Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy

Marek_Skalski 08 Lut 2019 09:30 13437 263
 • #181 08 Lut 2019 09:30
  .Wiśnia
  Poziom 28  

  modero napisał:
  No to ze za 500 tego się nie zrobi to ja wiem ...


  Czego sie nie zrobi? bo na razie nic nie ustalono.
  I to właśnie jest Polska mentalność. Negujmy na zaś.

  Modularność to musi byc podstawowa cecha, żeby coś dla większości miało sens aczkolwiek trzeba zacząć od ustalenia celu . Podgląd wyników ankiety by sie przydał :)

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Mierniki instalacji Metrel
 • #183 08 Lut 2019 12:57
  tzok
  Moderator Samochody

  Rozmawiamy o sprzęcie kategorii entry-level, bo aby coś z tego miało wyjść to musi być ta klasa - najniższa z najniższych. Dla nabywcy (poza niewielką garstką tzw. patriotów gospodarczych) nie ma znaczenia gdzie to zaprojektowano czy wyprodukowano. Jeśli w ogóle będzie to gotowe urządzenie, a nie zestaw do montażu, to i tak będzie to musiało być produkowane w Chinach. Najtańszy nowy oscyloskop to wydatek ok 800zł i jako projekt Open Source i non-profit koszty projektowe są 0 i tylko tym można zyskać przewagę. Jeśli ktoś jest profesjonalistą to stać go na zakup profesjonalnego sprzętu. Tacy ludzie to nie target tego projektu. To musi być coś pokroju HPS50, tylko dwukanałowe i tańsze. Bardziej skopometr niż oscyloskop. HPS50 nie ma nawet bufora pierścieniowego (czyli nie widać nic co było przed wyzwoleniem). Zasilanie z akumulatora/USB znacznie uprości dopuszczenie do obrotu.

 • #184 08 Lut 2019 21:39
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Mija tydzień od założenia tematu.
  Dzięki Waszym sugestiom pojawiła się ankieta, którą uważam za pierwszy sukces. Mamy już sensowne wyniki w temacie oraz w ankiecie i dziękuje wszystkim, którzy aktywnie uczestniczą podając swoje propozycje. Linki do wyników można znaleźć w postach #1 i #182 oraz tutaj: WYNIKI

  W pewnych obszarach, gdzie nie narzucałem żadnych ograniczeń, mamy dość różne oczekiwania, np. napięcie zasilania czy wielkość pamięci na próbki. To pokazuje jak duży jest obszar dla modułów wymiennych/zamiennych. W innych, gdzie wybór był mniejszy, cechy są dość dobrze określone i chyba nie będzie problemów z określeniem specyfikacji, np. rozdzielczość ADC, liczba kanałów, elementy wbudowane. To pozwala zdefiniować podstawowe elementy stałe systemu lub dołączane.

  Weekend zostawiam na dalsze dyskusje na temat wymagań i oczekiwanych dodatków, np. użycie kart pamięci. W przyszłym tygodniu warto skupić się na sformalizowaniu wymagań technicznych, wydzieleniu bloków funkcjonalnych oraz wstępnych propozycjach dotyczących architektury całego systemu z uwzględnieniem ewentualnych przyszłych rozszerzeń. Nadejdzie czas na dyskusje o platformach, procesorach, FPGA.

  @modero W tym temacie Kolega marnuje swój potencjał i nie ma szans zrealizować swoich ambicji, dlatego proponuję założenie nowego tematu, w którym Kolega opracuje urządzenie według swojej specyfikacji. Tak jak pisałem wcześniej, będę kibicował i wspierał. Myślę, że splendor z opracowania urządzenia high-end, będzie ogromną nagrodą dla Kolegi. Jeżeli uda się to skomercjalizować na sensownych warunkach, to pewnie pierwszy kupię takie urządzenie.

 • #185 08 Lut 2019 22:28
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  Ja w sumie mam pewne przemyślenie - pewnym sukcesem będzie nawet zrobienie porządnego proof-of-concept, pokazanie, że wspólnie coś potrafimy zrobić do jakiegoś działającego końca. Nawet jeśli będzie to poniżej najgorszych zakładanych w ankiecie parametrów.

  Bo chyba najgorszym końcem tej inicjatywy byłoby nie powstanie niczego.

