Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar PDN 685 - blokada drzwi pralki

Maxsior13 31 Sty 2019 09:25 690 48
  • #31 31 Sty 2019 09:25
    Maxsior13
    Poziom 5  

peter falk napisał:
    zhudomel napisał:
    Wydaje mi się, że jest źle podłączony wyłącznik.

Mnie tak się wydaje też w świetle tego:
    Maxsior13 napisał:
    Niestety po ostatnim zwarciu znów sie trochę upaliło.

Kolego już pisałem w poście wyżej jak podłączyłem włącznik. Zrobilem to zgodnie ze schematem ktory znalazłem, wiec skoro twierdzisz że jest źle to mnie oswieć jak to dobrze zrobić bo ja się nie znam na elektryce dlatego się radzę.

Dodano po 4 [minuty]:

Kenworth 18 napisał:
    To że nie można kupić już oryginalnego włącznika to nie tragedia bo można coś dopasować od innego producenta

Czyli każdy innym włącznik będzie działał? Jak dopasować taki włącznik jak w kazym moze byc inny rodzaj połączeń tych blaszek. A pralka padnie definitywnie jak silnik wysiadzie, pytanie tylko jaka jest jego graniczna żywotność jak już pracuje 19 lat bez awarii

• #32 31 Sty 2019 10:34
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Kolega był z multimetrem i coś pomógł? Czy nadal kolega jest na tym samym etapie?
    Przełącznik innego producenta może się różnić sposobem podłączenia przewodów, ale dzięki multimetrowi można stwierdzić gdzie podłączyć przewody a tu kłania się wiedza z poziomu szkoły podstawowej i lekcji prac technicznych. Przynajmniej za moich czasów takich podstaw uczono.
    Silniki indukcyjne były bardzo żywotne i jeśli pojawiał się problem to zazwyczaj kończyło się na wymianie kondensatora rozruchowego silnika. Ewentualnie w grę wchodziła wymiana łożysk w silniku. Oczywiście zdarzało się że silnik ulegał awarii, ale bardzo rzadko.

• #33 31 Sty 2019 11:14
    Maxsior13
    Poziom 5  

Kolegi nie było jeszcze, wiec stanąłem ze wszystkim, sam już nic nie kombinuje bo nie wiem co to może być, a dalszych zwarc metodą prób i błędów nie zamierzam robić

• #35 31 Sty 2019 15:07
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Kolega Chupacabra dobrze podpowiada. Gdy już pojawi się kolega, który ma pomóc to warto ustawić termostat pralki na 0 by sprawdzić czy grzałka przypadkiem nie stwarza problemów.

• #36 31 Sty 2019 15:13
    Chupacabra
    Poziom 30  

A najlepiej wypiąć ją doświadczalnie, bo w starszych modelach w zależności od kierunku podłączenia wtyczki w gniazdku, faza płynie albo przez programator, termostat, hydrostat i dopiero grzałkę albo pojawia się bezpośrednio na grzałce a zero idzie przez podzespoły. Więc jak jest zwarcie na grzałce, to może wyzwalać bezpiecznik zaraz po podaniu napięcia przez wyłącznik główny. To tak w skrócie.

• #37 31 Sty 2019 15:37
    pikarel
    Poziom 31  

Maxsior13 napisał:
    Zaczęło się od tego, że pralka w czasie prania stanęła, przestał reagować włącznik główny, sprawdziłem że prąd do niego dochodzi. Po rozebraniu i ponownym wsadzeniu robiło sie w nim zwarcie (...)

Z tego, co napisałeś jasno wynika, że do uszkodzonego wyłącznika drzwiowego dołożyłeś własne uszkodzenie, np. przez zamianę kolejności podłączonych przewodów do wyłącznika; na "mój gust" podłączasz je w odwróceniu o 90°, czyli o jeden pin w lewo lub w prawo.
    Z opisu wynika również, że filtr jest sprawny, bo przed Twoimi działaniami nie powodował zwarcia.

• #38 01 Lut 2019 00:07
    peter falk
    Specjalista AGD

Maxsior13 napisał:
    Kolego już pisałem w poście wyżej jak podłączyłem włącznik. Zrobilem to zgodnie ze schematem ktory znalazłem, wiec skoro twierdzisz że jest źle to mnie oswieć jak to dobrze zrobić bo ja się nie znam na elektryce dlatego się radzę.

