Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy mogę dokonać podziału PEN na PE i N jeśli przewód PEN ma mniej niż 10mm2.

kacpi3445 01 Feb 2019 17:54 2529 19
Ochrona Domu
    kacpi3445
    User under supervision
    Chcę dokonać podziału PEN na PE i N. Mój układ sieci to TN-C. Mam wbite szpilki miedziowane do gruntu ( specjalny zestaw do uziemienia kupiony w necie). Są to 2 szpile każda wbita na 3.5 m. Lecz mam problem bo czytając porady w innych tematach natrafiłem na informację, że przewód PEN powinien mieć co najmniej grubość 10mm2. "Na oko" u mnie jest 6mm2 ale muszę to jeszcze sprawdzić. Bo na oko to gość w szpitalu zmarł.
    I jeżeli będę miał cieńszy przewód to nie mogę dokonać takiego podziału? Czy muszę WLZ-ta wymieniać na grubszy? Dla ciekawych zabezp. przedlicznikowe to 25A.
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Ten wymóg minimalnego przekroju PEN dotyczy kabli/przewodów dziś układanych.
    Jeśli jest to instalacja istniejąca to możesz tak zrobić jak piszesz.
    Jednak mimo wszystko należy o tym pamiętać i w przyszłości jednak dokonać wymiany na przekrój zgodny z dzisiejszymi standardami.
  • Ochrona Domu
    kacpi3445
    User under supervision
    Tak przewód jest w instalacji istniejącej i podczas prac remontowych postaram się go wymienić.
    Oczywiście cały WLZ.
  • Helpful post
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    kkas12 wrote:
    Ten wymóg minimalnego przekroju PEN dotyczy kabli/przewodów dziś układanych.

By uściślić, ten wymóg istnieje prawie 20 lat a my wciąż piszemy że tylko w nowych instalacjach należy go stosować.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Nie w nowych, ale w dziś wykonywanych. Mimo, że brzmi podobnie nie jest tym samym, bo nie każda nowa instalacja została dziś wykonana mimo iż każda dziś wykonana instalacja jest nową instalacją :)

Jest to stan ochrony zastanej.
    I konia z rzędem temu kto dziś dowie się, że kabel z niewystarczającym przekrojem PEN ułożono w czasie gdy wymóg ten już obowiązywał :)
    kacpi3445
    User under supervision
    Kabel był już ułożony jakieś 30-40 do 50 lat temu. Więc nie ma o tym mowy, że ktoś znał takie przepisy w czasie jego układania.
    Z tym 50 to przesadziłem ale myślę, że wisi już dobre 30 lat. Przy okazji zapytam bezpieczniki i gniazda topikowe są już wycofywane, czy nadal je się stosuje w instalacjach domowych?
  • Helpful post
    mar_uda
    Level 23  
    kacpi3445 wrote:
    Przy okazji zapytam bezpieczniki i gniazda topikowe są już wycofywane, czy nadal je się stosuje w instalacjach domowych?
    Bezpieczniki topikowe nadal są stosowane, ale odchodzi się od stosowania ich w instalacjach obsługiwanych przez laików, a do takich zalicza się instalacje domowe.
    Mogą natomiast służyć jako zabezpieczenie przedlicznikowe, jeśli dostawca na to pozwala.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Prawo nakazuje by w instalacjach obsługiwanych przez osoby niewykwalifikowane stosować wyłączniki nadmiarowoprądowe.
    Czyli w mieszkaniówce o bezpiecznikach topikowych mowy być nie może.
    kacpi3445
    User under supervision
    Jeżeli mam uprawnienia to mogę takowe obsługiwać np. w starym budynku gospodarczym, ale tam instalacja też do wymiany.
    Widziałem topiki w szafkach elektrycznych starszych maszyn. (ja widziałem w maszynach stolarskich)
    kkas12
    Level 43  
    Wiesz, na dwoje babka wróżyła. Jesteś w domu to jest obsługa wykwalifikowana.
    Nie ma cię to takiej obsługi brak.

