Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

De Dietrich błąd e-25/e-26

portable2019 28 Jan 2019 11:39 6339 18
 • #1
  portable2019
  Level 1  
  Dzień dobry,

  Posiadam piec De Dietrich zena z zamkniętą komorą spalania. Piec podczas grzania wody w CO regularnie pokazuje błąd E-25 czasem E-26, co wedle instrukcji obsługi oznacza de brak przepływu wody. Problem nie występuje kiedy grzana jest woda dla CWU w termie.
  W minionym tygodniu instalator zamontował mi na zasileniu zawór zwrotny na zasileniu CO zaraz na wyjściu rury z pieca. Po tym problem zaczął się nasilać, wcześniej także pojawiał się w/w błąd jednak kocioł potrafił samoistnie się odblokować i grzać wodę w CO. Obecnie blokuje się do tego stopnia, że nawet reset za pomocą przycisku R nie pomaga, co więcej nie zawsze odłączenie kotła od zasilania pomaga. Zauważyłem jeszcze jedną korelację, że kiedy zmniejszę ciśnienie w CO do dolnego zakresu zielonego pola 1 bar, piec potrafi się samoczynnie odblokować po wystąpieniu błędu e-25.
 • #2
  wojmal494
  Level 8  
  Witam.
  Mam podobny problem z piecem De Dietrich Baxi Mainfour. Mianowicie często wyświetla się błąd E25 ,którego jest trudno zresetować.
  Piec po osiągnięciu zadanej temperatury w obiegu CO wyłączy się.Następnie nie włączy się już po jej spadku. Zauważyłem że pompa dość szybko przestaje pracować przy ok.50 stopniach.Otwarcie kranu z ciepłą wodą też nie włączy pieca.Dodam że piec pracuje już 4 lata i przy dość dużej twardości wody regularnie czyszczę filtry.
 • #3
  dobroslaw

  Level 22  
  Kotły te muszą mieć swobodny przepływ wody ,jeśli masz brudne filtry to może powodować problemy, czy masz na grzejnikach termostaty ? na ile są poustawiane ,częsty problem w tych kotłach z racji tego że ma być tanio instalatorzy nie instalują termostatów sterujących kotłem, tylko użytkownicy regulują i ograniczają przepływ termostatami na kaloryferach. Jeśli filtry czyste i przepływ zapewniony przez kaloryfery, to najprawdopodobniej zakamienienie wymiennika.
 • #4
  ROWE
  Level 34  
  "W minionym tygodniu instalator zamontował mi na zasileniu zawór zwrotny na zasileniu CO zaraz na wyjściu rury z pieca." Ciekaw jestem co było powodem takiego nietypowego posunięcia ze str. instalatora?
 • #5
  wojmal494
  Level 8  
  Termostaty odkręcone na Max.W filtrach obiegu CO nie ma tragedii,ale profilaktycznie czyszczę.Najbardziej zakamienione są sitka w bateriach na ciepłej wodzie to z pwenoscia ma wpływ na strumień wody wylatujący z kranu.Wcześniej zauważyłem ponieważ piec przy tak małym strumieniu nie uruchamiał się.
 • #6
  ROWE
  Level 34  
  Napisałeś:
  portable2019 wrote:
  Piec podczas grzania wody w CO regularnie pokazuje błąd E-25 czasem E-26, co wedle instrukcji obsługi oznacza de brak przepływu wody. Problem nie występuje kiedy grzana jest woda dla CWU w termie.

  (Rozumie że dotyczy ładowania zasobnika cwu)
  A w post 5 piszesz, że przy poborze cwu:
  wojmal494 wrote:
  piec przy tak małym strumieniu nie uruchamiał się.

