Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

CMS 04 Lut 2019 19:19 15453 94
    Artur k.
    Admin grupy audio
    kot mirmur napisał:
    FTA14n50c.

Z podzespołami na Aliexpress byłbym ostrożny, zwykle jest tak że jeśli coś u nas jest drogie, a tam tanie to raczej jest lipa.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    tzok
    Moderator Samochody
    Przez najbliższy miesiąc o Aliexpress to można zapomnieć. Czas oczekiwania 48 dni... chiński Nowy Rok.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    kot mirmur
    Poziom 33  
    A jaką mam gwarancję kolego Artur k, że to co kupię u nas jest dobrej jakości i nie pochodzi z chin? Zresztą znalazłem tylko jedną ofertę sprzedaży- z elektrody, ale cena jest trochę powalająca. Mam do naprawy zasilacz z głośnika Harman/ Kardon HKTS210SUB/230, podobny temat był opisany na forum, jest nawet link do schematu. Chyba że są dostępne jakieś zamienniki tych tranzystorów.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    kot mirmur napisał:
    Chyba że są dostępne jakieś zamienniki tych tranzystorów.

Wpisz sobie np. w TME "14N50" i popatrz.
    Nie mniej jednak to Twoja sprawa co zrobisz i czy będziesz sobie włosy z głowy wyrywał. Kupisz tranzystory w Chinach, wlutujesz, układ nie zadziała i nie będziesz wiedział czy jest jeszcze jakaś usterka czy tranzystory lewe.
    Ja już trochę włosów na głowie straciłem - wystarczy. :)

Poza tym temat jest o mierniku, a nie o tranzystorach z Chin.
    CMS
    Administator HydePark
    Artur k. napisał:
    Poza tym temat jest o mierniku, a nie o tranzystorach z Chin.

I na tym zakończmy OffTopic.
    Hetii
    Poziom 15  
    RomanWorkshop napisał:
    Multimetry Aneng AN8008 (z generatorem) / AN8009 / Q1 lub nieco droższy AN870 (5-cyfr), to bardzo udane i uniwersalne konstrukcje. Mimo, że mam już 3 multimetry (UNIT M890G, UNIT UT70B i Mastech MY6243), to poważnie rozważam zakup jednego z nich. Głównie ze względu na szerokie zakresy pomiarowe (R/C/f) z dobrą dokładnością, no i funkcję pomiaru wypełnienia, której nie ma w żadnym moim multimetrze.

A tutaj mała przeróbka dla AN8008/8009: Link.

Zastanawiałem sie też nad an870, ale finalnie zamówiłem
    UT61E, na Ali po 232zł, mam nadzieję, że będzie nie gorszy od tych anengow...
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Przepłaciłeś, na Allegro kupisz UT-61E za ok. 250zł i masz od ręki z polską gwarancją.
    Lepszy na pewno będzie choćby ze względu na komunikację z PC, choć to zależy co kto potrzebuje.
    Anneng z kolei ma max wskazanie 9000, co w wielu przypadkach jest zaletą.
    Ogólnie ja mam już dwa Annengi, z 8002 jestem zadowolony mimo iż ma kilka wad. Q1 mam od niedawna i jeszcze nie mam opinii bo dość długo był u CMS-a. Tak czy siak jeden i drugi na pewno jest wart swojej ceny i raczej trudno będzie w tej cenie znaleźć coś lepszego.
    Hetii
    Poziom 15  
    Artur k. napisał:
    Anneng z kolei ma max wskazanie 9000, co w wielu przypadkach jest zaletą.

A na czym ta przewaga polega bo przecież ten ut-61 w wersji E ma 5 cyfr?
    RomanWorkshop
    Poziom 11  
    Cytat:
    Zastanawiałem sie też nad an870, ale finalnie zamówiłem
    UT61E, na Ali po 232zł, mam nadzieję, że będzie nie gorszy od tych anengow...

