Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie prace można wykonać miniwiertarką ze statywem i stołem krzyżowym?

yogi009 30 Jan 2019 21:57 3177 18
    yogi009
    Level 43  
    Nie siedzę zbyt wiele w mechanice. Miniwiertarka ze statywem (zestaw Dremel, czy Proxxon) to wiadomo, wiercenia płytek. Stół krzyżowy - jakieś otwory nieokrągłe (frez). Zastanawiam się, jakie jeszcze czynności warsztatu elektronicznego mogę wykonać (jakiego rodzaju obróbkę) za pomocą tych trzech elementów. Mile widziane będą opisy wynikające z własnej praktyki.

[Temat nie do końca elektroniczny, nie wiem czy to odpowiedni dział, w razie czego uprzejmie proszę Moderatora o przesunięcie]
  • Helpful post
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Można wykonywać obudowy i elementy konstrukcyjne projektów.
    Osobiście używałem dremela do budowy bloku wodnego chłodzącego podzespoły komputera, a ostatnio wycinałem łożysko piasty w Audi A4.
    Zastosowań ma wiele.
    yogi009
    Level 43  
    Czyli nie o to pytam. Chodzi mi raczej o miniwiertarkę zamontowaną w statywie, z ew. założonym stołem krzyżowym i na tym komplecie jakieś "patenty", albo dodatki umożliwiające ciekawą obróbkę.
  • Helpful post
    Tommy82
    Level 40  
    Wiertarka przenosi podczas wiercenia inne obciążenia niż frezarka podczas posuwu bocznego. W innych osiach. Można coś zepsuć.
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    yogi009 wrote:
    MB140S
    Po przekręceniu poziomo uchwytu z połączeniem FSB240E daje możliwość cięcia - masz podręczną małą piłę, ewentualnie szlifierkę (zależne od końcówki).
    Blat KT70 może służyć nie tylko jako imadło ruchome do frezowania, wiercenia, ale też (przy szlifowaniu) do wyrównywania powierzchni.

Jak bym miał KT70 to z pewnością moje bloki wodne wyszły by schludniej i robiłbym kolejne. :D
    Niestety nie mam dokumentacji fotograficznej z prac dremelem, ale dla przykładu jeden z bloków robiłem wiertarką w statywie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7223701#7223701
    I pomyśleć, że zabawę zaczynałem 10 lat temu, a do dziś dnia to chłodzenie działa bez zarzutu w moim komputerze.:)
    User removed account
    Level 1  
    jarek_lnx
    Level 43  
    yogi009 wrote:
    Zastanawiam się, jakie jeszcze czynności warsztatu elektronicznego mogę wykonać (jakiego rodzaju obróbkę) za pomocą tych trzech elementów.
    Dokładnie takie same jak z ręki i precyzja podobna. Kiedy potrzeba zrobić jakąś prowizorę, "wygryźć" szybko trochę materiału to używam Proxxon-a ale jeśli bym chciał wykonać np równy prostokątny otwór (przelotowy) to ręcznie pilnikiem wytnę be specjalnych trudności ±0,1mm a Proxxonem z zabawkami lub bez ±0,5mm

yogi009 wrote:
    Stół krzyżowy - jakieś otwory nieokrągłe (frez)
    Problem w tym że statyw Proxxona ma duży luz (kilka mm) w kierunkach lewo--prawo, góra-dół bo jest to związane z funkcją wiercenia, jeśli będziesz pomysłowy i zablokujesz możliwość ruchu w tych dwóch kierunkach to frezowanie przedmiotów o twardości świeżego stolca powinna być osiągalne, z plastikiem może być trudniej, frezowanie FR4 to chyba szczyt możliwości i to przy posuwie zero przecinek nic na tydzień, przynajmniej jeśli próbujesz osiągnąć dokładność lepszą niż z ręki.

Niestety taka prawda jak widzisz na zdjęciach to sobie wyobrażasz co mógł byś tym robić jak dostajesz do ręki to wiesz że to powstało tylko po to aby wyglądać frezarkopodobnie na zdjęciach.
    Urgon
    Level 37  
    AVE...

Ja bym sugerował dozbierać więcej pieniędzy i kupić coś w stylu frezarki CNC 3020, ewentualnie samemu złożyć z profili aluminiowych i innych, standardowych części. Przy czym samo wrzeciono z chwytem ER11 to koszt 300-500 zeta i więcej, zależnie od mocy. Gotowiec to koszt 2,5-3kPLN, samodzielne robienie pozwoliłoby obniżyć koszty o 1/3. Obacz też sobie MPCNC jako ciekawa opcję budżetową...

