Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na wskaźnikach analogowych tablicowych

Janek_D69 02 Lut 2019 11:10 4992 44
  • #31 02 Lut 2019 11:10
    vodiczka
    Poziom 43  

Janek_D69 napisał:
    ułożyłem je w takiej kolejności bo miałem taką "wizję".
    Moim zdaniem taka wizja (ss-mm-hh) dobra jest przy wyświetlaczach cyfrowych, jako równorzędna z układem hh-mm-ss, natomiast w analogu burzy nasze przyzwyczajenie do klasycznego zegara. Stąd zastrzeżenie moje i innych kolegów. Moje tym bardziej, że odmierzasz czas w trybie 12h a nie 24h.

Samo wykonanie oceniam na 4+. Brakuje mi płynnego ruchu wskazówki godzinowej, ewentualnie w skokach co 15 min.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #32 02 Lut 2019 18:04
    Janek_D69
    Poziom 10  

vodiczka napisał:
    Janek_D69 napisał:
    ułożyłem je w takiej kolejności bo miałem taką "wizję".
    Moim zdaniem taka wizja (ss-mm-hh) dobra jest przy wyświetlaczach cyfrowych, jako równorzędna z układem hh-mm-ss, natomiast w analogu burzy nasze przyzwyczajenie do klasycznego zegara. Stąd zastrzeżenie moje i innych kolegów. Moje tym bardziej, że odmierzasz czas w trybie 12h a nie 24h.

Samo wykonanie oceniam na 4+. Brakuje mi płynnego ruchu wskazówki godzinowej, ewentualnie w skokach co 15 min.

Podobają mi się wasze pomysły, poważnie:) co do kolejności to jest bardzo ciekawa sprawa ponieważ zrobiłem 4szt. takich zegarów i dwóch właścicieli którzy użytkują je na co dzień zupełnie różnie ustawiła kolejność, obudowy robili we własnym zakresie:) bo to jednak czasochłonne zajęcie.
    Nad trybem 24h też się zastanawiałem ale lepiej odczytywać wyskalowany cyferblat 12h , a nie chciałem dodawać jakiś paskudnych ledów AM/PM.
    Bardzo ciekawą propozycją jest też folia elektroluminescencyjna, natomiast cena niestety troszkę odstrasza. Myślałem wcześniej żeby polakierować papier na którym wydrukowałem cyferblat lakierem UV i oświetlić ale mi przeszło.
    Jeśli chodzi o programowanie to dzieci więcej potrafią, wiec w tej kwestii proszę o wyrozumiałość :)

• Mitronik
  • #33 02 Lut 2019 19:17
    vodiczka
    Poziom 43  

Janek_D69 napisał:
    Nad trybem 24h też się zastanawiałem ale lepiej odczytywać wyskalowany cyferblat 12h
    Ale dlaczego lepiej? Przyzwyczailiśmy się do takiego wyglądu cyferblatów w analogowych zegarach, podobnie jak przyzwyczailiśmy się do hierarchii wskazań - najważniejsza (na pierwszym miejscu) jest godzina, potem minuta a sekund w pierwszych zegarach nie było i do dziś ich nie ma np. w zegarach na wieżach budynków czy na peronach dworców.
    Określenie "pomiędzy trzecią a czwartą po południu" mimo iż nieprecyzyjne, pozwala zorientować się w porze dnia. Określenie "pomiędzy drugim a trzecim kwadransem" nic nam nie mówi.

• #34 02 Lut 2019 21:00
    sanfran
    Poziom 37  

vodiczka napisał:
    Określenie "pomiędzy trzecią a czwartą po południu" mimo iż nieprecyzyjne, pozwala zorientować się w porze dnia. Określenie "pomiędzy drugim a trzecim kwadransem" nic nam nie mówi.

Czy nigdy nie słyszałeś „Będę gotowa na pięć minut”???

