Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

CMS 13 Lut 2019 08:50 8403 78
    ^ToM^
    Poziom 34  
    Artur k. napisał:
    Przez ponad 10 lat nie zauważyłem by po samoczynnym wyłączeniu CIE8007 jakoś strasznie zużywał baterię. Przy codziennym używaniu przez 8-10h dobrej jakości bateria 9V wystarczała na ok. 4-6 miesięcy i właściwie nigdy nie wyłączam przyrządu ręcznie.

W rzeczy samej. Sam mam kilka mierników włączanych przyciskiem. Nigdy ich nie wyłączam - sama się wyłączają. Jedynie na czym polega moja rola, to na ich włączaniu jak znowu potrzeba użyć. Wszystkie przyrządy, które mają Auto-OFF po automatycznym wyłączeniu się, pobierają jakiś znikomy prąd w µA, który nie rozładuje baterii nawet po roku - przynajmniej te, które ja używam. Zatem nie jest to żaden problem jak się włączy w torbie czy kieszeni, gdyż i tak za chwilę się wyłączy.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    W takim razie albo miałem jakiś stary model, który żarł więcej prądu, albo baterie z kiosku były do niczego.
  • Relpol
    mkpl
    Poziom 37  
    Daj dwie diody szeregowo i będzie ok. Zenerka będzie brać prąd
    klistron25
    Poziom 2  
    Kupiłem ZOYI ZT-X podobna zabawka ,tylko inna nazwa.Wadą tego miernika, dal mnie jest , w czasie pomiaru wyłącza się (miną czas i koniec) a powinien działać. Natomiast gdy miernik jest nieaktywny wtedy powinien wyłączyć się.
    Posiadam Goerz Universal 4 rok produkcji 1959 do dzisiaj jest sprawny oraz Universal HV tez jest sprawny. Używałem UM 5 ,UM 7,UM 200 wszystkie miały wadę paralaksy.Kiedy weszły na rynek multimetry cyfrowe stałem się posiadaczem kilku(produkcji tajwańskiej) działają .Najlepszym multimetrem był MASTECH MY-66 ale przełącznik rodzaju pracy nie kontaktuje (wytarte ścieżki)
    jeszcze mam NEO 94-001 i ten też wyłącza się w czasie pomiaru. Za nie całe 100 zł
    czy można kupić coś lepszego?.Moja ocena średnia
    RomanWorkshop
    Poziom 10  
    Wczoraj dostałem Aneng AN870 i podzielę się pierwszymi spostrzeżeniami. Od razu po włączeniu rzucają się w oczy bardzo blade cyfry na wyświetlaczu LCD. Co najmniej 50% mniej nasycone, niż w typowych multimetrach. Przypuszczam, że jest to spowodowane niższym napięciem zasilania 3V (typowe mierniki mają 9V). Wadliwa partia wyświetlaczy, czy błąd konstrukcyjny są mniej prawdopodobne.

Druga sprawa, to wolny pomiar rezystancji: 10-15s na otrzymanie ostatecznego wyniku (nie liczę wyszukiwania zakresu). Sprawa trzecia, to niedokładny pomiar pojemności na najniższym zakresie (Mastech MY6243 pokazuje 34p/474p, a Aneng AN870 43p/500p).

Niewątpliwie za taką cenę jest to kombajn pomiarowy z dość dobrą dokładnością, ale nieco ociężały. Poniżej załączam skan instrukcji.

Aneng AN..0.pdf Download (977.38 kB)

Edycja:
    Instrukcja podaje, że w przypadku pomiaru pojemności/częstotliwości, zakresy przepełniają się po przekroczeniu wartości 9999, co nie jest prawdą przy pomiarze częstotliwości. Instrukcja podaje też, że maksymalny zakres pomiaru częstotliwości to 9.999 MHz, co również nie jest prawdą.
    W rzeczywistości zakresy częstotliwości to: 199.99 Hz, 1.9999/19.999/199.99 kHz, 1.9999/19.999 MHz. Miernik nie mierzy żadnego sygnału, o częstotliwości poniżej 1 Hz. Miał też problemy z pomiarem częstotliwości 1/2/4 Hz z mojego generatora na ATmega48 (stopień wyjściowy to połączone równolegle tranzystory NPN i PNP).

