Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować chińskim radiem z kierownicy?

28 Sty 2019 07:54 1443 20
  • Poziom 8  
    Witam,

Dostałem w prezencie radio multimedialne JD-7248M 2din i podłączyłem je w Oplu Zafirze A 1.6. Chciałbym teraz jeszcze podłączyć sterowanie z kierownicy lecz w nowym radiu jest tylko jeden przewód opisany "sterowanie z kierownicy", a w Oplu przewodów sterujących jest kilka. Czy ktoś może już podłączał takie radio z Zafirze?
    Potrzebuje pomocy w tym temacie.
  • Poziom 8  
    Dziękuję, reszta przewodów o których pisałem to lcd rds itp. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    bubu1769 napisał:
    W starszych Oplach sterowanie z kierownicy odbywa się na zasadzie drabinki rezystorowej miedzy masą a przewodem idącym do radia na pin nr. 2 w kostce zasilającej.

A jak wygląda sprawa w Zafirze B z 2007 roku czy też można podłączyć do Chińczyka który ma dwa wyjścia na sterowanie z kierownicy ( KEY1 i KEY2 - Steering wheel control )
  • Warunkowo odblokowany
    Moduł jak sama nazwa wskazuje jest przy kolumnie kierowniczej a dokładniej to ten moduł z którego wychodzą przełączniki wycieraczek i świateł.
    W Zafirze B sterowanie radia jest trochę inaczej bo do sterowanie są wykorzystane 3 przewody a dodatkowo odpowiadają one także za klakson.
    Ja bym spróbował podpiąć się pod piny 4 i 5 w złączu XC47.
    Jak sterować chińskim radiem z kierownicy? Jak sterować chińskim radiem z kierownicy?
  • Poziom 11  
    dzięki spróbuję tak zrobić i zobaczę.

Dodano po 15 [godziny] 30 [minuty]:

bubu1769 napisał:
    Ja bym spróbował podpiąć się pod piny 4 i 5 w złączu XC47.

A mam jeszcze pytanie ten schemat to jest od Zafiry B po 2004 roku?
  • Poziom 11  
    bubu1769 napisał:
    W TIS-ie wybrałem rocznik 2007.
    Ogólnie są dwa schematy od niby dwóch różnych kierownic ale w obu sterowania radia działa tak samo.

Po rozebraniu manetki są 3 kable i w/g 1 rysunku to 1,3,4 to coś się nie zgadza :( pisałeś że są różne może ten drugi.Jak sterować chińskim radiem z kierownicy?Wtyk.jpg Download (205.42 kB)
  • Warunkowo odblokowany
    A czy to ci wygląda jak ta wtyczka przedstawiona na rysunku?
    Teraz się tak przyjrzałem zdjęciom tego modułu i to złącze znajduje się na zwijaku więc raczej nie ma szans żeby się pod nie podłączyć, trzeba by namierzyć gdzie wychodzą one na drugim końcu taśmy przy samej płytce modułu.
  • Poziom 11  
    nie pomyliłem się to wtyczka od modułu :), ale ten S208R to manetka i tu jest inaczej.

Dodano po 11 [minuty]:

Dla próby chciałem się podłączyć pod tą manetkę najpierw.
  • Warunkowo odblokowany
    Ta wtyczka co dałeś zdjęcie nie odpowiada za sterowanie radia.
    Jak będę mieć chwilę to przejrzę schematy i zobaczę czy może będzie gdzieś widać gdzie te sygnały dokładnie dalej idą.
  • Poziom 11  
    jak nie od sterowania radia? przecież tym sterowałem głośnością i przewijaniem Jak sterować chińskim radiem z kierownicy?
  • Warunkowo odblokowany
    Dobra. Dopiero teraz się zorientowałem co jest na wcześniejszym zdjęciu.
    Jak napisałeś manetka myślałem że to wtyczka od którejś z manetek świateł czy wycieraczek.
    Daj mi chwilę na przejrzenie schematów to może znajdę miejsce gdzie będzie wygodnie się podpiąć.
  • Warunkowo odblokowany
    Niestety ale sygnał z przycisków idzie do złącza XC47, tego co zaznaczyłem na zdjęciu, poprzez taśmę w zwijaku, wchodzi w moduł i w nim jest przetwarzany na sygnał w magistrali CAN.
    Więc według mnie najlepsza opcja to dobrać się do podłączenia taśmy na płytce modułu, tam zlokalizować które piny odpowiadają za sygnały z przycisków i pod nie się podpiąć.
    Ewentualnie pozostaje kupić adapter z CAN na sygnał do radia bądź zastosować dedykowane przyciski zdalnego sterowania.
    Albo totalna partyzantka, czyli dołożyć przewód spiralny między kierownicą a kolumną i nim się podpiąć w złączu XC47.
  • Poziom 11  
    jeszcze raz dzięki za pomoc, zobaczę co z tym zrobić może jednak ten moduł, chociaż on prawie tyle kosztuje co radio :)
  • Poziom 11  
    Mam pytanie czy można podłączyć zasilanie radia według poniższego zdjęcia:
    Chodzi mi o to aby przy wyłączonym zapłonie można włączyć przełącznik aby zasilić radio.