Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lodówka Liebherr KGB4046 - napięcie na wentylatorze chłodziarki spada do 5V

AZwulkan 28 Jan 2019 20:15 549 3
 • #1
  AZwulkan
  Level 9  
  Witam
  Chłodziarko zamrażarka Liebherr KGB4046, 2 agregaty komora biofresh. Problem - temperatura w chłodziarce po włożeniu jakiś rzeczy podnosi się i bardzo wolno spada do zadanej temperatury. Serwis był Wentylator chłodziarki załącza się, ale napięcie na wtyczce na początku jest 12V, a potem 5V. Sprzęt nastoletni do tej pory chodzi bez problemów. Serwis stwierdził, że uszkodzony moduł zasilający, którego nie można kupić, wentylator ponoć sprawny. Może jakaś podpowiedź na co patrzeć i co mierzyć. Wizualnie płytka ok. kondensatory też. Transformator w obudowie zamkniętej tak więc trudno stwierdzić na oko.
 • #2
  abuhamza
  Home appliances specialist
  A rekacja chłodnicza prawidłowa?
 • #3
  AZwulkan
  Level 9  
  Wydaje się że tak, agregat pracuje
 • #4
  AZwulkan
  Level 9  
  Witam ponownie.
  Wydaje mi się, że problem rozwiązałem. Mianowicie wymieniłem 3 kondensatory elektrolityczne 470µF na nowe w module. Jednak potem sprawdzałem jeszcze czujnik parownika tzn. obciąłem sam czujnik i w jego miejsce przylutowałem nowy termistor 4,7KΩ, ale nie dało to pożądanego rezultatu (o tym termistorze przeczytałem na elektrodzie :arrow: Link ). Następnie zamontowałem jeszcze raz stary czujnik i zostawiłem chłodziarkę pracującą i nastąpiła normalna jej praca.

  Napięcie po zmianie kondensatorów wzrosło do ok 15V na wtyczce wentylatora (gdy wentylator jest wypięty) i ok 9V pod obciążeniem (wentylator podpięty). Wentylator jakby ożył. Wracając jeszcze do tego termistora to chyba ma inne parametry niż ten o którym pisał kolega w cytowanym poście. Pozdrawiam wszystkich. Lodówkę będę jeszcze obserwował.