Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs bluetooth do instalacji gazowej STAG 4 lub QBOX

weryfany 29 Sty 2019 22:29 2349 17
  • Witam wszystkich, zainspirował mnie inny wątek na elektrodzie związany z interfejsem 232 do instalacji gazowej.
    Interfejs tu przedstawiony wykonałem ponad 2 lata temu w międzyczasie około tygodnia powstawały następne wersje. Ostateczna wersja była dość uniwersalna. Można ją przeprogramować na STAG 4 lub QBOX poprzez zbliżenie magnesu.

Wykorzystałem wtyk jaki stosuje STAG, moduł bluetooth HC-05, stabilizator 7805 (lub przetwornica step-down ustawiona na 4.9V), kontaktron który zwiera styki dla przeprogramowania ustawień, uniwersalna obudowa pilota, klej na gorąco, koszulka termokurczliwa.
    Dzięki temu interfejsowi korygowałem ustawienia oraz aktualizowałem sterowniki w moich oraz innych pojazdach.

Chciałem aby był mały poręczny, trwały i taki jest.

Foto pierwszej wersji:

Oraz finalna po wszystkich modyfikacjach:

Interfejs bluetooth do instalacji gazowej STAG 4 lub QBOX Interfejs bluetooth do instalacji gazowej STAG 4 lub QBOX Interfejs bluetooth do instalacji gazowej STAG 4 lub QBOX

Oraz efekt końcowy:

Interfejs bluetooth do instalacji gazowej STAG 4 lub QBOX Interfejs bluetooth do instalacji gazowej STAG 4 lub QBOX Interfejs bluetooth do instalacji gazowej STAG 4 lub QBOX

Oryginalny w obecnej chwili to koszt około 80zł
    ale ponad 2 lata temu nie było tak kolorowo.

Do działania wystarczał każdy laptop z bluetoothem a port 232 i uwiązanie kablem to już była przeszłość.

Każda ingerencja w sterownik jest w nim (w sterowniku) odnotowana/zapisywana.
    Instalator jeśli się podepnie a programował na tym samym komputerze to wyskoczy mu komunikat że był programowany innym komputerem.
    Bynajmniej tak było w moim przypadku.

W sterowniku STAG QBOX komunikuje się z aplikacją na telefon androida (podgląd parametrów)

Ustawienia HC-05:

Komendy AT:

Kod: armasm
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Sty 2019 06:41
    Sebek6543210
    Poziom 9  

weryfany napisał:

"ingerencja" - znaczy odczyty są odnotowane, czy to się nie liczy?
    Dużo było kombinowania z konfiguracją HC-05?

• #4 30 Sty 2019 08:49
    weryfany
    Poziom 24  

Samo połączenie się ze sterownikiem o ile dobrze pamiętam (ponad 2 lata temu to było)
    Konfiguracja banalna, przewód programujący na USB co niby dyski ratuje z TX,RX i GND.
    Dorzucę jeszcze 3 foty bo printscreeny zrobiłem jak programowałem dopiero je znalazłem.

Dodano po 4 [minuty]:

Dlaczego kontaktron, bo żeby przeprogramować ponownie HC-05 nie uśmiechało mi się ponowne go otwierać/rozklejać a wystarczy przyłożyć magnes. QBOX ma inne ustawienia stąd ta furtka pozostawiona.

Jak zaprogramujesz HC-05 choć raz to się wszystko wyjaśni
    Sam możesz wymyślić nazwę zamiast HC-05 to np. AC STAG, pin ustawić na 1234, reszty nie ruszamy bo nie nawiąże komunikacji ze sterownikiem gazu

• #5 30 Sty 2019 11:57
    jawa1993
    Poziom 9  

Sebek6543210 napisał:
    weryfany napisał:

"ingerencja" - znaczy odczyty są odnotowane, czy to się nie liczy?
    Dużo było kombinowania z konfiguracją HC-05?

Każde połączenie ze sterownikiem jest zapisywane. Nie pamiętam już, które i jakiej firmy nowe sterowniki mają licznik połączeń po którego "zapełnieniu", są blokowane i trzeba je wymienić na nowy. Ot takie zabezpieczenie przed tymi co potrafią zrobić coś sami żeby nie jechać do gaziarzy.

• Sklep HeluKabel
  • #6 30 Sty 2019 13:40
    weryfany
    Poziom 24  

Jeśli są takie sterowniki, to mógłby kolega wymienić ich nazwy, jakie to firmy/modele, bo STAG bynajmniej w ten sposób nie zabezpiecza swoich urządzeń i dlatego zawsze wybieram STAG-a, bo go znam. Kwestia to dobrze go ustawić i dopieścić w moim przypadku sam musiałem go dopieszczać metodą prób i błędów. Duża zaleta to, że nie ma kabla i dość łatwo to poszło po jednej już jeździe. Żona kierowca a ja na laptopie.

