Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie równoległe akumulatorów

06 Wrz 2005 13:31 17654 28
 • Poziom 16  
  Temat był już wałkowany jednak wydaje mi się że zboczył na manowce.
  Pomimo iż nie powinno się łączyć akumulatorów równolegle, czasem istnieje taka konieczność. Muszę podłączyć dwa akumulatory 12V 65Ah. Aby ograniczyć prądy wyrównawcze mogę zastosować mostek diodowy tak jak na rysunku. Diody te powodują jednak spadek napięcia 1.4V. Czy wstawiając tranzystory w układzie klucza zmniejszę ten spadek. (Chodzi mi o napięcie CE tranzystora)? Czy jest jakiś inny układ elektroniczny pozwalający łączyć akumulatory równolegle? Czy są dostępne akumulatory 12V powyżej 120Ah, a jeśli tak to jaka jest ich cena i wymiary?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Witam
  Jeżeli koniecznie musisz łączyć diody wydaje mi się że powinna wystarczyć Ci jedna para diód (od +). Będziesz miał wtedy spadek o połowę mniejszy.
  Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  Łączenie akumulatorów równolegle jest dopuszczalne pod warunkiem, iż są to akumulatory tego samego typu i w takim samym stanie technicznym. Wiele samochodów (i nie tylko) tak ma.
  Akumulatory kwasowe rozruchowe powyżej 120 Ah są dostępne w sklepach z częściami zamiennymi do samochodów ciężarowych.
 • Poziom 22  
  Witam
  Zgadzam się z kolegą sp5wcx. łączenie jest dopuszczalne. Prądy popłyną tylko wtedy gdy napięcie akumulatorów będzie nie jednakowe. Ważne jest jednak coby były jednakowe pojemności (czy tam typy jak kto woli) coby jednakowo się rozładowywały. Co do tranzystorów to zależy co potrzebujesz uzyskać z tej bateri, duży prąd czy może długie działanie i co będziesz z tego zasilał. Trzeba by sobie zadać pytanie jak wielki wpływ ma spadek napięcia na działanie Twojego układu. Nie jestem orłem w tej dziedzinie ale wydaje mi się że zastosowanie tranzystorów będzie conajmniej kłopotliwe (a tym bardziej npn trzeba pamiętać że musi być spadek napięcia między bazą a emiterem), może jakieś inne tranzystory. Napisz może co ma być zasilane z tej baterii to będziemy mieli więcej informacji. Kolega AND! ma rację szczotki pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć spadek napięcia :-) .
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  zapomniałem dopisać, że prąd jaki chcę pobierać z akumulatora to ok 0.5A, bardzo rzadko na około 5sek. 1.5A
  Co do prostokątów w bazie tranzystora, przedstawiają one układ wysterowania tranzystora, który powinien ustawić tranzystor w stan przedodzenia.
  Patrzyłem na "szczotki" i faktycznie o ile się nie mylę to spadek napięcia można by było dzięki nim ogramiczyć od 0.5V
 • Poziom 27  
  Więc wystarczą diody Schotkiego i po problemie.
 • Admin grupy Projektowanie
  Ciekawe rozwinięcie, dodatkowo chroni przed rozładowaniem jednego z aku i zawsze można ruszyć.
  Sądząc po radiatorze wydzielają się spore moce...
 • Poziom 16  
  A gdyby zastosować mały akumulator np. 7-9Ah i baterie suche po 90Ah i elektronikę. Czy ma ktoś pomysł na elektronikę do takiego ustrojstwa
 • Poziom 36  
  viki napisał:
  A gdyby zastosować mały akumulator np. 7-9Ah i baterie suche po 90Ah i elektronikę. Czy ma ktoś pomysł na elektronikę do takiego ustrojstwa


