Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPDATE 2 - Precyzyjny, bezprzewodowy sensor smogu PM10, PM2.5,PM1

mario_ka 05 Lut 2019 08:35 3342 52
  • #31 05 Lut 2019 08:35
    Linoge
    Poziom 26  

mario_ka napisał:

Jakość powietrza nie zmienia się wraz z lokalizacją aż tak dynamicznie jak temperatura. :-) Gwarantuję Ci, że z każdej strony domu, bloku, kamienicy standardowo będzie bardzo podobne wskazanie zapylenia.

Pozdrawiam
    Mariusz

Nie zgodzę się z Tobą z jednej strony może być bardzo zła a z drugiej co najwyżej średnia. Wszystko zależy od wiatru i uwarunkowań terenowych.
    Moja lokalizacja nie jest jakaś wyjątkowa ale na przykładzie temperatury oddalenie się o 200-300m od mojego domu powoduje wzrost wskazań termometru o 3-4*C i to zjawisko powtarza się wielokrotnie, sąsiedzi też je zauważają. Po prostu od zachodu mam zabudowania od wschodu pola i lasy a dom jest lekko w kotlinie. Tym sposobem jeśli wiatr jest północny lub południowy zachodnia część domu może być obarczona problemem smogu natomiast wschodnia zapewnia możliwość oddychania. Jak masz gęstą zabudowę po kilka metrów do najbliższych domów to strona nie będzie mieć znaczenia, u mnie te odległości to około 20m , 30m i 100 m do kolejnych otaczających sąsiadów. Po raz kolejny sprawdza się maksyma dobry sąsiad to daleki sąsiad :).

PS. To jak z tymi alertami smogowi w tv niby obrazują jakość powietrza w regionie tylko mogę odejść od swojego miejsca zamieszkania o kilka km gdzie nie ma zabudowań i jest otwarta przestrzeń na dziesiątki ha i jest dobrze ale te same kilka km w inną stronę pomiędzy zabudowaniami po smaku powietrza mogę rozpoznać kopalnię z jakiej dany dom ma opał. Tylko że jestem na terenie jednego miasta a nawet tej samej dzielnicy.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #32 05 Lut 2019 17:41
    mario_ka
    Poziom 10  

Witaj Linoge,
    Masz rację, że jeśli chodzi o jakość powietrza to "zależy od wiatru i uwarunkowań terenowych. "
    Zależy też od wilgotności względnej i temperatury - tak właśnie powstał słynny "Wielki smog londyński" z 1952 roku.

Pozdrawiam
    Mariusz

• #33 06 Lut 2019 23:40
    blue_17
    Poziom 32  

Witam bardzo mi się spodobało kolegi urządzenie.

Sam coś podobnego opracowałem.
    https://facebook.com/smoksensor/
    Podoba mi się podoba elegancja tego rozwiązania.

Chciałbym zapytać czy czujnik ma CE bo chciałem sobie zakupić.

Niestety z czujnikami tego typu są problemy nawet jeśli czujniki są z jednej serii to dewiacja między pomiarami może być czasami znaczącą.
    Niestety czujniki pobierają znaczną ilość prądu w porównaniu do całej elektroniki, a rzadkie samplowanie tylko zaciemnia obraz.

Jeśli dokładność nie jest tutaj ważna to postuluję aby z tytułu usunąć "precyzyjny" no chyba że to clickbyte ;)

Zrobić elektronikę oraz do odczytu danych nie umniejszając koledze to rzemiosło, dobrych rzemieślników brakuje ;) klucz to opracowanie odpowiedniego algorytmu co nie jest banalne.

Niestety nie mogę polecić tej strony jako kompendium :( niestety pewne informacje podane na stronie są nieprecyzyjne ponieważ, choćby o indeksie jakości powietrza używanego w Polsce
    https://m.facebook.com/smoksensor/photos/a.15...84687396/1957435821215505/?type=3&_rdc=1&_rdr

Czujniki laserowe działają zazwyczaj na zasadzie dyfrakcji laserowej, a dokładniej są oparte o jedną z teorii rozpraszania światła na idealne sferycznych cząstkach ;)

Zazwyczaj odczyt jednej wartości jest zbliżony, a reszta pomiarów jest aproksymowana.

Pozdrawiam serdecznie życzę wytrwałości w rozwijaniu projektu.

