Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem rolety zewn. przez MOC3041 i BT136

02 Lut 2019 11:38 510 10
  • Poziom 9  
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny nie działania poniższego układu.

Sterowanie silnikiem rolety zewn. przez MOC3041 i BT136

Po włączeniu zasilania i wysterowaniu jednego z optrotriaków, roleta działa ale po kilku sekundach przestaje. Iskrzy w okolicach nóżki T2 triaka. Często pali się rezystor R1 (lub R13).

Silnik rolety pobiera ~120W.
    Co ciekawe mam wykonane takie 4 płytki i 1 z nich działa bez problemów, pozostałe 3 nie.
    Układ jest sterowany z Atmegi.

Próbowałem przelutować optotriaki i triaki na nowe, ale efekt był ten sam.
    Nie wiem jak mogę diagnozować poszczególne elementy.
    Czy rezystory R1 i R13 powinny być jakieś większej mocy? Teraz mam SMD 0805.
  • Poziom 23  
    Spróbuj dać większe rezystory i zobacz co się będzie działo
  • Poziom 27  
    Problem tkwi w maksymalnym napięciu pracy rezystorów,zajrzyj do noty katalogowej.
    Może wystarczy zastosować inny typ rezystora, albo połączyć 2 szeregowo 1/2 rezystancji.Z tego co widzę to napięcie graniczne wynosi AC 200V przez 60s
  • Poziom 43  
    pempek napisał:
    Iskrzy w okolicach nóżki T2 triaka. Często pali się rezystor R1 (lub R13).
    W układzie bezstykowym nie ma prawa nic iskrzyć, chyba że jakość lutowania jest tragiczna, albo iskrzą elementy uszkodzone wcześniej.

peloks napisał:
    Problem tkwi w maksymalnym napięciu pracy rezystorów,zajrzyj do noty katalogowej.
    Też bym tak podejrzewał, jednak sprawny MOC3042 dba o to aby załączanie nie zdarzało się powyżej 20V.
  • Poziom 27  
    Dziękuję Koledze za nauczenie się czegoś nowego, rzeczywiście detekcja przejścia przez zero nie pozwala załączyć triaka powyżej max 20V.
    Patrząc na schemat, zastanawiam się jakie jest napięcie miedzy A1 a G triaka w czasie zamknięcia ?
  • Poziom 43  
    peloks napisał:
    Patrząc na schemat, zastanawiam się jakie jest napięcie miedzy A1 a G triaka w czasie zamknięcia ?
    Praktycznie zerowe, tylko podczas przepływu prądu pojawia się tu napięcie ale i tak mniejsze od 1V.

Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

A wracając do tematu jaki jest spadek napięcia na R11 i R8 w stanie "załączonym"?
  • Poziom 9  
    Koledzy dziękuję za pochylenie się nad moim problemem. Dzisiaj mam trochę czasu i przelutowałem optrotriaki i triaki na nowe.

Odpowiadając - spadek napięcia na R8/R11 jest 2V. Następnie 2V jest na diodach LED oraz 1,17V na diodzie optotriaka.

Nawiązując do wątku
    Cytat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1898059.html] to w moim układzie rezystory R1/R13 są podłączone do T2 triaka (a nie T1).

Czy jeśli pomyliłem podłączenie fazy i masy 230V to układ nie będzie działał?
  • Poziom 9  
    Panowie co jest nie tak w moim układzie jeśli nawet bez włączania optotriaka z uC napięcie na stykach wyjściowych do silnika wynosi ~130V? Zasilam 240V, lecz jak rozumiem bez wysterowania optotriaka, przez triak prąd nie powinien przepływać.
    Optotriak i triak są nowe. Dzieje się tak nawet jak odetnę zasilanie do uC.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Prawdopodobnie mierzysz wyjście nieobciążone, i masz niewielki prąd przez C2/C5 i R14/R15.
    Obciąż np. żarówką.
  • Poziom 9  
    Gdy podłączę żarówkę to miga jak kogut w karetce :)
    Ale masz rację - jak odlutowałem układ gasika to napięcia na wyjściu już nie ma oraz żarówka nie świeci.

Problem jest w tym, że steruję silnikiem i ten gasik przydałby się, ale jednocześnie coś z nim chyba jest nie tak skoro gdy mam podłączony silnik przy wyłączonym optotriaku, to silnik delikatnie buczy jakby chciał się delikatnie obrócić (w tej samej sytuacji żarówka miga).