Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon piezoelektryczny- praca badawcza na ICYS 2019

04 Lut 2019 18:50 309 12
  • Poziom 5  
    Witam bardzo serdecznie,
    Piszę w następującej sprawie. Chcę zbudować miernik poziomu dźwięku oparty na efekcie piezoelektrycznym. Urządzenie to potrzebne mi jest na Międzynarodową Konferencję Młodych Naukowców w Malezji w tym roku w kwietniu. Głównym elementem mojego urządzenia miałby być rzecz jasna mikrofon piezoelektryczny. Urządzenie służyłoby do mierzenia hałasu w szkole, składałoby się z 4 mierników połączonych razem sferycznie. Mikrofon zbierał z pasma częstotliwości dźwięki od 2000 do 4000 Hz, czyli te najbardziej dla ludzi dokuczliwe. Za pomocą mikrokontrolera przekazywał by informacje gdy wybrany poziom głośności został przekroczony. Do tego zostanie stworzona aplikacja w której zainteresowani zaznaczali by kiedy hałas staje się dla nich dokuczliwy, co pozwoliłoby określić subiektywnie dokuczliwość hałasu na podstawie danych zebranych w chmurze. Oczywiście urządzenie to mogłoby znaleźć zastosowanie nie tylko w szkołach, ale także w np. wszelakich miejscach pracy. Głównym pytaniem które do państwa kieruje jest następujące: jaki typ mikrofonu piezoelektrycznego byłby najlepszy do tego rodzaju projektu. Bardzo proszę o w miarę szybkie odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Mateusz Malcherek napisał:
    ...Mikrofon zbierał z pasma częstotliwości dźwięki od 2000 do 4000 Hz, ...

Wydaje mi się, że każdy sobie z tym pasmem poradzi.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    W tym paśmie każdy będzie dobry. Pytanie dlaczego to pasmo skoro mowa ludzka większość spektrum zawiera w paśmie 300 -3400Hz ? Rozumiem te 4000Hz bo nie tylko mowa powoduje hałas. Tyle że nawet w paśmie 300 - 4000 Hz każdy z dostępnych mikrofonów będzie odpowiedni. Pytanie następne to ma być typowy mikrofon ( np MCO–52 czy MCU–53) czy wystarczy wkładka mikrofonowa np znana WM-61A i jej podobne. Dalej jaka ma być charakterystyka tych mikrofonów/wkładek ( kierunkowa czy dookólna )
  • Poziom 5  
    Wybrałem tamten zakres częstotliwości ze względu na to że od 2000 Hz do 4000 Hz mamy do czynienia z najbardziej dokuczliwymi dźwiękami do człowieka. Po zastanowieniu dochodzę jednak do wniosku, że częstotliwość 300-4000 Hz będzie lepszym rozwiązaniem. Mikrofon miałby być dookólny, zbierający dźwięk ze wszystkich kierunków. Natomiast nie za bardzo wiem na czym polega różnica między typowym mikrofonem, a wkładką mikrofonową.
  • Poziom 38  
    Natomiast nie za bardzo wiem na czym polega różnica między typowym mikrofonem, a wkładką mikrofonową.

Proszę wpisać w google MCO-52 to będzie typowy mikrofon a potem WM-61A - to będzie wkładka ( generalnie wkładka montowana jest w jakimś urządzeniu -jest jego częścią )

http://www.monterdiy.net/charakterystyka-mikrofonow-mcu53mco52-firmy-tonsil-2/ Tu jest pokazany MCO i możliwości jego użycia.
    https://www.ebay.pl/itm/3x-PANASONIC-WM-61A-B...ROPHONE-CARTRIDGE-CAPSULE-WM61A-/282494668205 a tak wygląda wkładka
  • Poziom 38  
    Ok teraz następne "schody" Sama wkładka daje mały poziom sygnału, powinien być wzmocniony do wymaganego poziomu a dalej to już zależy od autora - jakiś pomiar wartości szczytowej, pomiar w subpasmach, itp. Ten sygnał akustyczny dla mikrokontrolera powinien być jakoś "ucyfrowiony".
    Do tego zostanie stworzona aplikacja w której zainteresowani zaznaczali by kiedy hałas staje się dla nich dokuczliwy, co pozwoliłoby określić subiektywnie dokuczliwość hałasu na podstawie danych zebranych w chmurze
    Analiza w subpasmach w tym wypadku dałaby odpowiedź które subpasmo jest najbardziej uciażliwe dla uczestników badania.
  • Poziom 5  
    Nie jestem jeszcze w stanie przeprowadzić jakiś pomiarów, natomiast zależy mi na razie na wstępnym zorientowaniu się jaką wkładkę mikrofonową wybrać, żeby zacząć właśnie ją testować i ewentualnie później zmienić. Muszę mieć po prostu coś na start. Oto głównie mi chodzi. Wszelkie już konkretne sprawdzanie tego jakie własności powinien mieć mikrofon to późniejsza sprawa.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Do pierwszych prób możesz użyć jakiejkolwiek wkładkę mikrofonową. Jeśli wyniki prób okażą się interesujące można nabyć lepszą.