Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kortex Xtend Lite - otwarty repeater Wi-Fi

ghost666 01 Feb 2019 10:41 1026 0
Wago
 • Kortex Xtend Lite - otwarty repeater Wi-Fi
  Kortex Xtend Lite to niewielki, tani i zasilany z baterii repeater sieci Wi-Fi ogólnego przeznaczenia. Moduł ten wyposażony jest w szereg funkcji i możliwości, które pozwalają na wykorzystanie go do realizacji rozmaitych projektów wymagających połączenia poprzez sieć bezprzewodową.

  Autor projektu stworzył go z myślą o szybkiej i łatwej implementacji urządzenia w aplikacjach takich jak Internet Rzeczy, ekstendery zasięgu sieci Wi-Fi, etyczne hackowanie, monitorowanie zabezpieczeń sieci, analiza pakietów w sieci, testy prędkości sieci etc.

  Projekt ten został stworzony przez 18-letniego Hiszpana - Amina Mansouri - w ramach jego pracy licencjackiej. Amin przyznaje, że jest to pierwszy tak skomplikowany jego projekt. Został stworzony z potrzeby i chęci testowania rozwiązań Internetu Rzeczy na większym zasięgu. Wykorzystuje on go do podłączania sensorów i modułów IoT do Internetu.

  Urządzenie oparte jest o modu l ESP8266-07S, pracujący z zegarem taktującym procesor o częstotliwości 80 MHz. Układ posiada wyprowadzone dwa wolne porty IO (GPIO14 oraz GPIO13), które konfigurować można do pracy w różnych trybach. Dodatkowo, w urządzeniu zintegrowano konwerter USB do UART (MCP2221A), stabilizator LDO 3,3 V (AP2112) o wydajności prądowej do 600 mA, co pozwala na zasilenie modułu ESP8266-07S oraz wszystkich innych komponentów w systemie. Moduł wyposażony jest w ogniwo wraz z kontrolerem ładowania (MCP73831), który sygnalizuje ładowanie zapalając diodę LED. Układ posiada także włącznik, pozwalający na zupełne wyłączenie go.

  Potencjalne zastosowania

  Goście w domu: Odwiedzili Cię goście? Korzystając z opisanego modułu łatwo i szybko zestawić można prosty Access Point dla gości, dzięki czemu będą mogli oni skorzystać z Internetu bez poznawania Twojego hasła do domowej sieci Wi-Fi.

  Kortex Xtend Lite - otwarty repeater Wi-Fi
  Dron z interfejsem Wi-Fi Dzięki Kortex Xtend Lite możesz zabrać Wi-Fi ze sobą, nawet w powietrze. Wystarczy podczepić opisywany moduł do drona i tyle. Można korzystać z niego na przykład, aby przesyłać poprzez Wi-Fi odczyty z sensorów (np. temperatury, wilgotności czy ciśnienia) znajdujących się w pojeździe latającym i logować je bezpośrednio na zdalnym serwerze.

  Kortex Xtend Lite - otwarty repeater Wi-Fi
  Skanowanie Access Pointów z powietrza: podczepiony do drona repeater Wi-Fi wykorzystać także można do np. skanowania znajdujących się w okolicy sieci Wi-Fi. Wystarczy przelecieć dronem nad naszą okolicą, by zebrać listę SSID sieci. Co więcej, gdy chcemy podłączyć się np. do sieci bezprzewodowej sąsiada (oczywiście za jego pozwoleniem!), to nasz repeater będzie bardzo przydatny, gdybyśmy nie mieli zasięgu do jego Access Pointa.

  Do skanowania sieci w naszej okolicy wykorzystać możemy wbudowaną w Kortex Xtend Lite funkcję snet. Podaje ona nam SSID sieci oraz adres IP oraz MAC Access Pointa.

  Dron powinien być w powietrzu co najmniej 15 minut, jeśli chcemy dobrze przeskanować okolicę. Układ nie powinien się za bardzo oddalać od nas, gdyż możemy stracić go z zasięgu naszego komputera bądź Access Pointa w naszej sieci.

  Jakkolwiek możliwe jest wykorzystanie drona przy hackowaniu itp, to należy pamiętać, iż jest to tylko pasywny repeater i wszystkie akcje i tak muszą być wykonywane z naszego komputera. Sam Kortex Xtend Lite nie pozwala na realizowanie tego rodzaju operacji.

  Ochrona urządzeń podłączanych do Wi-Fi: Zaletą wykorzystania repeatera NAT jest maskowanie numerów IP, co zabezpiecza Twoje urządzenia (komputery, sensory IoT, smartfony, etc.) przed identyfikacją w sieci, dzięki implementacji algorytmu translacji adresów sieciowych - Twoje urządzenia mają swoje prywatne adresy IP, a one wszystkie są 'schowane' za pojedynczym publicznym adresem IP, jakim posługuje się repeater. Dzięki temu łatwiej jest zabezpieczyć nasze urządzenia przed np. atakiem cyberprzestępców.

  Sieć typu mesh (nietestowane): Jeśli chcemy pokryć zasięgiem sieci bezprzewodowej duży obszar terenu, to możemy zbudować z opisywanych tutaj urządzeń sieć typu mesh. Jeśli umieścimy je na dronach, to bez problemu możemy pokryć zasięgiem sieci Wi-Fi całe niewielkie osiedle.

