Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs RS 232 do instalacji gazowej.

Grzegorz_madera 28 Sty 2019 10:48 3210 8
  • Interfejs RS 232 do instalacji gazowej.
    Witam wszystkich. Chciałbym zaprezentować prosty interfejs do połączenia komputera ze sterownikiem instalacji gazowej komunikującej się po liniach K i L. Dodatkowo zastosowałem optoizolację w celu ochrony komputera, co wymagało oddzielnego zasilania z portu USB. Zapewne dla wielu użytkowników interfejs jest zupełnie nieprzydatny z powodu braku portu COM w komputerze. Jednak ja wykonałem go dlatego, że posiadam komputer z tym portem, oraz dlatego, że wszystkie potrzebne elementy posiadałem w swoich zapasach. Interfejs został wypróbowany ze sterownikiem Autronic AL700, ale będzie działał również z innymi posiadającymi linie K L. Urządzenie nie posiada obudowy, ponieważ użyte było tylko raz do ustawienia instalacji we własnym samochodzie. Jak zajdzie potrzeba częstszego użytkowania zapewne zamontuję obudowę i zamontuję wtyk DB9 na kablu, ponieważ układ włożony bezpośrednio w gniazdo komputera narażony jest na uszkodzenie, a także samo gniazdo w komputerze można łatwo uszkodzić.
    Płytka wykonana metodą termotransferu za pomocą laminatora cynowana lutownicą. Jest to pierwsza płytka wykonana przeze mnie tą metodą, ale i tak wyszła całkiem nieźle. Obrys płytki ma szerokość 0,1mm i ścieżki takiej szerokości można bez problemu zrobić. Poniżej kilka zdjęć:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Grzegorz_madera
    Poziom 33  
    Specjalizuje się w: elektromechanika maszyn rolniczych
    Grzegorz_madera napisał 2312 postów o ocenie 587, pomógł 112 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    quinty
    Poziom 28  
    -jaki jest poziom napięć linii K i L w takich urzadzeniach? 12V, 5V czy 3,3V?
    -jaka jest prędkość transmisji z takim sterownikiem i czy jest ona zestandaryzowana czy rożni się między producentami?
    -co brałeś pod uwagę przy wyborze optoizolatora? Czy musiałeś zwracać uwagę na ich szybkość albo jakieś inne parametry?
  • PCBway
    Grzegorz_madera
    Poziom 33  
    Ad.1 Nie wiem, nie sprawdzałem. Skoro działa też bez optoizolacji, a MAX 232 ma poziomy TTL, to założyłem, że jest tam 5V i dodałem stabilizator żeby po stronie sterownika też były poziomy TTL.
    Ad.2 To się ustawia w programie od danego producenta sterownika. Większość chodzi na 9600.
    Ad.3 To, że takie miałem w szufladzie. :D
    marcin.koz2910
    Poziom 26  
    Grzegorz_madera napisał:
    ponieważ układ włożony bezpośrednio w gniazdo komputera narażony jest na uszkodzenie, a także samo gniazdo w komputerze można łatwo uszkodzić.
    przedłużka załatwi sprawę

Jakiś gotowiec płytki mile widziany :)
    weryfany
    Poziom 25  
    Nie mam nic do przewodów ale:

Pomyślałeś żeby zastosować moduł bluetooth i pominąć całkowicie port RS232
    Ja tak zrobiłem ze sterownikiem STAG-a działa doskonale i bez użycia żadnych kabli.
    Komunikacja na kilka metrów jest zupełnie wystarczająca.
    Też mam Port RS ale idźmy z postępem - mnie całość kosztowała 15zł w tym obudowa