  To znaczy? Chcesz równolegle połączyć dwie takie baterie (małą i dużą)? Można by spróbować zastosować dwa układy regulatorów impulsowych pracujące w trybie stabilizacji/dopasowania prądów dołączone do wspólnego odbiornika. Prądy mozna spasować stosownie do pojemności lub stopnia rozładowania (napięć).
 • Poziom 22  
  Witam
  Troszkę dziwne połączenie. Układ do tego będzie pewno rozbudowany. Co ten mały akumulator miał by zasilać, a co duży. Może nie ma potrzeby stosować rozbudowanych układów sterowania do akumulatorów. Wydaje mi się że to może być tak: mały akumulator elektronika duży jakiś element wykonawczy (silnik, albo co). Może można to zasilać z dwóch źródeł galwanicznie odłączonych. Wystarczyło by wtedy zadbać o osobne ładowarki. Naprawdę trudno cokolwiek napisać, wartości prądów to troszkę za mało. Przedstaw nam myśl która Tobą powoduje :-) .
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  nie do końca chcę równolegle połączyć dwie baterie suche po 90Ah i taki zestaw przez elektronikę pośrednicząca do akumulatora 7 lub 9Ah.
  Jak mówiłem wcześniej prąd maks może przektoczyć 1,5A i nawet przy równoległym połączeniu baterii suchych raczej nie uzyskam takiego prądu. Dlatego pomyślałem sobie, że akumulator pełnił by rolę dużej pojemności i przez krótką chwilę tzn ok 5sek pozwalał by na pobór 1,5A. Przy okazji wie ktoś jak obliczyć pojemność jaką musiał by mieć taki kondensator?
 • Pomocny post
  Admin grupy Projektowanie
  Alkaiczne oddadzą znacznie więcej niż 1.5A (spokojnie 5A)
  Jeżeli to taki krótki czas to może kondensator car audio 1F.

  Co do pojemności takiego kondensatora.
  Może by spróbować tak:
  Energia zgromadzona w kondensatorze E=(C*U²)/2
  Więc E będzie ilością watów jaką odda w ciągu sekundy.
  Więc jest to U*I*1s. Z sekund można przejść na godziny.
  (U*I)/3600
  Czyli mamy waty na godzine.
  Znając napięcie można obliczyć jaka potrzebna jest wydajność A/h
  Czyli trzeba przekształcić wedle potrzeb

  Czyli dla 1F i 12V wychodzi 72J
  Więc 72 W*s
  przy 12V daje
  6 A*s

  A może by policzyć z T=RC ?

  Czyli potrzebujemy 1.5A przez 5s
  czyli przy 12V kondensator musi mieć 0.625F bo
  T=R*C
  C=T/R
  C=T/(U/I)

  Dobrze by było gdyby ktoś to zweryfikował bo jestem w wakacyjnym nastroju.
 • Poziom 16  
  Kożystając z wzoru na energie E=C*U*U/2, obliczyłem to trochę inaczej.
  P=U*I, E=P*t, czyli C*U*U/2 = U*I*t, C*U/2 = I*t, czyli

  C = 2*I*t/U =>

  C = (2*1,5A*5s)/(12v) = 1,25F

  i również proszę o weryfikację
 • Poziom 36  
  Zakładając, że mamy do czynienia z poborem stałego prądu z niedoładowanej niczym w tym czasie pojemności sytuacja wygląda tak: równanie różniczkowe opisujące zachowanie tego obwodu:

  i=C du/dt (1)

  przy stałym prądzie i zadanym czasie równanie to możemy zapisać w postaci:

  I=C ΔU/T (2) , czyli
  C= I*T/ΔU (3)

  Inaczej mówiąc Twoje równanie jest dobre, tylko zmienna U nie oznacza w nim napięcia na kondensatorze a jego spadek w zadanym czasie. Przykładowo jeśli założymy, że napięcie przez te 5 sekund ma spaść o 1 wolt (dopuszczamy spadek do 11V) pojemność wyjdzie nam:

  C=(2x1,5)*5/1=15 F

  W przypadku doładowania układu stałym prądem J nasze równanie (3) przyjmie postać:

  C=(I-J) T/ΔU (4)

  Analogicznie podchodząc do zadanka od strony energetycznej musimy pamiętać o tym, że energia oddana przez kondensator jest różnicą między jego stanem początkowego i końcowego naładowania i że w praktyce nie da się zrobić układu, który na stałym obciążeniu potrafiłby rozładować kondensator do zera pobierając przez cały czas ten sam prąd. Mogę sobie wyobrazić układ z przetwornicą podwyższającą utrzymującą stałe napięcie odbiornika (stały prąd) przez znaczny czas rozładowania kondensatora.
  W takim układzie energia wytracona na odbiorniku przy napięciach początkowym/końcowym Up/Uk i sprawności przetwarzania η

  IUT=η(C Up²/2-C Uk²/2) (5)

  czyli

  C=2IUT/η/(Up²-Uk²) (6)

  co przedstawia poniższa tabelka
 • Poziom 32  
  proponuję dwa rozwiązania
  dwa akumulatory 6v szeregowo/od ciągnika/

  jeżeli prąd pobierany z akumulatora jest niewielki
  to zrobiłbym układ który przełączałby kolejno zasilanie z jednego lub z drugiego akumulatora
  w sposób bezprzerwowy
 • Poziom 36  
  Jeszcze o gromadzeniu energii w pojemności. Ponieważ energia w pojemności rośnie w kwadracie napięcia korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie wyższych napięć. Przykładowo przy zastosowaniu napięcia dwudziestokrotnie wyższego (240V) niezbędna pojemność jest 400 razy mniejsza.