Wiesz co. Skoro się nie znasz na elektryce, to zakończ swoją działalność w tym temacie :!: bo jeszcze sobie i innym biedy narobisz.
    Sprytnemu serwisantowi jest to 10 minut tematu do ogarnięcia za grosze.

• #39 06 Lut 2019 22:12
    Maxsior13
    Poziom 5  

pikarel napisał:
    przez zamianę kolejności podłączonych przewodów do wyłącznika; na "mój gust" podłączasz je w odwróceniu o 90°, czyli o jeden pin w lewo lub w prawo.
    Stanęło na tym, że czekam na tego znajomego, który rzekomo się zna i przyjdzie z miernikiem. Natomiast ja już nic nie ruszam, poza tym jeszcze ugadałem się z takim fachowcem co "zęby zjadł na pralkach", ale facet nie ma czasu. Jednak w oczekiwaniu, który będzie szybciej przesyłam zdjęcie tych pinów, które sie wtyka do tych blaszek we włączniku.

Te plastiki mają jedną stronę płaską, a z drugiej jest to wybrzuszenie na górze, więc odnosząc się do tego postu pytam przez ciekawość czy oprócz odpowiedniego wpięcia kolorów kabli ma znaczenie którą stroną wepnę te piny? Bo to nie jest nigdzie napisane, zaznaczone, więc krótko: czy oba po tej samej stronie żeby tą płaską sie stykały czy tak żeby te dwa wybrzuszenia były do środka, czy jeszcze inaczej, albo może to nie ma różnicy.

• #40 06 Lut 2019 22:35
    zhudomel
    Specjalista AGD

Maxsior13 napisał:
    po tej samej stronie żeby tą płaską sie stykały
    Po to są w osłonce, żeby się nie stykały; nawet przypadkowo.
    Maxsior13 napisał:
    czy tak zeby te dwa wybrzuszenia były do srodka, czy jeszcze inaczej, albo może to nie ma różnicy.
    Nie ma różnicy

• #41 07 Lut 2019 09:43
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Nie było by szybciej i taniej zakupić własny multimetr za 15-20 zł z funkcją sygnalizowania dźwiękiem ciągłości obwodu niż czekać na łaskę kolegi.
    Fachowiec oczywiście może być zawalony robotą i musi kolega poczekać na swoją kolej, ale kolega to chyba nie bardzo się kwapi by koledze pomóc przy pralce.
    Obecnie w dobie internetu można bez problemu znaleźć wskazówki jak dokonać podstawowych pomiarów a w ostateczności zawsze można poprosić o pomoc na forum Elektroda.

• #42 07 Lut 2019 21:35
    Maxsior13
    Poziom 5  

Problem rozwiązany połowicznie gdyż okazało się, że winowajcą wszystkiego były: grzałka, która została wymieniona i nadpalony jeden z przewodów w czarnej kostce do programatora. Te problemy zostały usunięte, ale pojawił się nowy związany z cyklem programatora. Otóż po włączeniu pralki programator nie chciał sam ruszyć i trzeba było go ręcznie posunąć, po czym ruszył, ale cykl prania, który powinien być nijak ma się do tego co robi pralka, tzn. rozleciały się kompletnie cykle prania.

Już kiedyś miałem taki problem i znalazłem schemat tego programatora na jakimś forum, rozebrałem go. przeczyściłem wszystkie styki, złożyłem i działał poprawnie, a teraz zrobiłem tak samo, ale niestety namalowane pozycje startowe programów piorących nie pokrywają się ze stanem faktycznym. Gdzieś jest przekręcone w tych trybikach i nie wiem teraz jak ustawić ten plastikowy bęben z tymi wcięciami żeby te zapadki były ustawione zgodnie z cyframi na pokrętle. Wtedy jakoś udało mi się to złożyć poprawnie, pamiętam, że tam te dwa wewnętrzne bębny mają taką dziurkę, która wychodzi też z tyłu przez tą metalową blaszką, wtedy jak i teraz wkładając te bębny przełożyłem przez całość igłę żeby trzymały tą samą pozycję. Wtedy się udało, a teraz nie działa.

