Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio analogowe FM i AM w przyszłości

xpira 08 Lut 2019 00:20 6057 105
  • #91 08 Lut 2019 00:20
    Kpc21
    Poziom 23  

Mario-1990 napisał:
    Moim zdaniem, powtarzam ,,moim,, radio typu dab nie ma sensu z powodu czysto ekonomicznego, bo po co kupować nowe odbiorniki skoro prawie każdy w domu posiada np. cyfrowy polsat, czy coś w tym rodzaju i w każdym z nich są kanały radiowe, wystarczy podłączyć dekoder do wzmacniacza i gotowe, radio cyfrowe gotowe.

No nie do końca. Sporo ludzi porezygnowało z Polsatów i innych Cyfr+, gdy weszło DVB-T, bo subskrybowali te usługi tylko ze względu na bezproblemowo osiągalną wysoką jakość obrazu. I nie przeszkadzało w tym to, że przez parę lat Polsat pędził swój sygnał satelitarny kanałów TVP sygnałem analogowym ze zwykłej anteny siatkowej :) Byli skłóceni z TVP i TVP nie chciało im udostępnić sygnału w bardziej cywilizowanej formie.

• Sklep HeluKabel
  • #92 08 Lut 2019 15:12
    gaspaccio
    Poziom 17  

Radio FM obroni się własnie przez to że ma krótki zasięg, bardzo dużo ludzi słucha lokalnych stacji przy śniadaniu, w drodze do pracy i z pracy. Takie stacje nie będą miały szans żeby się wybronić z starciu z molochami, więc będą trwały przy FM i swoich małych nadajnikach.

• Sklep HeluKabel
  • #93 09 Lut 2019 19:59
    CHOPIN66
    Poziom 11  

Mi się z kolei obiło o uszy ,że są plany połączenia UKF CCIR i UKF OIRT w jedno super pasmo obejmujące częstotliwości od 64MHz do 108MHz co dało by pasmo o szerokości 44MHz .

• #94 09 Lut 2019 20:16
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

CHOPIN66 napisał:
    Mi się z kolei obiło o uszy ,że są plany połączenia UKF CCIR i UKF OIRT w jedno super pasmo obejmujące częstotliwości od 64MHz do 108MHz co dało by pasmo o szerokości 44MHz .

Z dziurami?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo_4_m

• #95 09 Lut 2019 20:38
    Jacekser
    Poziom 17  

CHOPIN66 napisał:
    ...co dało by pasmo o szerokości 44MHz .

Już widzę tę bitwę o pasma.Kiedyś chciano odebrać(nadal chcą?)częstotliwości w pasmach krótkofalarskich (2 metry)i dać głównie radiotaxi,ale póki co nie przeszło.Chyba że w jakiś sposób (jaki-?)doprowadzą do tego że korzystając z tych częstotliwości wzmogą handel czymśtam(i nie mam na myśli obecnie przeważającej reklamy).

• #96 09 Lut 2019 21:10
    michalko12

Jacekser napisał:
    i dać głównie radiotaxi

A po co im w tych czasach?

• #98 09 Lut 2019 22:42
    Rezystor240
    Poziom 36  

Piottr242 napisał:
    wszystkie taksówki jakimi jechałem w ostatnim czasie były wyposażone w tablet z aplikacją

W mym mieście ciągle analog, co dla mnie jest plusem.
    Gadają w okolicy 160.400MHz w NFM.

• #99 09 Lut 2019 23:00
    tomek122
    Poziom 21  

Gdzieś w tym temacie przeczytałem, żeby posłuchać dłużej radia cyfrowego zanim się wyda opinię, że jest lepsze czy gorsze...
    To moge powiedzieć o cyfrowej telewizji, jakpść ok ale do momentu jak nie ma zakłuceń... jeśli są to obraz się haczy i noe da się oglądać, co innego analog... obraz gorszy ale dalej jest. Słuchajcie w ten sposub radia cyfrowego...nie da się a naaloga z zakłuceniami ale jednak tak.

• #100 09 Lut 2019 23:53
    michalko12

Nie wiem jak jest, ale dopuszczam taką opcję, że DAB jest tak pomyślany, że przy takim samym poziomie sygnału gdzie FMu nie da się już słuchać z powodu zaszumienia, transmisja cyfrowa dalej jest możliwa.

• #101 10 Lut 2019 00:00
    pawelr98
    Poziom 36  

michalko12 napisał:
    CHOPIN66 napisał:

Z dziurami?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo_4_m

Nikt nie mówi że trzeba schodzić aż tak nisko.
    Można także zatrzymać się wcześniej a zamian pójść nieco w górę.

Zapewne gdyby przejść na takie pasmo to popularne stałyby się odbiorniki Japońskie 76-108MHz.
    Dzięki temu nie trzeba by szukać producentów skłonnych produkować urządzenia na nowe pasmo.

Jeszcze inna sprawa. W wielu krajach kiedy pasmo FM jest zapchane to stacje przenoszą się na fale średnie. Dlaczego u nas tak nie jest ?

Na średnich panuje u nas cisza i praktycznie nikt nie nadaje. Jeśli już to może jedna nieduża stacja(moc 800-1000W) na miasto.

• #102 10 Lut 2019 12:57
    kris8888
    Poziom 29  

pawelr98 napisał:

Jeszcze inna sprawa. W wielu krajach kiedy pasmo FM jest zapchane to stacje przenoszą się na fale średnie. Dlaczego u nas tak nie jest ?

