Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

-1 - Regulacja obrotów wentylatorów małej mocy asynchronicznych

jan.jan2 03 Lut 2019 14:48 183 4
  • #1 03 Lut 2019 14:48
    jan.jan2
    Poziom 3  

Witam.

Mam pytanie odnośnie możliwości sterowania obrotami w silnikach indukcyjnych 1-fazowych.
    np. silników wentylatorów firmy Sunon SF23092 czy DP201.

W dokumentacji pisze, że stosowane są tam silniki reliable shaded pole motor i nie za bardzo wiem jak to przetłumaczyć, ale czy to czasem nie są zwykłe silniki asynchroniczne jednofazowe?

Poszukuje jakiegoś regulatora obrotów, który będzie prawdopodobnie miał za zadanie sterować grupą wcześniej wymienionych wentylatorów.
    I tak się zastanawiam co tutaj można zastosować.

Wiem, żę szkoły, że silniki asynchroniczne można regulować(obroty) za pośrednictwem zmiany poślizgu, ale w bardzo małym zakresie.

sb > s > 0.

z reguły jest to około 20% w dół, ale silnik nie może być obciążony znamionowo, w wentylatorach akurat moment obciążenia zależy od kwadratu prędkości, wiec by było ok.

Cześć z Was tutaj(we wczesniejszych tematach) pisała o możliwości stosowania zwykłej regulacji fazowej, na triaku, ale słabo to widze.

Nie musi to być płynna regulacja obrotów(na chwile obecną tak to ma być).

Czy mógłby mi ktoś rozjasnić temat i w ogóle potwierdzić, czy w tych wentylatorach to są silniki asynchroniczne 1 fazowe?

0 4
  • #2 03 Lut 2019 18:12
    heniek07
    Poziom 15  

Skuteczną regulację obrotów w silnikach indukcyjnych jedno i trójfazowych można jedynie uzyskać zmieniając częstotliwość. Pozostają się więc jakieś układy falownikowe i nic innego się tu nie wymyśli. Normalnie silniki asynchroniczne wykonywane są na 3000, 1500, 1000, 750 obr/min prędkości synchronicznej minus poślizg, który zawsze jest (np. 1500 to 1440-1450).

0
  • #3 03 Lut 2019 23:34
    jan.jan2
    Poziom 3  

@heniek07.

W założeniu zapomniałem, powiedzieć, że przetwornice częstotliwości odpadają.
    TO są wentylatory o mocach 14-25W i do tego chcesz stosować przetwornice częstotliwości?
    Nie opłaca się, ja chce to w niewielkim zakresie regulować.

I pytam czy regulując to fazowo(ucinając sinusoide) moge w bezpieczny sposób obniżyć obroty o 20%, charakterystyka obciążeniowa dla wentylatora jest korzyystna(zmieniający się moment).

Ale ważniejsze, czy w tego typu napędach są faktycznie zwykłe asychroniczne 1 fazowe???

0
  • #5 04 Lut 2019 21:07
    Berend
    Poziom 15  

Witaj.

W takich napędach wentylatorów masz stosowane wentylatory z silnikami indukcyjnymi z "zacienionymi biegunami" "C". Nie posiadają one w swojej konstrukcji kondensatorów ani rezystorowej fazy pomocniczej do wytworzenia wirującego pola magnetycznego.

Z reguły napędzają wentylatory i dzięki charakterystyki mechaniczej wentylatoró(moment rośnie z kwadratem obciążenia) (moment silnika indukcyjnego jest proporcjonalny do kwadratu napięcia zasilającego.
    Może w jakim tam zakresie pracować z tyrystorowym regulatorem napięcia.

0