Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner YAMAHA RX-V385 + kolumny Stereo (Bez subwoofera)

lechownik 27 Jan 2019 23:57 1803 27
    lechownik
    Level 4  
    Witam,

planuję zmienić obecny sprzęt posiadany od 2012r. ampli SONY STR-DH520 + kolumny podłogowe z zestawu AMTECH SS-AT500F o mocy 90w.

Szczerze przymierzam się do zakupu amplitunera AMAHA RX-V385 dlatego ponieważ w tej cenie ma BLUETOOTH z możliwością wysyłania (więc mógłbym przerzucać z niego dźwięk np na słuchawki z bluetooth). Czy taki jest OK?

Teraz kwestia najważniejsza czyli kolumny. Mój "salon" ma zaledwie 15m2, więc nie mam w nim opcji położenia ani 5.1 ani też 2.1 - brak miejsca. Dlatego raczej kwestia subwoofera odpada. Dobrze by było gdyby głośniki miały na tyle dobry bas by w takim pomieszczeniu radziły sobie dobrze bez subwoofera.
    Przyznam że kolega ma JBL ES80 i grają jak dla mnie super. Ale raczej nowych nie dostanę nigdzie.

Muzyka jaką słucham to DISCO, R&B, Techno, Disco Polo, POP, trochę HH - więc typowe łubudu dlatego zależy mi na dobrym energicznym dudnieniu. Przyznam że kolumna karaoke od Manty jaką posiadam SPK5000 PR lepiej gra niż obecny zestaw kolumn do kina które posiadam.
    Nie mam też możliwości odsunięcia kolumn od ściany, więc może dobrym wyjściem by było gdyby bass reflex był na froncie. Nie wiem też (bo się nie znam )czy kolumny 2drożne są gorsze niż przydrożne.

Z tego co poczytałem to mniej więcej wybrałem:

Para kolumn Taga Harmony TAV806F - nie wiem czy to dobrze gra, czy odczuje różnicę w stosunku do swoich czy lepiej doinwestować i czy warto np w:

JBL Arena 180
    Klipsch R-26F
    Audiofan Canton GLE 470

Znalazłem jeszcze takie: Kruger&Matz KM0501 Journey 2.0 nie drogie ale mają basowy głośnik z boku tylko czy one zagrają lepiej niż te co mam?

za kolumny chciałem wydać maxymalnie w okolicy 2 tyś za parę, wiadomo że im mniej tym lepiej, ale wolałbym posłuchać i na coś się zdecydować. Jak wspomniałem JBL ES80 grały dla mnie OK. Nie wiem czy Arena JBL 180 gra lepiej czy gorzej czy podobnie. Nie jestem jakimś melomanem i nie chce wydać fortuny, chce by głośniki były nie drogie ale dobrze grały bez suboofera.
    Może coś od JAMO?
    grzehu82
    Level 20  
    Witaj,
    Zamiana tego Sony na tą Yamahę to dźwiękowo będzie akcja w stylu"zamienił stryjek siekierkę na kijek".
    Proponuję używany zestaw ze względu na ograniczony budżet: amplituner stereo np. Onkyo TX 8050 + używane kolumny Mission M73i. Amplituner o przekazie żywym, energicznym, a kolumny z obfitym basem, potrzebnym w tej muzyce, tylny BR można zapchać jak będzie trzeba. Jeśli koniecznie zależy Ci na bluetooth możesz dokupić taki moduł w gniazdo słuchawkowe.
    lechownik
    Level 4  
    kolumny już kupiłem JBL Arena 180 ładnie chodzą.
    A może Yamaha z serii V483 485 lub D485? Czy to ten sam dźwięk tylko bajery inne?
    grzehu82
    Level 20  
    Dokładnie praktycznie to samo np. D to dodatkowe radio DAB+. Miałem osobiście serie niżej (yamaha v365) również używałem ją w stereo i to był mój błąd. Yamaha zaczyna grać gdzieś tak od serii 6xx górę, niemniej to wciąż amplituner KD a nie stereo. Taki amplituner 5.1 czy 7.1 będzie owszem miał wiele bajerów ale z dźwiękiem będziesz miał niedosyt. Te JBL żeby pokazać pazur zasługują na typowy wzmaczniacz, ostatecznie amplituner stereo. Jak chcesz sprawdzić nausznie jakiś nowy egzemplarz to prawie każdy salon pożyczy ci za kaucją, będziesz miał ogląd co ci pasuje.
    lechownik
    Level 4  
    Tylko że ja chce mieć do tego STEREO podpięty też tv by filmy oglądać.