Obawiam się jednak, że UNIT UT61E jest gorszy. Na pierwszy rzut oka w dokładności bazowej - 0.1% (Aneng AN870 ma 0.05%), która przekłada się na dokładność pomiarową pozostałych zakresów. Pewnie dlatego UT61E może mierzyć napięcie stałe z maksymalną rozdzielczością 10uV, a AN870 z 1uV.

Na szerokie zakresy pomiarowe i port RS-232 w UNIT'ach ze średniej półki naciąłem się tylko raz, kupując UT70B i więcej nie popełnię tego błędu. Wystarczy poczytać o dokładności pomiarów na najwyższych zakresach w takich UNIT'ach i od razu będzie wiadomo, jakiej klasy są to mierniki. Port RS-232 w praktyce przydał mi się ledwo z 1 raz. Z UNIT'ów chwalę sobie tylko tanie multimetry uniwersalne M890.
    Wawrzyniec
    Poziom 34  
    RomanWorkshop napisał:
    Z UNIT'ów chwalę sobie tylko tanie multimetry uniwersalne M890.
    Kilka dni temu u mnie w pracy kupili taki multimetr UNITa, a dokładnie model M890C+ po tym jak ja zabrałem swój stary, tani 10 letni multimetr Alda M890D. Toż to ten sam multimetr. Zaglądałem do obydwu do środka. Wizualnie nie różnią się niczym. Ta sama płytka.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Hetii napisał:
    A na czym ta przewaga polega bo przecież ten ut-61 w wersji E ma 5 cyfr?

Fakt, przeoczyłem jedno zero. Max wskazanie UT61E to 22000. Od Q1 istotnie jest lepszy ale od AN870 już nie. W sumie też się zastanawiałem nad AN870.

Ogólnie ja jakoś nie mam przekonania do Uni-T. Mam jeden miernik Uni-T - UT70A, dostałem go i jak dla mnie jest badziewny, zaczynając od tego że od zawsze były w nim problemy z przełącznikami - co któryś dłużej nie używany to zaraz przerywał. Baterie kiepsko się wymienia bo miernik ma holster z dziwnego tworzywa które jest twarde i trudno się zdejmuje. Podświetlanie to też jakiś żart, prawie nic nie widać. Poza tym nie widzę sensu podświetlania samego wyświetlacza, bo i tak żeby wybrać zakres czy funkcję to trzeba światło z zewnątrz bo przełącznik funkcji oraz inne przełączniki nie są podświetlane.
    Hetii
    Poziom 15  
    Ech, trochę dałem ciała z tym unitem.
    Na ali już nie mogę tego zakupu cofnąć, napisałem do sprzedawcy czy można coś z tym fantem zrobić, zobaczymy...

W międzyczasie zamówiłem an870, więc najwyżej jak przyjdą oba to zrobię jakieś realne testy wad i zalet.
    RomanWorkshop
    Poziom 11  
    Cytat:
    Kilka dni temu u mnie w pracy kupili taki multimetr UNITa, a dokładnie model M890C+ po tym jak ja zabrałem swój stary, tani 10 letni multimetr Alda M890D. Toż to ten sam multimetr. Zaglądałem do obydwu do środka. Wizualnie nie różnią się niczym. Ta sama płytka.

Zgadza się, a protoplastą tych wszystkich klonów są multimetry firmy Mastech M890.

Cytat:
    Ogólnie ja jakoś nie mam przekonania do Uni-T. Mam jeden miernik Uni-T - UT70A, dostałem go i jak dla mnie jest badziewny, zaczynając od tego że od zawsze były w nim problemy z przełącznikami - co któryś dłużej nie używany to zaraz przerywał.

Zapomniałem napisać, że w moim jest również problem z pokrętłem - czasem po przełączeniu na zakres pomiaru rezystancji lub częstotliwości, włącza się pomiar prądu...

Cytat:
    W międzyczasie zamówiłem an870, więc najwyżej jak przyjdą oba to zrobię jakieś realne testy wad i zalet.