 • Mierniki instalacji Metrel
 • #186 09 Lut 2019 14:53
  stmx
  Poziom 23  

  piotrva napisał:
  Bo chyba najgorszym końcem tej inicjatywy byłoby nie powstanie niczego.


  Dlatego też proponowałem coś co jest realne.

  Płytka deweloperkska na której można mieć teoretycznie 80MSPS - podobno realnie tylko 60MSPS - co też nie jest źle.

  Jako pierwszą część projektu trzeba zaprojektować AFE - co jest w pierwszym projekcie tego typu na EL-ce i tak dużym zadaniem + napisać soft na LPC + jakiś front end.

  Jest to realne do zrobienia. Propozycje z BGA, FPGA pasmo 100+ MHz itp uważam za mrzonki na tym etapie wiedząc z doświadczenia jakie są problemy z tego typu układami

 • #188 09 Lut 2019 17:36
  stmx
  Poziom 23  

  piotrva napisał:
  Tak samo można zrobić płytę z ADC i AFE do jakiegoś devboardu FPGA.
  Zgadzam się. Chodziło mi raczej o pomysły typu - zaprojektujmy od zera.

  Inna sprawa, że wśród hobbystów osób znających na tyle dobrze FPGA aby robić podobne zadanie jest niewiele. Minimalizuje to szansę znalezienia kogoś kto ma czas, wiedzę i ochotę na takie zadanie. Z tego też punktu widzenia nie jest to dobry pomysł.

 • #189 09 Lut 2019 18:13
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  stmx napisał:
  Inna sprawa, że wśród hobbystów osób znających na tyle dobrze FPGA aby robić podobne zadanie jest niewiele.

  1. Możemy starać się to zmienić i pokazać że FPGA nie gryzie.
  2. Jak chcemy to dalej rozwijać to prędzej czy później i tak skończy się na FPGA

 • #190 09 Lut 2019 18:39
  stmx
  Poziom 23  

  piotrva napisał:
  2. Jak chcemy to dalej rozwijać to prędzej czy później i tak skończy się na FPGA
  O ile będzie <wcześniej>, a FPGA zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo tego <wcześniej>

  Proponuję inną ankietę:
  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQM...hrugPx3x5V2Xhsj7xSTgSwAK3ZFACiLU7kPg/viewform

 • #191 09 Lut 2019 18:53
  CosteC
  Poziom 27  

  Osobiście proponowałbym AFE + ADC jako jeden moduł, a DSP (przetwarzanie sygnału) + interfejs użytkownika na drugim. Może zasilacz osobno jeszcze. To powinno ułatwić modularyzację.
  AFE by wystawiało interfejs ADC + np I2C do zmian zakresów etc. I2C by dało dowolną ilość pinów zamiast ograniczać.
  Przetwarzanie sygnału to może być to co znawcy wybiorą. Tania FPGA, mocny ARM, może jakiś DSP? Interfejs użytkownika to dzisiaj tylko mocny (i tani ARM)

  W takiej architekturze można by pomyśleć w przyszłości nad izolowanym AFE. Chociaż trudno to zrobić tanio jeśli ktoś chce 50 MHz. (tanio znaczy <1 kPLN)

 • #192 09 Lut 2019 19:14
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  @stmx Jak mówiłem wcześniej - jeśli będzie jakaś platforma jaką znam dostatecznie dobrze, żeby podjąć n niej takie wieczorowe wyzwanie (STM32, Intel FPGA) to mogę pomóc, o ile inne obowiązki mi czasu wieczorami nie zabiorą ;)

 • #194 09 Lut 2019 20:32
  Daniel_dan
  Poziom 16  

  Układ FPGA to pewnie musi być, z lutowaniem takich układów to nie będzie problem, gorszy w wykonaniu jest bga, ale zawsze można przecież sprzedawać z płytką drukowaną już z montowanym fpga czy bga...Wtedy nawet ci co nie umieją będą mieli możliwość poskładania sobie już oscyloskopu z pominięciem układu...Ja na kurat nie mam problemu z wylutowaniem i wlutowaniem takiego układu bo u mnie to codzienność. W ankiecie proponowałbym dodać opcję "nie mam zdania". To znaczy że liczy na innych a sam nie bardzo na tym się zna albo po prostu zależne od kosztów i dla tego taka opcja byłaby mile widziana. Proponuję już napisać wstępne ceny niektórych części tych drogich tzn. jaki procesor STM32, czy intel fpga, czy inny, co by mógł zaoferować dany procesor- szybkość próbek i ile można na danym procesorze wycisnąć MHz, przetwornik-jaki, jego cena, ile można wycisnąć, i reszta części zależna od konstrukcji. Ja sam nawet nie wiem bo ja tylko naprawiam a nie programuje tego ani nie miałem styczności żeby się zainteresować.

