Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kruger&Matz 1081 + Inne - Problem z dotykowym klawiszem Home - logo Windows

oeriel 02 Lut 2019 09:14 186 0
    oeriel
    Poziom 9  
    Mam problem (zresztą nie tylko ja) z klawiszem Home w tablecie - ten na panelu dotykowym z logo Windows. Rozwiązaniem byłoby wyłączenie go, ale nie wiem jak. Próbowałem różnych sposobów ale nie działają i ciężko jest to znaleźć na innych angielskich forach.

0. Specyfikacja
    • Kruger&Matz Edge 1081 - ale może to dotyczyć innych pokrewnych modeli jak KM1082, Pipo W3 lub Pipo W3F
    • System Windows 8.1 - lecz problem występuje już po uruchomieniu, czyli nawet w BIOSie

1. Problem
    • Polega na tym, że po naciśnięciu go pojawia się oczywiście jego normalna funkcja i wyświetla się menu metro, ale towarzyszy mu takie jakby przepalanie ekranu. Objaw jest taki, jakby po dotknięciu następowało jakieś zwarcie. Ekran migocze a czasem widać jak na pulpicie pojawiają się punkty symbolizujące dotknięcia panelu. Jest ich bardzo dużo i pojawiają się w różnych miejscach, czyli do 10 max.

To by nie było dużym problemem, gdyby nie to, że czasem po kilku dotknięciach tablet się po prostu wyłączył. Objaw podobny jakbym mu zapodał za duże napięcie i się przepalił. I faktycznie, początkowo ekran gaśnie, czarny, martwy. Nie można go włączyć. Przytrzymanie 14-40 sekund nie pomaga. Nawet podpięcie ładowarki nie zapala diody ładowania. Nic, zero reakcji. Nawet wpięcie lampki w USB nie daje żadnej reakcji, mimo, że nawet jak bateria była totalnie wyczerpana, to chociaż mrugnęła.
    Udało mi się to przejść w taki sposób: KM1081 jest ładowany 9V z jacka 2,5mm, ale też może być ładowany z microUSB (jak inne urządzenia) ale słabym prądem. Podpiąłem miernik USB i przez niego do tabletu. Podłączam, jest pobór 0,47A. Po chwili zapala się dioda ładowania. Odłączam USB (bo bateria była pełna przed tą akcją) i uruchamia się normalnie. Tak mi się zdarzyło kilka razy, ale dzięki tej metodzie zawsze wstaje.

• Nie jest to wina jakiegoś niewłaściwego lub niepożądanego dociśnięcia w bebechach tabletu, że np naciskając tam powodujemy jakieś zwarcie na innych elementach. Wnoszę to po tym, że dotykając na tablecie w dowolnym miejscu i przeciągając palec (nadal po ekranie) w miejsce klawisza WIN HOME nic się nie dzieje, nie ma ani reakcji migotania i 'palenia' ekranu, nawet jak dociskam lekko lub mocno - jak również nie pojawia się menu metro. Czyli wiadomo, trzymając dotyk ma wtedy inną funkcję i inne są ignorowane.
    Natomiast naciskając WIN HOME, czy to lekko, czy mocno, problem jest taki sam.

• Problem z przyciskiem nie pojawiał się wcześniej, ale tablet miał zbity dotyk właśnie w tym obszarze, gdzie pęknięcie szło po klawiszu. 80% ekranu działało. Podmieniłem taki sam dotyk z innego tabletu (KM1081 - czyli dokładnie ten sam model), który mam niesprawny, ale dotyk był ok.

2. Sposoby
    • W necie znalazłem dużo sposobów jak wyłączyć klawisz WINDOWS, ale to działa jedynie do klawiatury. Nie ma wpływu na panel.
    • Wyłączenie dotyku w całości nie działa - tzn działa wyłączenie ale to ma się nijak do tego przycisku, on sobie pracuje dalej. Dotyk był wyłączany w Windows w menedżerze oraz w BIOSie - tam jest opcja zmiany dotyku na inny. Kiedy zmieniam na inny model, to faktycznie nie działa, ale WIN nadal pracuje.

3. Rozwiązania
    • Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłączenie go w BIOSie, aby już na starcie nie powodował problemów.
    • Kolejną opcją, to wyłączenie chociaż w Windows, aby tam nie było ryzyka jakiejś awarii.
    • Może być też możliwość jakiegoś odcięcia zasilania, odpięcie taśmy już w samym tablecie, ale obawiam się, że to jest zintegrowane i będzie problem.
    • I najprostsza opcja - nakleić w obszarze tego przycisku jakąś naklejkę, przez którą dotyk tam nie będzie działać. Jak taką znaleźć, bo próbowałem różnych, zwykłe, izolacyjne, nawet z taśmą kaptonową.

Poniżej link do filmu, gdzie autor bardzo ładnie pokazuje wszystkie opcje w BIOSie tego tabletu. Jakby ktoś tam coś znalazł, byłoby miło.

Link

Dowiedziałem się też, że ponoc ten problem mają inni użytkownicy, nie tylko tego modelu. Więc rozwiązanie mogłoby być pomocne. Nawet dla tych co choćby po prostu chcieliby wyłączyć ten przycisk na dotyku, bo im przeszkadza.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.