Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[VW t4] Ściemniacz "żarówkowy" do podświetelania LEDowego

28 Sty 2019 00:12 426 9
  • Poziom 14  
    Po wymianie wszystkich żaróweczek podświetlenia zegarów oraz przełączników, na LEDy (12V) i na płytki INDIGLO (te ostanie do podświetlenie suwaków i pokręteł "grzej-went"), w VW T4 przedliftowym ('95) przestał praktycznie działać fabryczny ściemniacz na potencjometrze drutowym.

Próby na zasilaczu laboratoryjnym wskazują, że już od 3V zaczyna się leciutka poświata a przy 14V wszystko wali pełnym jaskrawym światłem.

Potencjometr jest pod prawym pokrętłem widocznego na fotce przełącznika. Opór tego potencjometru mierzony zwykłym miernikiem "z Castoramy" (na zakresie 200 omów) pokazuje maksimum w granicach 14 omów.

Czy ktoś ma pomysł jak/z czego wystrugać regulowany zasilacz DC o zakresie od 0V (ew.od 3V) do 14V sterowany tym potencjometrem?

Chodzi o zachowanie charakteru deski z epoki i brak ingerencji w sam fabryczny ściemniacz, żeby nie było kłopotów z wymianą gdy padnie sekcja włączająca.

Wydajność prądowa ok. 1A, ponieważ cztery tarczki INDIGLO biorą (przy 14V) 80 mA a jeden LED 14mA, więc obecne zapotrzebowanie to ok 500 mA, ale chciałbym mieć zapas jak mi jeszcze coś przyjdzie do głowy podświetlić. :D

[VW t4] Ściemniacz
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 14  
    Mam w domu zasilacz laboratoryjny 0-30V/5A i nim sprawdzałem.
    Nie widze przeszkód, żeby sterować wypełnieniem jeśli skuteczniejsze, ile nie będzie tego zbytnio słychać w CB radio. Jakieś kity takich regulatorów są do kupienia i polutowania, ale jak je sterować opisanym potencjometrem?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 40  
    LM317 ale nie do 14V, będzie ok. 3V mniej niż napięcie zasilania lub szukać stabilizatorów LDO; LT1083.

Watować potencjometru jest za mała
  • Poziom 14  
    Może być 3V mniej. Czy watować = wartość?
  • Poziom 40  
    HD-VIDEO napisał:
    Watować potencjometru jest za mała

Niestety nieraz sprawdzanie pisowni poprawia za mnie i takie coś wychodzi.

Miało być wartość. Rezystancja jest za mała aby móc regulować to napięcie w górę.
  • Poziom 14  
    Sprawdzałem przed chwilą jasność na zasilaczu. Jeśli będę miał możliwość fabrycznym potencjometrem drutowym (14Ω) ustawiać w miarę liniowo napięcie zasilania LEDów w zakresie od 3 do 10V to nic mi więcej nie będzie potrzebne :D :D :D

Czyli teraz tylko prośba o przykład schematu aplikacyjnego z LM317, w którym potencjometrem kręconym od 0 do 14Ω wywołam aż takie zmiany napięcia wyjściowego
  • Poziom 42  
    Kolego, diody LED nie są elementami liniowymi, one się generalnie zapalą i już. Płynną regulację jasności otrzymasz stosując sterowanie PWM, czyli wypełnieniem impulsów. Można to zrobić na prostym NE555, nawet gdzieś na Elce jest mój mini-projekt takiego sterownika PWM do miniwiertarki. W tym układzie był jakiś mały MOSFET na wyjściu i to spokojnie wystarczyło. Można też zrobić sterownik PWM na jakimś prosty mikrokontrolerku, materiałów do tego też jest cała masa. No i są też gotowe układy PWM na rynku.
  • Poziom 40  
    Adampio napisał:
    w którym potencjometrem kręconym od 0 do 14Ω wywołam aż takie zmiany napięcia wyjściowego

Pisałem nie można tego uzyskać, przy 14Ω minimalne napięcie to 1,2V a maksymalne 1,32V; bez wymiany potencjometru nie ma jak tego zrobić; potencjometr musi mieć mniej niż 2kΩ
  • Poziom 14  
    Czyli przy wymogu sterowania fabrycznym pokrętłem odpada LM317 😒
    Wpychanie w wyłącznik innego potencjometru jest czynnością karkolomną