 • #196 10 Lut 2019 19:12
  wieczus
  Poziom 14  

  Witam,
  Deklaruje pomoc na etapie produkcji serii prototypowej.
  Tomek

 • #198 11 Lut 2019 15:50
  gulson
  Administrator Systemowy

  Tylko napiszę, że projekt jest wspierany przez elektroda.pl (także finansowo), oraz przez moderatorów sekcji projektowanie i tworzenie.
  Mógłby się pojawić również w sklepiku za punkty. Jest to eksperyment, możliwe że zostaną w przyszłości podjęte kolejne próby wspólnego działania i projektów OSHW na elektroda.pl

 • #199 11 Lut 2019 15:58
  snow
  Poziom 28  

  Mi się wydaje że jeżeli projekt ma być wspólny to musi być jak najbardziej uniwersalny. Urządzeń przenośnych jest niewiele więc poszedłbym w tą stronę. Urządzenie z wyświetlaczem, bateryjne z pasmem 100MHz i ze 2 albo max 4 kanały.

  Robienie dodatkowych wodotrysków zostawiłbym na kolejne wersje. Zacząłbym od podstawy. Podoba mi się podejście z wymiennymi torami analogowymi.

  Najlepiej zaczynać od czegoś co jest wmiarę realne do zrobienia w jakimś niezbyt odległym czasie jako podstawy. Jak powstanie urządzenie zbyt skomplikowane to projekt upadnie bo oscyloskop będzie miał wszystko a tak to będzie baza do rozwijania i szansa że projekt nie umrze bo nie będzie już co rozwijać.

 • #200 11 Lut 2019 23:17
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Przez ostatnie kilka dni nie miałem możliwości uczestniczyć w temacie i trochę zaskoczyła mnie tutaj nowa ankieta, w której ktoś chętny do pomocy w projekcie miałby coś deklarować.
  Zdecydowanie odcinamy się od tego pomysłu.
  Szyderstwa i kary uważamy za kompletnie chybiony pomysł, a potępianie kogokolwiek za udział w projekcie jest irracjonalne.
  W tym zespole ufamy, szanujemy i wspieramy. Projekt będzie prowadzony i realizowany dobrowolnie.

  Planowałem opracować wyniki po zebraniu przynajmniej 50 odpowiedzi, ale coś się zatrzymało przy stanie licznika 47. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli trud przebrnięcia przez pytania i wypowiedzieli się w tej kwestii. Dzięki Wam, widzimy sens w realizacji tego projektu nie tylko w aspekcie edukacyjnym, ale też inżynieryjnym.

  Widać pewną zgodność w następujących kwestiach:
  - (71,7%) wbudowany zasilacz (nie)
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  - (70,8%) wbudowany wyświetlacz (tak)
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  - (68,2%) rozdzielczość przetwornika (8 bitów)
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  - (56,2%) wbudowany akumulator (tak)
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  - (50%/82%) liczba kanałów pomiarowych 2/4
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  W oparciu o te dane można wstępnie określić stałe lub wymienne bloki urządzenia.

  Preferowana wielkość wyświetlacza to 5-7 cali.
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  Pojawiły się też inne propozycje, np. 3 cale lub 10 cali, ale stanowiły margines. Ze względów czysto praktycznych 5-7 cali wydaje się być atrakcyjną propozycją dla urządzenia przenośnego, oferując dobrą rozdzielczość i akceptowalną cenę. Dla szukających oszczędności, wyświetlacz jest zbędny.

  Zasilacz sieciowy nie będzie wbudowany w urządzenie.
  Polegamy na zasilaniu zewnętrznym oraz wbudowanym akumulatorze. Nie wiem jeszcze jaki akumulator będzie optymalny w aspekcie użytkowym - trwałość, łatwość wymiany, czas pracy i ładowania, odporność temperaturowa... Na pewno będzie moduł akumulatora, a jeżeli ktoś go nie chce, to nie instaluje. Co do zasilania, to widać wyraźną przewagę 12 V oraz 5 V nad innymi opcjami.
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  Moim zdaniem warto rozważyć 2 opcje:
  a) zasilanie przez złącze USB (5 V),
  b) zasilanie od 9 V do 30 V (dla pracujących przy samochodach).

