Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik modułu sterowania pralka Ariston-Hotpoint AQSF29U EU

28 Sty 2019 16:05 462 12
  • Poziom 9  
    Post dotyczy modułu sterującego do pralki.

Pralka Ariston-Hotpoint - dane z tabliczki znamionowej:

AQSF29U EU
    TYPE AQ2005TRF
    SWMP 2GTR1200
    080621130100
    11820012031770

Moduł sterowania:
    Delta-Electronics INC
    CODE: 21501016103

Domyślam się, że tego typu sterowniki stosowane są w różnych typach pralek tego producenta (nie sądzę, by był produkowany wyłącznie do tego modelu).

Zatem pytanie:

1) Czy jest jakaś lista modeli pralek (oprócz przedmiotowej AQSF29u EU), w których zastosowany jest ten moduł - ewentualnie jakiś sposób, by te modele zidentyfikować. Przeglądając różne portale "handlowe" widziałem podobne moduły o "innej nazwie", o podobnym "składzie i rozkładzie części" przeznaczone do pralki o innym symbolu (nazwie modelu). Słyszałem też, że są montowane np. w Indesitach.

2) W zakresie samego modułu - są moduły tej samej firmy, podobnie wyglądające różniące się numerami na tabliczce znamionowej np. w numerze CODE: 21501016103 jest różnica w 4rech ostatnich cyfrach.

Czy pomimo takich różnic da się potraktować te moduły jako zamienne (równoważne)? Jeśli tak, na co zwrócić uwagę, poszukując modułu zamiennego - które różnice w opisie z tabliczki znamionowej są dopuszczalne - a które niedopuszczalne? Domyślam się, że część tych cyfr to numer partii, symbol kontroli jakości itp. i nie ma wpływu na samo działanie i funkcjonalność modułu (ale może źle się domyślam?).
    Da się to jakoś zidentyfikować?
  • PCBway
  • Specjalista AGD
    pafnucy_ napisał:
    1) Czy jest jakaś lista modeli pralek (oprócz przedmiotowej AQSF29u EU), w których zastosowany jest ten moduł

Wątpie by takowa istniała

pafnucy_ napisał:
    2) W zakresie samego modułu - są moduły tej samej firmy, podobnie wyglądające różniące się numerami na tabliczce znamionowej np. w numerze CODE: 21501016103 jest różnica w 4rech ostatnich cyfrach.

Mogą wyglądać identycznie, ale najpewniej będa się różniły oprogramowaniem, a to może pozamiatać wszystko.

pafnucy_ napisał:
    Czy pomimo takich różnic da się potraktować te moduły jako zamienne (równoważne)?

Raczej nie.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Pytanie pomocnicze, co oznaczają cyfry na tabliczce znamionowej modułu (CODE, S/N FW?)- można to gdzieś znaleźć. Dane znamionowe modułu z mojej pralki:

Delta Electronic inc
    CODE: 21501016103 S/N: 1031204194
    FW1: 16.00.13 FW2: 01.04.16
    FW3:130215010161031031204194

Jeśli chcę teraz znaleźć zamiennik (czy kupić nowy), który numer jest istotny? Wszystkie czy wystarczy np. że zgadza się nr CODE, a np. S/N to tylko numer konkretnej serii nie koniecznie istotny?
  • Poziom 8  
    Musisz kupić C00270594 lub C00274166. Zainteresowany takim modułem zaprogramowanym to zapraszam na PW.
  • Poziom 9  
    A skąd ma się takie informacje, że to takie właśnie numery? Na podstawie czego, można to wydedukować w odniesieniu do danych z tabliczki znamionowej?
  • Poziom 8  
    Z dokumentacji technicznej producenta :)
  • Poziom 9  
    A co trzeba zrobić, żeby stać się szczęśliwym posiadaczem takiej dokumentacji?

A teraz opowieść z "mchu i paproci".
    Mojej siostrze popsuła się pralka (bohaterka wątku). Pralka prała i po prostu przestała w trakcie (może jakieś przepięcie). Mądry Pan powiedział, że padł moduł i naprawiać się nie opłaci. W związku z czym, ciężką krwawicą - rodzina zakupiła nową pralkę. Będąc w rodzinnych stronach zainteresowałem się starą. Posprawdzałem napięcia, rzeczywiście moduł nie daje żadnych napięć - wygląda na to, że przetwornica w module jest martwa (czyli na mój gust usterka albo bardzo prosta - typu przepalone zabezpieczenie, jakiś varystor , bezpiecznik etc odcina zasilanie do bloku przetwornicy tudzież procesora (choć wizualnie nic nie jest spalone, nie śmierdzi itd), albo masakra typu uwalony procesor tudzież wyresetowany program). W związku z powyższym postanowiłem zrobić rozeznanie czy jest jakaś realna szansa na niskobudżetowy zakup używanego modułu (tak żeby mieć rozeznanie) w międzyczasie popracuję jeszcze nad starym (posprawdzam elementy).

