Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie ciśnienia wody kocioł Viessmann

01 Lut 2019 04:43 1350 11
 • Poziom 5  
  Witam serdecznie proszę o pomoc przy piecu Viessmann. Od niedawna zamieszkałe w domku nie posiadam instrukcji do pieca a wydaje mi się iż trzyma za duże ciśnienia w układzie proszę o opinie Jakie ciśnienia wody kocioł Viessmann
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  O ile pamiętam to powinno być między 1a 3. W razie czego w piecu powinien być zawór ciśnieniowy i jego wyjście odprowadzone do odpływu. Możesz je skorygować choćby przez odpowietrznik któregoś z grzejników.
  Nie ma nigdzie umieszczonego typu pieca?
 • Poziom 5  
  Witam jutro postaram się odczytać tym, rano spogladalem jeszcze na pięć i sprawdzałem faktycznie idzie rurka PCV na zewnątrz. Czyli wrazie zbyt wysokiego cisnienia w komorze spalania wyrzuci nadmiar na zewnątrz
 • Poziom 43  
  To jest układ zamknięty, więc zabezpieczenie być musi.
 • Poziom 5  
  A co z dolewaniem czytnika były właściciel powiedział tylko że musi być na 1.5bar i pokazała jak z sieci dolewac wody zaworami do kotła. wysyłam foto zaworów oraz model pieca
 • Poziom 14  
  Nie dokręcony jest zawór dopuszczający i stąd ciśnienie. Dokręć zawór i upuść z grzejnika przez odpowietrznik do 1.2 i będzie ok.
 • Poziom 36  
  Kotły gazowe działają w układzie zamkniętym i mają zawór bezpieczeństwa 3bar, który wg normy może wystrzelić już przy ciśnieniu 2,5bar ale na pewno musi wystrzelić po przekroczeniu 3 bar, a na fotce widać 3,6 bar, więc coś jest nie tak z zabezpieczeniem.
  Jeśli zawór bezpieczeństwa jest podłączony bezpośrednio do kanalizacji to w normalnych warunkach można nawet nie zauważyć, że on zadziałał. Niektóre kotły nie mają podłaczonego zaworu bezpieczeństwa do kanalizy, więc w razie zadziałania zaworu woda tryśnie na podłogę i zaleje kotłownie to wtedy widać, że ona zadziałał ;)

  Drututu napisał:
  nie posiadam instrukcji do pieca

  Spisz sobie dokładny symbol Twojego kotła i instrukcję pobierz z neta ze strony producenta.

  Zwykle ciśnienie zimnej wody na kotle mieści się w zakresie 1-1,5 bar, przy sprawnym kotle po podgrzaniu wody ciśnienie skacze o ok. 0,2-0,3 bar, czyli w praktyce przy sprawnym kotle nigdy nie przekroczy 2 bar.
  Za utrzymanie bezpiecznego poziomu ciśnienia odpowiada w kotle naczynie przeponowe, które jeśli nie było kontrolowane i ma ubytek powietrza to będzie powodowało skoki ciśnienia.
  Także oprócz sprawdzenia zaworu dopuszczającego zimną wodę do instalacji c.o. to sprawdziłbym naczynie przeponowe, czy ma odpowiednie ciśnienie powietrza.
  Zwykle producenci podają, że naczynie powinno mieć 0,75 bar.
  Ja w swoim naczyniu przyjąłem jako maksymalne ciśnienie powietrza 1,0 bar, wtedy na zimnym kotle wlewam wody to ciśnienia 1,4 bar i po podgrzaniu wody w układzie do 60 stopni to ciśnienie skacze do poziomu ok. 1,60-1,65 bar.

  Widoczne 3,6 bar to ewidentny błąd i tak nie może być stale, bo grozi to uszkodzeniem instalacji c.o. jak i kotła.
  Chyba, że ciśnieniomierz na kotle wariuje i pokazuje błędne dane.