• #34 07 Lut 2019 12:10
    mario_ka
    Poziom 10  

Witaj blue_17,

Gratuluję opracowania SMOKa :-)

Oczywiście masz rację, że sprawa z indeksami jakości powietrza jest niejednoznaczna i zagmatwana. Wiele organizacji i Państw stosuje swoje własne wskaźniki, które są bardzo trudne do porównania między sobą.(Normy polskie, europejskie i światowe)
    Dlatego wskazania BBair oparliśmy na zaleceniach Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) , które są najbardziej czytelne i oparte na badaniach zdrowia populacji. Górne granice wskazań oparte są na normach Polskich co daje rzetelną informację o badanego stanie powietrza. A co gdy sprawy się komplikują

UPDATE 2 - Precyzyjny, bezprzewodowy sensor smogu PM10, PM2.5,PM1

Z powtarzalnością pomiarów sensorów BBair nie ma problemów. Akurat właśnie powstała dokumentacja video z szybkiego testu porównawczego:

Link

Masz rację, że czujniki laserowe z mikroturbiną pobierającą powietrze pobierają znaczne ilości energii. W tym przypadku sprawę rozwiązuje podwójne zasilanie (akumulatory.USB) oraz możliwość zastosowania akumulatorów AAA. Poza tym czujnik działa tylko na żądanie więc nie ma niepotrzebnych strat energii :-)

Dzięki za nakreślenie zasady działania czujnika laserowego. :-) Ponieważ jego precyzja jest większa niż tych diodowych w tym kontekście zostało użyte słowo "precyzyjny" w tytule artykułu.

CE nie ma bo nie jest konieczne a w tym przypadku tylko podniosłoby cenę końcową nie dpdając wartości dla użytkownika.

Pozdrawiam
    Mariusz

• #35 07 Lut 2019 13:21
    blue_17
    Poziom 32  

Witam

Nie chciałbym tu niczemu umniejszać ale przy 3-4 czujnikach niema problemu ale już przy 20 można zauważyć różnice.

Czujniki stosujące diody w zakresie bliskiej podczerwieni zazwyczaj mają znacznie lepsze parametry ale są to przyrządy już super profesjonalne opcjonalnie można zmusić czujnik z podczerwienią aby dobrze działał ale wymaga to dobrego sprzętu pomiarowego do proszków.

• #36 07 Lut 2019 16:21
    mario_ka
    Poziom 10  

blue_17 napisał:
    Witam
    Nie chciałbym tu niczemu umniejszać ale przy 3-4 czujnikach niema problemu ale już przy 20 można zauważyć różnice.

Widzę już chyba różnicę między naszymi projektami :-) Ty raczej oczekujesz aptekarskiej precyzji . Ja bardziej stawiam na użyteczną informację dla użytkownika w możliwie krótkim czasie w dowolnym miejscu. :-)
    blue_17 napisał:

Czujniki stosujące diody w zakresie bliskiej podczerwieni zazwyczaj mają znacznie lepsze parametry ale są to przyrządy już super profesjonalne opcjonalnie można zmusić czujnik z podczerwienią aby dobrze działał ale wymaga to dobrego sprzętu pomiarowego do proszków.

Sharp np. twierdzi, że przy niskich wskazaniach następuje nieznaczna strata rozdzielczości :-)

Pozdrawiam
    Mariusz

• #37 07 Lut 2019 16:31
    Erbit
    Poziom 33  

michał_bak napisał:
    ....
    Ten wykres mówi dużo. Jeżeli obejmuje okres np. od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018, to widzimy, że 31 grudnia 2017 stacja wskazała 30 a 31 grudnia 80.
    O czym to świadczy, o powietrzu czy o czujniku?
    ...

Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie w ubiegłym sezonie grzewczym zimy praktycznie nie było. W tym sezonie (2018/2019) zima mocniej zaakcentowała swoją obecność, co wykres potwierdza.

[edyta]
    Notabene dwa dni temu widziałem na zaśnieżonym polu odpoczywające żurawie. Idzie wiosna, kończy się kopcenie ;)

• #38 08 Lut 2019 19:16
    tplewa
    Poziom 38  

mario_ka napisał:
    Problem jakości powietrza towarzyszy nam od jakiegoś już czasu.

No łagodnie ujęte od jakiegoś czasu - jakoś tak od kiedy pojawiły się na szerszą skalę samochody i rozwinął przemysł ;) Bardziej to że od niedawna na smog i badanie powietrza jest moda ;) Ale mniejsza z tym.

