Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia

03 Lut 2019 12:44 342 15
  • Poziom 4  
    Witam mam problem z piecem dwufunkcyjnym beretta (ma on około 15 lat) . Spada w nim ci¶nienie , w lato było OK gdy tylko podgrzewał wodę w zbiorniku . Serwisant wpu¶cił w obieg płyn uszczelniaj±cy i na pocz±tku było lepiej nie musiałem dopuszczać wody nawet przez dwa tygodnie . Teraz co około 4-6 dni . Gdy piec nie pracuję ci¶nienie nie spada b±dĽ spada wolniej . Grzejniki nie ciekn± i nigdzie nie widzę żadnych wycieków i zawilgoceń . Co mam sprawdzić , gdzie szukać przyczyny ?
  • Poziom 12  
    Najprawdopodobniej do wymiany zbiornik ci¶nieniowy . Po tylu latach siada membrana w nich . To taka czerwona gruszka w piecu lub w jego okolicy .
  • Poziom 4  
    Też tak podpowiadałem serwisantowi , ale on twierdził że wtedy ci¶nienie by rosło i spadało . Wahałoby się , a u mnie po prostu spada .
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    zwykle tak jest, że je¶li naczynie przeponowe jest walnięte to przy grzaniu kotła ci¶nienie ro¶nie i wtedy jesli zadziała zawór bezpieczeństwa to następuje gwałtowny spadek ci¶nienia.
    Je¶li zawór nie zadziała to ci¶nienie spadnie po wychłodzeniu się wody w instalacji c.o., więc jest w tym sporo racji, że ci¶nienie raz by rosło, a raz spadało.
    Możliwe, że siada wymiennik pierwotny, który ma mikrowyciek, którego nie widać, bo przy pracy kotła woda odparowuje.
    Tak czy siak jest to trochę jak szukanie igły w stogu siana ale od tego jest serwisant, aby znaleĽć przyczynę ale z drugiej strony szkoda mu czasu na szukanie tej igły skoro nie zapłacisz mu ekstra za jego czas, więc serwisant ma to gdzie¶.
    Musisz sam próbować ustalić przyczynę ale do tego przydaje się znajomo¶ć podstaw jak działa kocioł gazowy i jak działa c.o.
    Możesz spróbować odci±ć kocioł od c.o. zaworami odcinaj±cymi je¶li je masz i grzać kotłem tylko c.w.u. i wtedy zobacz czy ci¶nienie spada tak samo.
    Je¶li tak to problem będzie po stronie kotła, a nie instalacji. Tylko na czas testu nie masz ogrzewania c.o., więc musiałby¶ mięć jakie¶ ogrzewanie zastępcze typu farelki, grzejniki olejowe itp.
  • Poziom 4  
    Teraz przypomniałem sobie że w lato kilka razy zdarzyło mi się zauważyć wodę na podłodze pod piecem to mogło by wskazywać na wymiennik . Nie mam takich zaworów przynajmniej tak mi się wydaję , kilka tygodni temu zawór dopuszczania wody zacz±ł przepuszczać i zakręcałem główny zawór wody .
  • Poziom 35  
    wrzuć fotkę za z widokiem wszystkich przył±czy przy kotle to będzie widać, czy masz zawory odcinaj±ce, czy też nie.
  • Poziom 21  
    Stara Beretta a więc może być kumulacja usterek. Obstawiam zgnit± nagrzewnicę. Przy takim tempie uciekania wody, w komorze spalania powinny być widoczne odbarwienia na górnych krawędziach izolacji bocznych.
  • Poziom 4  
    Ten piec przez kilka lat nie był używany , ale udało się go uruchomić . Wizualnie nie wygl±da dobrze .

Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia

Dodano po 55 [minuty]:

Ten piec przez kilka lat nie był używany , ale udało się go uruchomić . Wizualnie nie wygl±da dobrze .

Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia Piec Beretta 24 Si , spadek ci¶nienia
  • Poziom 35  
    Rzuciłem okiem na instrukcję Beretty Optima 24Si i wychodzi, że pierwszy z lewej jest powrót c.o., następny z czarnym motylkiem to zasilanie c.o., czyli masz zawory odcinaj±ce kocioł od instalacji c.o. o których pisałem wyżej.

bodd85 napisał:

Faktycznie Twój kocioł trochę jest br±zowy co sugeruje, że rdza go zżera. Mój kocioł ma niemal 13 lat i z zewn±trz nie ma mowy o ¶ladach korozji.
    No i mój kocioł jest używany nonstop od tych 13 lat, jak nie do c.o. to latem do c.w.u., więc nie ma mowy o nie używaniu kotła przez kilka lat.
    W Twoim wypadku faktycznie może to być kumulacja usterek dlatego musisz brać pod uwagę wymianę kotła na nowy zamiast reanimacji trupa.
    Ale tymczasowo można próbować reanimacji byleby do końca sezonu grzewczego je¶li nie będzie to co¶ poważnego, a potem wiosn±/latem możesz robić wymianę na spokojnie.
  • Poziom 4  
    Dzi¶ ma być hydraulik u mnie , i sprawdzić czy to wymiennik . Koszt samej czę¶ci jest do¶ć spory około 800-900 zł . Koszt nowego pieca, zbiornika i osprzętu z instalacj± ile może wynosić ? Zakładał kto¶ w ostatnim czasie ?
  • Poziom 4  
    Wymiennik był skorodowany , najbardziej przy obudowie kotła . Wczoraj serwisant go wymienił , mam nadzieję że to była jedyna usterka
  • Poziom 35  
    bodd85 napisał:
    mam nadzieję że to była jedyna usterka

Ponoć nadzieja umiera ostatnia ;)
    Przy 15 letnim kotle może sypn±ć się wszystko np. moduł gazowy do mojego kotła to wydatek ponoć ok. 800zł, pompa obiegowa oryginał do mojego kotła to ponoć ok. 750zł, zawór trójdrogowy w serwisie to ok. 500zł, płyta główna wydatek rzędu 1100zł itp., więc do takiego kotła można jeszcze włożyć kilka tysięcy, aby go reanimować ;-)
    Owszem można wspomagać się używkami, aby obniżać koszty ale na dłuższ± metę jest to kwestia dyskusyjna.

Gdyby to był kocioł 10-letni to może jeszcze ale 15 latkowi bliżej do złomowania niż do długiego i bezawaryjnego używania. Choć nie można wykluczyć, że może będziesz miał szczę¶cie i wszytko będzie OK :)

Ciekawe, czy przy okazji spuszczania wody serwisant sprawdził naczynie przeponowe i ustawił ci¶nienie powietrza w przeponie na zalecanym poziomie.
  • Poziom 4  
    W tym piecu to była najdroższa cze¶ć 😔. Jakbym miał odpowiedni fundusz na now± kotłownie to bym zrobił to odrazu. My¶lę że tylko do kolejnej usterki mi posłuży ten kocioł
  • Poziom 14  
    Taka inwestycja w antyczny kocioł nie była zbyt rozs±dna.
  • Poziom 4  
    Bardzo dziękuję za pouczaj±c± radę.
  • Poziom 35  
    as007 napisał:
    Taka inwestycja w antyczny kocioł nie była zbyt rozs±dna.

Jest obarczona ryzykiem ale kocioł działa niemal od ręki.
    Wymiana na nowy kocioł kondensacyjny to już poważna inwestycja i lepiej, aby była przemy¶lana, aniżeli zrobiona na wariackich papierach, w stylu szybko, bo jest zimno, a po¶piech bywa złym doradc± i zostajemy z ręk± w nocniku na np. 10 najbliższych lat.