  Spróbujmy zbudować DSO w oparciu o przetwornik 8-bitowy.
  Zaletą takiego podejścia jest maksymalnie efektywne wykorzystanie standardowych pamięci operujących na bajtach oraz względnie niski koszt ADC. Dodatkowy atut, to możliwość odczytania danych z czterech kanałów w jednym słowie 32-bitowym; jeżeli to ma jakieś znaczenie.
  Przetwornik 10-bitowy wymaga albo specjalistycznych zabiegów podczas akwizycji, albo marnuje 37% pamięci.

  Preferowane jest urządzenie z dwoma kanałami pomiarowymi
  Ale widać też spore zainteresowanie opcją 4 kanałów (i więcej). Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować urządzenie pozwalające na instalację przynajmniej 2 modułów 2-kanałowych. Osobiście, chciałbym mieć przynajmniej 8 kanałów. Mogą być wolniejsze, ale dostępne. Zwykły analizator logiczny nie pokazuje kształtu przebiegu, (np. przerzut sygnału), a nie zawsze 4 kanały wystarczają.

  Teraz pora na trochę trudniejsze zagadnienia
  Pasmo przenoszenia
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  Gdyby przyjąć większość bezwzględną, to potrzebujemy 30 MHz. Gdyby przyjąć regułę Pareto, to potrzebujemy 100 MHz, czyli standard dla urządzeń komercyjnych. Ale z drugiej strony mamy budżet, który jest bardzo mały (<600 PLN) oraz propozycje dotyczące próbkowania.
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  Oczekiwana częstotliwość próbkowania sygnału to 100 MHz (>50%) lub 200 MHz (>80%).
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  Przy takim próbkowaniu, nie ma sensu technicznego opracowanie stopnia wejściowego o paśmie przenoszenia 100 MHz.
  Moja propozycja, to 100 MHz próbkowanie i 10 MHz pasmo przenoszenia (-0,1dB) stopnia wejściowego. Myślę, że to będzie wystarczające wyzwanie na etapie alfa, przy tak skromnym budżecie. Jeżeli wszystko zadziała, to zastanowimy się jak poprawić parametry w wersji beta.

  Wielkość pamięci to jedna z najbardziej rozmytych kwestii.
  Propozycje zaczynają się od 2 KiB do 16MiB na kanał. To duża różnica i zupełnie inne techniki realizacji pamięci próbek.
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  Zakładając próbkowanie z maksymalną częstotliwością 100 MHz, 2 KiB wystarczają na ~20 us. Bardzo mało. Z drugiej strony 16MiB, to dość dużo danych. Jeżeli to SDRAM, to zbliżamy się do limitu układowego, gdzie koszt zaczyna grać znaczącą rolę. Karta pamięci raczej nie nadaje się do takiego zastosowania ze względu na wymaganą prędkość oraz trwałość. Myślę, że tutaj będzie pole do optymalizacji i szukania równowagi w kilku aspektach. Warto zastanowić się nad rodzajem pamięci: SRAM, PSRAM, SDRAM, DDRx, Video?

  Została jeszcze kwestia maksymalnego napięcia wejściowego oraz ilości zakresów pomiarowych.
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  Zakładamy, że urządzenie powinno umożliwiać obserwację przebiegów sieciowych, czyli 230 V AC, czyli ~650 Vpp. Dla sondy 1:10 mamy napięcia rzędu ±32,5 V, więc zakres ±40 V powinien wystarczyć. A jeżeli ktoś będzie chciał obserwować napięcia międzyfazowe, to co w takiej sytuacji? Stosować sondę 1:100 czy rozciągnąć zakres napięć wejściowych do 125 Vpp? A może warto zaprojektować dedykowany stopień z napięciem wejściowym ±700 V (lub 1000 V)?
  Nie wyobrażam sobie, aby taki stopień jednocześnie sprawdził się w technice cyfrowej przy pomiarach napięć rzędu 3-5 V, czy jeszcze mniej, np. w aplikacjach zasilanych bateryjnie. Tutaj zdecydowanie będzie miejsce na dedykowane moduły.