  Elektronika do takiego układu jest stosunkowo prosta i składa się z kondensatora i dwóch układów przetwarzających:

  pierwszy - przetwornica 12/250V, drugi - przetwornica 250V/12V DC

  Układ zjada trochę więcej energii (dwa przetwarzania), ale możesz go pędzić z niewielkiej baterii (jeśli odbiornik nie działa zbyt często).

  Pojemności wyszły też niemałe, ale podejrzewam że zarówno w przypadku nisko, jak i wysokonapięciowym wychodzi to taniej niż kombinowanie z dodatkowym akumulatorem.

  Układy przetwarzania muszą zapewnić prąd dolnego poziomu obciążenia z niewielką nadwyżką na doładowanie pojemności.
 • Poziom 2  
  czegoś nie rozumiem? akumulator 12V/65Ah umożliwia czerpanie prądu 0,5A przez około 130 godzin, czyli około 5 dni bez przerwy.W takim razie po co drugi akumulator. wystarczy co 5 dni podładować akumulator. a jeżeli już koniecznie potrzebny jest dłuższy okres to prościej zrobić układ czasowy przełączający akumulatory po określonym czasie.
 • Poziom 16  
  problem w tym, że musi chodzić przez 6 miesięcy i w tym czasie nie będzie doładowywany
 • Poziom 28  
  Obawiam się że przez 6 miesięcy każdy ołowiowy aku. może paść nawet bez poboru prądu na skutek samorozładowania I wtedy "połączenie równoległe" nawet kilku akumulatorów nie pomoże.

  viki może uchyl wreszcie rąbka tajemnicy i powiedz co konkretnie tym chcesz zasilać a może znajdzie się lepsza rada na ten problem ?
 • Poziom 16  
  Akumulatory jakie chcę zastosować są ołowiane tzw lead acid wykonane w technologii żelowej i jednym z powodów, dla których chcę zastosować dwa aku jest właśnie obawa, że jeden z nich może padnąć.
  Zastosowanie: maszyna do drukowania biletów w terenie, gdzie nie można podciągnąć 240V
 • Admin grupy Projektowanie
  A może umieścić tam panel słoneczny który może w pewnym zakresie zniweluje samorozładowanie ?

  Jeśli eksploatacja urządzenia nie jest intensywna to lepiej wyjdą baterie niż akumulatory (pod względem samorozładowania) niestety nie pod względem kosztów.
 • Poziom 16  
  Jeśli chodzi o baterie zarówno suche, jak i słoneczne, to również rozważam takie możliwości. Jak na razie skałaniam się do dwóch akumulatorów 12V 65Ah i układu na avr, który by tym zarządzał. Myślę, że do takiej konfiguracji łatwo bedzię w przyszłości dodać panel słonaczny. Jesli chodzi o baterie, to troszkę się boję kosztów, bo jak mi sie wydaje to musiał bym dać dwir baterie 50Ah i akku 7Ah. Wtedy co 4-5 miesięcy musiał bym kupować nowe baterie, czyli wydać jakieś 200pln i martwic się co zrobić ze starymi.
 • Admin grupy Projektowanie
  Jeżeli nie można podciągnąć zasilania to pewnie gdzieś na otwartym terenie,
  gorzej jak w zimie temperatura spadnie do powiedzmy -20 stopni, z koleji w pełnym słońcu 50 stopni i więcej też nie jest za ciekawe.
 • Poziom 36  
  Jeśli od początku zastosujesz panel słoneczny, czy wiatrak - będziesz mógł zmniejszyć wymagania co do pojemności akumulatorów.
 • Poziom 28  
  A czy myślałeś o małym spalinowym agregacie 500-800 W, żeby nim doładować aku raz w tygodniu ? Kupisz taki już od 500zł
  Poza tym akumulatory ołowiowe bardzo nie lubią takiej pracy gdy zostają niemal całkowicie rozładowywane, zasiarczają się i szybko kończą żywot
 • Poziom 16  
  Wydaje mi się że agregat spalinowy mi się nie nada, ale dzięki za pomysł