Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielnia z przewodu siłowego

30 Jan 2019 23:26 735 22
  • Level 5  
    Elektryk zmontował mi mini rozdzielnię na przewodzie siłowym na której są 3 bezpieczniki B16 i jedno puste miejsce. Zastanawiam się, czy w razie potrzeby mogę wykorzystać to puste miejsce na kolejny bezpiecznik B16 lub B10, czy montaż na przewodzie siłowym "redukuje" możliwość wstawienia czwartego bezpiecznika.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • LegrandLegrand
  • Level 42  
    Jerry91 wrote:
    Elektryk zmontował mi mini rozdzielnię (...)Zastanawiam się, czy w razie potrzeby mogę...
    Zapytaj tego elektryka.
  • Level 5  
    Przewód siłowy 4x2,5mm2
  • Level 39  
    Jerry91 wrote:
    zmontował mi mini rozdzielnię na przewodzie siłowym na której są 3 bezpieczniki B16 i jedno puste miejsce.

To zakrawa o jakąś mierną partyzantkę, co zasila ta ROZDZIELNICA :?:

Jerry91 wrote:
    Przewód siłowy 4x2,5mm2

Co zabezpiecza ten przewód skoro na końcu jest B16 :?:
  • Level 5  
    Od bezpiecznika C25 w głównej rozdzielnicy wychodzi przewód siłowy 5x4mm2, który następnie trafia do puszki. W owej puszce rozchodziły się 2 obwody siłowe 5x2,5mm2. Jeden z nich nie jest i nie będzie używany (inny był pomysł na zagospodarowanie pomieszczenia 15 lat temu); a drugi wychodzi na zewnątrz domu i rozchodzi się na kolejnej rozdzielnicy. Elektryk podpiął do w/w puszki trzeci przewód siłowy 5x2,5mm2 (ok 1 mb) i podłączył rozdzielnicę z 3 bezpiecznikami b16. Każdy z tych bezpieczników ma podpięty obwód z jednym gniazdkiem (kuchenka gazowa z piekarnikiem, pralka i zmywarka). Interesuje mnie podpięcie 4 bezpiecznika b16 z obwodem na 6 gniazdek. Jedno pod lodówkę i 2x podwójne gniazdko nad blatem w kuchni (mikrofalówka i 3 sporadycznie używane do miksera itp.) i jedno gniazdo (na zapas przy podłodze).
  • Level 42  
    RCD oczywiście zbedne - RCD brak.
    W rozdzielnicy powinny być 3 szt, RCD jednfoazowe.
    Zmień elektryka.
  • Level 21  
    Jerry91 wrote:
    W owej puszce rozchodziły się 2 obwody siłowe 5x2,5mm2.

To niedopuszczalne, by przewód 2,5 mm² zabezpieczać wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym 25 A.
  • Level 5  
    CYRUS2 wrote:
    W rozdzielnicy powinny być 3 szt, RCD jednfoazowe.

Czy RCD są niezbędne, nawet jeżeli gniazdka będą znajdować się za meblami, gdzie nie będzie możliwości fizycznego dotknięcia nawet okolicy gniazdek, bez przesuwania mebli, lub sprzętu?

kSmuk wrote:
    To niedopuszczalne, by przewód 2,5 mm² zabezpieczać wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym 25 A.

Bezpiecznik został założony 15 lat temu i od tego czasu jest tak eksploatowany. Ma to większe znaczenie w przypadku, gdy przewody doprowadzają prąd do rozdzielni z bezpiecznikami o mniejszym natężeniu? Mam jeszcze możliwość wymiany przewodu pomiędzy puszką, a nową rozdzielnią.
  • Level 21  
    Jerry91 wrote:
    Czy RCD są niezbędne, nawet jeżeli gniazdka będą znajdować się za meblami, gdzie nie będzie możliwości fizycznego dotknięcia nawet okolicy gniazdek, bez przesuwania mebli, lub sprzętu?

Tak, są niezbędne, gdyż nowe obwody należy wykonywać zgodnie z obecnymi normami i standardami.

Jerry91 wrote:
    Bezpiecznik został założony 15 lat temu i od tego czasu jest tak eksploatowany.

I będzie działać, dopóki coś, albo nie daj Boże ktoś się nie spali.
  • Level 39  
    Jerry91 wrote:
    Od bezpiecznika C25 w głównej rozdzielnicy wychodzi przewód siłowy 5x4mm2

Jerry91 wrote:
    Elektryk podpiął do w/w puszki trzeci przewód siłowy 5x2,5mm2

To w końcu 5x2,5 czy 4x2,5 jak napisałeś w poście #5 :?: tak czy owak ten przekrój jest za mały podobnie jak reszta przewodów wychodzących z tej puszki.