Dodam, że dziwna rzecz dzieje się też z silnikiem programatora bo jak już się go ruszy ręcznie to zaczyna cykać, widać jak kręcą się tam te przekładnie, ale po kilku obrotach przestaje cykać, i nic się nie dzieje. Trzeba znów przekręcić ręcznie, ale pralka w sumie tylko nalewa wodę, zakręci ze dwa razy, po czym wyleje i programator staje. Przesyłam zdjęcie całego programatora z nadzieją, że może ktoś podpowie jak ustawić ten programator. Już kilka lat temu po wielu telefonach żaden "fachowiec" nie chciał podjąć się naprawy i zrobiłem to jakoś sam, więc teraz tym bardziej muszę liczyć na siebie, bo szukanie i zakup nowego już nie ma sensu. Więc pytanie brzmi czy to wina silniczka, że nie ma siły ruszyć, czy wina tego, że zapadki znajdują się na niewłaściwych wpustach na tym bębnie wewnętrznym czy może jedno i drugie.

• #43 07 Lut 2019 22:18
    mrice
    Specjalista AGD

Maxsior13 napisał:
    Już kilka lat temu po wielu telefonach żaden "fachowiec" nie chciał podjąć się naprawy
    I nie dziwie się, bo to nie czasy komuny, żeby bawić się w rozbieranie i składanie przechodzonych programatorów. Masz dwie opcje, albo coś spierniczyłeś przy montażu, albo masz już wydygane styki.

• #44 07 Lut 2019 22:28
    Maxsior13
    Poziom 5  

mrice napisał:
    albo coś spierniczyłeś przy montażu, albo masz już wydygane styki.

Rozbiore go raz jeszcze i zobacze czy faktycznie przy wkladaniu nie wyleciała gdzieś jakaś sprężyna albo cos sie nie zablokowało, co rozumiesz przez wydygane styki? Fakt ze dwa były upalone ale tak było wcześniej i przeczysciłem je i działało. Teraz najważniejsze zeby dobrze ustawić pozycje startowe na zapadkach i to mnie nurtuje.

• #45 07 Lut 2019 22:30
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Można o cenę programatora zapytać tutaj: https://robotserwis.com.pl/?cmd=oferta&vnt=wiecej&id=698-5
    Zakup używanego to loteria i nie bardzo ma sens. Programator odsłużył swoje i nadszedł jego koniec. Jeśli zbiornik w kolegi pralce jest w dobrym stanie to po zakupie programatora pralka jeszcze posłuży ładnych kilka lat.

• #46 07 Lut 2019 23:20
    Maxsior13
    Poziom 5  

Kenworth 18 napisał:
    Można o cenę programatora zapytać tutaj: https://robotserwis.com.pl/?cmd=oferta&vnt=wiecej&id=698-5
    Zakup używanego to loteria i nie bardzo ma sens. Programator odsłużył swoje i nadszedł jego koniec. Jeśli zbiornik w kolegi pralce jest w dobrym stanie to po zakupie programatora pralka jeszcze posłuży ładnych kilka lat.

A jaką mam pewność ze który kolwiek z nich zakupiony z tych stron będzie dobry? Wywale 100 zł albo więcej i zostanę z tym samym dlatego wolałbym metodą prób i błędów sam naprawić z waszą pomocą jak ustawić ten wewnetrzny beben żeby zapadki były na odpowiednim miejscu w wycieciach tym bardziej że już raz to robiłem i udało się.

• #47 07 Lut 2019 23:28
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Robot Serwis to nie Allegro, że piszą głupoty. Jeżeli programator jest do tego modelu pralki to znaczy, że będzie pasował. Niestety, ale prawie 20 lat pracy dla programatora mechanicznego to szczyt jego możliwości, ale życzę powodzenia w naprawie oryginału.

• #48 07 Lut 2019 23:29
    mrice
    Specjalista AGD

Maxsior13 napisał:
    A jaką mam pewność ze który kolwiek z nich zakupiony z tych stron będzie dobry?
    Spójrz na stronę podaną post wyżej, potrząśnij makówką i jeszcze raz się zastanów. To dystrybutr nowych części.
    Maxsior13 napisał:
    dlatego wolałbym metodą prób i błędów sam naprawić
    Póki co metoda prób i błędów robisz tej pralce samą krzywdę.

• #49 08 Lut 2019 10:13
    Maxsior13
    Poziom 5  

Kenworth 18 napisał:

Programator koszuje u nich 219 zl i nie prowadzą wysyłki dla osób fizycznych, wiec zamykam temat, bo nie opłaca sie już szukać i wydawać tyle na niego, poza tym komentarze typu: rusz makówką nie były pomocne i bezzasadna jest dalsza konwersacja bo nikt mi już nie pomoże.