  Wobec tego, to która wersja właściwa?
 • #7
  wojmal494
  Level 8  
  Dzień dobry.
  Pozwólcie że przedstawię sprawę jeszcze raz. Nie chcę inwestować 1000 zł w wymianę być może zakamienionego wymiennika a tym bardziej wzywać serwisanta ,który jak to było wcześniej postoi 20 min.przy piecu przeczyści kilka rzeczy zgarnie 250 zł po czym stwierdzi że piec ma działać .
  Piec nie ma zasobnika na ciepłą wodę,na grzejnikach zamontowane są termostaty,które odkręcone są na max.Piec współpracuje z termostatem pokojowym,który uruchamia piec przy spadku temperatury poniżej 22,5 stopnia.I tak własnie się dzieje lecz kiedy się wyłączy po osiągnięciu zadanej temperatury 55 stopni na obiegu CO.pomimo sygnału z termostatu pokojowego o spadku temperatury w pomieszczeniu i widocznym spadku tem. na obiegu CO poniżej 45 stopni piec nie załączy się.Po pewnym czasie wyświetli się błąd E25, który resetuje się dopiero przyciskiem wyłączenia i wyłączenia pieca na panelu.
  Sprawdzałem wirnik pompy obraca się z lekkim oporem co jest chyba normalne filtry nie maja i nie miały żadnego brudu ciśnienie w układzie nie ma wpływu na częstotliwość zatrzymania pieca.Odpowietrzałem grzejniki.Piec także nie włączy się przy otwartym kranie z ciepłą wodą.
  Zastanawia mnie jeszcze czy może być jakieś uszkodzenie w układzie sterowania pieca.
  Jeśli ktoś ma jakieś pomysł to byłbym wdzięczny za info.
 • #8
  ROWE
  Level 34  
  wojmal494 wrote:
  Po pewnym czasie wyświetli się błąd E25, który resetuje się dopiero przyciskiem wyłączenia i wyłączenia pieca na panelu.

