Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radioodbiornik na lampach PCC84

DJCheester 03 Feb 2019 18:38 19500 91
Computer Controls
  • Radioodbiornik na lampach PCC84

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Dziś niejako taki prosty projekcik radia AM.
    Schemat do projektu zaczerpnąłem stąd https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12316417#12316417
    Można by powiedzieć, że jest to praca odtwórcza, ale nie do końca.
    Natrafiłem na YouTube.pl na cykl filmów, gdzie jest takie radio budowane i postanowiłem sprawdzić, czy aby na pewno takie radio działać będzie i jaka jest faktycznie jakość odbioru stacji Warszawa, czy da się coś w ogóle w mojej okolicy usłyszeć na tym radioodbiorniku.

    Jako iż napięcie zasilania to tylko 12 V jest to projekt, który z pewnością będzie dobrym startem w technice lampowej, tak właśnie było w moim przypadku, wcześniej z lampami nie miałem nic do czynienia i jedyne lampy, które mi przyszło oglądać, to były te kineskopowe w telewizorach i to niestety nie od strony działa elektronowego tylko tej drugiej.

    Po przeczytaniu tematu na elektrodzie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2558393.html
    Postanowiłem zrobić sobie własną płytkę do tego radioodbiornika.
    Jest to płytka projektowana w programie EAGLE a później ścieżki rysowane w GIMPIE, pewnie zapytacie czemu tak??
    Odpowiadam: lampy kojarzą mi się z erą, gdzie nie było jeszcze programów takich jak Eagle, a poza tym mam płytkę drukowaną magnetofonu szpulowego ZK120 i właśnie na wzór takiej płytki postanowiłem wykonać moją.
    Poza tym na forum jest sporo o projektowaniu płytek pod wzmacniacze lampowe, często problemem jest brum i sporo osób decyduje się taki układ lampowy wykonywać na pająka, ja, jako iż nie lubię niczego ,co ma więcej niż trzy elementy, i jest poskładane na pająka, postanowiłem, że wykonam PCB, takie jak widzicie.
    Radioodbiornik na lampach PCC84
    Poniżej mamy rozkład elementów na płytce oraz wartości
    Radioodbiornik na lampach PCC84
    Tak wygląda po zmontowaniu.
    Radioodbiornik na lampach PCC84 Radioodbiornik na lampach PCC84

    Po zmontowaniu tak naprawdę radio zaczyna grać od razu, a właściwie szumieć, musimy teraz dobrać obwód rezonansowy. Ja na początku podpiąłem antenę ferrytową ze starego odbiornika i do niej równolegle kondensator powietrzny też taki duży około 300pF i w taki oto sposób usłyszałem pierwszy program.

    Później antenę nawinąłem na małym kawałku ferrytu i znów podłączyłem kondensator zmienny i też dało się usłyszeć pierwszy program, zostało tylko zmierzenie pojemności kondensatora nastawnego i zamiast niego wmontowanie kondensatora w moim przypadku jest to kondensator 150pF - potem jeszcze delikatne ruchy uzwojeniem na ferrycie i gotowe. Radio gra.

    Co do jakości, gra ładnie i czysto. Piszą, że trzeba podłączyć antenę 4 m lub na YouTube było mówione, nie pamiętam. Na początek oczywiście takowy przewód podłączyłem, ale później zobaczyłem, że identyczny efekt jest, jeśli przewodem 0,5 m podepnę się do kaloryfera i w taki właśnie sposób teraz słucham tego radyjka. Radyjko nawet przez kilka godzin gra i się nie rozstraja.

    Jest jednak kilka wad tego rozwiązania. Musimy dobrze odfiltrować zasilanie, ponieważ wszelkiego rodzaju zakłócenia są zaraz słyszalne w głośniku. Ja na początku przy uruchamianiu radioodbiornika używałem akumulatora żelowego 12 V 18Ah, aby wyeliminować wszystkie zakłócenia pochodzące właśnie od zasilania.
    Kolejnym minusem jest sam pobór prądu. Radyjko w pierwszej chwili sięga po 1A prądu, by po chwili ustabilizować na 300mA, gdy lampy są już rozgrzane.

