Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na wskaźnikach analogowych tablicowych

Janek_D69 31 Sty 2019 10:19 5139 45
  • Witam wszystkich
    Zegar powstał z inspiracji internetowej, zobaczyłem podobny i stwierdziłem, że chcę taki mieć.

Na początku potrzebowałem wskaźników tablicowych, znalazłem mikroamperomierze analogowe na OLX 3 szt.
    Następnie przyszedł czas na cyferblaty, zaprojektowane w CAD, a wydrukowane na papierze samoprzylepnym drukarka laserową, i przyklejone.
    Oczywiście musiałem dostosować maksymalny wychył wskazówki do napięcia 5V poprzez dodanie rezystora i potencjometru wiele obrotowego .
    Płytka PCB zaprojektowałem w traxmaker, natomiast metoda przeniesienia ścieżek to standardowo termotransfer, schematu ideowego nie rysowałem ponieważ nie widziałem takiej potrzeby.
    Wszystkie elementy wlutowałem i podłączyłem wskaźniki, następnie zacząłem kalibrować wskazówki do odpowiedniej wartości. Oddzielnie każdy z nich tzn. godziny minuty i sekundy.
    Na koniec została obudowa która jest wykonana ze sklejki i polakierowana, nogi są wytoczone z wałka aluminium a od spodu doklejona stopka filcowa.
    Na tylnej ściance zamontowane są dwa przyciski do ustawienia czasu.
    Zegar po załączeniu do sieci, robi test wskazówek po czym ustawia aktualną godzinę.
    Czas jest odmierzany popularnym zegarem DS3231, podtrzymuje go bateryjka CR2032.
    Jeśli będą pytania postaram się odpowiedzieć. W załączniku zegar.rar udostępniam wszystkie pliki: program arduino, cyferblaty, płytka pcb.

Zegar na wskaźnikach analogowych tablicowych Zegar na wskaźnikach analogowych tablicowych Zegar na wskaźnikach analogowych tablicowych Zegar na wskaźnikach analogowych tablicowych Zegar na wskaźnikach analogowych tablicowych

W zasadzie zrobiłem 4 sztuki takich zegarów, natomiast zostało mi tylko dwie sztuki:)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #2 31 Sty 2019 10:44
    olekt2002
    Poziom 29  

Ogólnie...OK. Ale:
    1.Odwróciłbym kolejność....godzina..minuty..sekundy.
    2. Jeżeli minut jest 40 to wskazówka godzin powinna być bliżej następnej godziny.

• Mitronik
  • #6 31 Sty 2019 13:39
    khoam
    Poziom 24  

Coś podobnego jest tutaj, też na Arduino.
    Sam projekt mi się podoba. Chciałbym mieć taki zegar u siebie na "warsztacie".

• #8 31 Sty 2019 14:34
    sanfran
    Poziom 37  

Bardzo mi się podoba.
    Trzeba by tylko zamieć miejscami godziny z sekundami i będzie git.
    Czy mógłby kolega wrzucić filmik jak się zmienia godzina?

Jak jest z zapewnieneim satbilności wskaźników?

• #9 31 Sty 2019 14:35
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

eurotips napisał:
    No i ewentualnie do burdelu aby patrzeć jak się stopniowo podnosi....
    ...wskazówka oczywiście.

Zastanów się..

Janek_D69

Schemat to połączenie dwóch płytek jak bywa w Arduino ale opisz podłączenia dla tych którzy nie mają, co wyżej a chcą zrobić taki zegar.

Użyty został LM317 (tworzący zasilacz +5V), trzy rezystory, szeregowo z mikroamperomierzami (mikroamperomierze o czułości ?), płytka Auduino NANO, moduł DS3231

Rezystory podłączone są do portu (wyprowadzenia) wg. oznaczeń Arduino NANO DXX, wspólna szyna mikroamperomierzy została podłączona do +5V/do masy; dwa przyciski zostały podłączone do portu (wyprowadzenia) wg. oznaczeń Arduino NANO

• #10 31 Sty 2019 14:46
    karolark
    Poziom 40  

Układ ciekawy, ale jak dla mnie zupełnie nieczytelny. :D

• #12 31 Sty 2019 16:04
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Franc22 napisał:
    takie magiczne światło

Tam chyba wydrukowano napisy na folii fosforyzującej

• #13 31 Sty 2019 16:42
    CMS
    Administrator HydePark

Franc22 napisał:
    KrRis napisał:
    Podświetlenie wszystkiego dało by fajny efekt.

