Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się

03 Lut 2019 19:29 1098 9
  • Poziom 9  
    Witam,
    Niedawno dostałem w uszkodzoną modelarską wiertarkę stołową PROXXON TBM 220, na zasadzie "jak sobie naprawisz, to będziesz miał".
    Objawy uszkodzenia:
    - jak wiertarka do mnie przyjechała, po włączeniu silnik buczał, ale się nie obracał,
    - po kilku dniach stania, silnik ruszył, ale wydaje mi się że brakuje mu prędkości obrotowej, nie wiem jak z mocą, palcami go nie zatrzymałem
    - silnik pracuje nierówno, grzeje się (ciepło czuć głównie na trzpieniu), iskrzą szczotki (objawy widać i słychać na filmie)

Pytanie - co może być przyczyną takich objawów?
    Jeżeli to coś poważniejszego niż wymiana szczotek, to czy ktoś jest w stanie wskazać mi miejsce gdzie mogę kupić taki silnik, lub wskazać jakiś zamiennik o podobnych parametrach?

Silnik to, jak na zdjęciu:
    Matsushita 4M-924G
    230V, 0.38A, 85W, 7450 obr/min.
    Rozmiary silnika to: 77 mm szeroki, 55 mm wysoki, 97 (104 z osadzeniem łożysk) mm długi + 17 mm trzpień. Średnica trzpienia, to 6,2mm.
    Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się

Z góry dzięki i pozdrawiam wszystkich
  • Poziom 23  
    Moim zdaniem uszkodzony jest wirnik ale też może być spalony stojan iskrzenie wirnika też powodują szczotki jeżeli są luźne

Dodano po 1 [minuty]:

Rozkręć go i zrób zdjęcie
  • Poziom 25  
    Obstawiam na uszkodzony wirnik . Można przezwoić , pewnie nie za tanio .
  • Poziom 9  
    Dorzucam zdjęcia. Mam nadzieję że widać co trzeba. :)
    Przewijanie silnika pewnie wyjdzie nieopłacalnie drogo, chociaż jest w okolicy jakiś spec od silników maszyn do szycia, z ciekawości zadzwonię jutro zapytać co powie.

Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się Proxxon TBM 220 - silnik - nierówna praca, iskrzenie szczotek, grzeje się
  • Poziom 23  
    Podejrzewam że przewinięcie wyjdzie i tak taniej niż kupno nowego

Dodano po 7 [minuty]:

Możesz sprawdzić wirnik miernikiem ustawionym na ciągłość przewodów dotykając jednej lamelki z drugą jeżeli będzie piszczało to znaczy że wirnik niema przerw ale nie oznacza to że wirnik jest sprawny ponieważ może jeszcze mieć przebicia ale do sprawdzenia tego trzeba mieć specjalnie przerobiony transformator
  • Poziom 25  
    Na np. ostatnim zdjęciu widać jak emalia odchodzi od wirnika .
  • Poziom 30  
    Nie schodzi emalia. To zdrowe nie spalone jeszcze uzwojenie, a to ciemne to ewidentna spalenizna.

Zadzwoń do LANGE ŁUKASZUK i dopytaj czy są i ile kosztuje nowy wirnik. Obstawiam max. 150 zł , a jeśli tak to warto kupić nowy i spokój.
  • Poziom 9  
    Silnika jeszcze nie sprawdzałem, muszę wygrzebać miernik z garażu.
    Ale dzwoniłem do wskazanej firmy, i cały kompletny silnik kosztuje 270 zł, więc nie wiem czy jest sens się bawić z tym.
    Chociaż jeszcze podjadę końcem tygodnia do firmy zajmującej się przezwajaniem silników, zobaczę co oni mi zaproponują :)
  • Poziom 43  
    Może zanim zaczniesz wydawać pieniądze - oczyść dokładnie komutator (wirnik w wiertarkę i delikatnie bardzo drobnym papierem ściernym oczyść powierzchnie) i przerwy pomiędzy sekcjami komutatora. Sprawdź też czy szczotki się nie zawieszają w szczotko-trzymaczach.Jeśli nie pomoże dopiero kombinuj z przezwojeniem lub kupnem nowego.
  • Poziom 9  
    Zgodnie z radą - wyczyściłem komutator papierem 1200 z pomocą wiertarki, całość dokładnie umyłem contact cleanerem, dodatkowo nasmarowałem smarem teflonowym oba łożyska w których osadzony jest wirnik, bo zauważyłem że w górnym poruszał się z oporem. Sprawdziłem też szczotki, poruszają się bez problemu. Przestrzenie między lamelkami komutatora są wypełnione jakimś plastikiem (żywicą?), w którym w/w lamelki są osadzone, więc nic tam zwarcia nie robi raczej.
    Niestety, mimo iż iskrzenie się zmniejszyło, nie ustąpiło, silnik nadal pracuje nierównomiernie, a grzeje się tak, że po minucie pracy bez obciążenia, nie dało się dotknąć trzpienia. W wolnej chwili podrzucę silnik do serwisu, zobaczymy co powiedzą.