    Oczywiście radyjko do końca nie jest lampowe i wzmacniacz mocy zrealizowany jest na tranzystorze, ale i tak całość bardzo fajnie się prezentuje.

    Jest jeszcze jedna wada. Radio jest wrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne, zasilacze impulsowe w odległości około 1 m lub bliżej skutecznie uniemożliwiają słuchanie tego radyjka, silniki elektryczne w moim przypadku od dmuchawy od pieca lub wyciąg okapowy nawet w innych pomieszczeniach wprowadzają bardzo duże zakłócenia.

    Projekt polecam wszystkim, którzy na początek chcą coś zbudować na lampkach, (niekoniecznie wzmacniacz) a boją się wysokich napięć.
    Polecam też ze względu na koszty. Tak naprawdę radio to można mieć za parę groszy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że podstawki zdemontujemy ze starej płytki (w moim przypadku ZK120) to koszt lamp to 6zł / szt. więc za 12zł i trochę włożonej pracy mamy fajne radyjko.

    Dla tych wszystkich co chcieliby wykonać to radyjko, udostępniam pdf z termotransferem.

    Jedyną zmianą w stosunku do oryginalnego projektu ze schematu jest dodanie do zasilania przy każdej lampie kompletu kondensatorów elektrolitycznego i zwykłego dla lepszego odfiltrowania zasilania.
    Dodatkowo płytka ma trzy konektory typu ARK - zasilanie - głośnik i obwód rezonansowy (w pierwszej wersji zakładałem antenę ferrytową poza płytką oraz kondensator strojeniowy na obudowie)

    Ostatecznie tak mi się podoba wygląd płytki, że postanowiłem nie robić dla tego radyjka żadnej obudowy. w końcu napięcie jest na nim bezpieczne.

    Dla tych wszystkich co się zdecydują wykonać płytkę z termotransferu, w pliku są dwie wersje: mianowicie w pierwszej wersji lampy są montowane od strony elementów (tak jak u mnie), a w drugiej wersji od strony druku co umożliwi zamontowanie radioodbiornika w obudowie z wystającymi lampami.

    I teraz coś dla tych, co chcieliby za darmo dostać płytkę do tego radioodbiornika, jak projektowałem płytkę, rzecz jasna na początek zrobiłem płytkę łącznie ze ścieżkami w Eagle a drugą w Gimpie, jako że zrobiłem radyjko na tej z Gimpa, to ta z Eagle mi została więc jest do oddania.
    Radioodbiornik na lampach PCC84
    Płytka ma poprawne połączenia, jest nawiercona. Jedynie co różni ją od mojej to kształt ścieżek, ale myślę, że nie powinno mieć to znaczenia przy tym projekcie, ponieważ lampki żarzone są prądem stałym, więc na razie brum z sieci nie będzie wpływał na czystość odbioru.
    Tutaj rozmieszczenie elementów na tej drugiej płytce wraz z wartościami
    Radioodbiornik na lampach PCC84
    Tak więc, jak ktoś chce spróbować zrobić radyjko na tej płytce, to piszcie. Mam tylko jedną płytkę więc osoba, która napisze jako pierwsza i odbierze, dostanie ją.
    Jeśli z odbiorem własnym jest zupełnie za darmo, a jeśli z wysyłką, po zwróceniu kosztów wysyłki. Wysyłam płytkę.

    W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój dwudziesty trzeci opublikowany projekt. Proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę, że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    DJCheester
    Level 24  
    Offline 
    DJCheester wrote 1370 posts with rating 774, helped 75 times. Live in city Bełchatów. Been with us since 2011 year.
  • Computer Controls
  • #2
    Hetii
    Level 16  
    Fajne małe radyjko, kusi mnie żeby samemu wykonać :)

    Może kolega prześle jakiś filmik jak z odbiorem i strojeniem to wygląda?
  • #4
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    Co do jakości niczym nie odbiega od zwykłego radioodbiornika z zakresem fal długich.