Jerry91 wrote:
    Każdy z tych bezpieczników ma podpięty obwód z jednym gniazdkiem (kuchenka gazowa z piekarnikiem, pralka i zmywarka). Interesuje mnie podpięcie 4 bezpiecznika b16 z obwodem na 6 gniazdek. Jedno pod lodówkę i 2x podwójne gniazdko nad blatem w kuchni (mikrofalówka i 3 sporadycznie używane do miksera itp.) i jedno gniazdo (na zapas przy podłodze).

To co masz w tej chwili zrobione to jakaś niebezpieczna prowizorka.... wszystkie obwody gniazd mają mieć zabezpieczenie RCD, wszystkie urządzenia o mocy powyżej 2kW typu, piekarnik, pralka, zmywarka itp. maja mieć własne obwody. Rozdzielnica oprócz RCD powinna być wyposażona w rozłącznik i jeśli instalacja tego wymaga SPD. Sam pomysł zasilania rozdzielnicy z tej puszki to porażka.
  • Level 39  
    Koledzy to przypomina dowcip o stangrecie odbierającym dziedzica z podróży - na pytanie co słychać odpowiada - nic tylko pies zdechł, a na koniec okazało się że wyszła cała tragedia ze śmiercią dziedziczki i pożarem całego dworu.... Najpierw mowa o małej rozdzielni potem "kapią " szczegóły a na koniec okazuje się że to cała instalacja i to "skopana". Kolego nie nazywaj tego który to "sklecił" elektrykiem - elektryk mając wiedzę jakie obwody będą za to"rozdzielnią" nigdy nie zastosowałby przewodu 2,5mm
    Teraz odpowiedź będzie jasna - NIE !
  • Level 42  
    Jak tam Janie - wszystko dobrze paniczu, tylko kruczek się padliny nażar i zdech
    Skąd padlina - krowy się w oborze popOliły kruczek się padliny nażar i zdech
    ......tyle pamiętam
  • Level 39  
    "Obora się spaliła - a dlaczego , no bo dwór się palił to się od niego zapaliła. Dwór się spalił|? Tak bo się gromnica przewróciła i się dwór zapalił. Co za gromnica? No bo dziedziczka umarła to gromnice zapalili".
    Ale to chyba do hyde parku bardziej się nadaje, chociaż dawkowanie informacji przez autora tak właśnie wygląda.
  • Level 5  
    Wiem co macie na myśli :P
    Rozmawiałem z teściem i zgodził się lekko zmienić obecną instalację, tylko nie jestem pewny, czy to wystarczy. Otóż tak:
    1. Bezpiecznik C25, który jest zostałby.
    2. Z bezpiecznika do puszki przewód 5x4mm2
    3. Z puszki 2 przewody, oba 5x4mm2:
    a) Jeden do małej rozdzielnicy budowlanej za zewnątrz budynku (ok 5mb), praktycznie nie używana.
    b) Drugi do wspominanej już rozdzielnicy (poproszę o założenie większej, żeby zmieścić zabezpieczenia o których mówiliście) na której będą te 3 (4 jeśli to możliwe) zabezpieczenia B16.

Wtedy miałoby to więcej sensu, czy dać sobie spokój z obecną instalacją i poprosić elektryka go o podłączenie się do głównego przewodu zasilającego dom i zrobienie nowej (niezależnej od istniejącej już) rozdzielnicy i utworzenie na niej instalacji wspomnianego wcześniej pomieszczenia?
  • Moderator of the Technical section
    Jerry91 wrote:

Wtedy miałoby to więcej sensu, czy dać sobie spokój z obecną instalacją i poprosić elektryka go o podłączenie się do głównego przewodu zasilającego dom i zrobienie nowej (niezależnej od istniejącej już) rozdzielnicy i utworzenie na niej instalacji wspomnianego wcześniej pomieszczenia?

