Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lenovo Y550 Intel 5100 WiFi nie działa

01 Lut 2019 20:42 252 8
  • Poziom 15  
    Witam,
    Mam pewnien problem jak sądzę, z kartą sieciową Intel Wireless 5100 AGN.
    Z dnia na dzień laptop stracił połączenie, z internetem. Pierwszego dnia były dostępne sieci, w zasięgu (oprócz własnej, domowej), z własną nie mogłem się połączyć (pomimo jej obecności i zasięgu). W trakcie prób zabawy routerem (na inne kanały) połączyłem się na którymś, z kanałów, ale połaczenie po ok. 1h zostało utracone. Przy okazji komp kilka razy "wypluł" BlueScreen'a. Ikona sieci bezprzewodowych przekreślona (pasek zadań).
    Reinstalowałem system (myśląć system uwalony albo karta sieciowa).
    Po reinstalcji to samo (przekreślona ikona sieci bezprzewodowych). W Menedzerze urządzeń-komunikat (karta działa poprawnie). Oczywiście karta włączona (zarówno dedykowany suwak oraz skróty klawiszowe).
    Reasumując na 99,9% jest uszkodzona karta sieciowa. Rozkręciłem obudowe...Teraz opis: Na zdjęciu widać delikatnie taką "blaszkę"-opiera się na prawej śrubce , która trzyma kartę sieciową. To co widać teraz, jej skrawek (wepchnąłem ją). Gdy odkręciłęm obudowe owa blaszka na jednym, z końców "siedziała" na rzeczonej śubie, a drugi jej koniec dotykał najbliższego kondensatora SMD (była dość mocno tak "umocowana").

Moje pytanie odnosi się do owej "blaszki"..Co to? Po co? I jak? Skąd się tam wzieła? Gdzie powinna być umiejscowiona?

Zdjęcia obrazują blaszkę (stan obecny-zaznaczone na czerwono i zastany po otwarciu lapka-żółtka kręta linia to wygląd i sposób osadzenia).

Zdobędę lepsze śrubokręty i wykręce kartę sieciową. Tylko nie wiem czy kupić nową i wymienić czy może to sprawka tej "blaszki"?
  • PCBway
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Wyjmij kartę i zrób foto. Ogólnie może to być jedna z blaszek, które masz na obwodzie (kilka widać na zdjęciu). W tamtym miejscu nie spodziewałbym się żadnej blaszki, szczególnie takiej, którą da się przesuwać. Nie polecam użytkowania komputera póki nie usuniesz tej blachy, bo możesz doprowadzić do poważnych szkód - szczególnie, że została wsunięta pod kartę i nie wiadomo, z czym zrobisz zwarcie.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Rozumiem. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia skąd wzieła się ta blaszka..Laptop jest używany, w domu niemalże jako komputer "stacjonarny". Zero "rzucania" itp. Więc jestem mocno zdziwiony..Jestem właściwie pewnie, że karta do wymiany, ale ta blaszka mnie zastanawia...
    Odkręce kartę, jeśli dam radę (śrubokrętami, które posiadam nie dałem rady..Jest bardzo mocno dokręcona), innym śrubokrętem.

P.S. Gdzie Ty widzisz podobne blaszki? Żadnej nie zauważyłem:)
    Nie wiem, czy blaszka jest podobna, bo jest pod kartą, wiec jej nie widać. A jeśli chodzi o blaszki, o których wspominałem, to:

Lenovo Y550 Intel 5100 WiFi nie działa

A na górze wygląda, jakby jednej blaszki mogło brakować (największe zaznaczenie).
  • Poziom 15  
    Właśnie o tym pomyślałem jak napisałeś..Spojrzałem na foto i rzucił mi się brak (najprawdopodobniej to własnie tam powinna być ta blaszka, choć wydaje mi się mniejsza). Muszę wykręcić kartę i zobaczymy..Pewnie kupię druga zamontuje i po problemie.
    Jak będziesz kupował kartę to pamiętaj, że Lenovo blokuje w swoich laptopach karty "bez błogosławieństwa". Nawet kupując inną kartę Intel 5100 może Ci ona nie zadziałać, jeśli była dedykowana do innego laptopa niż Lenovo.