  Pyt. czy po takim resecie piec próbuje wystartować, czyli daje iskrę i zapali palnik choć na chwilę i zgaśnie ?
 • #9
  wojmal494
  Level 8  
  Witam.
  Piec po resecie natychmiast zaczyna działać iskra zapłon i hula.Potem jakiś czas chodzi gdy temp. spadnie to albo nie załączy się albo błąd E25 i też sam nie wystartuje.
 • #10
  ROWE
  Level 34  
  Przede wszystkim jeśli konserwacja pieca była dawno robiona to należy wyczyścić elektrodę jonizującą i elektrodę iskrownika, znajdują się one nad palnikami gazowymi.
  Elektrody muszą być w stanie nienagannym.
  Elektrodę zdemontować i wyczyścić drut papierem ściernym do połysku metalicznego!
  Jt. b. ważne żeby był połysk metaliczny drutu!
  Białą izolacje porcelanową czyścimy benzyną i nie może ona być zarysowana papierem ściernym!!!
  Z elektrodami iskrownika postępujemy podobnie .
  Uwaga:
  - Nie pomyl przewodów do tych elektrod przy montażu!
  - Też nie należy wyginać tych elektrod, jak niektórzy sugerują na forum - bo pęknie porcelana lub drut.
  Jak nie będzie dalej palił ok, to pomyślimy...
 • #11
  wojmal494
  Level 8  
  Dzięki za informację.
  Jutro postaram się podziałać w temacie.Dam znać czy coś się zmieniło.
 • #12
  wojmal494
  Level 8  
  Witam.
  Elektroda jedyna jaka jest nad palnikami jak i porcelanka została wyczyszczona.
  Niestety nie widać poprawy.Piec odpala pracuje max pół godziny na wyświetlaczu pojawia się błąd E25 następnie wymaga resetu by mógł znowu wystartować.
 • #13
  wojmal494
  Level 8  
  Dodam że zdjęcie z przed czyszczenia elektrody.
 • #14
  krzyzak11
  Level 19  
  Ten błąd mówi, że jest za szybki przyrost temperatury na czujniku zasilania.
  Podłoż coś pod ten czujnik, np kawałek papieru, izolacji.
  To czujnik przylgowy na wyjściu z kotla. Taki klips na rurze.
 • #15
  wojmal494
  Level 8  
  Faktycznie zaobserwowałem na wyświetlaczu pieca dziwne przyrosty temperatury. Wykręcałem nawet 2 czujniki na wymienniku by sprawdzić czy nie mają przypadkiem jakiegoś kamienia.
  Ten czujnik na rurze jeszcze muszę sprawdzić i zrobić jak napisałeś.
  Dzięki za trop jak coś to się odezwę.
 • #16
  ROWE
  Level 34  
  Nic nie ma złego co by nie wyszło na dobre. Dobrze zrobiłeś, żę zregenerowałeś elektrodę jonizacyjną.
  Ale na foto widać że jest dość mocno utlenioną i nie widzę połysku metalicznego.
  A co do oszukiwania czujnika wg. @krzyzak11 to trzeba być b. ostrożnym bo może się to skończyć w najlepszym przypadku zagotowaniem wody!
  Ważne że on działa i że jest dobry.
  Pytanie mam:
  1. Jaki masz model pieca tj. ważne?
  MS 24 MI FF z wymiennikiem płytowym
  czy MS 24 FF bez wymiennika
  2. Sprawdź jeszcze czy istnieje wybieg pompy w czasie ok. 180 sek. po normalnym zgaszeniu się palnika.
  Cdn.
 • #17
  wojmal494
  Level 8  
  Witam.
  Zdjęcie elektrody jest z przed czyszczenia teraz wygląda o wiele lepiej.Przy czujniku temperatury na razie nic nie zmieniałem bo zwyczajnie nie miałem czasu.
  Pompa po zgaszeniu płomienia pracowała raz 5,5 min. 3 min i 9 min. Sprawdziłem trzykrotnie,ale akurat błędu nie było.
  Model pieca to Mainfour 240F. Dokładny opis na zdjęciu.
 • #18
  ROWE
  Level 34  
  W gwoli wyjaśnienia, mój 16 post dotyczył pieca De Dietrich Zena z zamkniętą komorą spalania., model MS 24 MI FF z wymiennikiem płytowym, MS 24 FF bez wymiennika.
  (Nie ma już potrzeby foto z czyszczenia elektrody, zapewne jest już ok!)
  Piec De Dietrich Baxi Mainfour wg. instrukcji nieprawidłowości:
  = Termostat zabezpieczający =
  Dzięki czujnikowi umieszczonemu w przewodzie zasilania c.o., termostat odcina dopływ gazu do palnika w razie przegrzania wody
  w obiegu pierwotnym. W takich warunkach kocioł zostaje zablokowany, a ponowny zapłon jest możliwy tylko po usunięciu usterki i po
  naciśnięciu przycisku RESET, przez co najmniej 2 sekundy.

  = Brak przepływu wody w obiegu pierwotnym (prawdopodobnie zablokowana pompa =
  Jeżeli w obiegu pierwotnym nie ma wody lub jej ilość jest niewystarczająca, kocioł blokuje się, a na ekranie wyświetlany jest kod usterki E25 (rozdział 10).

  Uwaga: Niektórzy konstruktorzy pomp za wirnikiem turbinki umieszczają dodatkową siatkę filtrującą która po pewnym czasie się zabija i trzeba zrobić konserwacje.
  Chcąc się dowiedzieć i dostać do tej siatki potrzeba rozkręcić pompę.

  Jeśli nie to cd. będzie np. wymiana płyty głównej.
 • #19
  wojmal494
  Level 8  
  Witam.
  Temat błędu E25 uważam za zakończony.
  Problemem okazał się być uszkodzony czujnik temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania, umieszczony przy wylocie wymiennika ciepła.
  Konsultacja z serwisantem wskazała na to właśnie uszkodzenie.Nie była to diagnoza w stu procentach pewna,ale nowy czujnik za 20 zł załatwił sprawę.
  Dziękuje za podpowiedzi.