Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zelmer/mikser - Mikser Zelmer - zakalec, kondensator i rezystor?!

ra_dzik 27 Jan 2019 14:08 2112 7
 • #1
  ra_dzik
  Level 7  
  Zelmer/mikser - Mikser Zelmer - zakalec, kondensator i rezystor?!
  Koledzy Eksperci.

  Piszę do Was z prośbą o pomoc, bo już nie raz mogłem liczyć na Waszą wiedzę i fachowe porady za co raz jeszcze ślicznie dziękuję! Ale jak to mówią jak trwoga to na elektrodę ;-) Dziś szanowna małżonka chciała "zakręcić" niedzielne ciacho, zapuściła mikser i po jakieś 3-4 minutach zaczął zwalniać i w końcu się zatrzymał :-(

  Mikser marki Zelmer, już zrobił kilkadziesiąt ciast i ma jakieś 10 lat, ale nie lubię wyrzucać sprzętu bez próby jego naprawy, więc i tym razem rozkręciłem mikser, a ze środka wysypał się jakby talk i coś podobne jak na moje małofachowe oko tak jakby wybuchło, choć nie było słychać nic, tylko ten talk się wysypał i ze środka wypadło coś jak folia z aluminium zwinięta, więc moim amatorskim okiem coś jak kondensator.

  Otworzyłem, odkurzyłem, przedmuchałem sprężonym powietrzem, wytarłem płynem do szyb i może trochę zamazała się tabliczka znamionowa, ale coś widać, jeżeli chodzi o identyfikację modelu...
  Wybuchło to coś jak na poniższym zdjęciu:
  Zelmer/mikser - Mikser Zelmer - zakalec, kondensator i rezystor?! Zelmer/mikser - Mikser Zelmer - zakalec, kondensator i rezystor?!
  Przy tym czymś jest dolutowany opornik, który zmierzyłem i przy nastawieniu miernika na "2MΩ" pokazuje 0.9 i tu mam prośbę/pytanie do kolegów.
  1) Czy to jest kondensator? Ewentualnie na jaki (większy?) go wymienić, żeby sytuacja się nie powtórzyła?
  2) Czy ten opornik jest również do wymiany?
  Byłbym bardzo wdzięczny za Waszą pomoc, bo jak wspomniałem, szkoda mi wyrzucać sprzętu, który służył nam jakiś już czas. Z góry wielkie dzięki i przepraszam za ten przydługi wywód.

  Radek
 • #2
  Radiokiller
  Level 30  
  Kondensator rozruchowy do wymiany. Wartość jest na nim widoczna. Rezystor jeżeli trzyma parametry może pozostać.
 • Helpful post
  #3
  brofran
  Level 39  
  ra_dzik wrote:
  tylko ten talk się wysypał
  Hehe, talk, dowcipnie toto określiłeś. To jest mąka która jest wciągana wraz z powietrzem chłodzącym silnik do środka obudowy. Dobrze jest co kilka lat rozebrać mikser i wydmuchać ten mączny pył, oraz przesmarować ruchome elementy smarem. Po wymianie kondensatora (daj o takiej samej pojemności) mikser posłuży Ci jeszcze dłuuuuuugoooooo. :D
 • Helpful post
  #4
  Tumiwisizm
  Level 28  
  Dzień dobry, "wybuchł" kondensator, który musisz kupić dokładnie z takimi samymi parametrami: (0.1mikro farada x2, 250VAC). Wyjmij ten i najlepiej zanieś do sklepu żeby dali Ci taki sam. Opornik powinie mieć 1M i 1% błędu (zakładając, że skrajne paski są brązowe) także 0.9M jest ok.
 • #5
  ra_dzik
  Level 7  
  @Radiokiller, @brofran, @Tumiwisizm ale jesteście magicy, przez wielkie "M"!

  I WIELKIE podziękowania dla Was!

  Łoooo matko i córko z tym pyłem to bym w życiu nie przypuszczał, że to mąka!

  Jak kupię taki kondensator, to mam nadzieję, że tu biegunowość +/- nie będzie miała znaczenia, bo na tym starym też nie było?

  Jesteście genialni Panowie! Dzięki!
 • #7
  ra_dzik
  Level 7  
  @Radiokiller ,

  no po prostu gdyby udało mi się skojarzyć mixer Zelmer z "kondensator rozruchowy silnika jednofazowego", to uwierz mi nie zawracałbym Wam głowy, ale taka wiedza, to jest poza moim umysłem :-( dlatego wolałem zapytać Was.

  Dziękuję ślicznie. Jak mogę kawałem następnego ciasta żonki przesłać forumowiczom, to proszę o info :-)

  Jesteście genialni! Jeszcze raz wielkie dzięki!
 • #8
  ra_dzik
  Level 7  
  @Radiokiller ,
  No po prostu gdyby udało mi się skojarzyć mixer Zelmer z "kondensator rozruchowy silnika jednofazowego", to uwierz mi nie zawracałbym Wam głowy, ale taka wiedza, to jest poza moim umysłem :-( dlatego wolałem zapytać Was. Dziękuję ślicznie. Jak mogę kawałem następnego ciasta żonki przesłać forumowiczom, to proszę o info :-) Jesteście genialni i jeszcze raz wielkie dzięki!
  Edit:
  Koledzy :arrow: @Radiokiller , @brofran @Tumiwisizm wskazali problem z kondensatorem do wymiany i genialnie zdiagnozowali pył jako mąkę. Wskazówkę z mąką przekazałem małżonce, żeby następnym razem łyżką rozmieszała ciasto i kondensator do wymiany będzie.
  Dziękuję kolegom z forum!