  Zakresy pomiarowe od 2 do 15
  Wspólna Sprawa - Projekt DSO na elektroda.pl - Temat podstawowy
  W ilości zakresów jesteśmy ograniczeni maksymalnym napięciem wejściowym (od góry) oraz poziomem szumów (od dołu).
  Dla zakresu napięć wejściowych ±50 V, potrzebujemy zakres 10 V/dz (1:1) lub 100 V/dz (1:10). W tym drugim przypadku możemy zobaczyć maksymalnie 1000 Vpp, czyli dla sinusa około 350 Vrms. Wystarczy dla napięcia sieciowego, ale braknie dla sieciowego międzyfazowego. W tej sytuacji można użyć sondy 1:100. Tak jest też bezpieczniej.
  Warto pamiętać, że potrzebny jest też offset, aby przesuwać przebieg na ekranie. Można go zrealizować sprzętowo dodając napięcie podczas rejestracji, a można programowo, wyświetlając. Ten drugi sposób wymaga nieznacznie większej mocy obliczeniowej, ale upraszcza część sprzętową i daje większą elastyczność w dalszej obróbce danych, np. dodawanie, mnożenie, itp.
  Drugie ograniczenie to poziom szumów stopnia wejściowego. O ile 10 mV szumu dla napięcia sieciowego czy "samochodowego" nie gra roli, o tyle w audio raczej nie zostanie zaakceptowane. W pewnych aplikacjach nie ma sensu walczyć o µV, w innych będzie to cenna wartość. Dlatego warto się zastanowić czy zrealizować AFE o niskim szumie własnym, dobrej liniowości, ograniczając pasmo przenoszenia. Myślę, że warto.
  Na początek proponuję przyjąć standardowy podział oparty na 1, 2, 5. W ankiecie pojawiły się też propozycje oparte na potęgach liczby 2 (4, 8), ale mam pewne wątpliwości czy to jest dobre podejście. Czy 1 kV to 1024 V? ;)

  Podsumowanie:
  - liczba kanałów pomiarowych: 2 standard (+2 opcja)
  - maksymalne napięcie wejściowe: ±40 V
  - liczba zakresów pomiarowych: przynajmniej 8 od 20 mV/dz do 5 V/dz, (opcja od 5 mV/dz do 20 V/dz)
  - maksymalna częstotliwość próbkowania: 100 MHz
  - pasmo przenoszenia: 10 MHz
  - nominalna rozdzielczość ADC: 8 bitów
  - wielkość pamięci na próbki: od 64 KiB do 32MiB
  - preferowane napięcie zasilania: 5 V DC (USB) i/lub 9-30 V DC
  - wbudowany zasilacz (230 V): nie
  - wbudowany akumulator: tak (opcja)
  - wbudowany wyświetlacz: tak (opcja 5", 7"), nie (wyjście HDMI lub VGA lub USB do PC)
  - koszt urządzenia: postarajmy zmieścić się w 1000 PLN dla wersji alfa. Optymalizacją zajmiemy się na etapie prototypu.
  - inne: rejestracja pomiarów na karcie pamięci (powolne próbkowanie), izolacja galwaniczna.

  Ktoś zaproponował wbudowanie analizatora stanów logicznych. Myślę, że nie mamy szansy opracować nic lepszego od Saleae Logic. Być może w przyszłości dodamy taką funkcję, ale chyba jeszcze nie teraz.

  Wbrew pozorom niewiele jest dostępnych przenośnych oscyloskopów 2/4-kanałowych z własnym zasilaniem i wyświetlaczem. Ceny tych dostępnych są przynajmniej 3x wyższe od tego co planujemy zaprojektować, ale oferują np. wbudowany generator sygnałowy.

  Czy nadal jesteście zainteresowani projektem DSO by elektroda.pl?

  edit:
  2019.02.12: Dodałem wykresy z wynikami ankiety.

 • #201 11 Lut 2019 23:43
  tzok
  Moderator Samochody

  W urządzeniu amatorskim nie zachęcałbym (zakresami) do podłączania go do napięcia sieciowego. Zresztą z uwagi na zasilanie z USB, zapewne bez separacji galwanicznej, lepiej żeby amatorom takie pomysły nawet przez myśl nie przechodziły. Napięcie międzyfazowe, jak? Bez sondy różnicowej? Rozmiar pamięci próbek uzależniłbym od rozdzielczość ekranu i przyjąć jako 2-4x rozdzielczości w poziomie. Czyli 2-4kiB.