Dodanie czujnika temperatury i wilgotności jest jak najbardziej wskazane. Po co ? Bo istnieje korelacja między tymi czynnikami, a wzrostem aerozoli w powietrzu. Tutaj można to wykorzystać bo np. spadek temperatury i wzrost wilgotności względnej będzie sprzyjał kondensacji pary wodnej w powietrzu która też przez takie czujniki jest zliczana (a to akurat nie jest związane z wzrostem zanieczyszczeń)...

Powiem tak temat fajny i ciekawy - ale też bardzo złożony, można na ten temat doktorat napisać (akurat znajomy robił w tematyce takich pomiarów).

Samo wyświetlanie takich kolorowych chmurek "Bardzo Dobry", "Fatalny" mi się średnio podoba.

Natomiast projekt taki ze zbieraniem danych na większą skalę, ich analiza i korelacja z innymi czynnikami. Kategoryzacja i zliczanie w tym okresie różnych średnic cząstek (jakich jest więcej i jakich jest mniej) w dłuższym okresie czasu już jest ciekawa... Dzięki temu można wykluczać np. wspomnianą parę wodną itd.
    Ot dzięki takiemu podejściu można już zacząć wyciągać sensowne wnioski i tworzyć jakieś sensowne statystyki :)

Fajnie by było jeszcze mieć wyznaczanie składu chemicznego aerozoli (spektrometr optyczny) - no ale to już raczej poza zasięgiem amatorskiej zabawy.

• #39 09 Lut 2019 11:21
    mario_ka
    Poziom 10  

tplewa napisał:

No łagodnie ujęte od jakiegoś czasu - jakoś tak od kiedy pojawiły się na szerszą skalę samochody i rozwinął przemysł ;) Bardziej to że od niedawna na smog i badanie powietrza jest moda ;) Ale mniejsza z tym.

Moda czy potrzeba - czasem trudno odróżnić.
    Z tym przemysłem to .... chyba nie czytałeś: Link
    tplewa napisał:

Dodanie czujnika temperatury i wilgotności jest jak najbardziej wskazane. Po co ? Bo istnieje korelacja między tymi czynnikami, a wzrostem aerozoli w powietrzu. Tutaj można to wykorzystać bo np. spadek temperatury i wzrost wilgotności względnej będzie sprzyjał kondensacji pary wodnej w powietrzu która też przez takie czujniki jest zliczana (a to akurat nie jest związane z wzrostem zanieczyszczeń)...

Wnioskuję, że raczej nie miałeś w ręce czujnika jakości powietrza :-) Na pewno nie ten prezentowany :-)
    Napisałem kilka postów wyżej jak ma się sprawa w temacie wpływu wilgotności, a raczej kondensacji :-)
    tplewa napisał:

Powiem tak temat fajny i ciekawy - ale też bardzo złożony, można na ten temat doktorat napisać (akurat znajomy robił w tematyce takich pomiarów).

Doktorat można napisać właściwie na każdy temat :-) Trzeba tylko odszukać odpowiednią uczelnię :-)
    tplewa napisał:
    Samo wyświetlanie takich kolorowych chmurek "Bardzo Dobry", "Fatalny" mi się średnio podoba.

Niewątpliwie masz rację. Jedni lubią kostkę gorzkiej czekolady inni skarpety w kratę - to normalna sprawa :-) My kierowaliśmy się użytecznością informacji - stąd pod chmurkami jest jeszcze komunikat odnoszący się do WHO.
    tplewa napisał:

Natomiast projekt taki ze zbieraniem danych na większą skalę, ich analiza i korelacja z innymi czynnikami. Kategoryzacja i zliczanie w tym okresie różnych średnic cząstek (jakich jest więcej i jakich jest mniej) w dłuższym okresie czasu już jest ciekawa... Dzięki temu można wykluczać np. wspomnianą parę wodną itd.
    Ot dzięki takiemu podejściu można już zacząć wyciągać sensowne wnioski i tworzyć jakieś sensowne statystyki :)
    Fajnie by było jeszcze mieć wyznaczanie składu chemicznego aerozoli (spektrometr optyczny) - no ale to już raczej poza zasięgiem amatorskiej zabawy.

