Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie zmywarki do ciepłej wody a zużycie prądu

kulibob 02 Lut 2019 20:20 3903 85
 • #61
  kloszi
  Poziom 20  
  Witam

  Podsumowanie :
  Program szybki 0:29 min pobiera 0,42kWh a w dokumentaccji 0,8kWh
  Program Auto +Variospeed pobiera 0.9kWh a w dokumentacji 0.95-1.55kWh

  Zmywarka posiada w menu ustawienie czy jest podłączona ciepła czy zimna woda.

  Pralkę też mam podpiętą ciepłą i zimną wodę gdzie manualnie mode sobie wybrać.
  Oszczędności pewnie też podobne ok 0.5kWh na pranie. Ciepłą wodę mam z kolektorów i z śmieciucha. Oszczędności szacuję na ok 15zł/miesiąc
 • #62
  kulibob
  Poziom 12  
  @kloszi
  dzięki nowa zmywarka przyjedzie w środę to też pomierzę
 • #63
  DiZMar
  Poziom 43  
  kloszi napisał:
  ...Oszczędności szacuję na ok 15zł/miesiąc

  W to (180zł/rok) uwierzę ale nie 1000zł/rok jak ktoś napisał.
 • #64
  kulibob
  Poziom 12  
  Jestem po pierwszym uruchomieniu w ciepłej wodzie licznik pokazał 0.575kWh a wg instrukcji eco w zimniej bierze 0,83kwh. Wiec 0,25kWh to 30% oszczędności szału nie robi. Z tym że pranie skalda się z 4 myć dwóch w zimnej i dwóch w ciepłej.
  -płukanie wstępne
  -mycie 50*C
  -płukanie pośrednie
  -płukanie nabłyszczające 35*.

  Jednak test był robiony 23:00 do jakoś po 2:00. Cyrkulacja skończyła o 22:00 chodzić więc częściowo woda już zimna była brana. Musze odpalić następnym razem o 21:00 jak druga taryfa startuje a cyrkulacja jeszcze chodzi

  Skoro CWU mam z trzech źródeł Solar-PV, ekogroch i prąd. To szacując na ekogrochu jestem na 0 solrar na+ prąd-.
 • #66
  tomjed
  Poziom 28  
  Biorąc pod uwagę, że zmywarka zużywa niewiele wody, to jaka oszczędność będzie w przypadku pralki...
 • #67
  Michal_WWL
  Poziom 25  
  Pewnie niższa, woda jest w większej ilości, ale temperatura to 30-40C. Zmywarka potrzebuje 60C.
 • #68
  palmus
  Poziom 24  
  Ja mam na kotle ustawioną CWU 62°C
 • #69
  Borutka
  Poziom 27  
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  WItam w końcu zrobiłem 2 pomiary i różnica energii w zmywarce to 0,6kWh na myciu szybkim.

  Strumien swiadomosci swia napisał:

  Oszcędności prądu ogromne idą na pewno ponad 1000zł rocznie.

  Czyli zmywając codziennie, licząc same kWh wychodzi ok. 50zł rocznie.
 • #70
  kulibob
  Poziom 12  
  Drugi pomiar wyszedł 0,485kWh czyli czyli 0,345kWh mniej od standardowego ECO. Jeśli wynik jest inny niż poprzednio tzn że zmywarka mierzy temperaturę a nie czas grzania. Zrobię z 10 pomiarów i zobaczymy co wyjdzie.
 • #71
  Borutka
  Poziom 27  
  mrice napisał:
  Tylko że zmywarka bierze na tyle mało wody, ze finalnie moze sie okazać, ze za nim z kotła dotrze woda to kocioł ogrzeje tylko rure a zmywarka dalej bedzie miala zimną wode i będzie ja musiała grzać.