    Radio to składane jest na tym filmie lecz jakość u mnie jest lepsza na Warszawie niż na tym filmie

    https://www.youtube.com/watch?v=mP3HHoXXtnQ

    Co do lampek PCC88 wstawiałem nie działało z innymi nie wiem - ale myślę że ECC85 będzie mieć wyższe napięcie anodowe choć mogę się mylić z lampami dopiero się poznaję - powiedzmy że jestem "na pierwszej randce ;)"

    Musiałbyś wtedy rozgraniczyć napięcia anodowe i żarzenia bo podwyższanie napięcia zasilania spowoduje przepalenie żarników lamp chyba że dasz jakieś stabilizatory. A jak zwiększysz napięcia anodowe to wtedy też trzeba zmienić wartości rezystorów aby ograniczyć prądy lamp.

    Jak coś źle piszę poprawiajcie mnie ...

    Pozdrawiam ...
  • #5
    Janusz_kk
    Level 36  
    Ecc na pcc nie można tak prosto zamieniać, E mają 6,3V napięcie żarzenia a P mają mieć prąd chyba 300mA IMHO ale napięcie jez znacznie wyższe, chyba coś około 20V na lampę
    jak pamiętam.
  • #6
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Prąd żarzenia wszystkich lamp serii P tak jak kolega wspomniał wynosi 300mA, natomiast ich napięcia żarzenia mniej więcej od 6 do około 30V, w zależności od typu lampy. Dla PCC84 jest to 7V, dla PCC88 7,6V, dla PCC85 katalogi różnie podają 8,5V, 9V lub 9,5V.
  • #7
    Simon79
    Level 20  
    Tak, wiem o co chodzi z prądem i napięciem żarzenia w serii ECC i PCC. Chodziło mi o zmianę na PCC88 i ewentualnie korektę napięcia anodowego, Ale jeśli nie działa.... W końcu każda lampa ma swoje parametry i przeznaczenie.
    Mam kilka PCC88, ECC82, ECC83, ECC85 ale nie ECC84 :(.
  • #8
    Janusz_kk
    Level 36  
    Trzeba zobaczyć w parametry raz wyprowadzenia czy pasują, dwa jakie ma nachylenie prądu anodowego,
    jak ma odpowiednio strome to powinna mieć przy małym nap anodowym odpowiednie wzmocnienie.
  • #10
    jamcijest
    Level 12  
    Byłoby nadmiarem głupoty, budowanie radioodbiornika lampowego, tylko po to, aby GO, posłuchać. Gdy w garażu mam ich kilka, po ostatnich samochodach moich synków. (zawsze kupowali sobie jakieś nowocześniejsze, zostawiając ojcu, badziewne - ich zdaniem, ale na chodzie) Wszystkie, działają.
    Ale w szufladzie trzymam jakąś ,,pamiątkową" lampę. Znajdzie się także (w w/w garażu) także kompletne radio, wczesnego PRL-u, na lampach.
    Piszę, chcąc się dowiedzieć, czy kolega inicjator tematu, po posłuchaniu, odłożył na półkę na stałe, czy z myślą o jakiejś nietuzinkowej obudowie i prezentowaniu w/w radia, potomnym. Co wcale nie byłoby, głupie. No ja, nie mam takiego powodu do dumy. Ale mam problem, w temacie bardzo głośnego ,,dzwonka" rowerowego. Elektronicznego. Zastanawiam się, czy nie zastosować starego zestawu alarmowego z samochodu. Ale to już inny temat. Pozdrawiam pasjonatów?
  • Computer Controls
  • #11
    DJCheester
    Level 24  
    Simon79 wrote:
    Chodziło mi o zmianę na PCC88 i ewentualnie korektę napięcia anodowego, Ale jeśli nie działa....


    Hej - pisałem że nie działa przy tych samych napięciach (zamieniając tylko lampy) pewnie przy większym anodowym i zmianie oporników będzie działac. Ja miałem własnie PCC88 i włożyłem ale jak nie działało kupiłem PCC84 - są tanie i łatwo dostępne można nabyc

    Janusz_kk wrote:
    Trzeba zobaczyć w parametry raz wyprowadzenia czy pasują, dwa jakie ma nachylenie prądu anodowego,
    jak ma odpowiednio strome to powinna mieć przy małym nap anodowym odpowiednie wzmocnienie.