• #7 30 Sty 2019 20:59
    Sebek6543210
    Poziom 9  

Były próby łączenia z innymi sterownikami, np Lovato?

• #9 01 Lut 2019 08:47
    noel200
    Poziom 24  

Czyli moduł hc-05 od razu po wyjęciu z pudełka pasuje? Nic nie trzeba mi zmieniać? Podałeś tylko hasło i nazwę, ale to nie jest istotne do połączenia pomiędzy modułem a stagiem i modułem a telefonem.
    Kiedyś próbowałem to zrobić na szybko, ale nie chciał mi się połączyć. I tam moduł z wtyczka leży sobie, bo nie wiedziałem jakie parametry w nim ustawić. Stare stagi mają na pewno 9600 8N1.

• #10 01 Lut 2019 18:22
    zbyz
    Poziom 10  

Witam. Przedstawię wam moje boje z podobnym tematem.
    Rok temu skleiłem coś podobnego do STAG-300 ISA2, ale przez swoją nieuwagę uwaliłem swojego HC i prawdopodobnie wejścia komunikacyjne w STAGu. A było to tak: nie miałem takiej wtyczki i podpinałem wszystko na wsuwki. Podłączałem tak bez problemów kilkanaście razy do testów i w celu korekty ustawień, aż pewnego dnia wypięła się wsuwka od masy i 12V przeleciało przez wejścia RxTx do STAGa i dalej do masy. Więc wyciągnąłem stary interface, którego używałem poprzednio (chyba na MAX232) i podpiąłem go po tej awarii i niestety jajco. Zero komunikacji - dobrze że sam sterownik gazu działa.
    Reasumując: mój STAG ma 12V zasilania we wtyczce, poziomy RxTx mają 5V, a poziomy HC to 3,3V. Nie wiem jakie poziomy logiczne mają te nowe STAGi, więc, żeby to się za bardzo nie gryzło, to może lepiej podłączyć HC przez jakiś konwerter poziomów (jest kilka rozwiązań tego problemu).
    Ja niestety nie miałem żadnego konwertera. Praktycznie - logika 3,3V i 5V może w większości zastosowań działać bezawaryjnie, bez żadnego dopasowywania poziomów, latami - wejścia/wyjścia komunikacyjne mają swoje zabezpieczenia przed przekroczeniem dopuszczalnych poziomów napięcia, ale mogą wtedy np. bardziej obciążać układy o wyższym poziomie napięć wyjściowych. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie znam się na tyle, żeby się wypowiadać autorytatywnie.

• #11 01 Lut 2019 19:09
    weryfany
    Poziom 24  

Zaprogramowałem HC-05 jak wyżej 3 print screeny - 9600 dla stag 4 (ja miałem wersję eco)

No nie bez sensu zalewam całość klejem. Podpowiem że wersje ze stabilizatorem 7805 mimo maleńkiego poboru energii się lekko grzały no ale w aucie mamy 14.4V w szczycie, nie jest to dziwne ale stosując micro przetwornicę step down straty energii są chyba najmniejsze jakie możliwe a wszystko to dzięki wysokiej jej sprawności nawet wyczuwalnie ciepła nie jest.

Słyszałem a tak precyzyjniej to naczytałem się bajek że HC-05 wysypie się i jest to kwestia czasu. Dla sprawdzenia jego trwałości podłączyłem go w aucie i tak go zostawiłem na tydzień .... ta tydzień to miał być .... kompletnie o nim zapomniałem. Upłynęło tak 5 miesięcy jak chciałem temperaturę obniżyć w zimie to dopiero się zorientowałem że on dalej jest podpięty.

• #12 08 Lut 2019 19:45
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Witam, świetny pomysł, elementy mam w szufladzie, spróbuję zastąpić tym interfejs przewodowy, zobaczymy jak zadziała. Nie myślałem, że to takie proste. :D

• #13 11 Lut 2019 18:19
    MACIEK_M
    Poziom 28  

weryfany napisał:

Cytat:
    Zaprogramowałem HC-05 jak wyżej 3 print screeny - 9600 dla stag 4 (ja miałem wersję eco)

A mógłbyś podać parametry dla połączenia z QBOX, mam GO-FAST, a interfejs dla STAG 4 ECO z nim się nie łączy.

• #15 11 Lut 2019 19:56
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Czy prędkość komunikacji można "podejrzeć" na inrtefejsie przewodowym do GO-FAST, bo mam taki, a chciałem BT? Czy nie mają one związku?

• #18 17 Lut 2019 10:43
    MACIEK_M
    Poziom 28  

-> Arek1984

Bardzo pomocny link, jest wszystko, dzięki. :D