Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA1518BQ + zasilacz - prosze o pomoc

Kasia18 06 Wrz 2005 10:42 2438 6
  • #1 06 Wrz 2005 10:42
    Kasia18
    Poziom 12  

Czesc,
    mam zamiar zrobić wzmacniacz na TDA1518BQ i mam kilka pytań dotyczących mojego projektu (ach jak to dumnie brzmi :wink:). Na początek daję zdjęcie płytki, narysowałam na niej ołóweczkiem delikatnie jak idą scieżki jeśli ją zatwierdzicie to poprawię i wytrawię.

Następne pytanie dotyczy zasilacza. Czy mógłby mi ktoś zaprojektować taki zasilacz (18V) a następnie wytłumaczyć jak to zrobił?

Dalej. Skąd mam skombinować 2200uF kondensator? Mozna go czymś zamienić?

Na czym polega istota przedwzmacniacza? Czy ten wzmacniacz będzie działać bez niego?

Dziękuję za odpowiedzi oraz pozdrawiam! :D:*

0 6
  • Pomocny post
    #2 06 Wrz 2005 11:22
    Buzzer
    Poziom 12  

Witam!
    Jeśli robisz już wzmacniacz na kostce samochodowej to polecam TDA 8563 albo TDA 1554, mają one większą moc. http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Philips/tda1554q_cnv_2.pdf To jest karta katalogowa TDA 1554 Wejdź na http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/ i poszukaj TDA 8563 w kartach katalogowych są schematy. Możesz też poszukać w ofercie AVT mają ten wzmacniacz. Sprawdź to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=296320&highlight=zasilacz i poszukaj troche na forum, Na pewno znajdziesz schematy zasilaczy i garść wskazówek jak go wykonać. Nawiasem mówiąc jest to na tyle prosta konstrukcja że zmontujesz go w minute. Powodzenia!

0
  • #3 09 Wrz 2005 09:28
    Kasia18
    Poziom 12  

Cześć,
    no więc tak: złożyłam ten wzmacniacz 'na pająka' i podpinam go do takiego zasilacza:

Im Cen Sp. z.o.o.
    S.I. Twórczość Gliwice
    ZASILACZ MPS-75-2-2/3
    U1+5V/6A U2+12/3,2A
    1~50Hz 220V 0,6A
    Poziom N Made in Poland :wink:

Moje pytania są następujące. Maksymalne natężenie prądu na wzmacniaczu Imax to 4A. Wpinanie pod 12 nóżkę 5V (prawie 1/2 z 12) nie jest bezpieczne (daje 6A)?
    Podczas odbierania sygnału z wyjścia liniowego w kompie strasznie syczy (nie buczy tylko syczy). Dodam, że wzmacniacz jest strasznie mocny, nie spodziewałam się, że podpinając go pod 2x40W kolumny Aivy z miniwieży przy głośności 1% w winampie będzie głośniej niż na max w miniwieży! (próbowałam też na 25% - dalej nie doszłam ze względu na swój słuch i strach o głośniki :wink:).
    Gdy włączę tryb stand-by (zwieram 10 i 11 nóżkę) układ zaczyna się w ciągu 10 sekund grzać do 100 stopni. O co chodzi? To samo dzieje się jak nie podpięte jest źródło sygnału ani głośniki.
    Dalej. Gdy nie podpięte jest źródło sygnału w głośnikach słychać buczenie (przydźwięk sieci?).

No i to w sumie wszystko. Mój pierwszy wzmacniacz zadziałał przy pierwszym uruchomieniu :D

Aha jeszcze coś: byłam u kumpla, który podpiął mój wzmacniacz pod generator dzwięku na kompie (sam zrobił wzmacniacz na tda7294 więc miałam do niego zaufanie :wink:). Puścił 50Hz. Głośniki nic. Patrzę do specyfikacji - pisze, że przenosi takie pasmo. Patrzę na układ - zaczyna się z niego lekko dymić! No to dotknęłam go palcami - oparzyłam się. No to tryb stand-by włączam - nie pomogło. No to się wydzieram do kumpla 'wyłącz to!' i w panice wyrywam wtyczkę z gniazdka. Na szczęście nie doszło do 160 stopni i się nie spalił. Po ponownym włączeniu działał (o dziwo jak byłam u kumpla to było pierwsze lutowanie wzmacniacza tak byle jak i nie było tego syczenia - rozlutowałam i zlutowałam z powrotem i jest syczenie :|

Wytłumaczcie mi prosze:!:

EDIT: zauważyłam teraz, że jak robię balans na prawą kolumnę działa tylko głośnik basowy, jak na lewą kolumnę głośnik wysokotonowy. Coś tu jest źle polutowane. Może to mieć związek z masą? A może kostka jest uszkodzona?

0
  • Pomocny post
    #4 09 Wrz 2005 13:11
    Balu
    Poziom 38  

Co do zasilacza to nic sie nie stanie gdy podlaczysz coś co ma Imax (maxymalny prąd jaki może ciągnąć) do zasilacza mającego większa wydajność prądową (może dać większy prąd ale nie musi...).

Ale nie na odwrót... jak urządzenie by miało Imax 6A a zasilacz 3A to nie będzie działać...

0
  • #5 09 Wrz 2005 19:56
    Kasia18
    Poziom 12  

Nikt nie pomoże ze schematem zasilacza?

Nikt nie odpowie na postawione wcześniej pytania?

Nawet linka nie podrzuci?

:cry:

0
  • Pomocny post
    #6 09 Wrz 2005 20:27
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam!
    Co do zasilacza - spróbuj dorwać EdW 4/04. Był tam opis jak projektować (z obliczeniami) zasilacze do wzmacniaczy mocy z konkretnym przykładem.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #7 09 Wrz 2005 21:04
    Balu
    Poziom 38  

Przedwzmacniacz z tego co wiem to coś na czym regulujesz głośność (poziom sygnału wchodzącego do tda) jak również wsie inne rzeczy typu balans tony basy itp. (tak będzie działać bez tylko sobie wstaw jakiś potencjometr stereo do regulacji głośności)

Dalej kondensator mozna zastapic tylko kondensatorem.
    Z zasilaczem Ci niestety zabardzoi nie poe bo niby coś tam zacząłem już Ci projektować ale i tak chłopaki pewnie by wyśmiali;-) więc ja sobie daruje.

Dodano po 4 [minuty]:

To ja daruje schemat tylko ci opisze ten zasilacz w/g mnie.
    Trafo 230V/13V. za trafem mostek który wytrzyma te 4A prądu dalej równolegle do mostka kondensator wygładzający (duża pojemność w sumie w 10000 uF liczac) i żeby wytrzymał napiecie 18V.
    Teraz skad 18V...
    13VAC po wyprostowaniu daje 13*1,41=18.33V
    dolicz spadek na mostku 0,7V. Będziesz mieć na wyjściu 17,6V czyli prawie max kostki.
    No i jakiś bezpiecznik by się przydał jeszcze.
    Chłopaki jeżeli coś źle mówie wyprostujcie koleżance.

Dodano po 12 [minuty]:

ogółem poszukaj było troszke zasilaczy wałkowanych na elektrodzie moze w dziale audio coś się znajdzie? jak nie napewno były w dziale warsztat.

I z tego co pamiętam do ukł. audio napięcie nie musi być stabilizowane bo przy max wysterowaniu i tak może siadać.

0