Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik grubości cięcia traka taśmowego na arduino

czmiel1000 03 Lut 2019 10:26 297 15
  • #1 03 Lut 2019 10:26
    czmiel1000
    Poziom 2  

Witam, jestem na etapie budowy traka taśmowego, chciałbym zbudować sterownik / nastawnik grubości cięcia, coś takiego jak selbit isp 07, podnoszenie odbywa się za pomocą silnika trzyfazowego 0,55 kW poprzez zwykłe styczniki prawo/lewo, napęd śrubowy. posiadam sterownik selbit isp 06, ale jego czasy świetności już minęły i wnet zapewne wyzionie on ducha.
    Moje pytanie brzmi: czy jest możliwość zbudowania czegoś takiego na bazie arduino uno z wykorzystaniem enkodera obrotowego (impulsowego) selbit poi-xx (taki posiadam)
    sterownik miałby podnosić i opuszczać głowicę o zadaną grubość w mm i uwzględniać rzaz brzeszczotu.
    Nowy selbit kosztuje około 2000 pln, więc myślę, że gra warta świeczki.
    cały osprzęt posiadam (enkoder, arduino, wyświetlacz, klawiaturę, przekaźniki) jednak trochę mało wiedzy mam w zakresie programowania. Podłączenie elektryki nie stanowi problemu. Całą konsolę sterującą budowałem od podstaw.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 15
  • #2 03 Lut 2019 12:52
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego albo chcesz mieć zabawkę, albo w pełni funkcjonalnego automatycznego traka.
    Najpierw odpowiedź sobie na to proste pytanie.

0
  • #3 03 Lut 2019 13:23
    Wojciech.
    Poziom 32  

Zbudować się da, tylko pytanie czy praca będzie zadowalająca.

Główne aspekty

1. Pozycjonowanie zakładam że enkoder inkrementalny. Trzeba ustalić odpowiednią bazę od której układ będzie się zerował.
    2. Odczyt impulsów. Trzeba będzie pobawić się w zamianę napięć logicznych X->5V żeby nie uszkodzić arduino.
    3. Zamiana jednego impulsu obrotowego na odległość w ruchu postępowym.
    4. Prosty układ automatycznej regulacji z sterowaniem trójpołożeniowym(Góra, dół, stop).
    5. Dodatkowe bajery jak klawiatura wyświetlacz.

0
  • #4 03 Lut 2019 20:22
    czmiel1000
    Poziom 2  

Cytat:
    Kolego albo chcesz mieć zabawkę, albo w pełni funkcjonalnego automatycznego traka.
    Najpierw odpowiedź sobie na to proste pytanie.

Jak się ma twoja odpowiedź do mojego pytania?
    Po pierwsze: nie chodzi o w pełni automatyczny trak tylko o proste, automatyczne wymiarowanie ucinanej deski.
    Po drugie: Aktualnie pracujemy na dwóch trakach, Woodmizer lt40 i stary Walter (modelu nie pamiętam), obydwa ze sterownikami selbit i hydrauliką. Może to nie megafabryka, ale przerób na poziomie 20 m3 gotowego produktu dziennie wskazuje na to, że wiem czego potrzebuję i nie jest to zabawka.
    Po trzecie: Buduję cały trak sam, dla siebie, do mojej firmy, nie zamierzam tego nikomu sprzedawać ani robić nikomu konkurencji. Jeżeli masz duże doświadczenie w budowie takich rzeczy to napisz mi czy twoim zdaniem jest sens w to brnąć czy głowy sobie nie zawracać.

Wojciech-u zadałeś kilka kluczowych pytań
    Zamiana jednego impulsu na odległość - z tym nie będzie problemu, mogę policzyć liczbę impulsów na jeden obrót śruby razy skok gwintu, możemy też wykorzystać czujnik liniowy na listwie magnetycznej (też posiadam)
    Nie wiem o co chodzi z napięciami logicznymi, wiadomo że arduino pracuje na 5vdc, ale sterowanie silnikiem odbywać się bedzie za pośrednictwem przekaźników. No chyba że chodzi o sam enkoder. Tu wykorzystać możemy dowolny dostępny na rynku. Nie musi być ten co mam.
    Co do klawiatury i wyświetlacza to nie bajery. Są one konieczne do wprowadzania wymiarów podczas pracy. Kłody są różne i wymiary też więc konieczne jest wprowadzanie ich na bieżąco.