Na upartego to i z drewna oraz prowadnic szufladowych idzie zrobić frezarkę CNC, która będzie miala mniejsze luzy niż te zabawki od Proxxona. Ludzie takie rzeczy i tutaj robili...
    yogi009
    Level 43  
    Tommy82 wrote:
    Wiertarka przenosi podczas wiercenia inne obciążenia niż frezarka podczas posuwu bocznego. W innych osiach. Można coś zepsuć.

Tommy, jakbyś popatrzył w specyfikację, to byś przeczytał, że to jest wiertarko-frezarka.

DriverMSG wrote:
    Po przekręceniu poziomo uchwytu z połączeniem FSB240E daje możliwość cięcia - masz podręczną małą piłę, ewentualnie szlifierkę (zależne od końcówki).
    Blat KT70 może służyć nie tylko jako imadło ruchome do frezowania, wiercenia, ale też (przy szlifowaniu) do wyrównywania powierzchni.

Tak, widziałem ten patent z tarczą tnącą i wiertarką w pozycji poziomej.

Kolego Carrot, wklejasz linki nie na temat.

rynio_di wrote:
    Jedną z prac jakie wykonywałem na ( podobnej) maszynie było mazerowanie / klejnotowanie mosiądzu i stali nierdzewnej ( opis w necie ) . Do maszynki możesz kol dorobić stolik magnetyczny ze zwory do bram i niektóre prace także wykonać . Szlifowanie ( diaxem ) powierzchnie i kąty bardzo dobre .

A tego nie widziałem, dzięki za tą podpowiedź.

jarek_lnx wrote:
    Dokładnie takie same jak z ręki i precyzja podobna. Kiedy potrzeba zrobić jakąś prowizorę, "wygryźć" szybko trochę materiału to używam Proxxon-a ale jeśli bym chciał wykonać np równy prostokątny otwór (przelotowy) to ręcznie pilnikiem wytnę be specjalnych trudności ±0,1mm a Proxxonem z zabawkami lub bez ±0,5mm

Jarek, nie tak do końca. Prosty przykład to chociażby wykonanie owalnych (albo może podłużnych) otworów w PCB, z ręki w życiu nie wykonasz tego liniowo z utrzymaniem kątów. Ja wiem, że te maszynki to nie są super dokładne zabawki, ale próbuję ustalić, co się udało zrobić Kolegom z ich wykorzystaniem.

Urgon wrote:
    Ja bym sugerował dozbierać więcej pieniędzy i kupić coś w stylu frezarki CNC 3020

Na pewno masz rację, ale takie wydatki mają uzasadnienia jedynie w przypadku zapewnienia tym urządzeń odpowiedniej ilości pracy, najlepiej płatnej.
    jarek_lnx
    Level 43  
    yogi009 wrote:
    Jarek, nie tak do końca.
    Moja opinia o tym "sprzęcie" wynika z doświadczenia, miałem wątpliwą przyjemność różne rzeczy na tym zestawie frezować.
    yogi009 wrote:
    Prosty przykład to chociażby wykonanie owalnych (albo może podłużnych) otworów w PCB, z ręki w życiu nie wykonasz tego liniowo z utrzymaniem kątów.
    Taaa, a na proxxonie to może będzie "liniowo i z utrzymaniem kątów" , to że kręcisz stołem w jednej osi nie znaczy że wrzeciono nie przesunie się w w innej - w takiej w której sztywność statywu jest mniejsza.

Jeśli by się pozbyć tego statywu i zamienić go na coś sztywnego, to sam stolik i wrzeciono nadawały by się do frezowania PCB.
    User removed account
    Level 1  
    yogi009
    Level 43  
    jarek_lnx wrote:
    Jeśli by się pozbyć tego statywu i zamienić go na coś sztywnego, to sam stolik i wrzeciono nadawały by się do frezowania PCB.

No dobra, zapisuję to jako Twoją opinię. Na pewno jest dla mnie cenna.
    jarek_lnx
    Level 43  
    rynio_di wrote:
    Czytam wypowiedzi i dochodzę do wniosku że niektórzy z wypowiadających się nigdy Proxxona w rekach nie mieli i twierdzą że nie ma możliwości wykonania operacji z dużą dokładnością .
    To spróbuj wyfrezować rowek w FR4 na zadaną głębokość (np ściąć samą miedź). Oczywiście każdy ma inne wymagania co do dokładności, jednemu wystarczy że patrząc z daleka będzie wyglądało na równe, inny potrzebuje aby części o skomplikowanym kształcie pasowały do siebie,