Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GeForce GTX 750OC GDDR5 1GB - Samoczynna zmiana szybkości pracy wentylatora

dreamy1337 30 Jan 2019 17:12 240 5
    dreamy1337
    Level 2  
    Cześć. Dzieje się u mnie coś dziwnego z wentylatorem od grafiki (?). Chodzi cichutko, nagle przełącza się w tryb odkurzacza na 2 sekundy i znowu cichnie - takie cuda aktualnie mają miejsce co parę minut, nawet świeżo po włączeniu komputera, podczas przeglądania internetu. Dodam, że przed zmianą dysku coś takiego miało miejsce tylko w momencie startu komputera, uznawałem to za normalny "rozruch" wiatraka. Czasami zdarzyło się mu burknąć podczas normalnej pracy PC. Całe wnętrze i wszystkie wiatraczki czyszczone parę dni temu, bez grama kurzu. Nie męczę tej grafiki, nie gram w żadne wycieńczające ją gierki. Po zmianie HDD na SSD i wgraniu świeżego systemu, co kilka minut mamy sytuację jak na filmie poniżej:
    Spoiler:

specyfikacja:
    MSI H81M-P33
    Intel® Core™ i3-4130 CPU @ 3.4GHz
    Asus GeForce GTX 750OC GDDR5 1GB
    GOODRAM 8GB 1333mhz DDR3
    GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD CX300

Co to może być, jak temu zaradzić? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam
    beatamycha
    Level 19  
    Kiedy czyściłeś układ chłodzenia, przytrzymałeś łopatki wentylatora, tak aby ich podmuch powietrza nie wprowadzał w ruch?
    Swoją drogą podejrzewam, że jakiś brud w środku, który stawia duży opór. Wiatraki w nowych kompach mają automatyczną regulację obrotów, co jest uzależnione od temperatury. Kiedy karta graficzna zaczyna się grzać, wiatrak dostaje prawdopodobnie niskie napięcie, żeby chodził na malutkich obrotach. I pewnie wtedy wiatrak nie ma dość mocy, żeby ruszyć z miejsca. Dopiero kiedy dostanie większe napięcie, a grafika dostanie większą temperaturę, jest w stanie wystartować. Jakie temperatury ma Twoja karta graficzna?
    dreamy1337
    Level 2  
    Jestem trochę laikiem, po prostu wyjąłem grafikę, przeczyściłem tylko odkurzaczem i sprężonym powietrzem wiatrak, nie odkręcałem go, wiatrak przy czyszczeniu pewnie był w ruchu pod naporem powietrza.
    Znalazłem przed momentem tematy tez z GTX750, ludzie mieli ten sam problem, ktoś polecił zainstalować MSI afterburner i ustawić ręczną niską prędkość wentylatora, zrobiłem to, ustawiłem na 35 (najniższe 22) i chodzi cicho i przestał samemu wchodzić w ten najgłośniejszy tryb. Odpaliłem grę na 40 minut, najwyższą temperaturę grafika zanotowała 42 stopnie, najniższa 24 w pulpicie, jeśli dobrze to "temperature GPU"
    przy starcie komputera dzieje się to nadal, no bo chyba przed startem systemu nie zczytuje tego configu afterburnera i wszystko jest ustawione na domyślne, ale przynajmniej mam teraz spokój podczas zwykłego użytkowania komputera.
    Moje pytanie tylko, czy "zdrowym" dla grafiki jest takie ręczne ustawienie wentylatora w sposób, w jaki to zrobiłem? Czy może się okazać, że w pewnym momencie będzie nie wydalało i grafa się będzie przegrzewać?
    beatamycha
    Level 19  
    Podaj markę i model zasilacza.
    dreamy1337
    Level 2  
    seasonic ss 500et