Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie zmywarki do ciepłej wody a zużycie prądu

kulibob 01 Lut 2019 08:20 4407 85
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Borutka
    Poziom 27  
    Reasumując:
    Dopuszczalna temperatura wody dla mojej zmywarki (i pewnie dla większości innych) wynosi 60 stopni. Maksymalne zużycie prądu na cykl wg instrukcji wynosi 1,5 kW.
    Temperaturę CWU z zasobnika podgrzewanego gazem lub olejem na ogół ustawia się 43-46 stopni. Taka temperatura wydaje się optymalna, jednak pogrzanie też kosztuje i operacja jest bez sensu. Temperatura wody miejskiej może przekroczyć 50 stopni, a z solara 60 stopni, przez co zmywanie delikatnego szkła staje się ryzykowne lub niemożliwe - czyli ograniczamy podstawową funkcjonalność zmywarki. No i perpetum mobile to również nie jest.
    No ale my Polacy musimy zawsze na opak :D
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Borutka napisał:
    Temperatura wody miejskiej może przekroczyć 50 stopni, a z solara 60 stopni, przez co zmywanie delikatnego szkła staje się ryzykowne lub niemożliwe - czyli ograniczamy podstawową funkcjonalność zmywarki. No i perpetum mobile to również nie jest.

Jak się ma solara w lecie a kopciucha w zimie to cwu jest prawie za darmo.
    Po drugie przez rok nic nie pękło anie się nie zgufrowało ani w pralce ani zmywarce.
    Pralka w podajniku proszków jest czysta jak nigdy .
    Ryszard49
    Poziom 35  
    Strumien swiadomosc... , napisał:
    Cytat:

Nie wiedziałem że jeszcze ktoś używa proszku do prania.
    palmus
    Poziom 25  
    Nie wiedziałem,że już się nie używa proszku do prania :-)

W zmywarkach powoli zanika na korzyść tabletek..
    kulibob
    Poziom 12  
    Ryszard49 napisał:
    Strumien swiadomosc... , napisał:
    Cytat:

Nie wiedziałem że jeszcze ktoś używa proszku do prania.
    ,

Przecież wychodzi taniej niż tabletka do pralki
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Ryszard49
    Poziom 35  
    kulibob , pozornie taniej. Według Ciebie to ile miałby wynieść koszt jednego prania ?. Cena jednej kapsułki nie przekracza 1 zł.
    Grzegorz_madera
    Poziom 33  
    Zmywarkę mam na zimną wodę, ale pralkę jak wymieniałem w 2005 roku od razu podłączyłem do ciepłej. Jak wtedy sprawdzałem, to wychodziło 40% energii mniej niż na zimnej. A CWU grzeję kotłem opalanym drewnem, które mam za darmo. Niechby na samej pralce wyszło 500zł oszczędności, więc co trzy lata mogę sobie za to kupić nową pralkę.
    Borutka
    Poziom 27  
    Ale mam rozumieć, że pralka ma oddzielne dopływy, bo jak wykonać pranie na np 30 stopni i płukanie?
    kris8888
    Poziom 31  
    palmus napisał:
    Zakładam,że nowe zmywarki wiedzą, że dostają ciepłą wodę i odpowiednio modyfikują programy.

Mogą wiedzieć tylko na podstawie odczytu z czujnika temperatury przy pompie myjącej. A modyfikacja programu może polegać jedynie na skróceniu czasu grzania wody.
    No chyba, że jest to zmywarka z oddzielnym podejściem zimnej i ciepłej wody, podobnie jak to jest w niektórych lepszych pralkach, i z specjalną funkcją w menu aktywującą korzystanie z obydwu ujęć wody. Ale ja osobiście takich zmywarek nie widziałem. Zresztą nie widzę nawet sensu korzystania "na siłę" z zimnej wody w zmywarce. Przecież nikt ręcznie też nie zmywa ani nie płucze naczyń w zimnej wodzie.
    Natomiast w pralce oddzielne podłączenie zimnej i ciepłej wody ma jeszcze jakiś sens.