Po tym jak zainteresowałem się tematem (i poniekąd w odpowiedzi na swoje pytania powżej) obraz wyłania się taki, że te moduły (są uniwersalne) stosowane są masowo w aristonach indesitach i pewnie jeszcze gdzieś indziej - widziałem listę modeli pralek obejmującą z 50typów. Widziałem informację, że można kupić je w hurtowni - kwestia tylko tego, żeby zaprogramować odpowiedni wsad do pamięci zależny od typu pralki (posiadać program i programator) - czy dobrze dedukuję, tak to wygląda w rzeczywistości??? W związku z czym używany programator nada się wyłącznie z identycznej pralki lub podobny który trzeba przeprogramować???

Na koniec pytanie do kolegi Arktos995 - o jakiej kwocie rozmawiamy za moduł (pytam wstępnie celem rozeznania, nie deklaruję choć nie wykluczam zakupu).
  • Poziom 8  
    Po 1. Nie ma czegoś takiego jak zamiennik, zamiennik to może być żarówki do auta ;)
    Po 2. Moduł może być z dowolnej pralki pod warunkiem ze jest to cześć o nr C00270594 lub C00274166
    Po 3. Musisz i tak go zaprogramować pod dane TWOJEJ pralki czyli 80621130100 + SN
    Po 4. Taka przyjemność u mnie 260PLN moduł + wysyłka, wgranie softa gratis.
  • Poziom 9  
    Czyli rozumiem, że jest to dokumentacja serwisowa dla nielicznych i bezpośredniego dostępu do niej (np. na jakimś mirrorze strony producenta) nie ma., tak żeby sobie posprawdzać jakie moduły do jakich pralek, jaki nr programu itd. Za informację odnośnie mojej pralki oczywiście dziękuję p. Arktos995 - pytam tak z ciekawości (tak już mam że ciekawy świata jestem od dziecka).

W wielu miejscach gdzie szukałem informacji związanych z tematem przewija się termin ARCADIA - co to takiego, jakiś guru modułowy, system, środowisko programowania co to takiego?
  • Poziom 8  
    Arcadia gen. I to moduł sterujący w tej pralce, nazwa handlowa i tyle :)
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o numer C00270594 lub C00274166 ten numer jest gdzieś na sterowniku. Mówiąc wprost skąd wiem, że moduł, który trzymam fizycznie w ręce to moduł o tym numerze?
  • Poziom 35  
    pafnucy_ napisał:
    ....
    Czy pomimo takich różnic da się potraktować te moduły jako zamienne (równoważne)? ...

Na stronie north.pl widnieje taka informacja przy module:
    Cytat:

UWAGA!
    Aby otrzymać odpowiednio zaprogramowany moduł, należy przesłać na naszego maila north(malpa)north.pl dane z tabliczki znamionowej posiadanego urządzenia lub czytelne zdjęcie naklejki z kodami. Wymagane numery oznaczone są jako COD (11 cyfr) oraz S/N (9 cyfr) i znajdują się na naklejce z tabliczką znamionową.

Bez tych numerów nie będziemy w stanie wysłać odpowiedniego modułu!

Sam dokonaj interpretacji tego opisu.
  • Poziom 9  
    Chodziło mi o to czy mając w ręce moduł, na podstawie jego fizycznego opisu (numerów z tabliczki ) da się wydedukować WPROST (nie wiem np. jest to część numeru CODE, czy po podzieleniu numeru SN przez ileś wyjdzie ten numer), że to jest moduł który w katalogu widnieje w pozycji C00270594 (ewentualnie czy jest on gdzieś nadrukowany na płytce PCB o czym nie wiem) - czy trzeba mieć do tego jakiś katalog i po porównaniu numerów SN Code itd, sprawdzić W TYM KATALOGU czy o ten moduł chodzi.

W praktyce - jeśli jestem posiadaczem modułu, który wygląda podobnie do uszkodzonego i chciałbym go zaprogramować - to skąd wiem, że ten moduł się nada (jest kompatybilny z C00270594) - jest to gdzieś na nim napisane WPROST, czy muszę mieć do tego jakiś katalog, który mają wyłącznie serwisy?

Erbit - ale im chyba bardziej chodzi o dobór programu (wsadu do Epromu) do pralki nie o dobór modułu- to już krok dalej. Te numery które chcą to nie są numery modułu tylko konkretnej pralki.