  Osobiście w pierwszej kolejności sprawdziłbym naczynie przeponowe, bo ono najczęściej sprawia problemy. Powinno być gdzieś w kotle przy ścianie takie płaskie prostokątne lub okrągłe koloru np. czerwonego. W moim kotle zawór od naczynia przeponowego był na górze w pobliży rury spalinowej, czyli potrzebowałem drabiny, aby sprawdzić ciśnienie powietrza w naczyniu.
  Naczynie przeponowe ma zawór identyczny jak w kołach samochodowych, więc problem z naczyniem może być różny:
  - w naczyniu spadło ciśnienie z powodu braku okresowej, co rocznej kontroli i ewentualnego uzupełniania ciśnienia, analogicznie jak może być w kołach samochodowych, czy rowerowych gdzie powietrze z czasem samoistnie ulatuje poniżej zalecanego poziomu. Wystarczy napompować naczynie pompką samochodową do zalecanego poziomu, po uprzednim spuszczeniu wody z kotła i na otwartym zaworze spustowym.
  - w naczyniu uszkodzeniu uległ zaworek, który przepuszcza powietrze, więc trzeba go wymienić na nowy i uzupełnić ciśnienie powietrza jak wyżej. Profilaktycznie przy sprawdzaniu ciśnienia możesz wymienić zaworek na nowy, aby potem drugi raz nie spuszczać wody jeśli faktycznie zaworek będzie uszkodzony.
  - uszkodzeniu uległa przepona w naczyniu i wymianie podlega całe naczynie przeponowe.

  Jak wykluczysz uszkodzenie naczynia, czy brak powietrza w naczyniu to możesz szukać dalej i patrzeć czy zawór napełniający c.o. wodą wodociągową jest sprawny i zamyka obwód.
  Czasem w kotłach 2-funkycjnym problem może generować wymiennik płytowy od grzania c.w.u., który jeśli ma perforację wewnętrzną może być miejscem, gdzie woda wodociągowa wlewa się do układu c.o., a w przypadku braku ciśnienia wody wodociągowej może powodować wylewanie się "skażonej" wody c.o. do układu pitnej wody wodociągowej.

  Albo sam ustalisz co się dzieje złego albo jeśli uważasz, że to Ciebie przerasta to wzywaj serwisanta, bo 3,6 bar to stan wymagający natychmiastowej reakcji.
 • Poziom 5  
  Dziś spojrzę na niego zawór a raczej zwykła rura ujsciowa ( odpływowy) jest czyly wyrzucenie wody ujęto w kotle. Wczoraj do 5 a raczej dziś malowalen remonty. Nie wiem czy nie popelnilem sam błędy grzane były 2 pomieszczenia plus salon 30m a danfo w salonie otwarty był na 2 pokoje po10 danfos na 5..... Poczytam instrukcje i odezwę się z pytaniami panowie
 • Poziom 36  
  Drututu napisał:
  Dziś spojrzę na niego zawór a raczej zwykła rura ujsciowa ( odpływowy) jest czyly wyrzucenie wody ujęto w kotle.

  Tylko pamiętaj, że czym innym jest zawór do spuszczania wody z instalacji c.o. na czas serwisu/przeglądu itp. a czym innym jest zawór bezpieczeństwa.
  Zawór bezpieczeństwa to specjalny zawór, który otwiera się automatycznie jeśli ciśnienie wody w układzie przekroczy 3 bary, chroniąc w ten sposób układ przed zbyt wysokim ciśnieniem.
  Zwykły zawór spustowy to zawór manualny, który wymaga ręcznego otwarcia, bo automatycznie sam się nie otworzy w sytuacji krytycznej.
  Zrób zdjęcie kotła od dołu z widokiem na wszystkie rury i zawory to będzie lepiej to widać i wtedy możesz napisać co wg Ciebie jest zaworem bezpieczeństwa.

  Drututu napisał:
  Wczoraj do 5 a raczej dziś malowalen remonty. Nie wiem czy nie popelnilem sam błędy grzane były 2 pomieszczenia plus salon 30m a danfo w salonie otwarty był na 2 pokoje po10 danfos na 5.....