A czym różni się Yamaha v483 od V485?
    grzehu82
    Level 20  
    Dokładnie praktycznie to samo np. D to dodatkowe radio DAB+. Miałem osobiście serie niżej (yamaha v365) również używałem ją w stereo i to był mój błąd. Yamaha zaczyna grać gdzieś tak od serii 6xx górę, niemniej to wciąż amplituner KD a nie stereo. Taki amplituner 5.1 czy 7.1 będzie owszem miał wiele bajerów ale z dźwiękiem będziesz miał niedosyt. Te JBL żeby pokazać pazur zasługują na typowy wzmaczniacz, ostatecznie amplituner stereo. Jak chcesz sprawdzić nausznie jakiś nowy egzemplarz to prawie każdy salon pożyczy ci za kaucją, będziesz miał ogląd co ci pasuje.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie jest to problem, teraz część wzmacniaczy i większość amplitunerów stereo np. ten amplituner Onkyo TX 8050, mają wbudowane DAC czyli możliwość wpięcia sygnału cyfrowego dźwięku z TV typu Toslink (optyczne) czy Coaxial.
    lechownik
    Level 4  
    no to jaki mam wziąć amplituner stereo który będzie miał HDMI dla TV i BD oraz pokazywał na tych głośnikach pazur? (nowy nie używany, i niedrogi)

Dodano po 3 [minuty]:

A co w temacie Onkyo TX-L20D lub PIONEER SX-S30D ? Stereo a mają HDMI
    Zagrają lepiej na moich głośnikach? Czy porównywalnie
    grzehu82
    Level 20  
    Niestety żadnego z nich nie znam. Oba są w klasie D a więc zdecydowanie mniej biorą prądu, nie grzeją się kosztem sporych zniekształceń przy oddawaniu większej mocy. Osobiście też używam wzmacniacza w tej klasie (SMSL AD18) i jestem zadowolony, jednak u mnie 2x50w napędza kolumny 2x45W, zwykle pracują na 1/3 mocy. Na pewno teraz mam dużo lepszy, precyzyjny i bardziej naturalny dźwięk niż z Yamaha RX-V365.
    Najlepiej przesłuchać z twoimi JBL obu tzn. Pioneera i Onkyo, skoro takie znalazłeś, a budżet starcza, ma być nowe i koniecznie z HDMI i innymi funkcjami to te modele to spełniają.
    lechownik
    Level 4  
    Dzięki za odpowiedź, ale nie mam zbytnio jak ich posłuchać, musiałbym kupić wysyłkowo a później oddawać.
    Zastanawiam się czy zagra to lepiej niż obecny amplituner sony co mam? Czy przy takim samym poziomie głośności będą mocniej grać.
    Jakieś te obudowy mają nalesnikowate jak dawne video i mam wrażenie że są takie delikatne kiczowa e w stosunku do normalnych obudów amplitunerów.
    A jakby już to pioneer czy onkio :)