    Wyprowadzenia pasują ale pewnie tak jak piszesz wzmocnienie nachylenie charakterystyki inne.

    indianka wrote:
    Poprawienie płytki w Gimpie po prostu urocze! Wygląda ona zdecydowanie lepiej niż ta ze ścieżkami w klasycznym Eaglu. Szacunek, że chciało Ci się zmienić całe pcb.


    Ogólnie też mi się podoba niedługo będzie drugi projekt wzmacniacza lampowego oraz magicznego oka jako wskaźnik wysterowania i płytki też są takie.

    Kolejne są w przygotowaniach mianowicie: wzmacniacz lampowy OTL, przedwzmacniacz gramofonowy, przedwzmacniacz lampowy z korekcją barwy dźwięku - wszystkie te płytki będą GIMPowane ;)

    jamcijest wrote:
    Piszę, chcąc się dowiedzieć, czy kolega inicjator tematu, po posłuchaniu, odłożył na półkę na stałe, czy z myślą o jakiejś nietuzinkowej obudowie i prezentowaniu w/w radia, potomnym. Co wcale nie byłoby, głupie.


    Do radia jak na razie nie planuję obudowy - muszę się napatrzec na lampki - mogę Cię zapewnic że radio na pewno nie trafi do pudełka z rupciami - myślę że jak już przestanę go słuchac wtedy odłoże gdzieś i może kiedyś jak dzieciaki będa większe to może się nim zainteresują

    Pozdrawiam...

    Dodano po 4 [minuty]:

    A tak przy okazji kombinuję własnie ten przedwzmacniacz i mam dylemat jaki schemat wybrac

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3547079.html

    Może coś podpowiecie ??
  • #13
    DJCheester
    Level 24  
    Ważne dla tych którzy będą składac radyjko .

    Teraz się dopatrzyłem że tranzystor BD681 jest odwrotnie zaznaczony na rysunku ze ścieżkami i elementami powinien byc o 180 stopni odwrócony - w wolnej chwili poprawię i wrzucę ponownie.

    Termotransfer jest 100% ok ja na nim robiłem i działa tylko tranzystor montujemy odwrotnie niż na rysunku z elementami.

    Dla pewności sprawdzcie sobie z notą katalogową BD681.

    Pozdrawiam

    Dodano po 52 [minuty]:

    Hetii wrote:
    Może kolega prześle jakiś filmik jak z odbiorem i strojeniem to wygląda?


    Co do strojenia wszystko napisane, bez jakichkolwiek przyrządów mierników częstotliwości oscyloskopów można zestroic dwa elementy bierzesz od starego radia z zakresem fal długich antenę ferrytową i kondensator łączysz je równolegle cewka i kondensator i podłączasz pod złącze nazwane w mojej płytce REZ (obwód rezonansowy) w ten sposób masz obwód rezonansowy i kręcisz kondensatorem i znajdziesz stację. Później ja wykonałem cewke na stałe dopasowaną do kondensatora bo na długich jest tylko jedna stacja więc po co mi strojenie - radio na stałe odbiera jedynkę.

    Pozdrawiam ....
  • #14
    Janusz_kk
    Level 36  
    jamcijest wrote:
    Ja miałem własnie PCC88 i włożyłem ale jak nie działało kupiłem PCC84 - są tanie i łatwo dostępne można nabyc

    Sprawdziłem i nie są zamienne, mają inaczej wyprowadzone elektrody i potrzebują trochę większego nap żarzenia.
    Co do wzmocnienia to 88 powinna lepiej działać bo ma wieksze.
  • #17
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    Poprawiłem PCB - a właściwie tranzystor - odwrócony o 180 stopni

    Radioodbiornik na lampach PCC84

    W pierwszym poście też podmienię grafikę tak aby osoby montujące radio miały poprawioną płytkę z elementami.