Tłumaczą Ci ludzie, że herbata nie będzie słodsza choćbyś mieszał ją łyżeczką jeszcze przez tydzień. Nie będzie słodsza, bo nie masz w niej cukru!!! I nie próbuj się upierać, że jak wstawisz jeszcze jedną łyżeczkę a całość rozlejesz na dwie szklanki, to już będzie słodko. Otóż NIE BĘDZIE! I żadne slalomy alpejskie w tym nie pomogą! Planowane obciążenie jest za duże do zastosowanego przekroju przewodów, poza tym prawdopodobnie istniejąca instalacja już jest skopana, albo Ty nieumiejętnie opisujesz sytuację. Nie potrafię więc Ci poradzić niczego sensownego. Trzeba by dowiedzieć się najpierw czegoś więcej.
  • Level 5  
    Więc zostanie mi się tylko powiesić. Jak nawet pomysł zrobienia instalacji od zera wydaje się absurdalny to chyba zacznę wytwarzać prąd z ziemniaków. No bez przesady. Może i instalacja skopana, ale nie ja ją robiłem. Rozumiem, że na obecnej sieci nic nie ugram, ale jakim cudem nie zadziała rozdzielnica zbudowana od zera podpięta pod główny przewód od licznika?

• Level 32  
    Tu najlepsze by było obejrzenie tego wszystkiego na miejscu i zaproponowanie wykonania nowych obwodów tak by były one docelowe np przy przyszłym remoncie czy wymianie całej instalacji.
  • Moderator of the Technical section
    Jerry91 wrote:
    Więc zostanie mi się tylko powiesić. Jak nawet pomysł zrobienia instalacji od zera wydaje się absurdalny to chyba zacznę wytwarzać prąd z ziemniaków. No bez przesady. Może i instalacja skopana, ale nie ja ją robiłem. Rozumiem, że na obecnej sieci nic nie ugram, ale jakim cudem nie zadziała rozdzielnica zbudowana od zera podpięta pod główny przewód od licznika?

Nie pisałem o nowej instalacji, tylko o tej istniejącej. Bo wspomniałeś:
    Quote:
    Rozmawiałem z teściem i zgodził się lekko zmienić obecną instalację,

Czyli jesteś zwyczajnie zależny, co nie jest niczym nagannym, bez obrazy. Ja tylko znam życie, bo też miałem teścia. Więc to "lekko" nie oznacza zgody na "nową". Poza tym, początek wątku był taki:
    Quote:
    Elektryk zmontował mi mini rozdzielnię na przewodzie siłowym na której są 3 bezpieczniki B16 i jedno puste miejsce.

No wybacz, ale jeśli to jest dokładny opis, to Twój "elektryk" elektrykiem nie jest. I bałbym się korzystać z instalacji jeśli to on wykona nową instalację "od zera". Dlatego też to nie Twój pomysł wykonania nowej instalacji jest absurdalny, a realia, które się z tym wszystkim wiążą, a których objaśnienie w swoich myślach niepotrzebnie skróciłem.
    Podsumowując, uważam iż wszystko jest do zrobienia, nawet lot na Księżyc, ale nie wszyscy tam dolecą i poza tym wrócą na ziemię. Twoją instalację też można przywrócić do ładu i też nie każdy potrafi tego dokonać. Jak to zrobić, tego nie wiem bo mam zbyt mało informacji, a w tego Twojego "elektryka" jakoś nie uwierzyłem.

Dodano po 6 [minuty]:

Brivido wrote:
    Tu najlepsze by było obejrzenie tego wszystkiego na miejscu i zaproponowanie wykonania nowych obwodów tak by były one docelowe np przy przyszłym remoncie czy wymianie całej instalacji.

Oczywiście, ale to jest porada z cyklu "pobożne życzenie". Tak jak i moja zresztą. Bez dokładnego poznania stanu faktycznego (na miejscu!), stanu dzisiaj istniejącego oraz potrzeb i życzeń mieszkańców na przyszłość, nie da się odpowiedzialnie zaplanować żadnej instalacji. Powtarzam to w co drugim temacie, a ludzie wciąż oczekują cudów...

• Level 32  
    Bo o tym nikt nie myśli. Zawsze jest ważne tu i teraz, tak by działało, w przyszłości dopiero wychodzą nowe rzeczy i wszystkie oszczędności i zaczyna się kolejne rzeźbienie wtedy z tego co jest i tylko tyle aby działało, a reszta dalej nieistotna.
  • Level 29  
    Ja sam na sobie mialem przykład jak lenistwo szkodzi. W swoim domu jak stawiałem nie dałem do kuchni zasilania 3F. Dobrze ze cokoliki jeszcze byly nie wykończone z zewnątrz budynku. To było teraz prucie. I wpuszczanie od rozdzielni do szafki w kuchni z zapasem 5x4mm bo przy zmianie mebli planujemy indukcje. Ktoś byl leniwy niedoinformowany lub chytry i skopał waszą instalacje wcześniej. Jest masa takich instalacji. Większość działa z powodzeniem ale jest jedno ale. Wszystko do czasu