To na pewno przydałoby sie do doktoratu, ale bardzeij użyteczna jest informacja czy wietrzyć mieszkanie już teraz czy jeszcze z tym chwilę poczekać godzinkę :-)
    Pozdrawiam
    Mariusz

• #40 11 Lut 2019 15:28
    tplewa
    Poziom 38  

@mario_ka

Kolego piszesz że doktorat można zrobić wszędzie... ok widać jesteś geniusz bo twoje wiedza widać opiera się o naukowe opracowania typu stronka "pokochajczystepowietrze.pl" :)

Kolego przemysł relatywnie od niedawna "przejmuje się" jakością powietrza, jeszcze stosunkowo niedawno bo lata 80/90 poprzedniego wieku generował taki syf że głowa boli - wtedy tylko tym się nikt nie przejmował.

To samo odnośnie twoich wniosków odnośnie czujnika :) też poparte merytorycznymi badaniami :) Powiem ci że takich opracowań naukowych odnośnie porównania różnych czujników ich wad i zalet też można znaleźć w sieci. Nie trzeba do jakiś wniosków dochodzić bo mądrzejsi od ciebie ludzie już to sprawdzili.

Może właśnie jak byś się tematem zainteresował od strony opracowań naukowych, a nie stronek typu pokochaj czyste powietrze to by coś z tego było - bo tak to raczej rozmowa z tobą jest jak z ludźmi którzy to twierdzą że przez BTS-y telefonii komórkowej steruje się umysłami ludzkimi ;)

Czyli bardziej tematy dla nawiedzonych ;) No ale rozumiem usiłujesz zrobić na tych czujnikach biznes dla nawiedzonych to masz pretensję że ktoś mówi aby takie pomiary robić w bardziej merytoryczny sposób (bo problem czystego powietrza istnieje - tylko niestety biorą się za niego niekompetentne osoby które kupiły sobie na Aliexpress czy w sklepie typu botland jakiś czujniczek).

• #41 11 Lut 2019 15:45
    mario_ka
    Poziom 10  

tplewa napisał:

Kolego piszesz że doktorat można zrobić wszędzie... ok widać jesteś geniusz bo twoje wiedza widać opiera się o naukowe opracowania typu stronka "pokochajczystepowietrze.pl" :)

Nie wiem dlaczego personalnie mnie atakujesz? Odnosiłem się przecież do twoich ogólnych twierdzeń.

Pozdrawiam
    Mariusz

• #42 11 Lut 2019 15:58
    tplewa
    Poziom 38  

mario_ka napisał:
    tplewa napisał:

Nie wiem dlaczego personalnie mnie atakujesz? Odnosiłem się przecież do twoich ogólnych twierdzeń.

Pozdrawiam
    Mariusz

Kolego - akurat mnie nie zaatakowałeś (poza tym że takiego czujnika na oczy nie widziałem). Ale znajomego który takimi pomiarami zajmuje. No ale on dla ciebie doktorat sobie zrobił na jakiejś znalezionej podrzędnej uczelni.

Powiem ci tak owszem nie zajmuję się taką tematyką, ale z racji tego że swojego czasu rozmawiałem z znajomym (tym od doktoratu) nad trochę inną problematyką, a mianowicie realizacją sieci takich czujników i rozważaliśmy różne technologie łączności (LoRa WAN itp.) to trochę się z tematem zapoznałem z ciekawości, dodam że czujniki które stosuje opierają się o trochę droższe czujniki jak i wspomniane spektrometry optyczne.

Wiem że robił też testy różnych tańszych czujników i niestety twoje wnioski co do skondensowanej mgiełki pary wodnej są zgoła inne niż wyszły u niego (gdzie odniesieniem był profesjonalny sprzęt pomiarowy).

Niestety dokładniejsze pomiary nie są potrzebne do doktoratu, ale do w miarę rzetelnego określania czystości powietrza. Sam czujnik to nie wszystko - trzeba jeszcze wiedzieć jak to dobrze zrobić.