O tak, takie magiczne światło, jak w EU07...

https://eu07.pl/imageshack.us/img357/rt9rb4.jpg

HD-VIDEO napisał:
    Tam chyba wydrukowano napisy na folii fosforyzującej

Można kupić specjalną świecąca folię, taką jak w podświetleniu zegarków Casio.
    Można taką kupić wraz z iwerterem do zasilania w cenie ok 100PLN. Najlepsze jest to, że możemy sobie wyciąć praktycznie dowolny kształt.
    Szukajcie pod hasłem folia elektroluminescencyjna. Dostępne kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty.

Co do projektu, to podoba mi się, ale tak jak pozostali, przyczepie cię do kolejności.
    Czemu akurat taka?

• #14 31 Sty 2019 18:36
    Janek_D69
    Poziom 11  

olekt2002 napisał:
    Ogólnie...OK. Ale:
    1.Odwróciłbym kolejność....godzina..minuty..sekundy.
    2. Jeżeli minut jest 40 to wskazówka godzin powinna być bliżej następnej godziny.

1. Jeśli chodzi o kolejności wskaźników nic nie stoi na przeszkodzie żeby je przemienić potrwa to max 10 minut
    ponieważ wskaźniki są przykręcane od wewnątrz, natomiast ułożyłem je w takiej kolejności bo miałem taką "wizję".
    2. Co do zbliżania się wskazówki do godziny, osobiście wole efekt gdy wskazówka godzin bardziej się przemieszcza,
    ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby dopisać kawałek kodu. :)

Dodano po 8 [minuty]:

Kuniarz napisał:
    Szkoda, że nie ma do tego schematu -wiele osób ciekawi zapewne sterowanie amperomierzami itp.

Faktycznie niejasno opisałem kwestię wskaźników są to miliamperomierze z dodanym szeregowo potencjometrem wieloobrotowym.
    W zasadzie teraz są to woltomierze nieliniowe w skali od 0 do 5V

• #15 31 Sty 2019 19:01
    olekt2002
    Poziom 29  

Janek_D69 napisał:
    Co do zbliżania się wskazówki do godziny, osobiście wole efekt gdy wskazówka godzin bardziej się przemieszcza

Chodzi mi o sytuację, gdy mamy np 30 minut, wówczas wskazówka godzin znajduje się dokładnie miedzy sąsiednimi godzinami :).

• #16 31 Sty 2019 19:28
    Janek_D69
    Poziom 11  

olekt2002 napisał:
    Janek_D69 napisał:
    Co do zbliżania się wskazówki do godziny, osobiście wole efekt gdy wskazówka godzin bardziej się przemieszcza

Chodzi mi o sytuację, gdy mamy np 30 minut, wówczas wskazówka godzin znajduje się dokładnie miedzy sąsiednimi godzinami :).

Dokładnie o tym samym myślimy :)
    osobiście wolę gdy wskazówka ma większy ruch między godzinami fajniejszy efekt ale to tylko moje zdanie, mogłem przecież wyskalować wskaźnik godzin na 24 a jest na 12 :)

Dodano po 14 [minuty]:

Kuniarz napisał:
    Szkoda, że nie ma do tego schematu -wiele osób ciekawi zapewne sterowanie amperomierzami itp.

Co do schematu nie bardzo jest do czego dlatego też nigdy go sam nie rysowałem
    zasilanie to transformator mostek stabilizator lm317 , ds3231 ma dwie linie SDA SCL zasilanie 5v i 3x wyjście PWM z arduino na wskaźniki tablicowe.
    w załączniku są jpg jak jest podłączony przycisk zmiany czasu aby nie było stanów nieustalonych , raptem jeden rezystor.
    Postaram się go na wasze prośby narysować, i umieścić , nie przypuszczałem że będzie zainteresowanie tym schematem i projektem :)

• #17 31 Sty 2019 19:41
    Ture11
    Poziom 35  

CMS napisał:
    Można kupić specjalną świecąca folię, taką jak w podświetleniu zegarków Casio

Nazywa się to handlowo "folia EL" lub "EL foil"
    Janek_D69 napisał:
    zobaczyłem podobny i stwierdziłem, że chcę taki mieć.