W praktyce multimetr Aneng AN870 mimo drobnych wad, sprawuje się dobrze. Blade cyfry na wyświetlaczu najbardziej przeszkadzają w świetle słonecznym (przy sztucznym oświetleniu mniej).
    A.J.Electronics
    Poziom 17  
    Mój Aneng Q1 za kilka dni pewnie dotrze do mnie - według tracking'u - jest już we Francji. Dziś zauważyłem ten temat i jestem pocieszony Waszymi uwagami. Myślę, że zużycie baterii będzie jakimś problemem, dlatego pomysł kolegi @nasu z baterią Li-Ion jest dobry, ale dodałbym diodę w szereg. Po sprawdzeniu i przetestowaniu podzielę się moimi wrażeniami.
    ams8
    Poziom 9  
    Od miesiąca mam AN8009. Pierwotnie byłem nastawiony na Q1, ale zniechęciła mnie przede wszystkim duża zależność wyrazistości wyświetlacza od stanu baterii zasilającej.
    Zaintrygowała mnie też możliwość 'upgrade' modeli 8008/8009 w celu poprawienia szybkości działania. Otworzyłem przyrząd i zamieniłem fabrycznie zainstalowany kondensator 100 µF na 0.1 µF + 1000 µF. Obserwowana na ekranie oscyloskopu amplituda zakłóceń uległa znacznemu zmniejszeniu, ale czy to poprawiło szybkość działania - trudno mi ocenić. W każdym razie miernik jak na moje potrzeby jest świetny, w komplecie są fajne dodatki. Jest mały, bardzo poręczny, zaskakująco lekki - przyzwyczajony jestem do mierników ciężkich, otulonych gumą, stabilnie leżących na stole, a ten po prostu robi wrażenie, że zaraz się ześlizgnie z blatu. Spróbuję podkleić go gumowymi nóżkami.
    A.J.Electronics
    Poziom 17  
    Dziś dotarł mój Q1.

Pierwsze złe wrażenie sam se zrobiłem - nożem przy otwieraniu paczki przeciąłem lekko z boku torebeczkę do chowania przyrządu :( .
    Poza tym wiedziałem, że to mały przyrząd ale jest mniejszy niż się spodziewałem.
    Pierwsze próby dają dobre wrażenie. Może taka mała wada, nie pamięta " na czym był gaszony " przy odpalaniu zawsz DC V.
    Żona mi nie pozwoliła wsadzić sondy temperatury do herbaty, którą piła, więc nie próbowałem pomiaru temperatury. Wszystko inne co sprawdzałem wydaje się O.K.
    Jak na moje potrzeby chyba będę zadowolony z przyrządu.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    A.J.Electronics napisał:
    Żona mi nie pozwoliła wsadzić sondy temperatury do herbaty, którą piła,
    A do swojej wolałeś nie ryzykować?
    CMS
    Administator HydePark
    A.J.Electronics
    Poziom 17  
    398216 Usunięty napisał:
    A do swojej wolałeś nie ryzykować?

Haha, akurat nie piłem.

Włożyłem sondę do szklanki, wlałem wrzątek z czajnika i.... pokazało mi 85 stopni :)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    A.J.Electronics napisał:
    pokazało mi 85 stopni
    Można chyba uznać za poprawny wynik. Już w chwilę po odłączeniu źródla grzania temperatura wody spada do jakichś 95*C, szklanka też ma jakąś pojemność cieplną co obniży temperaturę o kolejne kilka stopni. Poprawny pomiar wykonałbyś gdybyś zmierzył gotującą się wodę w czajniku.
    ams8
    Poziom 9  
    nasu napisał:
    Wybrałem Q1 bo jakoś w miernikach to pokrętło mi się "piiipta".

Ja mam już swoje lata i wolałem pokrętło, chyba z przyzwyczajenia - ten Q1 za bardzo przypomina piloty do sterowania sprzętami TV-audio. Mam uraz na tym tle, bo klawisze paru moich pilotów mają pozamieniane funkcje i zamiast zrobić mute to wyłączam urządzenie a zamiast pogłośnić zmieniam kanał. No i niepokoi mnie możliwość przypadkowego załączenia np. przy pakowaniu. A w 8009 jak chcę załączyć to pokręcam w prawo, a żeby wyłączyć - w lewo, to już ten wiek, kiedy docenia się prostotę...
    A.J.Electronics
    Poziom 17  
    Powracam do tematu, już jakiś czas korzystam z tego mierniczka.
    Zdążyłem się przyzwyczaić do tego, że się czasowo wyłącza mimo dokonywania pomiarów. Zeruje mu się czas auto power OFF przy zmianach wyboru funkcji. Jak mi piszczy minutę przed wyłączeniem, to zmieniam funkcję i wracam do obecnej to mi się nie wyłączy. Druga rzecz, do której się przyzwyczaiłem, to że przy starcie zawsze ma DC V.

Zaskoczył mnie dużym plusem ( jak dla mnie ) tym, że białą diodę LED zaświeca przy pomiarze czego mi brakowało w starszych moich miernikach. Dla mnie jest to bardzo pomocne w pracy.

Jeśli idzie o baterie, to kupiłem VARTA Longlife Max Power za całe 4 zeta za dwie sztuki i do tej pory Q1 nie płacze, że mu brakuje power'a.

Moim zdaniem mierniczek wart polecenia.