Bo nie ma odbiorników z modulacją FM na zakres fal średnich. Zresztą postanowienia ITU-R nie przewidują używania takiej "szerokopasmowej" modulacji na zakresie fal średnich, dopuszczone jest tylko AM.

A porównanie jakości odbioru pomiędzy AM i FM, co tu nie ukrywać,to przepaść. Kto w obecnych czasach chciałby słuchać audycji wśród szumów i trzasków, z pasmem przyciętym do 4,5kHz. Nie wiem czy z tego powodu ten projekt uruchomienia lokalnych stacji radiowych na zakresie fal średnich AM (tzw. radio gminne) umarł śmiercią naturalną. Kilka lokalnych rozgłośni jeszcze na początku poprzedniej dekady przez pewien czas działało na średnich: https://pomorska.pl/twoje-gminne-radio/ar/6604099..
    W sumie szkoda, bo zakres fal średnich obecnie się marnuje.

• #103 10 Lut 2019 13:45
    andrzejlisek
    Poziom 28  

kris8888 napisał:
    pawelr98 napisał:

Bo nie ma odbiorników z modulacją FM na zakres fal średnich. Zresztą postanowienia ITU-R nie przewidują używania takiej "szerokopasmowej" modulacji na zakresie fal średnich, dopuszczone jest tylko AM.

Nie słyszałem, żeby gdziekolwiek na świecie na falach średnich był FM i to jeszcze szerokopasmowy. Może w tych innych krajach na falach średnich tez jest AM ze wszelkimi wadami tej transmisji? Teoretycznie może istnieć FM na falach średnich, ale wąskopasmowy taki, jak w radiotelefonach, jednak jakość dźwięku będzie gorsza niż a FM szerokopasmowym, ale lepsza niż w AM a i tak wiąże się z wymianą radioodbiornika (przerobienie odbiornika AM na FM nie jest możliwe). Gdzieś czytałem o stereo na AM i nawet jest opracowane kilka sposobów (nie wiem, czy którykolwiek w ogóle wyszedł poza próby i eksperymenty), jednak stereo nie bardzo pasuje do ogólnej jakości tej transmisji.

• #104 10 Lut 2019 19:57
    pawelr98
    Poziom 36  

Stereo-AM istnieje i działa. Nie tylko w USA ale także w Europie.
    Tak samo jak HDradio na AM poprawiające jakość dźwięku.
    HDradio niejako dało nowe życie AM-stereo, różnica między kanałami jest zakodowana w formie cyfrowej.

Co do średnich to oczywiście miałem na myśli AM.

Ale od siebie jeszcze dodam.
    Odbieranie sygnału FM przez radio AM jest bajecznie proste.
    Wystarczy odstroić lekko radioodbiornik i modulacja FM może być demodulowana przez odbiornik AM. W ten sposób pracują choćby odbiorniki superreakcyjne.

Jak częstotliwość stacji FM zaczyna się odchylać w kierunku częstotliwości odbieranej to rośnie amplituda, jak zaczyna się oddalać od częstotliwości odbieranej to amplituda maleje. I w ten sposób modulacja FM zamienia nam się na AM.

Jeżeli ktoś posiada RTL-SDR to można włączyć demodulację AM i szukać po "brzegach" danej stacji radiowej FM. Można sobie poeksperymentować i zobaczyć skuteczność takiego rozwiązania.

https://www.youtube.com/watch?v=65814JGYm5s
    Tutaj przykładowo można zobaczyć odbiór na zwykłym tranzystorowym radiu "Planeta" produkcji ZSRR.
    Miasto to Los Angeles.

W przypadku innych nowoczesnych odbiorników szumy i trzaski były mniej zauważalne. Zapewne filtracja sygnału jest lepsza.

• #105 10 Lut 2019 21:01
    kris8888
    Poziom 29  

pawelr98 napisał:

Wystarczy odstroić lekko radioodbiornik i modulacja FM może być demodulowana przez odbiornik AM. W ten sposób pracują choćby odbiorniki superreakcyjne.

Zgadza się, w ten sposób nawet działały pierwsze polskie odbiorniki z zakresem UKF, np. Podhale. Jednak jakość odbioru FM dużo gorsza niż w przypadku standardowego demodulatora.
    Inna sprawa, że ostatnio znacznie się poprawiła jakość modulacji AM np. I programu PR na falach długich. Obecnie nie stosuje się już standardowego sposobu modulacji AM a komputerowe kluczowanie wielu wzmacniaczy fali nośnej i składanie w ten sposób obwiedni sygnału AM. Podobno jest to przymiarka do ewentualnej transmisji cyfrowej w przyszłości. To byłoby ciekawe, takie DAB na falach długich.

• #106 11 Lut 2019 00:14
    pawelr98
    Poziom 36  

Film sprzed godziny.

Popularny youtuber Techmoan przy okazji recenzji radioodbiornika omawia stan DAB-u w UK.

Link

Dla mnie najciekawszym fragmentem jest to co stało się po przejściu z DAB na DAB+.

Kodek pozwala na lepszą kompresję ? No to obcinamy bitrate do 24-48Kbps.
    A co poniektóre stacje nadają muzykę w mono.
    To wręcz sprawia iż DAB w takim wydaniu zaczyna być w konkurencji wobec AM a nie FM.