    Pozdrawiam ...
  • #18
    termomiks
    Level 7  
    Witam, mam może śmieszne pytanie, czy skoro pcc84 to dwie triody, to czy wg tego schematu mogę uzyskać to samo budując odbiornik na czterech lampach ec92/trioda /? Jeśli nie, to jakie zmiany np. w zasilaniu/ może tylko np. wyższe napięcie?
  • #19
    Janusz_kk
    Level 36  
    Powinna działać. Oczywiście musisz dac więcej podstawek ale to chyba rozumiesz :)
  • #21
    DJCheester
    Level 24  
    Cztery jeśli po jednej lampie w bańce lepiej kupic dwie PCC84 i masz gotowca ewentualnie ktoś pisał że PCC88 też powinny działac lecz piny są zamienione Anody z katoda.

    Pozdrawiam ...
  • #22
    termomiks
    Level 7  
    Grzalki można łączyć szeregowo i równolegle? Mam takie nowe lampki, no i co cztery to nie dwie;) Ponieważ jestem w lampach zielony jak UM4, proszę kolegów o jakieś bardziej szczegółowe porady dotyczące zamiany/napięcia, prądy i inne niespodzianki/ na 4x ec92 to bardzo proszę.
  • #23
    Janusz_kk
    Level 36  
    Otwórz sobie pdf-a do danej lampy i przeczytaj jakie mają żarzenie :) to nie boli :)
    Generalnie E mają 6,3V i zmienny prąd a P mają mieć prąd 300mA a napięciami się różnią,
    więc tak zamieniać się ich prosto nie da.
  • #24
    termomiks
    Level 7  
    A jaką różnica dla grzalki czy prąd stały czy zmienny? Napięcia 7v i 6,3v to mała różnica, jeśli mylą się, to proszę mi wyjaśnić.
  • #25
    Janusz_kk
    Level 36  
    To są lampy z katodą pośrednio grzaną więc dla nich żadna.
  • #27
    DJCheester
    Level 24  
    Faktycznie podobny odbiornik z tą różnicą, że wykorzystane są słuchawki wysokoomowe i jest to 100% radio lampowe, czego nie można powiedzieć o mojej konstrukcji. W końcu ma głośnik, można słuchać go "zdalnie" ale jakby nie było siedzi tam tranzystor.

    Pozdrawiam..
  • #28
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Zamiast wysokoomowych słuchawek można spróbować wpiąć transformator głośnikowy i podłączyć typowy niskoomowy głośnik, choć jeśli zagra, to ze względu na niskie napiecie i prąd głośno nie będzie.Twoja konstrukcja również daje pole do podobnych eksperymentów. Jest jeszcze opcja zastąpienia tranzystorowej końcówki lampą mocy przystosowaną do pracy przy takim zasilaniu - mam tu na myśli amerykańskie lampy wyjściowe do radioodbiorników samochodowych z lat 50.
  • #29
    yogi009
    Level 43  
    Ode mnie Kolega otrzymuje plusika za walor edukacyjny tego mini-projektu. W dzisiejszych czasach lampa kojarzy się chyba z lampą Alladyna. Mało kto wie, jak jej użyć w jej właściwym zastosowaniu. Pokombinowałbym też z tym transformatorkiem głośnikowym, one są łatwo osiągalne, a konstrukcja byłaby w 100% rasowa.
  • #30
    DJCheester
    Level 24  
    Myślę że trafo głośnikowe przy tych lampach nie da rady musiała by być jakaś pentoda a do tego trzeba by było podnieść napięcie anodowe.

    Oczywiście można by było wpiąć się z lampą np ECL86 i trafem od magnetofonu szpulowego lub bambino i mamy końcówkę mocy lampową zamiast tranzystora ale wtedy w łeb wzięły by założenia o niskim napięciu zasilania.

    Niedługo jak znajdę czas będzie wzmacniacz jak to Kolega nazwał 100% "rasowy" w połączeniu z tym radyjkiem daje 100% radio lampowe.

    Pozdrawiam ....