Efekt bardzo fajny. Fan elektroniki musi czasem taki bajer mieć...

Fan motoryzacji wykorzystałby do tego zegary od jakiegoś nowoczesnego pojazdu sportowego...

A ze mnie fan motoryzacji jak z koziego tyłu klarnet, więc próbuję coś ładnego zrobić z tego, co zawsze mi się podobało - czyli z zegarów FSO :D

Też mnie czeka wygenerowanie cyferblatów w CADzie, ale raczej nadruku tak, by był przeźroczyste - nie zrobię...

• #19 31 Sty 2019 21:26
    fotomh-s
    Poziom 19  

Zegar na górze jak dla mnie nawet całkiem czytelny. Ten pod spodem już mniej, moim zdaniem wskaźniki o kącie obrotu 90* to trochę mało.

Cytat:
    A ze mnie fan motoryzacji jak z koziej dupy trąba, więc próbuję coś ładnego zrobić z tego, co zawsze mi się podobało - czyli z zegarów FSO :D

Ciekawy pomysł, jeszcze zrobić tak aby temperatura procka się pokazywała na termometrze od wody, na wskaźniku paliwa można wsadzić zużycie pamięci RAM, albo procka lub GPU. Prędkościomierz to pewnie na linkę więc raczej ciężko aby coś pokazywał, silniczek jak tam dasz to będzie szumiał. Nie wiem jak działa wskaźnik ciśnienia oleju, jeśli jest elektryczny to też można tam coś podpiąć.

• #20 31 Sty 2019 22:05
    Ture11
    Poziom 35  

fotomh-s napisał:
    Ciekawy pomysł, jeszcze zrobić tak aby temperatura procka się pokazywała na termometrze od wody, na wskaźniku paliwa można wsadzić zużycie pamięci RAM, albo procka lub GPU. Prędkościomierz to pewnie na linkę więc raczej ciężko aby coś pokazywał, silniczek jak tam dasz to będzie szumiał. Nie wiem jak działa wskaźnik ciśnienia oleju, jeśli jest elektryczny to też można tam coś podpiąć.

Zamysł był inny (nieco) - paliwo i olej to kolejno zajętość C: i D:, temperatura to temperatura. Obrotomierz to zajętość CPU w % a prędkościomierz - pobór mocy (Watt) + przy odrobionie szczęścia licznik trasy można uznać za licznik kWh. Prędkościomierz niestety na linkię, ale to wystarczy wyjąć mechanikę i wsadzić serwo lub ustrój z np. KIA Clarus (tam jest elektroniczny, już go raz obsterowałem - bardzo dokładny).

• #21 31 Sty 2019 22:10
    Thunderacer
    Poziom 16  

Moim zdaniem, gdy wskazówka sekund cofa się, to nie napięcie ustroju nie powinno być gwałtownie odłączane, bo nie najlepiej wygląda jak wskazówka się cofa do skrajnej pozycji i "odbija się" do jakiejś wartości.
    Uważam, że zamiast wskaźnika sekund, lepiej zrobić skalę dwu pozycyjną PM/AM przy zastosowaniu skali dwunasto godzinnej.

• #22 31 Sty 2019 22:49
    fotomh-s
    Poziom 19  

Ture11 napisał:
    fotomh-s napisał:

Zamysł był inny (nieco) - paliwo i olej to kolejno zajętość C: i D:, temperatura to temperatura. Obrotomierz to zajętość CPU w % a prędkościomierz - pobór mocy (Watt) + przy odrobionie szczęścia licznik trasy można uznać za licznik kWh. Prędkościomierz niestety na linkię, ale to wystarczy wyjąć mechanikę i wsadzić serwo lub ustrój z np. KIA Clarus (tam jest elektroniczny, już go raz obsterowałem - bardzo dokładny).

Serwo odradzam bo jak się nim szybko porusza to "kwiczy". Dosyć drażniące jeśli masz to przy komputerze. Można przenieść zajętość dysków na zegary obrotów i prędkości, zapełnienie dysku tak szybko i często się nie zmienia więc serwo nie będzie co chwile "kwiczeć".