  Na standardowych programach "auto" zmywarka na ogół i tak zaczyna od płukania naczyń. Ale przy programach szybkich płukania raczej nie ma, tylko od razu jest zmywanie. I jeżeli jest daleko do zasobnika, nie ma obwodu cyrkulacji wody lub są grube rury doprowadzające wodę, to ta ciepła woda w instalacji faktycznie może być wystudzona. I całe to podłączenie tej ciepłej wody może być pozorne.
 • #72
  Ryszard49
  Poziom 35  
  Mam takie pytanie, czy na ciepłej wodzie, na wężu dopływowym jest system Aqua Stop ?.
 • #73
  mrice
  Specjalista AGD
  Borutka napisał:
  Na standardowych programach "auto" zmywarka na ogół i tak zaczyna od płukania naczyń.

  Nazwijmy to myciem wstępnym, coby nie siać zamętu. Z tymi róznie bywa, zalezy od programu i sprzętu, czy jak kto woli od oprogramowania elektroniki.

  Ryszard49 napisał:
  Mam takie pytanie, czy na ciepłej wodzie, na wężu dopływowym jest system Aqua Stop ?.

  Aqua Stop to system w który zmywarka może być wyposażona lub nie (choć to nie rzadko sie zdarza) i nie jest to zależne czy zostanie podłaczona do zimnej czy ciepłej wody.
 • #74
  Ryszard49
  Poziom 35  
  mrice, brak systemu Aqua Stop mówi wyraźnie o klasie zmywarki. Wszystkie wiodące firmy montują ten system w swoich wyrobach. Dwa razy mogłem przekonać się o zaletach tego systemu zabezpieczenia.
 • #75
  mrice
  Specjalista AGD
  Ryszard49 napisał:
  Wszystkie wiodące firmy montują ten system w swoich wyrobach.

  Każda firma montuje te systemy, ale nie każda w wszystkich modelach i akurat klasa zmywarki czy producenta nie ma tu większego znaczenia.

  Ryszard49 napisał:
  Dwa razy mogłem przekonać się o zaletach tego systemu zabezpieczenia.

  Cóż, gdyby nie było potrzebne za pewne by nie było montowane, akurat w urządzeniach które stoją w zabudowach, czy wsród mebli (płyta wiórowa) ma to bardzo duży sens dla ochrony mienia.
 • #76
  kulibob
  Poziom 12  
  Jestem po 10 pomiarach. Od firmy simens niestety nie uzyskałem informacji ile zmywarka pobiera w każdej fazie wody. Więc założyłem że w każdej porówno.
  Fabrycznie w programie eco zmywarka powinna pobierać ,83kWh. Po podłączeniu do ciepłej wody obiera średnio 0,4773kWh czyli oszczędność 0,3527kWh.

  W moim przypadku daje to oszczędność w sezonie zimowym przy ekogroszku 3,527 gr
  W sezonie letnim solar i grzałka PV oszczędność 9,52gr

  Niby kwoty śmieszne ale oszczędność na energii(koszcie) 15-40%

  Itak największa oszczędność to zmiana zmywarki na 60cm bo teraz chodzi przeważnie co dwa dni :)
  Za jakiś czas powtórzę pomiary na innym mierniku który jest zajęty zwolni się gdzieś za dwa mc
 • #77
  kulibob
  Poziom 12  
  Powtórzyłem pomiary na innym mierniku i faktycznie się pokrywają oszczędność na programie eco 0,3-0,4kWh
 • #78
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #79
  kris8888
  Poziom 31  
  ZdecydowanieWitam napisał:
  pralkę, żadne nie posiada takiej opcji czyli podłączone maj być do wody zimnej, olałem i podłączyłem, wszystko działa od lat. Temperatura gorącej wody za zwyczaj wynosi 45C

  Ktoś tu kiedyś pisał, że nie powinno sie płukać w gorącej wodzie:
  Borutka napisał:
  tkaninę z proszku należy płukać w zimnej wodzie. Również płyn do płukania tkanin lepiej penetruje w zimnej wodzie.

  ta_tar napisał:
  "OSTRZEŻENIE: Modeli z pojedynczym dopływem wody nie należy podłączać do kranu z ciepłą wodą. W takim przypadku pranie ulegnie zniszczeniu lub pralka przełączy się w tryb ochronny i nie będzie działać.