 • #202 12 Lut 2019 01:51
  -XantiO-
  Poziom 18  

  Teraz więc podzielmy ten projekt na jakieś sensowne fragmenty i dobierzmy jakieś standardy połączenia tych fragmentów.

 • #203 12 Lut 2019 06:44
  modero
  Poziom 21  

  Najpierw zobaczcie ilu jest na to chętnych bo się narobić to nie sztuka a później kupi to 2-3 osoby.
  Myśle ze za te pieniądze i te parametry zainteresowanie nie przekroczy 5 osób.

 • #204 12 Lut 2019 07:34
  tzok
  Moderator Samochody

  DSO138 i podobne idą jak woda, a parametry mają znacznie gorsze. HPS40/50 też się sprzedają, więc o chętnych bym się nie martwił. Jeśli cena będzie dobra to się sprzeda. Poniżej 600zł sam kupię, choćby z ciekawości.

 • #205 12 Lut 2019 09:41
  modero
  Poziom 21  

  korygują wartość jeśli będzie 2 zainteresowanych ... :)

 • #206 12 Lut 2019 12:34
  snow
  Poziom 28  

  tzok napisał:
  DSO138 i podobne idą jak woda, a parametry mają znacznie gorsze


  Może dlatego że DSO138 kosztuje ok. 60zł w Chinach już zmontowany? Przy parametrach które tutaj się wyklarowały takiej ceny nie da się osiągnąć.

  Poza tym te proste i tanie DSO w większości pewnie kupują elektromechnicy/elektronicy samochodowi więc tam pasmo 100MHz jest zupelnie zbędne i taki oscyloskop do 100zł sprawdzi się w sam raz.

  W przypadku projektu Elektrody będzie to raczej oscyloskop konkurujący z rozwiązaniami do 1000zł np. DSO203.

  Nie rozumiem też czemu miałby ten projekt nie mieć możliwości obserwacji napięć sieciowych? Przecież ten projekt jest skierowany do każdego a nie tylko amatora.

 • #207 12 Lut 2019 12:46
  modero
  Poziom 21  

  Dlatego pisałem od początku ten projekt miał by sens jak by nie był sztampowy
  Pewnie zainteresowanie mogło by być podobne ... ale przynajmniej nie wymyślalibyśmy od nowa koła.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jedynie co w tym projekcie jest nie sztampowe to możliwość rozbudowy pamieci do 32MB ...
  Ale mam pewne wątpliwości czy jest to w górnych granicach do zrealizowania "tanio"

 • #208 12 Lut 2019 13:01
  janek1815
  Poziom 38  

  Jak wcześniej pisano podzielić całość na bloki i kto co będzie potrzebował to zamontuje. Wiadomo "serce" będzie to samo kwestia różnicy w oprogramowaniu. Reszta według uznania. tylko każdy moduł musi być kompatybilny z innymi. Wtedy każdy cenę dopasuje do swoich potrzeb. Całość zainteresuje szersze grono.

 • #209 12 Lut 2019 15:14
  amator2000
  Poziom 20  

  Jak dla mnie, to wystarczy projekt jakiejś przystawki do tableta na androidzie, żeby mierzyła do zwykłych 5-10 MHz, 2 kanały i przesył obrazu na ekran tabletu. Jak będę potrzebował czegoś ambitnego, to i tak kupię coś np. z NDN - Made in China, bo w profesjonalne projekty Made in Poland nie wierzę.

 • #210 12 Lut 2019 16:25
  Grzegorz_madera
  Poziom 31  

  Marek_Skalski napisał:
  Nie wiem jeszcze jaki akumulator będzie optymalny w aspekcie użytkowym - trwałość, łatwość wymiany, czas pracy i ładowania, odporność temperaturowa...

  Coś co jest tanie, dostępne i łatwe wymianie. Czyli proponuję koszyk na ogniwa 18650. Dla obniżenia kosztów nie trzeba by było wbudowywać układu ładowarki. Wyjmujemy ogniwa, ładujemy i wkładamy z powrotem. Chociaż układy nadzorujące ładownie nie są jakoś przesadnie drogie.