Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw z kamerą stereoskopową dla Raspberry Pi CM3

ghost666 01 Feb 2019 11:28 1536 0
 • Zestaw z kamerą stereoskopową dla Raspberry Pi CM3
  Firma Virt2real rozpoczęła kampanię crowdfundingową dla swojego nowego modułu dla Raspberry Pi Compute Module 3. Jest to płytka bazowa StereoPi, wyposażona w dwa interfejsy do podłączenia kamer Raspberry Pi. Moduł dedykowany jest do systemów widzenia stereoskopowego, modułów świadomości przestrzennej itp.

  Virt2real to rosyjska firma, która weszła na szerszy rynek w 2013 roku swoim wykorzytującym Linuksa kontrolerem bezprzewodowym pod nazwą Virt2real. Teraz proponuje oparty na module SoM Raspberry Pi system widzenia stereoskopowego. Moduły te dostępne są dla CM1 jak i najnowszego CM3+. StereoPi jest w stanie nagrywać, przesyłać, zapisywać i obrabiać dane z dwóch kamer stereoskopowych. Przydatne może to być w systemach robotycznych, dronach, pojazdach autonomicznych czy do wykonywania nagrań panoramicznych.

  Porty MIPI-CSI-2 na pokładzie modułu współpracować mogą z kamerami Raspberry Pi V1 i V2 a także z konwerterem Auvidea B101 HDMI do CSI-2 dla wejścia HDMI. Do portu podłączyć można kamerę szerokokątną - 50megapikselową Waveshare RPi Camera G.

  Zestaw z kamerą stereoskopową dla Raspberry Pi CM3
  StereoPi dostępny jest na Crowd Supply za 89 dolarów w wersji Standard, za 69 w wersji Slim (z niższą - 15 mm - wysokością dzięki rezygnacji z złącz Ethernetu, USB i GPIO). W żadnym pakiecie nie ma kamer i okablowania, rzeczy te trzeba dokupić osobno.  Jeśli zależy nam na zakupie kompletu, to za 125 dolarów zakupić można kompletny Starter Kit, w którym oprócz StereoPi znajdziemy Raspberry Pi Compute Module 3 Lite (wersja bez pamięci eMMC), kartę microSD z Raspbianem z dodanymi bibliotekami StereoPi i oprogramowaniem demonstracyjnym. W zestawie tym znajdziemy też dwie kamery z uchwytem montażowym na nie. W zestawie Deluxe dodatkowo producent dodaje dwie kamery szerokokątne.

  Za kolejne 25 dolarów dokupić można zestaw akcesoriów - kable o długości 50 mm do podłączenia kamer, standardowe kable USB do zasilania i płytki montażowe do kamer - zwykłych i szerokokątnych. Producent planuje także udostępnić dokumentację do uchwytów do kamer wykonanych w technologii druku 3D.

  Obecnie Virt2real jest w jednej/trzeciej drogi do swojego celu 35 tysięcy dolarów. Do końca akcji crowdfundingowej pozostało jeszcze 37 dni. Firma planuje wysyłki na 31 marca tego roku.

  StereoPi ma wsparcie dla Pythona. Na dołączonej karcie SD znajdziemy przykłady oprogramowania dla systemu. Znajdziemy także gotowe moduły do transmitowania obrazu stereo bezpośrednio na YouTube, Oculus Go i do aplikacji Wifibroadcast do dronów. Znajdziemy także pluginy dla OpenVC do obliczania map głębi i renderowania panoram 360° w Huginie.

  Moduł ma wymiary 90 mm x 40 mm x 23 mm. Oprócz złącz kamer w standardowej wersji płyty bazowej znajdziemy port Ethernetowy, dwa porty USB i port microUSB do zasilania. Jest tutaj także wyjście HDMI, slot na kartę microSD i wejście 5 V oraz 40 pinowe złącze GPIO kompatybilne z standardem Raspberry Pi I/O.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/stereoscopic-camera-kit-piggybacks-on-raspberry-pi-cm3/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11050 posts with rating 9366, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.