  Nie rozumiem Twojego postu, bo jest chaotyczny.
  Co do głowic termostatycznych to zwykle 3 jest odpowiednikiem 20 stopni, 2 to ok. 16 stopni, więc ustawienie 2 w praktyce oznacza w zasadzie wyłączenie danych grzejników z obiegu, chyba, że temperatura powietrza spadnie poniżej 16 stopni to zawory zostaną otwarte.
  Ustawienie 5 to odpowiednik 28 stopni, czyli grzejnik jest ustawiony na maksa i będzie grzał nonstop tak długo jak palnik w kotle grzeje, chyba, że w końcu w pokoju osiągniesz 28 stopni to przepływ wody przez grzejnik będzie tłumiony przez głowicę przymykającą zawór termostatyczny.

  Odkręć wszystkie głowice na maksa i zobacz, czy masz wszędzie wodę w całej instalacji, czy układ nie jest zapowietrzony itp. W normalnej instalacji skręcenie głowic nie ma znaczenia i wpływu na ciśnienie wody w instalacji c.o., co najwyżej może mieć wpływ na potencjalne taktowanie kotła, czyli na konieczność pracy palnika w krótkich cyklach jeśli moc aktywnych w danej chwili grzejników będzie poniżej mocy minimalnej Twojego kotła.
 • Poziom 5  
  Przepraszm za poprzedni post zmęczenie. Wysyłam foto od spodu kotła. TYP kotła VITODENS 100. A prubę wykonam dziś wieczorem zobaczymy jakie ciśnienie pokaże kocioł. Jakie ciśnienia wody kocioł Viessmann Jakie ciśnienia wody kocioł Viessmann
 • Poziom 36  
  Ja mam kocioł atmosferyczny to ma nieco inną budowę i mam osobny zawór bezpieczeństwa, podobny do tego co widać przy niebieskim naczyniu przeponowym od c.w.u. między automatycznym odpowietrznikiem, a manometrem. Ten zawór ma czerwone pokrętło i z boku wyjście dla wody.
  Na wszelki wypadek podłącz sobie to wyjście do kanalizy, bo jeśli kiedykolwiek w przyszłości ten zawór wystrzeli to Ci zaleje kotłownie.

  U Ciebie z instrukcji wynika, że odpływ kondensatu jest zintegrowany z zaworem bezpieczeństwa wbudowanym w kocioł, czyli masz odpływ wody do kanalizy z instalacji c.o..

  Co do przyłączy to wg instrukcji od lewej masz:
  - zasilanie c.o. z zaworem odcinającym
  - zasilanie zasobnika c.w.u.
  - przyłącze gazowe z żółtym kurkiem
  - powrót z zasobnika c.w.u.
  - powrót c.o. z zaworem odcinającym i zaworem spustowym do uzupełniania wody w instalacji c.o. po podłączeniu dodatkowego węża w wodą wodociągową.

  Wynika z tego, że problem zaworu dopuszczającego wodę wodociągową Ciebie nie dotyczy.
  W pierwszej kolejności sprawdź naczynie przeponowe i upewnij się, że układ c.o. jest odpowietrzony.
  Jak to nie pomoże to potem można szukać dalej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  pobierz instrukcję serwisową i wydrukuj sobie, przyda Ci się jak będziesz chciał cokolwiek zrobić, bo możesz na bieżąco instrukcję weryfikować z tym co będziesz widział na żywo.
  Przeczytaj całą instrukcję od deski do deski. Nawet jak wszystkiego nie zrozumiesz to chociaż będziesz kojarzył gdzie co mniej więcej szukać.
 • Poziom 5  
  Problem na dziś rozwiązany okazało się iż w naczyniu przeponowym nie było ciśnienia. Nabito 1 bar zawór bezpieczeństwa uchyla się przy 2.5bar przy 3.6bar leje się ciurkiem. [img-0]