Na początek usuń blachę i sprawdź, może karta nie działa ze względu na zwieranie czegoś blachą i może, fartem, zadziała po usunięciu problemu. Jeśli nie, to wymiana karty powinna starczyć.
  • Poziom 39  
    Masz tak slicznie obrobione śruby że odkrecenie może stanowić problem.
    Skołuj dobrej jakości śrubokręt z końcówka PH1 i PH2.
    Powinno się udać.
    Ale łepek obrobiony fest ;)

Co do blokowanych kart to prawda co kolega wyżej napisał.
    Karta musi pochodzić z laptopa Lenovo. Dla pewności brałbym takiego samego i5100
  • Poziom 15  
    Witam kolegów,
    Blaszke wyjąłem...Laptop widział sieci, zalogowałem się i......Niby połączenie, z internetem jest, ale strony się nie wczytują (realnie nie ma netu). Po 3-5min jakiekolwiek sieci Wi-Fi zniknęły..Oddałem dziś sprzęt do serwisu (brak odpowiednich narzędzi, m.in. Śrubokręta zniechęcił mnie). Nie wiem jakie karty ma koleś na stanie (znajdzie odpowiednią), zdiagnozuje...Ale stwierdził, że najprawdopodobniej to karta jest uszkodzona (naprawa ma kosztować 50-60zł). Dziś oddałem..Czekam na naprawę..
    Oczywiśćie poinformuję:)
  • Poziom 15  
    Witam po jakimś czasie,
    Trochę walki z laptopem było...W serwisie wymienili kartę (uzyskałem info, że podczas testów moja niby działała, ale gubiła często zasięg, "zrywała".
    Więc karta wymieniona, koszt 60zł (myślę, że cena uczciwa).
    Jednocześnie uzyskałem informacje, iż najprawdopodobniej awaria karty wynikała, ze zbyt wysokich temperatur (mostek północny) i wypadałoby zrobić wymianę past termoprzewodzących i oczyszczenie chłodzenia.
    Ze względu na fakt, że jestem, w temacie ogarnięty to tak też uczyniłem. Laptop niby specjalnie nie sprawiał problemów, ale gorący faktycznie był.
    Ku mojemu zdziwieniu "system chłodzenia" nie był zbytnio zakurzony i brudny (naprawdę minimalnie). Wyczyściłem sprężonym powietrzem cały układ wraz , z wentylatorem. Wymieniłem pastę termoprzewodzącą (CPU oraz GPU-Zalman STG-2) oraz termopady (wszędzie gdzie były). Termopady były, w dobrym stanie i być może nie wymagały wymiany...Ale sprzęt rozebrany, zamawiałem elementy przez neta, więc zamówiłem i wymieniłem wszystko.
    Szczerze mówiąc nie sprawdziłem temperatur przed wymianą (czy faktycznie są wysokie), ale po wymianie sprzęt jest nieco mniej ciepły, w dotyku.
    Temperatury przy normalnym użytkowaniu (proste gry online, filmy HD), oscylują, w granicach: CPU: 38-52 stopni; GPU: 48-54 stopnie. Więc myślę, że są,w porządku.
    W sumie podczas owej "awarii" i "odświeżenia" instalacja systemu była 2 lub 3 krotna i tutaj również chciałem o tym wspomnieć..Może komuś się przyda...
    Po zainstalowaniu systemu, Service Packa, aktualizacji....Zainstalowałem dwukrotnie najnowsze sterowniki (jedne poprzez aktualizację...Z 2013 roku. Wersja:320.18) oraz najnowszą dostępna ,z 2016 roku (poprzez paczkę, ze strony Nvidia), Wersja:342.01.
    Na tych sterownikach komputer nie działal prawidłowo!!!!!!
    Raz system uruchamiał się prawidłowo...Kolejnym "wyrzucał" sterowniki: brak panelu Nvidia, pasek na dole ekranu (bez przezroczystości), tragiczna rozdzielczość (nie pamiętam dokładnie. Mniejsza niż 1366x768- natywna ). Brak możliwości ustawienia wyższej rozdzielczości, informacja o korzystaniu, z VGA zintegrowanej....
    Zirytowany totalnie tą batalią, zrobiłem ponownie reinstalację systemu (recovery) i pozostawiłem sterowniki fabryczne (nie wiem czy są czyste od Nvidii, czy Lenovo maczało tam palce), Wersja:187.66.
    Na fabrycznych sterownikach, wszystko jest, w porządku. Oczywiście po wymianie karty WiFi również jest wszystko OK.
    Reasumując wszystko OK:)
    Acha...Blaszka sobie odpadła stamtąd gdzie sądziliśmy:)

Dziękuje wszystkim za pomoc!!

Temat do zamknięcia.