a co się dzieje gdy przy takim sprzędzie STEREO puszczamy film w 51 czy jakiś tam DTSach?
    Będzie w ogóle działał?
    Będzie głośniejszy niż obecnie gdy mam podpięte w starym amplitunerze tylko 2 kolumny?
    grzehu82
    Level 20  
    Wygląd mało poważny bo to są wzmacniacze cyfrowe więc w środku nie ma ciężkich transformatorów, radiatorów, więc waga mniejsza ok.4kg. Nie ma potrzeby takiej wysokiej obudowy dla chłodzenia końcówek (i tak jest ogromna w stosunku do mojego)
    Na pewno będzie działał w filmach 5.1 ale przetworzy sygnał do stereo. Czy będzie głośniejszy - nie wiem. Zapytaj może sprzedawcę o zagwozdki techniczne zanim wybierzesz, ogólnie sprzęty podobne.
    Na elektrodzie jest uzytkownik PromatAudio, który jest sprzedawcą tego typu sprzętu to zapytaj odnośnie funkcjonalności.
    PromatAudio
    Level 18  
    Oczywiście model pełnowymiarowy zagra lepiej niż wersje slim. Jak wspomnieli przedmówcy w slimach wzmacniacz "cyfrowy" ze słabszym rozwiązaniem.
    Zdecydowanie polecam Onkyo TX-8250 lub Pioneer SX-N30AE. HDMI nie potrzebujesz, TV możesz podpiąć optykiem.
    Jeśli masz sporo urządzeń i musi być HDMI to wtedy TX-8270.
    Modele slim są dedykowane dla użytkowników dla których wygląd/rozmiar jest istotniejszy niż jakość dźwięku.
    lechownik
    Level 4  
    Zastanawiam się jeszcze czy amplituner wielokanałowy jak ma podłączone tylko 2 kolumny na stereo to konwertuje każdy dźwięk (jak np odpalamy film z DTS, 5.1 itp) do Stereo?
    PromatAudio
    Level 18  
    Nie rozumiem czemu upierasz się przy amplitunerze wielokanałowym skoro chcesz słuchać stereo.

Odpowiadając na pytanie - tak, zagra na takim poziomie jak twój Sony, zyskasz tylko nowoczesne funkcje...
    grzehu82
    Level 20  
    Tak dokładnie, albo nawet jeszcze gorzej ta Yamaha z tytułu.
    sosarek