• #35 02 Lut 2019 21:24
    vodiczka
    Poziom 43  

sanfran napisał:
    Nie. Słyszałem słowa "będę gotowa za pięć minut" w domyśle "od momentu gdy wypowiadam te słowa" czyli całkiem precyzyjne określenie o ile dobrze zna się kobietę, która je wypowiada. Wtedy wiemy czy to będzie 5x2, 5x3 czy 5x5. :)
    Jeżeli powie "będę gotowa za pół godziny" to jest duże prawdopodobieństwo 0,5hx1.

• #36 02 Lut 2019 21:29
    karolark
    Poziom 40  

vodiczka napisał:
    sanfran napisał:
    Nie. Słyszałem słowa "będę gotowa za pięć minut" w domyśle "od momentu gdy wypowiadam te słowa" czyli całkiem precyzyjne określenie gdy zna się kobietę, która je wypowiada bo wtedy wiemy czy to będzie 5x2, 5x3 czy 5x5. :)
    Jeżeli powie "będę gotowa za pół godziny" to jest duże prawdopodobieństwo 0,5hx1.

Jeżeli makijaż lekko nie trwały to może być i na pięć minut :D

• #38 03 Lut 2019 00:02
    Gizmoń
    Poziom 28  

Janek_D69 napisał:
    folia elektroluminescencyjna

EU07 i folia EL :D Zwykła biała skala oświetlona jakąś zieloną żarówką umieszczoną na dole i otoczona błyszczącym paskiem, który odbija światło i poprawia równomierność oświetlenia. Były też rozwiązania z żarówką pod skalą i światłowodem lub z wieloma żarówkami dookoła. To ostatnie, po zmianie żarówek na jakieś malutkie LED, najłatwiej da się wykorzystać w tym przypadku.

• #39 03 Lut 2019 12:39
    xdf0r
    Poziom 13  

Bardzo ładne wykonanie. Sam kiedyś zbudowałem podobny zegar z wykorzystaniem zegarów od Golfa :) Zegarek jeszcze w fazie prototypu trafił do zaprzyjaźnionego zakładu mechanicznego i jest tam do dziś.
    Wyszło mi takie coś:

Link

• #40 06 Lut 2019 18:37
    Jacenko1981
    Poziom 3  

Jak dla mnie bardzo ciekawa sprawa. Co bym zmienił i to na 100%
    1 -Kolejność godziny minuty sekundy
    2 - Możliwość podświetlania w godzinach wieczornych dioda led -automatycznie lub ręcznie.
    3 - Wskaźnik godzin lekko szwankuje. Jeśli mam y 3:45 to bliżej 4 powinna być wskazówka.
    4 - Dokładność zegara 60 sekund i bum wskaźnik wraca do pozycji startu. Stabilizuje się i wskazuje kolejne sekundy. Na ile ta stabilizacja i powrót wskaźnika do pozycji startowej jest realna z czasem rzeczywistym. Bo może tego nie widzę na filmie ale czy zegar nie gubi w tym czasie 1 -1,5 sekundy a może nawet 2 sekundy do czasu realnego. By trzeba było przeprowadzić test 48 godzinny.

Projekt bardzo ciekawy z drobnymi poprawkami ale serce włożone w dzieło jest bezcenne. Ktoś powie że taki zegar ro szmelc mało użyteczny ale tak naprawdę naprawdę fajny projekt. Co lepsze nie kończy to jego dalszego rozwoju i możliwości jak :dzień miesiąc a nawet rok.

• #41 07 Lut 2019 19:35
    Janek_D69
    Poziom 10  

Jacenko1981 napisał:
    4 - Dokładność zegara 60 sekund i bum wskaźnik wraca do pozycji startu. Stabilizuje się i wskazuje kolejne sekundy. Na ile ta stabilizacja i powrót wskaźnika do pozycji startowej jest realna z czasem rzeczywistym. Bo może tego nie widzę na filmie ale czy zegar nie gubi w tym czasie 1 -1,5 sekundy a może nawet 2 sekundy do czasu realnego. By trzeba było przeprowadzić test 48 godzinny.