  Musimy ustawić wszystkie repeatery w tryb 'mesh', w którym połączą one się ze sobą i dostarczać będą Internet nawet na większym zasięgu. Oczywiście, wpływ na nie będą mieć rzeczy takie jak drzewa, pogoda, odległość pomiędzy urządzeniami etc., ale możemy zwiększyć ilość urządzeń w sieci mesh, by uzyskać większe pokrycie. Maksymalnie w sieci znaleźć może się osiem opisywanych urządzeń.

  Zgrywanie danych z połączeń: Jeśli skonfigurujesz, by Kortex Xtend Lite pracował z otwartą siecią Wi-Fi, która znajdować będzie się w miejscu publicznym, to z pewnością ktoś się do niej podłączy. Możliwe jest monitorowanie ruchu sieciowego, jaki dana osoba generuje, wystarczy skorzystać z komend "show" lub "monitor on [numer portu]" by sprawdzić, co robią oni w Internecie. Komendy te wysyła się przez standardową konsolę lub połączenie Telnetowe z repeaterem.

  Jeśli teraz wykorzystamy dowolne narzędzie do analizy, takie jak np. wireshark, to będziemy mogli zanalizować strumień danych danego użytkownika, którego kopia trafi do nas.

  Dane techniczne

  Aby zmaksymalizować zasięg modułu, jest on wyposażony w złącze SMA na krótkim kablu IPEX, do którego podłączyć możemy zewnętrzną antenę.

  Oprócz przycisku do włączania modułu w systemie, na dolnej stronie płytki, znajduje się przycisk do resetowania ESP8266.

  Kortex Xtend Lite - otwarty repeater Wi-Fi
  Kortex Xtend Lite dostarczany jest w pełni zmontowany i przetestowany, z załadowanym firmware i bootloaderem na USB. Dzięki niemu można wykorzystać, np. moduł monitora portu szeregowego w Arduino IDE czy innych podobnych środowiskach. Oparte jest ono o implementację routera Wi-Fi-NAT na ESP8266-07S.

  Moduł umożliwia filtrację pakietów, kształtowanie ruchu w sieci, mapowanie portów, analizę pakietów. Posiada on interfejs do zarządzania MQTT, zdalne zarządzanie zasilaniem, danymi wchodzącymi i wychodzącymi itp. W systemie zaimplementowano także możliwość podłączenia układu ENS28J60, co umożliwia korzystanie z kablowego Ethernetu, aczkolwiek ta funkcja nie jest jeszcze w pełni przetestowana i dodana do Kortex Xtend Lite zostanie w którejś z kolejnych aktualizacji.

  Specyfikacja

  Kortex Xtend Lite - otwarty repeater Wi-Fi


  Główne możliwości

  * Sieć NAT (Network Address Translation)
  * Kształtowanie ruchu
  * Forwardowanie portów
  * Analiza pakietów
  * Mirrorowanie ruchu sieciowego (przekazywanie kopii na inny strumień TCP)
  * Firewall IoT ACL
  * Odporność na ataki typu KRACK
  * Statyczny Routing
  * Możliwość zestawienia sieci typu mesh
  * Możliwość ograniczania prędkości transmisji
  * Zarządzanie poprzez MQTT
  * Zarządzanie zasilaniem
  * Zasilanie bateryjne
  * Niski pobór mocy
  * Relatywnie długi zasięg dzięki zewnętrznej antenie
  * Fizyczny przycisk zasilania i resetu
  * Niewielka waga i kompaktowy rozmiar

  Kortex Xtend Lite - otwarty repeater Wi-Fi


  Sieci typu mesh

  Sieć typu mesh to rodzaj topologii sieci lokalnej, w której węzły łączą się bezpośrednio ze sobą w sposób dynamiczny. Łączą się one z możliwie wieloma innymi węzłami sieci i współpracują ze sobą, aby efektywnie kierować dane z i do klientów. Można tego rodzaju sieć bez żadnych problemów zrealizować z repeaterami Kortex Xtend Lite.

  Każdy repeater skonfigurowany w trybie mesh automatycznie dostarczać będzie sieć Wi-Fi w jako Acces Point z tym samym SSID i hasłem jak AP, do którego jest podłączony. Dodatkowo, system najpierw wyszuka najlepszy inny punkt dostępowy, to jest ten, który jest najbliżej oryginalnej sieci WiFi i ma najlepszą siłę sygnału i połączy się z nim.

  MQTT

  Kortex Xtend Lite ma wbudowanego klienta MQTT, który pozwala zmienić ten repeater w urządzenie Internetu Rzeczy, które może monitorować wiele parametrów pracy systemu: pobieraną moc (obciążenie), podłączonych użytkowników, prędkość transmisji, etc.

  Mirroring portów

  Ta niesamowita funkcja kopiuje ruch sieci wewnętrznej w formacie PCAP do wysyłanego na zewnątrz strumienia TCP. Z dowolnego komputera w sieci zewnętrznej można dzięki temu obserwować i analizować ruch w sieci wewnętrznej w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że możesz obserwować, z którymi witrynami użytkownicy komunikują się, a nawet podsłuchiwać przesyłane przez nich pakiety.

  Do 13 września moduł ten nabyć można w ramach kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze.

  Źródło: https://hackaday.io/project/159923-smallest-wifi-repeater-kortex-xtend-lite/details

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11191 posts with rating 9456, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Wago