Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowane podświetleniem z użyciem niskiego napięcia?

04 Lut 2019 00:20 234 9
 • Poziom 6  
  Witam, mam diodę Led na panelu klimatyzacji w samochodzie na napięcie 0.52 V. Chciałbym za jej pomocą sterować włączaniem innej diody Led ale na napięcie 2V. Nie znalazłem przekaźnika na tak niskie napięcie, czy jest jakiś inny sposób na to by to zadziałało?
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 21  
  kacpo1 napisał:
  Tranzystor bipolarny NPN np. BC546. Zasada działania na Wikipedii.

  Może być problem z otwarciem.Szukałbym germanowego tranzystora.
 • Specjalista elektronik
  0.52V nie "uruchomi" samego BC546. Czy to ma być tak, że jak jest np. 0.2V, to LED ma nie świecić, a przy 0.5V ma świecić?

  Bez problemów można uzyskać włączenie przy określonym napięciu używając komparatora, ale to musi być taki, który działa przy niskich napięciach na wejściu, np. LM393. A można coś wykombinować na tranzystorach, ale raczej nie na jednym, bo przy 0.52 na bazie BC546 przepuści może kilkanaście uA - w dobrej ciemności będzie widać świecenie LED-a.
 • Poziom 6  
  Witam dzięki za odpowiedzi. Więc tak to jest dioda smd na płytce klimatronika od skody. Jest na niej 0.52V mierzone zwykłym miernikiem. Chcę dodać do panelu przycisk od podgrzewania foteli. Chcę żeby jego podświetlenie włączało się razem z podświetleniem panelu. A jest ono niezależne od pozycji zapłonu. Przycisk z kolei aktualnie działa tak że święci po zapłonie, bez niego gaśnie. Klimatronik jest sterowany jakoś cyfrowo nie ma tam osobnego kabla od podświetlenia. Więc pomyślałem że podłącze się do diody równolegle, zczytam że pojawiło się napięcie i to powoduje zapalenie podświetlenia przycisku(zasilane bezpośrednio po akumulatorze) . Jak wpinałem się równolegle taka sama diodą to z wiadomych względów świeciły obie za słabo.
 • Moderator Projektowanie
  chobaca_pl napisał:
  Jest na niej 0.52V mierzone zwykłym miernikiem.

  Tak myślałem, stąd pytanie.
  Prawdopodobnie ten LED jest zasilany PWM (impulsy prądu o nieznanej częstotliwości rzędu kHz, i wartości kilku mA wyznaczonej przez jakiś układ ograniczenia prądu (najprostszy - opornik ?) a zasilany z wyższego napięcia, co powoduje ze na LED pojawiają się impulsy napięcia wyznaczone przez parametr Uf=2-3V (napięcie przewodzenia LED-a).
  Należałoby to obejrzeć oscyloskopem.
  Czy katoda tego LED-a jest dołączona do masy? - jeśli tak, to można spróbować zrobić tak: z anody LED-a opornik 10k do bazy npn np. BC547, emiter do masy, w kolektorze Twój LED katodą do kolektora, anoda szeregowo z opornikiem 2k do +12V.
 • Poziom 21  
  Można zastosować transoptor. Obwód pierwotny połączyć szeregowo z diodą na panelu , a wtórną z diodą dołożoną. Raczej nie powinno być widzialnego spadku świecenia diody na panelu , ale trzeba by było to sprawdzić.
 • Specjalista elektronik
  Jak wpinałem się równolegle taka sama diodą to z wiadomych względów świeciły obie za słabo.

  Najniższe napięcie przewodzenia dla LED-ów dających światło widzialne jest około 1.5V (i to tylko dla czerwonych, inne kolory potrzebują więcej, i tylko IR mniej, około 1.2V) - skoro dołączona dioda świeciła, a miernik pokazał 0.52V, to znaczy, że było napięcie pulsujące o średniej wartości 0.52V i szczytowej co najmniej 1.5V; 1.5V spokojnie wystarczy, żeby wysterować tranzystor bipolarny, można użyć NPN, między emiter, a masę dać opornik (do pierwszej próby coś około 300Ω, lepiej nie mniej, można więcej), bazę podłączyć do napięcia z LED-a, i zmierzyć prąd między kolektorem, a +zasilania. Pewnie potrzebny jest prąd od 10mA do 15mA; jeśli będzie poza tym zakresem, to trzeba zmienić opornik - im będzie mniejszy, tym prąd większy. Tranzystor BC548 (albo podobny, od BC546 do BC550); ma dopuszczalną moc strat ze 400mW (w temperaturze 50°C), więc przy zasilaniu "12V" prąd do 30mA mu nie zaszkodzi, a z opornikiem 300Ω powinien być mniejszy. Można między kolektor tranzystora, a +zasilania włączyć parę LED-ów połączonych szeregowo (ilość zależna od koloru - 2 białe/niebieskie, 3 zielone, 4 żółte, 5 czerwonych).