Dokładne testy: Aneng AN870, UNI-T UT61E oraz wielu innych multimetrów (w tym Aneng AN8002/8008/8009 i Q1): Link.
    Wawrzyniec
    Poziom 34  
    RomanWorkshop napisał:
    Zapomniałem napisać, że w moim jest również problem z pokrętłem
    Ja mam kilka lat UT70B - na obecną chwilę nie da się załączyć podświetlenie. Reszta OK.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    RomanWorkshop napisał:
    Zapomniałem napisać, że w moim jest również problem z pokrętłem - czasem po przełączeniu na zakres pomiaru rezystancji lub częstotliwości, włącza się pomiar prądu...

W moim też jest problem z pokrętłem, kryje się to wszystko pod pojęciem "przełączniki", bo szwankują wszystkie. U mnie bywa tak, że pokazuje jakieś wartości z czapki na zakresie pomiaru napięcia czy prądu. Wystarczy kilka razy poprzełączać zakresy i wraca do normy. Jak dłużej poleży nieużywany, znów to samo. Mam kilka mierników z ręcznym wyborem zakresów za pomocą pokrętła (w tym staruszki UM-110, 112) i ten jest jedyny w którym taki problem występuje.
    Badziew i tyle.

Wawrzyniec napisał:
    na obecną chwilę nie da się załączyć podświetlenie.

Żadna strata, i tak jest tak kiepskie że włączanie go niczego nie wnosi poza zużywaniem baterii. :D

Wracając do Anneng - wadą AN870 w porównaniu z Q1 jest brak bargrafu, choć ten w Q1 do idealnych nie należy, to jednak swoją funkcję spełnia całkiem nieźle.
    Q1 wydaje się też nie mieć innego mankamentu który na pewno ma AN8002 i myślę że AN870 też będzie miał bo to bliźniacza konstrukcja.
    Miernik ma funkcję wyłączania po pewnym czasie bezczynności. Problem polega na tym że jeśli nie przekręcimy pokrętła w pozycję OFF i schowamy miernik do woreczka a potem np. do plecaka czy narzędziówki to jeśli przypadkiem naciśnie się SEL, to miernik się włącza, a jak SEL będzie przytrzymany to będzie w kółko zmieniał funkcję i pikał.
    Kiedyś się zastanawiałem co mi tak pika w samochodzie, okazało się że to właśnie miernik w plecaku na tylnym siedzeniu.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Artur k. napisał:
    W moim też jest problem z pokrętłem, kryje się to wszystko pod pojęciem "przełączniki", bo szwankują wszystkie.
    Chińczyk zastosował do włączania miernika i podświetlania najgorsze (ale za to tanie) przełączniki. One nawet podczas lutowania w plytkę potrafią się zepsuć... To najsłabsze ogniwo, poza bardzo słabym jakościowo materiałem samych styków w pokrętle. Trochę poleży i zasiarcza się czy pokrywa jakimiś tlenkami powierzchnia tych blaszek - stąd i kłopoty.
    Artur k. napisał:
    Problem polega na tym że jeśli nie przekręcimy pokrętła w pozycję OFF i schowamy miernik do woreczka a potem np. do plecaka czy narzędziówki to jeśli przypadkiem naciśnie się SEL, to miernik się włącza, a jak SEL będzie przytrzymany to będzie w kółko zmieniał funkcję i pikał.
    Ja bym to widział raczej jako zaletę a nie wadę. Przynajmniej nie rozładuje się bateria niepotrzebnie :) Sam kilkukrotnie zapominałem wyłączyć swojego "służbowego" miernika z taką funkcją (Auto Off) i następnego dnia w pracy zamiast brać się do roboty musiałem lecieć do kiosku po baterię...
    Artur k.
    Admin grupy audio
    398216 Usunięty napisał:
    Ja bym to widział raczej jako zaletę a nie wadę. Przynajmniej nie rozładuje się bateria niepotrzebnie :)

To jest wada, ponieważ nie powinno się dać włączyć miernika inaczej niż poprzez poruszenie pokrętła. W momencie gdy można go włączyć przyciskiem SEL to niestety jest wada, bo jak miernik będzie leżał w narzędziówce z innymi narzędziami to jest spora szansa że zostanie naciśnięty i przygnieciony przycisk SEL, a wówczas miernik będzie cały czas włączony.