• #23 01 Lut 2019 00:08
    Gizmoń
    Poziom 28  

Na filmiku zauważyłem, że sekundnik nie trafia równo w kreski na skali, bo i trudno, żeby trafiał. Płynny ruch wskazówki chyba bardziej by tu pasował i byłby bardziej naturalny.

A w ogóle przyszedł mi do głowy taki "szalony" pomysł: obudowa z tekstolitu, na panelu te trzy wskaźniki ze skalami wzorowanymi na oryginalnych, pod nimi PRLowskie przyciski typu N227 do ustawiania czasu i lampki LS-48... na przykład do sygnalizacji, że już wybiła ustawiona wcześniej godzina (coś jak budzik), że jest czwarta po południu a nie przed itp. Wyszedłby niezły panel w sam raz do "industrialnego" wnętrza :D

fotomh-s napisał:
    Serwo odradzam bo jak się nim szybko porusza to "kwiczy".

Modelarskie owszem, ale już serwo z tachografu jest cichutkie. W razie trudności ze znalezieniem tachografu do rozebrania można też użyć bezszelestnych ustrojów z nowszych wskaźników samochodowych, które po angielsku zwą się "air core gauge". Swoją drogą, chętnie poznam polską nazwę tego przyrządu.

• #24 01 Lut 2019 04:48
    wójtaszek
    Poziom 18  

Gizmoń napisał:
    Na filmiku zauważyłem, że sekundnik nie trafia równo w kreski na skali, bo i trudno, żeby trafiał.

Na jakim filmiku? Możesz uściślić?

• #26 01 Lut 2019 19:17
    Janek_D69
    Poziom 11  

Gizmoń napisał:
    Na filmiku zauważyłem, że sekundnik nie trafia równo w kreski na skali, bo i trudno, żeby trafiał. Płynny ruch wskazówki chyba bardziej by tu pasował i byłby bardziej naturalny.

To prawda nie jest idealnie ale to zawsze można poprawić w programie, wskaźnik przerobiony z mikroamperomierza na woltomierz jest bardzo nieliniowy co utrudnia kalibrację.

• #27 01 Lut 2019 19:37
    Janusz_kk
    Poziom 18  

Janek_D69 napisał:
    mikroamperomierza na woltomierz jest bardzo nieliniowy co utrudnia kalibrację.

To go przerób (program) tak że daj trzy tablice, dla każdej pozycji wpisz wartość jaka musi być na wyjściu pwm danego wskaznika
    po12 pozycji na każdy wskaznik, a pośrednie pozycje interpretuj, w ten sposób znacznie zmniejszysz błędy pozycjonowania
    wskaznika

• #28 01 Lut 2019 20:10
    Janek_D69
    Poziom 11  

Janusz_kk napisał:
    To go przerób (program) tak że daj trzy tablice, dla każdej pozycji wpisz wartość jaka musi być na wyjściu pwm danego wskaznika
    po12 pozycji na każdy wskaznik
    r

Przypuszczam że kolega nie widział kodu, ponieważ każdy wskaźnik był kalibrowany osobno, widać to dokładnie po parametrach sekund i minut (takie same podziałki:)
    i wartości PWM są różne do takiej samej wysokości wskazówek sekund i minut .
    Co zupełnie nie zmienia faktu że faktycznie można delikatnie poprawić "licowanie"
    wskazówki z podziałką :)

• #29 01 Lut 2019 22:58
    Janusz_kk
    Poziom 18  

Nie nie widziałem, teraz spojrzałem ... o Boże, takie procedury się tablicuje.
    No ale zrobiłeś jak umiałeś, faktycznie masz każdą pozycję zapisaną.
    Brak licowania może też wynikać z jakiś wahań nap lub zakłóceń.

• #30 01 Lut 2019 23:08
    khoam
    Poziom 24  

Janusz_kk napisał:
    takie procedury się tablicuje.

I to jeszcze najlepiej z zapisem do EEPROM, żeby za każdym razem tego nie robić. Można też umieścić w PROGMEM (czyli w kodzie programu), kiedy konkretne wartości będą już ustalone.