Ja nie mam zmywarki podłączonej do ciepłej wody, ale w mojej zmywarce (Bosch/Siemens) jest i tak wymiennik ciepła w którym woda jest gromadzona i czeka na następny cykl mycia. Wstępny program płukania nie odbywa się więc w całkowicie zimnej wodzie "z kranu" a w wodzie pobranej z wymiennika, która ma przynajmniej temperaturę pokojową.
    Grzegorz_madera
    Poziom 33  
    Borutka napisał:
    Ale mam rozumieć, że pralka ma oddzielne dopływy, bo jak wykonać pranie na np 30 stopni i płukanie?

Pralka ma jeden dopływ. Temperaturę mam ustawioną na zaworze mieszającym na 55°C, a jak chce prać w niższej to po prostu zmniejszam. Pralki z dwoma dopływami wody skończyły się razem z PRL-em.
    Borutka
    Poziom 27  
    Grzegorz_madera napisał:
    Temperaturę mam ustawioną na zaworze mieszającym na 55°C, a jak chce prać w niższej to po prostu zmniejszam.

No ale jak kolega kontroluje temperaturę? Przy praniu wełny czy jedwabiu to bardzo istotne. I na płukanie należałoby znowu obrócić zawór?
    Rozwiązanie raczej dla nielicznych... trochę jak odpalanie samochodu bez kluczyka.
    Ryszard49
    Poziom 35  
    Z tego co widzę to jesteśmy trolowani. Panowie nawet osoby pobierające pomoc społeczną nie dbają o jakieś oszczędności rzędu kilkunastu zł. w ciągu roku.
    kulibob
    Poziom 12  
    Dlaczego trolowani? Jest wiele składowych utrzymania domu jeśli tu zaoszczędzisz 2 złote a tam 5 zł miesięcznie to w skali roku robią się już oszczędności.

Co do proszku 4-4,5kgproszku stacza na 65 prań i kosztuje ok 40zł więc jest różnica między proszkiem a kapsułkami.
    Grzegorz_madera
    Poziom 33  
    Borutka napisał:
    No ale jak kolega kontroluje temperaturę? Przy praniu wełny czy jedwabiu to bardzo istotne. I na płukanie należałoby znowu obrócić zawór?
    Rozwiązanie raczej dla nielicznych... trochę jak odpalanie samochodu bez kluczyka.

Temperaturę kontroluje mi zawór mieszający, którego pokrętło znajduje się tuż obok pralki. Jesteśmy tak nauczeni, że ustawiając temperaturę na pralce odruchowo ustawiamy też na zaworze. A pralka płucze w ciepłej wodzie.
    Krzys55
    Poziom 23  
    Grzegorz_madera napisał:
    A pralka płucze w ciepłej wodzie.
    Płukanie w ciepłej wodzie to strata energii. Więc tam zyskujesz, a tu marnujesz. Jaki to sens?
    Borutka
    Poziom 27  
    Krzys55 napisał:
    Grzegorz_madera napisał:
    A pralka płucze w ciepłej wodzie.
    Płukanie w ciepłej wodzie to strata energii. Więc tam zyskujesz, a tu marnujesz. Jaki to sens?

U kolegi energia do podgrzania wody jest prawie za darmo. Niby nic, ale jednak tkaninę z proszku należy płukać w zimnej wodzie. Również płyn do płukania tkanin lepiej penetruje w zimnej wodzie. Ubrania koledze nie wybuchają, ale może jednak byłyby w troszkę lepszej kondycji po typowym sposobie prania.
    To trochę tak, jak porównać ubrania z suszarki tradycyjnej i z pompą ciepła.
    Krzys55
    Poziom 23  
    Borutka napisał:
    U kolegi energia do podgrzania wody jest prawie za darmo
    Darmo czy nie , ale płukanie na każdym programie występuje min. 2-3 razy, więc gdzie tu logika? Moim zdaniem to wręcz odwrotny skutek. Wylewanie ciepłej wody w kanał.
    ta_tar
    Poziom 32  
    kris8888 napisał:
    Grzegorz_madera napisał:
    Pralki z dwoma dopływami wody skończyły się razem z PRL-em.