No ale to jest temat o Q1, a nie o 8002 i podobnych. :)
    CMS
    Administator HydePark
    Tą samą "wadę" ma opisywany "obok" multimetr cęgowy.
    Natomiast Q1, kilka razy włączył mi się podczas zapinania pokrowca. Usłyszałem piknięcie, otwieram pokrowiec, a miernik włączony. Wyłączam, zapinam etui i znowu słyszę pikniecie. Otwieram ponownie, wyłączam dziada, poprawiam ułożenie kabli i samego przyrządu, zapinam ponownie. Jest ok. Wkładam do plecaka i go zamykam, słyszę pikniecie, noż urwał nać...
    Ale jak się już wie jak ułożyć wszystko w środku, to problem można zminimalizować. Ale trzeba mieć "uszy otwarte" :).
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Pewnie nacisnął się czymś przycisk "power", w Q1 i tak jest lepiej bo ten przycisk nie wystaje, wręcz jest we wgłębieniu. W AN8002 czy UT210E przyciski wystają i tutaj nie da się nauczyć układać kabli w pokrowcu. Tutaj trzeba się nauczyć zawsze zostawiać miernik z pokrętłem w pozycji OFF. Takie działanie miernika sprawia, że funkcja automatycznego wyłączania traci sens, bo i tak trzeba pamiętać by miernik wyłączyć. No chyba że ktoś używa miernika stacjonarnie. W przypadku 8002, czy Q1 pewnie nawet tak bywa, ale po co komu stacjonarny miernik cęgowy (jak UT210E) to nie wiem. :D

Dlatego bardzo sobie cenię przesuwany włącznik w moim CIE8007. :)
    CMS
    Administator HydePark
    Artur k. napisał:
    Dlatego bardzo sobie cenię przesuwany włącznik w moim CIE8007.

O którego przesunięciu i tak musisz pamiętać :)
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Nie muszę - jest automatyczne wyłączanie po chyba 30 minutach. Jak się wyłączy i chcę włączyć to muszę przełącznik z pozycji ON przesunąć na OFF i ponownie na ON. Nie ma innego sposobu na włączenie CIE8007 po automatycznym wyłączeniu. O przypadkowe włączenie w plecaku, czy narzędziówce też nie jest łatwo. Mam ten miernik ponad 10 lat, ani razu mi się przypadkowo nie włączył. :) AN8007 mam niecały rok i dopóki nie nauczyłem się go wyłączać pokrętłem, to często słyszałem pikanie, prawdopodobnie z tego powodu musiałem wymienić pierwszy komplet baterii. Teraz zużywają się jakoś wolniej. :)

Zobaczymy jak Q1 będzie się sprawdzał w bojach.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Artur k. napisał:
    jest automatyczne wyłączanie po chyba 30 minutach. Jak się wyłączy i chcę włączyć to muszę przełącznik z pozycji ON przesunąć na OFF i ponownie na ON.
    Ale jak się po tych 30 minutach wyłączy na automacie, to chyba nadal jakiś prądzik jest pobierany? Jeśli w takim wypadku nie wyłączysz i będziesz używać na następny dzień, może się okazać, ze z baterii zostało wspomnienie - w każdym razie ja tak miałem w tym "służbowym" o którym pisałem.
    Przechodził sobie na auto off i jak danego dnia nie przypomniałem sobie/nie był mi już potrzebny to następnego dnia dyrdałem do kiosku po nową baterię...
    Chyba, że coś zmienili w międzyczasie i ta konstrukcja nie ma już tej wady.
    CMS
    Administator HydePark
    398216 Usunięty napisał:
    Ale jak się po tych 30 minutach wyłączy na automacie, to chyba nadal jakiś prądzik jest pobierany? Jeśli w takim wypadku nie wyłączysz i będziesz używać na następny dzień, może się okazać, ze z baterii zostało wspomnienie

