Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SoM Qihua CQH6 - Alternatywa dla Raspberry Pi Compute Model 3+?

ghost666 01 Lut 2019 09:06 327 0
 • SoM Qihua CQH6 - Alternatywa dla Raspberry Pi Compute Model 3+?
  Fundacja Raspberry Pi zaprezentowała niedawno nowy the Raspberry Pi Compute Module w wersji 3+, kosztującej zaledwie 25 dolarów. Najnowszy 'Malinowy' system w module (SoM) wykorzystuje układ BCM2837B0 od Broadcoma. Oferować on ma lepsze parametry termiczne niż poprzednik, BCM2837.

  Prezentacja nowego modułu podniosła szereg głosów wytykających problemy z tym modułem, takie jak chociażby brak wsparcia dla Ethernetu, co oznacza poważne utrudnienie w na przykład budowie klastrów w oparciu o te moduły. Oczywiście można dodać mostek USB-Ethernet na płycie bazowej takiego SoMa, ale nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.

  Raspberry Pi ma obecnie wielu konkurentów. Prezentowanym poniżej jest SoM firmy Qihua. CQH6 to moduł z procesorem Allwinner H6. Sprzedawany jest w dwóch wersjach - kosztującej około 25 dolary z 512 MB RAMu i 4 GB pamięci Flash oraz 27 dolarów za wersję z 1 GB pamięci RAM i 8 GB Flash.

  Pozostałe specyfikacje tego minikomputera:

  * SoC: czterordzeniowy Allwinner H6 oparty na ARM Cortex-A53, taktowany zegarem 1.8 GHz z GPU Arm Mali-T720MP.
  * Pamięć RAM: 512 MB, 1 GB lub 2 GB pamięci DDR3L.
  * Magazyn danych: pamięć eMMC Flash 5.1 o pojemności 4 GB, 8 GB, 16 GB lub 32 GB.
  * Interfejs na złączu: 204-pinowy SO-DIMM3 z USB 3.0, gigabitowym Ethernetem, HDMI 2.0a z wsparciem dla 4K HDR i interfejsem PCIe.
  * Za zasilanie odpowiada PMIC AXP805.
  * Wymiary: 67 mm x 34 mm.

  Moduł wspierany jest przez Linuka z Qt 5.0, Ubuntu 18.04 oraz Android 7.0.

  Wersja z 1 GB RAM i 8 GB eMMC kosztuje dokłądnie tyle samo ile 8 GB Compute Module od RPi, a oferuje o wiele więcej, m.in. Ethernet, USB 3.0, wyjście wideo 4K i interfejs PCIe.

  Oczywiście produkt Raspberry Pi ma typowe zalety tego ekosystemu, takie jak lepsza dokumentacja, szersze wsparcie oprogramowania etc, ale w przypadku SoMów może to nie być tak istotne, gdyż te elementy dedykowane są głównie na rynek profesjonalny. Firmy samodzielnie projektują płyty bazowe pod tego typu SoMy, więc duża część wiedzy normalnie udzielanej w ramach wsparcia środowiskowego jest im zbędna.

  Problemem może być brak łatwodostępnej dokumentacji do tego SoMa, ale w sieci można znaleźć link do zasobów na serwerach Baidu. Na rynku nie ma także dostępnej płytki deweloperskiej dla tego modułu, ale dopiero niedawno pojawił się on na rynku. Nie wiadomo jaką przyszłość ma przed sobą Qihua CQH6, ale ma on odpowiedni potencjał. Nie jest to oczywiście jedyna alternatywa dl SoMów z Maliną. Skorzystać można jeszcze na przykład z SOPINE64 od Pine64.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/01/31/qihua-cqh6-som-alternative-raspberry-pi-compute-model-3-plus/


  Fajne! Ranking DIY
 • Servizza