Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner sony STR-DE597P Brak dźwięku (nie działają przekaźniki)

04 Lut 2019 18:23 327 7
  • Poziom 4  
    Witam

Na początku chcę zaznaczyć, że problemy z tym amplitunerem były od początku, raz działał, raz nie działał (bywało różnie), teraz przestał działać w ogóle.

Co się dzieje?
    Amplituner włącza się, wszystkie funkcje działają, klawisze ok, radio stroi, ale nie ma dźwięku (na wszystkich kanałach głośnikowych (w tym również i w słuchawkach)). Przyciskanie przycisku "Speaker A i B" na panelu czołowym nic nie daje. Rozkręciłem sprzęt, wyczyściłem z kurzu, obejrzałem płytki (są ok, brak uszkodzeń widocznych) i zabrałem się do testu.

Diagnoza wstępna:
    Napięcia na transformatorze są ok. Po transformatorze, na płytce zasilającej też, i teraz problem. Załącza się główny przekaźnik (sieciowy) a pozostałe milczą (oczywiście również zostały sprawdzone i są w porządku). Na płycie "Bridgeable Board" Przekaźnik nie włącza się, choć wydaje mi się, że ten przekaźnik włącza kolejne na płycie głównej (Mam racje?). Przekaźnik jak i wszystkie elementy są sprawne. Napięcie na taśmie zasilającej ten przekaźnik: ok. 3V

Mam pytanie. Co może być nie tak wg. mojej diagnozy że sprzęt nie działa? Nie chcę oddawać do serwisu, chcę naprawić sam.

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Dodano po 9 [minuty]:

Wstawiłem załącznik pokazujący płytkę z przekaźnikiem, który mimo zasilania nie działa. Tam w punkcie 1 wg. moich pomiarów jest 3V a wg. schematu powinno być 15V. Czy w miejsce taśmy zasilającej przekaźnik można dać bezpośrednio 15V np. z zasilacza? Za co ten przekaźnik jest odpowiedzialny? Z moich ustaleń wynika, że załącza on dalsze moduły, ale mogę się mylić

Amplituner sony STR-DE597P Brak dźwięku (nie działają przekaźniki)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Wypadało by sprawdzić dlaczego nie ma tych 15V, jak masz schemat sprawdź czy nie ma tam jakiegoś stabilizatora po drodze.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 4  
    A mogę sprawdzić na początku czy zadziała jak podam zamiast taśmy bezpośrednio 15V? Na odłączonej płytce po podaniu 15V z zasilacza przekaźnik reaguje. Oczywiście sprawdzę czy jest jakiś stabilizator po drodze

Dodano po 13 [minuty]:

Wziąłem schemat do ręki i jechałem po kolei, i na trasie tego 15V jest układ IC801 TA78075.
  • Poziom 4  
    Witam

Za "chiny" nie mogę namierzyć winowajcy niskiego napięcia na taśmie przekaźnika. Sprawdziłem transformator, zasilacz, tory zasilania itp. (Nic nie jest na oko upalone, uszkodzone), sam przekaźnik jest też sprawny (jak i reszta). Na torze zasilającym przekaźnik jest ok. 2V. Nie mogę namierzyć tego stabilizatora. Może miał ktoś taką usterkę i wie jak ją rozwiązać? Przypominam, że działa tylko przekaźnik "Główny" w zasilaczu (reszta milczy)

Tak sobie pomyślałem, żeby wylutować ten przekaźnik, który wchodzi na płytę (bez napięcia) i połączyć ścieżki tak, aby była symulacja w układzie, że przekaźnik jest włączony, a styki połączone tak jak jest w momencie, kiedy przekaźnik włączy. Czy byłby to dobry pomysł, czy też by nie ruszyło?
    Wstawiam w załączniku ten kawałek schematu z zaznaczeniem w numerze "2" jak chciałbym to połączyć (pomarańczowe linie)

Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    A może dałoby się pominąć tą płytkę z przekaźnikiem i połączyć przewody tak, aby ten amplituner ruszył? Widziałem schemat modelu młodszego i tam tej płytki nie ma

Dodano po 51 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie. Czy obudowa ma wpływ na działanie tego amplitunera? Pytam, bo sprawdzam i robię pomiary bez obudowy.
  • Poziom 42  
    młody641 napisał:
    Wziąłem schemat do ręki i jechałem po kolei, i na trasie tego 15V jest układ IC801 TA78075.