Ubiegłeś mnie, ale miałem zamiar zwrócić uwagę na to samo.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Przez ponad 10 lat nie zauważyłem by po samoczynnym wyłączeniu CIE8007 jakoś strasznie zużywał baterię. Przy codziennym używaniu przez 8-10h dobrej jakości bateria 9V wystarczała na ok. 4-6 miesięcy i właściwie nigdy nie wyłączam przyrządu ręcznie.
    Na pewno AN8007 zużywa baterie bardziej jak się przypadkiem włączy. Jeśli się okaże że Q1 też łatwo przypadkiem włączyć, to zużycie baterii będzie jeszcze większe bo negatywowy LCD cały czas potrzebuje podświetlania.
    nasu
    Poziom 21  
    Mam to cudo od około pół roku. Działa i coś mierzy. Jak dokładnie nie wiem. Przy słabych bateriach i na akumulatorkach 1.25V na pewno gorzej. Przerobiłem na 3.7V 14500 Li-ion połączone równolegle jest lepiej. Fajny poręczny dla mnie wystarczy. Przydało by się to i tamto, ale za te $$$ jest OK. Są i inne wersje, ale bebechy mają takie same. To wyłącznie auto jest denerwujące pip pip i zgasł.
    _pi
    Poziom 9  
    nasu napisał:
    Przerobiłem na 3.7V 14500 Li-ion połączone równolegle jest lepiej.

Zbiłeś napięcie w jakiś sposób czy zostawiłeś tak jak jest?

Multimetr użytkuję od kilku dni i jestem całkiem zadowolony. Głównym kryterium wyboru był brak pokrętła. Pomiary są dokładne jak na moje wymagania. Wyświetlacz wyraźny pod warunkiem, że nie patrzymy na niego pod kątem, wtedy jest zauważalnie gorzej.
    Kilka osób zwróciło uwagę na zbyt szybkie automatyczne wyłączanie. Tą funkcję można wyłączyć trzymając "RANGE" przy włączaniu. Czasem warto przeczytać instrukcję :).
    nasu
    Poziom 21  
    Myślałem o diodzie 0,7V ale podłączyłem na żywca i dalej myślę czy to nie zaszkodzi. Ciekawe na ile wystarcz li-ion 1.8Ah? Wyłączanie mogli zrobić od ostatniego pomiaru, a całkowite wyłączenie tej funkcji często wiadomo jak się kończy. Brak pokrętła w automacie również przeważył no i rozmiar.
    _pi
    Poziom 9  
    Myślałbym bardziej o czymś z diodą zenera 3,3V. Paluszki z fabryki mają nawet 1,65V, więc byłoby perfekcyjnie. Natomiast ogniwa li-ion naładowane mają 4,2V. Po rozładowaniu do 3V za diodą będziesz miał 2,3V, więc słabe rozwiązanie w obie strony moim zdaniem.
    W lidlu aerocelle są po 10zł za 8 sztuk. Według tej recenzji https://www.youtube.com/watch?v=WctsxSd8z0s mają ~1400mAh czyli nieźle.
    nasu
    Poziom 21  
    Niby działa na li-ion i chyba tak zostanie..Po naładowaniu i obciążeniu akumulatorków napięcie trochę spada, ale to jednak ponad 4V. Zwykłych AA mam już wiaderko po kapuście pomimo, że prawie wszędzi mam akumulatorki.
    RomanWorkshop
    Poziom 11  
    Obliczyłem błędy pomiarowe moich multimetrów oraz multimetrów Aneng: UNIT M890, UNIT UT70B, Mastech MY6243 oraz Aneng AN8008/AN8009/Q1/AN870. Jest to maksymalny błąd mierzonej jednostki, który może wystąpić przy danym wskazaniu na wyświetlaczu. Wyniki znajdują się w dołączonej tabeli.

Wyniki ewidentnie wskazują, że najdokładniejszym i najbardziej funkcjonalnym multimetrem jest Aneng AN870. Posiada on wszystkie zakresy pomiaru prądu oraz dodatkowy zakres pomiaru rezystancji. Właśnie ten model zakupię, dziękuję za uwagę.

test00.pdf Download (53.2 kB)