• #43 12 Lut 2019 12:46
    mario_ka
    Poziom 10  

Kolego tplewa,
    Ujmę to krótko: Mamy po prostu zupełnie inne podejście do tematu - bardzo dobrze bo różnorodność jest korzystna :-)
    Ty preferujesz teoretyczne podejście naukowo-aptekarskie.
    My próbujemy coś zdziałać w sprawie podniesienia świadomości społeczeństwa metodami jakie są obecnie dostępne, za pomocą środków, którymi dysponujemy i w sposób jaki uważamy za optymalny.
    Jeśli uważasz, że dobrze byłoby aby w domach pojawiły sie proponowane przez Ciebie precyzyjne urządzenia do pomiaru parametrów powietrza - nic prostszego - startuj z produkcją i zaproponuj ludziom lepsze rozwiązanie.
    Społeczeństwo skorzysta, a Ty nieco zarobisz - klasyczne win-win :-)

Pozdrawiam
    Mariusz

• #44 12 Lut 2019 14:08
    __Maciek__
    Poziom 19  

Hej, To ja podpytam się troszkę od strony technicznej ... NRF51 .. programowałeś w Eclipse czy w jednym z komercyjnych wersji środowisk , który SoftDevice ?
    Pytam bo mam problem z NRF51 - uruchomiłem Template z SDK12 ( ostatniego obsługującego serię NRF51 ) softdevice S130 .. lecz mam problem z dodaniem serwisów i charakterystyk ... całość programuję przez OpenOCD więc logowanie RTT odpada ... domyślam się że mój problem tkwi w ilości zarezerwowanej pamięci RAM dla Softdevice, lecz nie bardzo umiem to rozgryźć.

• #45 12 Lut 2019 15:51
    mario_ka
    Poziom 10  

__Maciek__ napisał:
    Hej, To ja podpytam się troszkę od strony technicznej ... NRF51 .. programowałeś w Eclipse czy w jednym z komercyjnych wersji środowisk , który SoftDevice ?
    Pytam bo mam problem z NRF51 - uruchomiłem Template z SDK12 ( ostatniego obsługującego serię NRF51 ) softdevice S130 .. lecz mam problem z dodaniem serwisów i charakterystyk ... całość programuję przez OpenOCD więc logowanie RTT odpada ... domyślam się że mój problem tkwi w ilości zarezerwowanej pamięci RAM dla Softdevice, lecz nie bardzo umiem to rozgryźć.

Witaj __Maciek__,
    Projekt korzysta z SD130, armgcc, openocd.
    Trudno powiedzieć co może być przyczyną nie działania w Twoim projekcie - zbyt mało szczegółów.
    Włącz logowanie, ustaw parametry portu logującego, podłącz ulubiony terminal i zobacz szczegóły.
    Zobaczysz też wtedy ile pamięci potrzebuje stos Bluetooh i zmodyfikujesz odpowiednio plik loadera - jeśli to było przyczyną powinno zacząć działać. Daj znać czy poszło. :-)
    Pozdrawiam
    Mariusz

• #46 13 Lut 2019 07:54
    __Maciek__
    Poziom 19  

Dzięki ... logger jest chyba z powodu że podczas sesji GDB stos nie działa stabilnie. Zwiększyłem na oko wielkość ram dla SD130 do ok 10k, ale problemem okazało się ma inne podłoże ... mianowicie sekcja adivertissement. ( Jeśli chce przesłać swoje UUID128 w pakiecie divertissement to cała sekcja się wysypuje. ) możesz podrzucić fragment sekcji advertisement ( nawet jak w listę servisów do advertisement dodam z ręki sekcje {0xABCD,0x02} gdzie 0xABCD to UUID, a 0x02 to inf. że to UUID 128 bit. Jak Ty to robisz? ( jeśli pozostawię sekcje divertissement dodanie serwisu i charakterystyk poszło sprawnie. )

• #47 13 Lut 2019 18:51
    mario_ka
    Poziom 10  

__Maciek__ napisał:
    Dzięki ... logger jest chyba z powodu że podczas sesji GDB stos nie działa stabilnie. Zwiększyłem na oko wielkość ram dla SD130 do ok 10k, ale problemem okazało się ma inne podłoże ... mianowicie sekcja adivertissement. ( Jeśli chce przesłać swoje UUID128 w pakiecie divertissement to cała sekcja się wysypuje. ) możesz podrzucić fragment sekcji advertisement ( nawet jak w listę servisów do advertisement dodam z ręki sekcje {0xABCD,0x02} gdzie 0xABCD to UUID, a 0x02 to inf. że to UUID 128 bit. Jak Ty to robisz? ( jeśli pozostawię sekcje divertissement dodanie serwisu i charakterystyk poszło sprawnie. )

Witaj __Maciek__,
    Pisałeś posta bardzo późno, albo bardzo szybko :-)
    Niestety Wiele nie zrozumiałem: "logger jest chyba z powodu", "sekcje divertissement" ???
    Na pierwszy rzut oka możesz mieć problem z tym, że komunikat advertisement ma niewielką payload (chyba 23 bajty) - jeśli chcesz zapakować tam więcej i wysłać to robi się problem.

