Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja domu "pół inteligentnego"

29 Sty 2019 20:23 417 4
  • Poziom 10  
    Cześć wszystkim :)

Jestem w trakcie budowy domu. Dom 130m2 z poddaszem użytkowym i garażem w bryle budynku. Aktualny stan to surowy zamknięty z roletami elektrycznymi.

Od kilku tygodni przeczesuję internet w temacie automatyki i zabezpieczenia domu. Ponieważ w najbliższym czasie będzie rozprowadzana instalacja elektryczna chciałem już prowadzić przewody pod automatykę domu. Pęka już mi głowa od szukania rozwiązań. Cały czas przewijają mi się firmy SATEL i KNX.

Mam kilka pytań do mądrych głów lub osób , które mają temat za sobą.

Czy na centrali alarmowej mogę zrobić automatykę domu ? lub odwrotnie ? Np. na centrali integra128 jestem w stanie wykonać alarm ?

Przytoczę sytuację i elementy, które chciałbym mieć sterowane:

1. Kamery
    (4 szt + videofon) zapis obrazu, podgląd w telefonie, funkcja gdy alarm jest załączony i nikogo nie ma w domu , a ktoś dzwoni do domofonu to obraz jest przekazywany na telefon oraz jest robione zdjęcie, a rozmowa jest przekazywana na telefon)

2. Brama garażowa
    otwieranie z pilota
    3. Brama wjazdowa - otwierana z aplikacji lub np. długimi światłami
    4. Oświetlenie - regulacja jasności oświetlenia w salonie - może być przez ściemniacz
    5. Oświetlenie - Oświetlenie komunikacji załączające się na ruch po określonej godzinie (np. siku w nocy) ale żeby nie łapało kota :)
    6. Nawadnianie - załączanie zraszaczy przez aplikację lub przez ustawiony program tygodniowy
    7. Rekuperacja - sterowanie z manipulatora
    8. Alarm - czujki ruchu +kamery
    9. Rolety - podnoszenie i opuszczanie przez przycisk przy każdej rolecie + podnoszenie o określonej porze rano + program tygodniowy + program urlop
    10.Ogrzewanie podłogowe - sterowanie stacją pogodową
    11. Symulacja urlopu + oświetlenie wewnątrz + rolety
    12. Sterowanie oświetleniem zewnętrznym
    13. Po otworzeniu bramy wjazdowej, podświetla się podjazd (jeśli jest po zmroku), załącza oświetlenie nad garażem oraz wewnątrz garażu.

Póki co to moje pomysły.

Naprowadzi mnie ktoś w jaki system iść jak to wykonać ?
    Liczy się cena cała instalację niskiego napięcia wykonuje sam ale jeśli chodzi o automatykę to mam trochę plecy.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 21  
    poznałeś ofertę loxone?
    oprócz dedykowanych rozwiań zawsze jest jeszcze PLC
    jest sporo instalacji na WAGO bo to najtańszy sterownik PLC z dużymi możliwościami
    Pamiętaj ze do KNXa masz drogie w zasadzie wszystko.
    W PLC przynajmniej używasz standardowych wyłączników
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 14  
    Wymagania masz jak na dom "całkiem inteligentny". Ja jestem fanem Nexo. Potrafi to wszystko. A nawet dużo więcej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Tak jak pisał kolega zola3 - wymagania dość spore - według mnie to będzie zbyt wiele na Integrę Satela.

KNX'em owszem wszystko to bez problemu zrealizujesz ale koszty wyjdą znacznie wyższe.

Jeżeli mógłbym polecić jakąś alternatywę to również sugerował bym się zainteresować systemami od firmy Nexwell lub Ampio.

Nie zapominaj też o tym, że najprawdopodobniej elektryk wykonujący standardową instalację elektryczna może nie być w stanie prawidłowo przygotować okablowania pod dom inteligentny - każdy z systemów ma swoją specyfikę, do której trzeba dostosować sposób prowadzenia instalacji.
  • Poziom 10  
    Dzięki za sugestie co do firm zaraz będę sprawdzał .
    Jeśli chodzi o PLC mialem jakieś liźnięcie na studiach ale musiałbym dużo nadrobić.

Jakie przewody powinny być rozprowadzone w instalacji. Ponieważ uruchamianiem zajmę się naprawdę dużo później ale chcę bardzo żeby instalacja była rozprowadzona.

Chodzi o to, że np. roletami będę chciał sterować standardowym klawiszem przy każdej rolecie ale docelowo też automatycznie.
    I tak samo z oświetlenie.
    I teraz pytanie czy sterowanie ma się odbywać w rozdzielni czy czy ciągnąć skrętki do każdego odbiornika w przyszłości sterowalnego automatycznie lub z manipulatora