  Skoro producenci wybranych modeli pralek stosują w tym celu specjalne rozwiązania, dodatkowe podejścia do ciepłej wody, dodatkowe zawory, oddzielnie na ciepłą i zimną wodę to raczej nie zadawaliby sobie aż tyle trudu i kosztów gdyby to nie miało to żadnego sensu. Nie byłoby pralek z podwójnymi przyłączeniami.
  Inna sprawa, że pewnie ciężko jest jednoznacznie porównać efekt prania lub niszczenia ubrań z płukaniem w zimnej i goracej wodzie.
 • #80
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #81
  ta_tar
  Poziom 31  
  kris8888 napisał:
  Skoro producenci wybranych modeli pralek stosują w tym celu specjalne rozwiązania, dodatkowe podejścia do ciepłej wody, dodatkowe zawory, oddzielnie na ciepłą i zimną wodę to raczej nie zadawaliby sobie aż tyle trudu i kosztów gdyby to nie miało to żadnego sensu. Nie byłoby pralek z podwójnymi przyłączeniami.

  Zgadza się że producent wyposażył pralkę w dwa zawory i dwa przyłącza. Ale zapewne do prania pobierana jest ciepła woda a do płukania zimna.
 • #82
  kris8888
  Poziom 31  
  ta_tar napisał:
  Ale zapewne do prania pobierana jest ciepła woda a do płukania zimna.

  No to teraz błysnąłeś, przecież wiadomo że o to chodzi.
  Ja nie przeczę że być może jest to jakieś naciąganie klienta na koszty i niepotrzebne komplikowanie konstrukcji pralki. Tak naprawdę można to też zrealizować "ręcznie", zewnętrznym zaworem przestawianym raz na ciepłą a raz na zimną wodę. Wiadomo że pralka potrzebuje ciepłej wody tylko na samym początku, na etapie cyklu prania, później jest już tylko płukanie. Więc tego można jakoś przypilnować.
 • #83
  DiZMar
  Poziom 43  
  kris8888 napisał:
  ... Tak naprawdę można to też zrealizować "ręcznie", zewnętrznym zaworem przestawianym raz na ciepłą a raz na zimną wodę. Wiadomo że pralka potrzebuje ciepłej wody tylko na samym początku, na etapie cyklu prania, później jest już tylko płukanie. Więc tego można jakoś przypilnować.

  No nie żartuj. W dobie zaawansowanej technologi w pralce automatycznej użytkownik miałby wajchą przełączać wodę ciepłą na zimną :shii: :sm31:
 • #84
  kris8888
  Poziom 31  
  Tylko że ta "zaawansowana technologia" ( dwa niezależne zawory w pralce), jak to ktoś tu napisał kosztuje ponoć krocie i jest rzekomo zbędnym naciąganiem klienta na dodatkowe koszty przy zakupie. Dlatego podałem alternatywne rozwiązanie :D
  Poczekać przy pralce 5 minut od momentu jej włączenia i przestawić wajchę być może będzie kosztować niektórych mniej niż dopłata do pralki dwuzaworowej. :D A będzie wypłukane w zimnej wodzie jak nakazuje sztuka.
 • #85
  DiZMar
  Poziom 43  
  A jaki problem przełączać ręcznie poszczególne fazy prania, płukania, wirowania. Wystarczy rozpiska na kartce i stoper w ręce. Zbędna droga zaawansowana technologia programatora. I tak wracamy do starej poczciwej Frani.
 • #86
  Borutka
  Poziom 27  
  Dorabiając korbę do obracania bębna, maksymalizujemy oszczędności. Mając ciepłą wodę (oczywiście darmową), zużycie prądu może spaść nawet o 100% :roll:
  Ostatnio czytałem ekscytującą polemikę całkiem z podobnej bajki, czyli o dorabianiu kapsułek z kawą do ekspresu na kapsułki :spoko: W celu oszczędności oczywiście, bo kapsułki drogie.
  Ja myślę, że kupujemy agd dla własnej wygody. Zyskiem jest poprawa komfortu życia, a tych kilowatów i tak zużyjemy coraz więcej. Więc jaki sens z umniejszania sobie tejże wygody, oraz często pogarszania funkcjonalności sprzętu?