0
  • #5 03 Lut 2019 21:13
    Wojciech.
    Poziom 32  

czmiel1000 napisał:
    Nie wiem o co chodzi z napięciami logicznymi, wiadomo że arduino pracuje na 5vdc, ale sterowanie silnikiem odbywać się bedzie za pośrednictwem przekaźników. No chyba że chodzi o sam enkoder. Tu wykorzystać możemy dowolny dostępny na rynku. Nie musi być ten co mam.

Jeżeli będzie pracował na 24V to trzeba będzie zmienić napięcie sterowania na 5V. To nie jest jakiś trudny problem, wykorzystać kilka transoptorów. Z chin zamawiałem gotowe takie płyteczki 24V->5V.

czmiel1000 napisał:
    Co do klawiatury i wyświetlacza to nie bajery. Są one konieczne do wprowadzania wymiarów podczas pracy. Kłody są różne i wymiary też więc konieczne jest wprowadzanie ich na bieżąco.

Wyświetlacz okey, najlepsza opcja od razu z przejściówką na I2C żeby nie trzeba było dużo I/O wykorzystywać.

Klawiatura okey w razie problemów zawsze można zmianę wymiaru zrobić na 3 przyciskach.

No i kwestia bazowania. Trzeba obrać punkt bazowy i wykrywać go za pomocą czujnika krańcowego.

0
  • #6 03 Lut 2019 22:53
    czmiel1000
    Poziom 2  

Cytat:
    Jeżeli będzie pracował na 24V to trzeba będzie zmienić napięcie sterowania na 5V. To nie jest jakiś trudny problem, wykorzystać kilka transoptorów. Z chin zamawiałem gotowe takie płyteczki 24V->5V.

Ja widzę to tak: do zasilania arduino mam zasilacz na 5vdc, potem do sterowania 2 przekaźniki na 5vdc które załączą 2 styczniki zasilane napięciem 230vac. czyli:
    arduino --> przekaźnik 5vdc --> stycznik 230vac --> 400v na silnik
    Cytat:
    Wyświetlacz okey, najlepsza opcja od razu z przejściówką na I2C żeby nie trzeba było dużo I/O wykorzystywać.

I2C też mam, z podłączeniem tego całego ustrojstwa nie będę miał problemów, tylko gorzej z napisaniem tego dla arduino.

Cytat:
    Klawiatura okey w razie problemów zawsze można zmianę wymiaru zrobić na 3 przyciskach.

Tak, to też jest dobre rozwiązanie

Cytat:
    No i kwestia bazowania. Trzeba obrać punkt bazowy i wykrywać go za pomocą czujnika krańcowego.

Bazowanie nie jest konieczne. Najważniejsze jest to, żeby sterownik podnosił i opuszczał na zadaną grubość uwzględniając grubość cięcia czyli rzaz piły. Dodam jeszcze, że selbit isp 06, który posiadam nie ma czujnika położenia głowicy ani nawet żadnej krańcówki. Mierzy tylko przesunięcie. Znaczy to że sterownik nie ma pojęcia gdzie aktualnie znajduje się głowica tnąca. On tylko podnosi albo opuszcza o wpisane milimetry.
    Nowszy sterownik, który mam w Wood-mizerze czyli isp07, pracuje na enkoderze liniowym i tam już sterownik odczytuje aktualne położenie. Ale jak już pisałem nie jest to konieczne. A krańcówki mogą służyć jedynie do tego, by głowica nie pojechała za daleko.

0
  • #8 11 Lut 2019 17:44
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

czmiel1000 napisał:
    Moje pytanie brzmi: czy jest możliwość zbudowania czegoś takiego na bazie arduino uno z wykorzystaniem enkodera obrotowego (impulsowego) selbit poi-xx (taki posiadam)
    sterownik miałby podnosić i opuszczać głowicę o zadaną grubość w mm i uwzględniać rzaz brzeszczotu.

Tak.
    czmiel1000 napisał:
    z podłączeniem tego całego ustrojstwa nie będę miał problemów, tylko gorzej z napisaniem tego dla arduino.