Level 43  
    Zależy jak ustawisz kolumny i ustawienia Yamahy.
    Nosfer
    Level 10  
    Dzięki, zapomniałem napisać ,że chodzi mi o SMSL AD18, czy dysponuje odpowiednim dźwiękiem do oglądania filmów z TV, czy będzie bas tam gdzie powinien bo zwykły wzmacniacz brzmi tu bardzo słabo nie radzi sobie z dolnymi rejestrami, i jak z jego szczegółowością .AD18 ponoć ma DSP więc powinien dać radę. Czy ktoś ma ten sprzęt by opisać czy warto go kupić pod tym kątem codziennego użytku.
    grzehu82
    Level 20  
    SMSL AD-18 to taki udany mini kombajn, wzmacniacz cyfrowy z wbudowanym DACiem, dźwięk jest dość szczegółowy ale ogólnie na wielki bas nie masz co liczyć. Ma korektor kilka ustawień oraz można ustawić własne podbicia bass i treble. Owszem jest wyjście na subwoofer ale nie jestem w stanie powiedzieć ile to poprawi (troche na pewno) bo nie korzystałem.
    Do muzyki SMSL Ad-18 bije tą Yamahę z tytułu bez dwóch zdań, w filmach nie miałem możliwości porównać.
    Nie wiem o jakim wzmacniaczu, czy wogóle sprawnym mówisz, że brzmi bardzo słabo, wobec tego ciężko przyrównać tego SMSL.
    Możliwe ze twoim rozwiązaniem byłby wzmacniacz 2.1 czyli również z wyjściem na subwoofer.
    Nosfer
    Level 10  
    Dzięki grzechu82 za udzielenie mi odpowiedzi, Co do mojego testowania to faktycznie chyba tylko podłączałem lm3886 diy bez korekcji dźwięku, używany na stałe przy kompie z dac-iem, więc pewnie tu był pies pogrzebany -wzmacniacz z TV ale już bez dac-a. Co do nowego sprzętu chyba na początek zakupię tpa3116d2 ,ma dość dobre opinie i będę miał okazję przetestować namiastkę cyfrowego wzmacniacza audio :-)
    grzehu82
    Level 20  
    We wzmacniaczach tpa3116d2 góra nie jest tak szczegółowa a dół grubszy ale też jakiś taki nieokrzesany w stosunku do SMSL AD-18. Mam oba. Zniekształcenia przy dużej głośności też mają większe.
    Nosfer
    Level 10  
    Myślałem o tpa3116d2 + pt2313 , taki zestawik z aliexpress z wyświetlaczem, w razie niedosytu dołożenie procesora DSP (adau 1401 albo 1701) i zaprogramowanie go za pomocą programu sigma studio, co teoretycznie daję możliwość dostosowania dźwięku pod siebie. Z drugiej strony niezły to wydatek , sam programator USBi kosztuje koło dwóch stówek. Wtedy korzystniej było by zamówić AD18 . Ale frajda z budowy wzmacniacza z dźwiękiem i budą ustawionymi pod siebie niezastąpiona, ale jeżeli miało by to dać efekt gorszy od tego AD18 to mijało by się to z celem i robota nie potrzebna.
    grzehu82
    Level 20  
    Trudno mi przewidzieć jaką masz wiedzę i możliwości, a więc i co wyjdzie, natomiast zawsze pamiętaj o porządnym zasilaniu do tych kości, to podstawa. Nauka i eksperymenty zawsze kosztują, kości jak nie tpa3116 to możesz wymienić potem ulepszyć na np. B&O IcePower.
    Nosfer
    Level 10  
    Fakt nie jestem elektronikiem ani programista wiec z wiedza raczej slabo, wszystko na biezaco wydlubane z neta w miare potrzeb, checi sa oraz umiejetnosc poslugiwania sie lutownica. Swojego lm 3886 sam zlozylem co prawda z kitu avt. Z dobrym opisem to I wszystko mozna poskladac, choc zdaje sobie sprawe , ze nie wszystko bedzie mozna tu znalezc podane na tacy. Co do tpa3116d2 to pisza ze ladnie dzialaja na laptopowych zasilaczach. A co do icepowera to miales okazje go posluchac?
    grzehu82
    Level 20  
    Tak miałem okazję testować SMSL A8 na modułach IcePower i jako końcówka wypadł b. dobrze, choć sam przetwornik wydawał się dźwiękowo nieco techniczny.
    Tutaj można zamówić gotowe kity do złożenia: http://www.ghentaudio.com/kit/asx125-sr.html.
    Zasilacz do nich nie jest potrzebny. Klasa albo ze 2 wyżej niż tp3116d2.
    grzehu82
    Level 20  
    Zgadza się, IcePowery to tylko końcówki mocy.
    Nosfer
    Level 10  
    Na dniach stałem się posiadaczem smsl Ad18. Muszę powiedzieć, może i jest wart swojej ceny ale raczej nie więcej. Moim zdaniem nie jest to uniwersalny wzmacniacz, Podłączając go do dekodera sat. przez spdif czy analogowe wejście ,dźwięk nie urzekł mnie, (dialogi ,lektor,wokal) jest dość słaby, brakuje mu mięsa, brzmienie koncertowe nie ma takiej separacji instrumentów jak np. bas,perkusja porównując go do do mojego poprzednika marantz 1501. Zdaję sobie sprawę, że może tu być problem z jego wrażliwości na słabą jakość dostarczonego sygnału. Zdecydowanie odżywa na usb ,dostarczając mu materiał 24bit 96khz (flac) dostaje kopa - lepsza dynamika. Szczególnie odnajduje się w muzyce elektronicznej ,dance, pop,itp.

Dodano po 13 [minuty]:

Dźwięk (stopy) jest dynamiczny, szybki, kontrolowany, natomiast, bas dość wolno wybrzmiewa i potrafi zlać się z resztą instrumentów, do tego wokal jest gdzieś daleko w tyle. Ciekawe co by zmieniło gdybym puścił sygnał z dekodera przez jakiegoś DAC-a na wejście analogowe (aux) tego AD18 .