Prawodawcy chodziło o to, że raz odpada sprawdzania bezpiecznika a dwa odpada jego naprawianie.
    Jednak 25A przed licznikiem likwiduje praktycznie selektywność zwarciową.
    Jedyne wyjście to przed licznikiem zastosować ogranicznik mocy i nawet z powodu tego właśnie warsztatu zwiększyć moc przyłączeniową i jako ogranicznik zastosować aparat 32A.
    Ale wtedy wymiana w.l.z. natychmiastowa.
    Jednak proponowałbym ułożenie oddzielnej w.l.z. od licznika do warsztatu.
    kacpi3445
    User under supervision
    Mocy wystarcza spawarka, tokarka, przedmuch do zboża 4,5kW, wiertarka stołowa i dom. Osobnego WLZ-ta do warsztatu nie ma sensu przyłączać. Dom jest połączony jedną ścianą z gospodarczym i nie ma problemu z przeprowadzeniem tam nowego przewodu. Jakoś wszystko działa ale oczywiście nie "na raz" wszystkie. Selektywność nie jest tu potrzebna. Skrzynka z bezpiecznikiem przedlicznikowym jest za domem na jego ścianie. Więc nie ma problemu tam wyjść. Jeżeli będę wymieniał WLZ to dam selektywne zabezpieczenie przedlicznikowe (drogie ale czasem warto).
    Krzysztof Reszka
    kacpi3445 wrote:
    Selektywność nie jest tu potrzebna

Bzdura kolego , bo mylisz selektywność zabezpieczeń z nadmiernym obciążeniem . A nie temu to służy.
    kacpi3445
    User under supervision
    Nie mylę Selektywności zwarciowej z Nadmiernym obciążeniem. Po prostu napisałem że tam moc przyłączeniowa mi w zupełności wystarcza i podałem kilka przykładów w postaci urządzeń do niej podpinanych. U mnie selektywność nie będzie zachowana. Czyli w razie zwarcia, itp. wywali w domu wyłącznik nadprądowy danego obwodu i główne zabezpieczenie przedlicznikowe. Gdybym miał selektywne główne zabezpieczenie przedlicznikowe to w razie zwarcia wywali mi wyłącznik nadprądowy w ''skrzynce'' elektryczej w domu
    Krzysztof Reszka
    kacpi3445 wrote:
    Czyli w razie zwarcia, itp. wywali w domu wyłącznik nadprądowy danego obwodu i główne zabezpieczenie przedlicznikowe.

Po pierwsze, wywalić to można gnój z obory. A zabezpieczenie zadziała lub wyłączy.
    Po drugie, podczas takiego zwarcia bez odpowiedniej selektywności twój kabel do gospodarczego może spłonąć wraz z twoją chałupą.
    kacpi3445
    User under supervision
    A czemu mój kabel miał by spłonąć?
    Przepraszam za określenie "wywali" ale nie miałem innego w tamtej chwili w głowie.
    Temat był o przewodzie PEN, ale możemy pisać o selektywności zabezpieczeń.
    Moje 16A bezpieczniki o charakterystyce B zabezpieczające gniazda, były by selektywne z zabezpieczeniem przedlicznikowym dopiero 32A. (Moje obecne to 25A). W przyszłości wymienię WLZ-ta i poproszę o zwiększenie mocy przyłączeniowej do takiej by bezp. główny miał wartość min. 32A.
    Wtedy na pewno selektywność zostanie zachowana. (jest to przyłącze trójfazowe)
  • Helpful post
    Krzysztof Reszka
    kacpi3445 wrote:
    A czemu mój kabel miał by spłonąć?

kacpi3445 wrote:
    Kabel był już ułożony jakieś 30-40 do 50 lat temu.
    kacpi3445
    User under supervision
    A czy bezpiecznik B16 nie jest w stanie zabezpieczyć tego obwodu????
  • Helpful post
    masonry
    Level 30  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Po drugie, podczas takiego zwarcia bez odpowiedniej selektywności twój kabel do gospodarczego może spłonąć wraz z twoją chałupą.

Ciekawa teoria.
    W jaki sposób zwiększenie bezpiecznika przedlicznikowego wpłynie na to iż przewód do budynku gospodarczego spłonie lub nie?
    To takie straszenie babokiem.
    Oczywiście kabel ten z racji na wiek, przekrój i ilość żył należałoby wymienić.
    Należy pomyśleć o modernizacji całego przyłącza i dostosować je do obecnych przepisów, przy najbliższym remoncie.
    Zwiększenie mocy wiąże się z kosztami, jeżeli autor tematu mówi że mocy mu wystarcza, to lepiej aby te pieniądze przeznaczył na modernizacje instalacji zamiast kupować coś czego nie potrzebuje.
    kacpi3445
    User under supervision
    Temat się urwał więc. Zamykam. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli.
    Krzysztof Reszka
    kacpi3445 wrote:
    A czy bezpiecznik B16 nie jest w stanie zabezpieczyć tego obwodu????

A znasz pętlę zwarcia , nie . Więc może być dobrze , może.
    masonry wrote:
    W jaki sposób zwiększenie bezpiecznika przedlicznikowego wpłynie na to iż przewód do budynku gospodarczego spłonie lub nie?

To dajmy 63 A jak nie ma to znaczenia.