Koszt napisania programu i przetestowania z pewnością przekroczy te 2kPLN jeśli sam tego nie wykonasz.
    Sorry ale żul za 10-15zł/h tego ci nie napisze.

0
  • #9 11 Lut 2019 17:57
    Pittt
    Poziom 31  

Strumien swiadomosci swia napisał:

Koszt napisania programu i przetestowania z pewnością przekroczy te 2kPLN jeśli sam tego nie wykonasz.
    Sorry ale żul za 10-15zł/h tego ci nie napisze.

ale może jakiś student ?

Jeżeli autor wątku nie będzie pisał sam programu to czemu się nastawił na Ardiuno zamiast na profesjonalne rozwiązanie ? Za 1000 zł można nabyć PLC, panel i enkoder a może i starczy na zgrabną szafkę. Będzie wyglądało i służyło.
    Skoro ten tartak to nie zabawka to czemu brniesz w zabawki ?

0
  • #10 11 Lut 2019 18:39
    Poziom 43  

Pittt napisał:
    Za 1000 zł można nabyć PLC

A gdzie tam, Siemensa czy mellera kupi za 2 stówki.

1
  • #12 12 Lut 2019 11:17
    invador
    Poziom 9  

Pittt napisał:
    Za 1000 zł można nabyć PLC, panel i enkoder a może i starczy na zgrabną szafkę. Będzie wyglądało i służyło.
    Można prosić o przykładową konfigurację ?

0
  • #13 12 Lut 2019 12:00
    Poziom 43  

Wojciech. napisał:
    Napisanie programu na arduino to kilka wieczorków przy piwku

He he , taki program będzie tak trwały jak kac po tym napoju i o tyle bólu głowy cię przyprawi.
    Pozatym trzeba peryferia i tak zrobić bo to działało chociaż w założeniach.

Dlatego polecam logo simensa, ma liczniki pamięć, i cały koszyk do zaimplementowania funkcji cyfrowych.

0
  • #14 12 Lut 2019 15:36
    and_rog
    Poziom 21  

Zabrzmi dziwnie, ale odpowiedź sprawdzona: do przemysłu tylko PLC.

0
  • #15 12 Lut 2019 16:31
    Wojciech.
    Poziom 32  

Strumien swiadomosc... napisał:
    He he , taki program będzie tak trwały jak kac po tym napoju i o tyle bólu głowy cię przyprawi.

Dlaczego ma być nie trwały?
    Strumien swiadomosc... napisał:
    Pozatym trzeba peryferia i tak zrobić bo to działało chociaż w założeniach.

Peryferia to najmniejszy problem. Kilka transoptorów na wejścia i 2 moduły przekaźników.

0
  • #16 12 Lut 2019 21:06
    icos13
    Poziom 14  

Moim zdaniem rownież lepiej zastosować sprawdzone rozwiązanie które ktoś zaprojektował i dosostosował do warunków przemysłowych i możliwych zakłóceń. Nie wiem jak mocny jestes z elektroniki, ale przynajmniej z moją wiedzą nie chciałbym brnąć w coś w czym będę dochodził dlaczego policzyło mi więcej impulsów , dlaczego arduino się nagle przywiesiło , zresetowało, co posiało po wejściach że przy kolejnym pozycjonowaniu coś jest nie tak....Moim zadaniem lepiej dołożyć 300 -400 zł i iść w profesjonalne rozwiązanie. Z moich doświadczeń wynika ,że takie rzeczy niestety mszczą się w najmniej odpowiednim momencie. Pomyśl czy warto jak przez arduino źle wytniesz komuś materiał ,ile to będzie kosztować i jak szybko rozwiązanie profesjonalne w takim wypadku się zwróci? Dodatkowa problem który jest istotny to Twoje bezpieczeństwo . Budując taki układ narażasz siebie /swoich bliskich na wypadek. Co jeżeli np na skutek zakłóceń pozycjonowanie uruchomi się w trakcie cięcia? Jeżeli jeszcze masz jakichś ludzi zatrudnionych to już w ogóle odradzam takie manewry ,tylko na wszystko papier i uruchomienie zgodnie z dokumentacją maszyny bo można komuś płacić do końca życia rentę , a o kilku latach wakacji nie wspomnę.

1