, ale to są wszystkie pliki które znajdują (znajdowały) się w folderach. Ten plik którego szukam nie był w folderze, był luźno na fleszce. Jak dam wyszukiwanie po nazwie to również wyszukam każdy plik który znajdował się w folderze, ale tego jednego którego szukam po nazwie nie znajduje:

...ja szukał dokładnie pliku który nazywa się: 01.2019_Szychtownica.xlsm.
    Mam wrażenie że ten program DMDE nie odnajduje mi żadnego pliku który był poza folderem. Może jednak coś źle zaznaczam w tym programie? Dałem otworzyć wolumin FAT0, ale bez skutku
  • Poziom 43  
    JaroFon napisał:
    Wyszukuję według wielkości pliku

Bez sensu. Szukaj według filtra, jaki podałem.
    Alternatywnie spróbuj tym:
    https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download
  • Poziom 23  
    Według Twojego sposobu jest podobnie, jak widać na screenie znajduje mi wszystkie pliku ale tylko te które znajdowały się w folderach, z poza folderu ani jednego nie ma:

Dla przykładu podam coś innego. Dałem wyszukiwanie plików od 4 do 5 Mb i tak samo, znajduje tylko pliki w folderach, na screenie jest zaznaczony plik który był w folderze, a poza folderem był taki sam plik o nazwie Alpex2019, więc kolejny przykład że ten program nie odnajduje mi plików poza folderami:

Dodam że programem DiskDrill odzyskałem pliki ale tylko te które miały max 4,5 Mb i były poza folderami, ale ten program nie odnalazł mi żadnego pliku powyżej 5 Mb. Sprubuję jeszcze tym programem TestDisk
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Co z wyszukiwaniem po sygnaturach. To, że plik miał np. 11MB bądź 13MB nie oznacza, że program musi go takiego odnaleźć. Może znaleźć plik o ogromnym rozmiarze, lub połowę pliku, jeśli był fragmentowany.
  • Poziom 23  
    Co Masz na myśli sygnatura? Nie znam się na tym i nie miałem jeszcze do czynienia z odzyskiwaniem danych i nie ukrywam że bardzo zależy mi na odzyskaniu tego jednego pliku. Bez tego pliku mam po prostu 'przerombane'. Nie chcę nawet myśleć o tym że muszę w tym pliku uzupełnić 27 dni, a do tego o 4:25 dzwonię do szefa z raportem, a bez tych danych nawet nie mam po co dzwonić :(

Dodano po 1 [minuty]:

A żeby jeszcze było pod górkę to żeby uzupełnić te dane to muszę być w robocie. W domu nie da rady tego zrobić :(
    Przeglądasz nie partycje a pliki RAW o formacie xls i xlsx, nie patrz na rozmiar. Możesz odzyskać te większe od 4MB jak piszesz o dużym rozmiarze tego pliku i je przejrzeć. Pliki nie będą miały nazw oryginalnych, tylko losowe nazwy (tj. numer sektora począwszy od którego plik się zaczyna).
  • Poziom 23  
    Ok, programem DiskDrill odzyskałem pliki które chciałem. Jak wspomniałeś o nazwach, w tym programie nazwy były losowe, więc po porostu otwierałem pliki aż znalazłem te odpowiednie. Jednak program DiskDrill plików Excelowskich odnalazł mi 219, więc otwierałem tylko pliki które rozmiarami odpowiadały mniej więcej tymi których szukałem (nie otworzyłem wszystkich 219 plików). Ostatecznie pliki które znalazłem miały wielkość taką jaką powinny mieć. Jeżeli chodzi o program DMDE to jest trochę inaczej, ten program pokazuje oryginalne nazwy plików i nie zauważyłem praktycznie żadnego pliku którego nazwy bym nie znał. Fakt jest taki że nie znalazłem tylko kilku plików (chyba 5) które były poza folderami w porównaniu do programu DiskDrill który znalazł wszystkie pliki oprócz tych powyżej 6,5 Mb

DMDE nie musi pokazywać oryginalnych nazw, przejdź do RAW w wynikach skanowania i rozwiń *.xlsx w RAW na partycji, będzie to samo.
  • Poziom 23  
    No masz rację. Pliki w RAW mają losowe nazwy, jednak największy rozmiar pliku to 6,5 Mb i jego wielkość odpowiada temu plikowi. Czyli mam rozumieć że chcesz mi powiedzieć żebym otworzył wszystkie pliki i znalazł ten który szukam? Ale czy to ma sens? Na chłopski rozum jeżeli nawet plik którego szukam ma mniejszy rozmiar to myślę że nie powinien się poprawnie otworzyć, będzie po prostu uszkodzony więc bezsensowne będzie otwieranie wszystkich pilów. Wracając do innych folderów np. woluminu FAT0 to tam w porównaniu do RAW znalazłem pliki które szukałem o wielkości 11 Mb, ale to były pliki archiwalne do 12.2018, rozmiar ich się zgadza i te pliki zarchiwizowałem do odpowiednich folderów. Nadal będę się upierał przy tym że program nie widzi plików umieszczonych poza folderami, albo po prostu muszę ich w jakiś inny sposób wyszukać. Poza folderami plik o rozmiarze ponad 11 Mb był tylko 1 i jego nie odnajduję
  • Poziom 43  
    Użyj wersji demo i sprawdź czy w ogóle ten plik się na penie znajduje:
    https://www.r-studio.com/
  • Poziom 23  
    Tu też znajduje pliko o wielkości max 6,5 Mb:

• Poziom 43  
    Czyli nie masz co szukać, bo albo plik nadpisany całkowicie, albo ma nadpisany nagłówek i też z niego nic nie odzyskasz.
  • Poziom 23  
    W porządku, ale ten program nie pokazuje żadnego pliku powyżej 11 Mb, natomiast DMDE pokazuje ich pełno ale akurat nie ten którego szukam, ten który był poza folderem. Możliwe że go nie ma, ale DMDE nie pokazuje żadnego pliku z poza folderu gdzie program DiskDrill odnajduje pliki z poza folderu ale nie odnajduje plików powyżej 6,5 Mb. Pomieszanie z poplątaniem. No nic, zostanie mi jechać wcześniej do roboty, zagryźć zęby i wziąć się do roboty :(