Pozdrawiam
    Mariusz

Dyskutowaliśmy z kolegą tplewa nt. wymaganej dokładności czujników jakości powietrza.
    Oto do czego posłużył sensor BBair:

Link

Pozdrawiam wszystkich
    Mariusz

• #48 13 Lut 2019 21:00
    Erbit
    Poziom 33  

Czy ten Wasz czujnik może przekazywać dane gdzieś dalej niż do telefonu?
    Chciałbym sobie zbierać takie dane i niekoniecznie w telefonie.

• #49 13 Lut 2019 21:23
    __Maciek__
    Poziom 19  

Zgadza się .. pisałem szybko .. bardzo szybko.

Miałem na myśli że logowanie zostało przez Nordic bardzo rozbudowane, ponieważ przy włączonej sesji debugera GDB połączenie BLE nie działa
    Problemem, który miałem było iż nie mogłem wystawić w ramce Advertisement UUID 128bit. -
    Po 1 - ramka ma 31 bajtów
    Po 2 - należało zamienić miejscami w template ( orginalnie było odwrotnie ) następujące procedury

Code:
    services_init();

advertising_init();

Po 3 - ramkę advertisement można rozszerzyć do 62 bajtów używając &advresp
    Code:
    err_code = ble_advertising_init(&advdata, &advresp, &options, on_adv_evt, NULL);

Pow tych zabiegach uzyskałem co chcę ... urządzenie "reklamuje się" serwisami 16 bitowymi i 128 bitowym.

• #50 14 Lut 2019 09:36
    mario_ka
    Poziom 10  

Erbit napisał:
    Czy ten Wasz czujnik może przekazywać dane gdzieś dalej niż do telefonu?
    Chciałbym sobie zbierać takie dane i niekoniecznie w telefonie.

Witaj Erbit,
    Czujnik może wykonywać pomiary co 15, 60 lub 180 minut i przekazywać je ciągle poprzez BLE do RPi zero W lub RPi 3 (obydwa posiadają BLE - może masz któryś z nich "na stanie"? :-))
    Możliwe jest więc ich kolekcjonowanie i dowolne obrabianie
    Można też zbudować elegancki panel wyświetlający pomiary z kilku czujników :-)
    Proszę o cierpliwość - dokumentacja jest w produkcji :-)

Pozdrawiam
    Mariusz

• #51 14 Lut 2019 09:40
    Erbit
    Poziom 33  

mario_ka napisał:
    ... poprzez BLE do RPi zero W lub RPi 3 ...
    ...

To dobry kierunek (przynajmniej dla mnie).

mario_ka napisał:

Proszę o cierpliwość - dokumentacja jest w produkcji :-)

Dziękuję, cierpliwie poczekam.

• #52 14 Lut 2019 09:41
    mario_ka
    Poziom 10  

Witaj __Maciek__,

Gratulacje !! :-)
    - advdata - zobaczy każde urządzenie skanujące BLE,
    - advresp - zobaczą tylko urządzenia aktywnie skanujące.

Pozdrawiam
    Mariusz

• #53 15 Lut 2019 16:32
    blue_17
    Poziom 32  

mario_ka napisał:
    Widzę już chyba różnicę między naszymi projektami :-) Ty raczej oczekujesz aptekarskiej precyzji . Ja bardziej stawiam na użyteczną informację dla użytkownika w możliwie krótkim czasie w dowolnym miejscu. :-)

Może zboczenie zawodowe ale ja to nieco inaczej widzę :)

tplewa napisał:

Coś właśnie takiego sobie robię, jeśli znasz osoby które zajmują się bardziej na poważnie tą tematyką.
    Zapraszam do współpracy, ostatnio odpaliłem serwer gdzie już wpoiłem kilka swoich czujników.

Mogę sobie wpinać rożne typy czujników do czujek i zbierać dane porównując je z wiarygodnym sprzętem,

Takie konstruktywne marnowane czasu w pythonie lub mathalbie co by dobrze się bawić i z cyferek zrobić jakieś wykresy ;)