ODP.4 :
    Bardzo spostrzegawcze pytanie, ale po pierwsze zegar jest sterowany przez arduino PWM i jest prawdą że wygląda to jak by gubił max 2 sekundy , natomiast od utrzymania czasu jest moduł DS3231 i choć my nie widzimy pierwszej sekundy na cyferblacie zegar czasu rzeczywistego go odlicza i wystawia PWM na pin arduino nie ma możliwości by zgubił choć setną sekundy :).
    (Bezwładność wskaźnika ustroju miernika magnetoelektryczny)
    Zegar pracuje u mnie w domu ok 2 lat , jak pisałem wcześniej zrobiłem 4 bardzo podobne konstrukcje oczywiście na innych wskaźnikach,
    a jeden nawet na ustroju elektromagnetycznym ale ten ma troszkę inną elektronikę ale to już troszkę inna historia .
    ODP.3
    Taż wcześniej wspominałem do samego "końca" minut,, zegar trzyma aktualną godzinę ,można to zmienić programowo, kod jest dostępny :)

Pytania: 1,2,3 projekt jest do zrealizowania jeśli komuś się podoba, można zrobić to wg. własnego pomysłu udostępniłem wszystko co potrzeba by go zbudować :) jeśli będzie potrzebna pomoc też postaram się odpowiadać rzeczowo.

• #42 08 Lut 2019 11:13
    Jacenko1981
    Poziom 3  

Projekt bardzo fajny takie male retro. Wygląta na to że gubi te 2 sekundy. Natomiast jesli sterowanie pracuje prawidlowo to znaczy ze oko zawodzi. Zycze dalszych udanych projektów.

• #43 17 Lut 2019 11:36
    weryfany
    Poziom 24  

Myślę że:

1. z przyzwyczajenia jako pierwsze zawsze interesuje mnie godzina, minuta, sekunda. (kwestia przyzwyczajenia)
    2. dla mnie bardziej czytelnie jest jak pokazuje równe 3 gdy jest (praktycznie 3:50) natomiast na minutach chyba zobaczymy że jest 50. Co do sekundnika że nie trafia ... czepianie się i tyle.
    Jeśli program odmierza czas poprawnie to nie ma znaczenia że sekundnik nie jest idealny,
    a czepiacie że nie wpada idealnie w kreski (twórca napisał że zrobił 4 egzemplarze czyli biorąc nieliniowość takich wskaźników trzeba w każdym programie/zegarze ją dopieszczać indywidualnie).

Jak dla mnie zegarek musi mieć podświetlenie w nocy (było fajne jak nie miałem zegarka podświetlanego to mi nie przeszkadzało ale jak kupiłem podświetlany dopiero była bajka)

Oczywiście zależy gdzie zegar jest w obecnej chwili (w garażu to raczej w nocy nie potrzebujemy podświetlenia ale w domu bardzo jest praktyczne zobaczyć w nocy godzinę)

• #44 17 Lut 2019 11:50
    vodiczka
    Poziom 43  

weryfany napisał:
    Jeśli program odmierza czas poprawnie to nie ma znaczenia że sekundnik nie jest idealny,
    a czepiacie że nie wpada idealnie w kreski

Przez wiele lat miałem problem z przestawieniem czasu zimowego na letni i vice versa bo nie znosiłem sytuacji gdy wskazówka minutowa była dokładnie na kresce a sekundowa nie była w tym czasie dokładnie na dwunastej. Gdy skończyłem 66 lat to mi przeszło :)

• #45 17 Lut 2019 16:00
    bb84
    Poziom 21  

Moje obawy wzbudza trwałość mechanizmów. Wykonałbym takie "mierniki" od podstaw z wykorzystaniem silników krokowych 1.8 stopnia na krok. Wystarczy 60 kroków, sterowanie pełnokrokowe impulsami (ciężar wskazówki nie obróci wału). Podwójne łożyskowanie i brak obciążenia gwarantuje bezawaryjność, dodatkowo odpada temat kalibracji i niedokładności.