No i jakie masz na nim napięcia?

Dodano po 20 [minuty]:

młody641 napisał:
    (Nic nie jest na oko upalone, uszkodzone)

A na miernik?

młody641 napisał:
    Sprawdziłem transformator, zasilacz, tory zasilania itp.

W jaki sposób to sprawdziłeś?
    Czy to 15V do zasilania przekaźnika wychodzi z mostka prostowniczego? Jakie jest napięcie na jego wyjściu dodatnim?
    Przy okazji jakie jest napięcie na ujemnym?
    młody641 napisał:
    Nie mogę namierzyć tego stabilizatora.

Jaki stabilizator chcesz jeszcze namierzać?
    młody641 napisał:
    Może miał ktoś taką usterkę i wie jak ją rozwiązać?

Takie rzeczy rozwiązuje się w oparciu o rozumienie układów elektronicznych a nie o to że ktoś kiedyś miał tak samo. W tym urządzeniu jest tysiące elementów które mogą się uszkadzać na dziesiątki tysięcy sposobów. Ponadto urządzeń tego typu są również tysiące a Ty w tych milionach potencjalnych możliwości chcesz odnaleźć kogoś, komu uszkodziło się dokładnie takie same kilka elementów? Czy wydaje Ci się to rozumnym podejściem?
    młody641 napisał:
    Przypominam, że działa tylko przekaźnik "Główny" w zasilaczu (reszta milczy)

Może ta reszta nie ma również właściwego zasilania. Sprawdziłeś w ogóle zasilacz, nie ''na oko'' tylko na miernik? Co Ci on pokazał.
    młody641 napisał:
    Tak sobie pomyślałem, żeby wylutować ten przekaźnik, który wchodzi na płytę (bez napięcia) i połączyć ścieżki tak, aby była symulacja w układzie, że przekaźnik jest włączony, a styki połączone tak jak jest w momencie, kiedy przekaźnik włączy. Czy byłby to dobry pomysł, czy też by nie ruszyło?

A co z innymi przekaźnikami?
    Też je obejdziesz?

Dodano po 4 [minuty]:

młody641 napisał:
    Za "chiny" nie mogę namierzyć winowajcy niskiego napięcia na taśmie przekaźnika.

Masz w ogóle wydrukowane te schematy? Na kartkach szuka się o wiele łatwiej ponieważ można je mieć wszystkie na raz ''otwarte'', ponadto można po nich pisać w razie potrzeby.
  • Poziom 4  
    Witam

Sprawdziłem napięcie na tranzystorze Q809 (na płycie przekaźnika) i teraz tak:

Emiter- kolektor = 0V
    Baza- Kolektor= 0V
    Emiter- Baza= 0,6V

Najdziwniejsze jest to, że wg. schematu na emiter- kolektor powinno być 0,7V. Natomiast na E-B jest 0,6V a na E-K jest 0V. Czy to może być przyczyna (sprawdzałem omomierzem i tranzystor jest ok).
  • Poziom 42  
    młody641 napisał:
    Najdziwniejsze jest to, że wg. schematu na emiter- kolektor powinno być 0,7V.

Schemat pokazuje napięcia jakie występują w sprawnym sprzęcie. Jest chyba logiczne że w niesprawnym niektóre napięcia będą inne.
    Wykryłeś już w pierwszym wpisie że do płytki z przekaźnikiem nie dochodzi właściwe zasilanie.
    Teraz zamiast sprawdzić co z tym zasilaniem jest nie tak, sprawdzasz sobie tranzystor na płytce do której nie dociera zasilanie.
    W ten sposób nie dojdziesz do niczego.