Czy aby na pewno? Proszę bardzo, przykład (strona 10, Instalacja):

A na tej samej stronie:"OSTRZEŻENIE: Modeli z pojedynczym dopływem wody nie należy podłączać do kranu z ciepłą wodą. W takim przypadku pranie ulegnie zniszczeniu lub pralka przełączy się w tryb ochronny i nie będzie działać.
    Krzys55
    Poziom 23  
    Grzegorz_madera napisał:
    Taka logika, że oszczędzam na drogim prądzie zużywając w to miejsce darmowe drewno
    No właśnie to jest Twoja logika i tylko dla Ciebie przydatna. Jak by na to nie patrzeć marnujesz darmowy opał. Dla mnie to podtarcie tyłka szkłem.

Dodano po 3 [minuty]:

Krzys55 napisał:
    A na tej samej stronie:"OSTRZEŻENIE: Modeli z pojedynczym dopływem wody nie należy podłączać do kranu z ciepłą wodą. W takim przypadku pranie ulegnie zniszczeniu lub pralka przełączy się w tryb ochronny i nie będzie działać.
    Nie wytłumaczysz. Zaoszczędzi 10 groszy, a 11 wyleje w kanał na płukanie.
    Krzys55
    Poziom 23  
    Grzegorz_madera napisał:
    A co chcesz go ode mnie kupić?
    Po ile?
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    Mam zmywarkę podłączoną pod ciepłą wodę. W lato z kolektorów słonecznych, w zimę z pieca na "eko" groszek. Całość działa, woda ma max 60 stopni jak podaje instrukcja dzięki zaworowi 3-drogowemu na wyjściu z bojlera.
    Całość działa już kilka lat. Wszystko zgodnie z instrukcją producenta.
    Krzys55
    Poziom 23  
    Grzegorz_madera napisał:
    Zaoszczędzę 10 groszy a 1 gorsz wyleję w kanał.
    Twoja sytuacja ma się nijak do większości ludzi z forum. Nie każdy ma darmowy opał. Jak byś płacił, to byś się zastanowił. Tak czy inaczej to tylko marnotrawstwo, oczywiście nie dla Ciebie, bo ty masz darmo.
    kris8888
    Poziom 31  
    ta_tar napisał:

Bo instrukcja, którą wrzuciłem jest uniwersalna, dla wersji pralki z podwójnym przyłączem wody i z pojedynczym. Jest też nawet opisane co zrobić, jak masz wersję pralki z podwójnym przyłączem a chcesz podłączyć tylko do zimnej wody.

Też czytałem, że płukanie w ciepłej wodzie jest niezalecane i źle wpływa na jakość samego płukania. Gdyby miało uzasadnienie to przecież każda pralka podgrzewałaby wodę do płukania, przynajmniej tego pierwszego.
    DiZMar
    Poziom 43  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    ...
    Oszcędności prądu ogromne idą na pewno ponad 1000zł rocznie.
    ....

Grzegorz_madera napisał:
    ... zużywając w to miejsce darmowe drewno...

Nawet służki to drewno wyrobią, przywożą z lasu i jeszcze podkładają do pieca :shii: :spoko: Nie wspominając, że drewno można sprzedać.
    Takie ono darmowe. Heh...
    Ja opalam gazem, pralka i zmywarka podłączona do zimnnej wody i nie zużywają razem 1000zł/rok (nawet przekraczając znacznie normy producenta w ilości cykli i zakładanych programów) a co niektórzy podłączając ciepłą wodę tyle oszczędzają. To ile by płacili gdyby nie mieli tej ciepłej wody?